Autor Wątek: Przypony karpiowe  (Przeczytany 6338 razy)

Offline mercunio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 2
Przypony karpiowe
« dnia: 11.07.2021, 23:47 »
Hej, temat być może skierowany bardziej do forumowych karpiarzy, ale zapraszam wszystkich do dyskusji.

1. Długość włosa karpiowego

Od paru tygodni przeczesuję internet polski i zagraniczny w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie: długi czy krótki włos?
Opinie są przeróżne, tyle pomysłów co ludzi. Dlatego chciałbym zapytać się Was, stosujecie włosy długie, krótkie czy średnie? Skąd taki wybór, jakie procesy myślowe Wami kierują?
Ja zacząłem karpiową przygodę od włosów długich, od 3 do nawet 6 cm. Dały mi one parę fajnych ryb, co ciekawe nie z przedziału 10-15kg a właśnie 2-5 kg. Zauważyłem jednak, że moi znajomi stosujący krótkie włosy mają równie dobre albo i nawet lepsze wyniki. ( rekordowo 13,5kg )

2. Prezentacja przynęty

Tutaj opcji jest wiele - ronnie rigi, klasyczne leżaki, popupy, bałwanki, kulki pojedyncze lub podwójne. Osobiście stosuję ronnie riga i klasycznego podwójnego leżaka. Co Wam sprawdza się najbardziej? Przyznam szczerze, że po nieudanym wędkarsko weekendzie szukam inspiracji. Najbardziej ciekawi mnie skuteczność jednej kulki vs dwóch lub nawet trzech.

3. Materiał przypnowy i jego długość.

Osobiście korzystam z miękkiej plecionki, jednak zastanawiam się czy nie zmienić jej na plecionkę z otuliną. Czego używacie Wy i co Wam sprawdza się najlepiej? Fluocarbon,  plecionka w otulinie czy plecionka miękka? Jak długich przyponów używacie?

4. Haki

Osobiście testuję Curv Shanki rozmiar 2 i wide grapy rozmiar 4. Jakich haków używacie Wy, jakie najlepiej Wam się sprawdzają? Czy stosujecie jakiś konkretny typ haczyka do konkretnego przyponu?

Jako, że mamy lato, to najbardziej zależy mi na Waszych pomysłach właśnie na tę porę roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do dyskusji. Pozdrawiam!


 

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #1 dnia: 12.07.2021, 00:18 »
1. Gdy ryba pobiera słabiej pokarm lepiej raczej używać krótszego włosa. Włos możesz wydłużyć żeby spróbować ograniczyć wieszanie się drobnicy np leszczy (ale to tylko teoria  w praktyce to różnie). Ja stosuje raczej średniej długości włosy. 2. Temat rzeka, musisz bardziej sprecyzować o jakie dno ci chodzi i jaki sposób łowienia rzut czy wywózka. 3. Łowię praktycznie tylko z wywózki używam raczej miękkich przyponów lub combi rogów fluoro + miękka pletka. 4 . Carp'rus centurion, cranked i gladiator ls nic więcej nie potrzeba.

Offline ZiZ

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 169
  • Reputacja: 21
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #2 dnia: 12.07.2021, 02:10 »
Hej, temat być może skierowany bardziej do forumowych karpiarzy, ale zapraszam wszystkich do dyskusji.
1. Długość włosa karpiowego
2. Prezentacja przynęty
3. Materiał przypnowy i jego długość.
4. Haki
Witam.
Nie jestem typowym karpiarzem, jeśli mogę to tak określić. Jednak moje wyjazdy nad wodę to typowe zasiadki. Opuszczam ten gwar miejski aby wypocząć na łonie przyrody a rybki, to dodatek do "relaksu". Przyjąlem taką zasadę, że jeśli coś się kiedyś sprawdziło, to nie kombinuję i tak....
1. długość włosa uzależniam od przynęty, aby była ona ok 1cm od haka. Stosuję cienkie włosy z plecionki 0,08
2. stosuję ronni rig-i i jak to określiłeś  "leżaki", oczywiście w zależności od rodzaju dna i mojego aktualnego podejścia do  danego wędkowania.
3. przypon to Mollia o długości 15-20cm (25,35,45 lbs)
4. używam haków Prologic-a XC7 i XC3, w rozmiarze dopasowanym do wielkości przynęty

A efekty .... raz są raz ich nie ma i nie uzależniam tego od rodzaju zastosowanego zestawu a raczej od kaprysu tych w wodzie.. Kiedyś troszkę kombinowałem, ale odpuściłem sobie, zwłaszcza, że zbytniej poprawy efektywności nie było. Nie mam nic poszufladkowane, już przed wyjazdem określam sobie jak będę tego dnia działał i do tego się przygotowuję
Pozdrawiam.

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #3 dnia: 12.07.2021, 08:37 »
Temat rzeka, każdy łowiąc karpiowo ma swoje ulubione przypony i haczyki, którym po prostu ufa. Ja do tego roku łowiłem głównie z rzutu stosując sztywne przypony z fluorocarbonu, petla d-rig plus mały krętlik, przypon ok 17-18cm, fluorocarbon 0,45mm, haczyki tylko Carp'R'Us - model continental oraz centurion, paczka stacza mi na kawał czasu ponieważ długo pozostają ostre a jak się tępią to je ostrze ostrzałką i dalej świetnie działają. Teraz zestawy wywożę a przypony pozostały te same, z przyzwyczajenia, po prostu jestem pewien, że mi się sprawdzą i tak właśnie jest. Dla mnie przypon uniwersalny do bałwanków oraz kulek tonących. Do małych popków zdarza mi się używać KD-rig.


Wysłane z mojego RMX2155 przy użyciu Tapatalka

Sławek

Offline Bartek J23

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skrzat Carp & Friends
    • Skrzat Carp & Friends
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #4 dnia: 28.07.2021, 22:55 »
Jak wyżej każdy ma swoje perełki. Stosuje raczej rzut wiec obecnie są to sztywniaki. Długość przyponu zależny od dna ale to wiadomo. Ulubione d-rig i ronnie rig. Zdecydowanie mniej plątania na takim sztywniaku. Nie pamiętam kłopotów. Nie ma sytuacji, że czekasz kilka godzin na branie. Ściągasz, a tam poplątane i mogłeś czekaććććć.... Dlatego fluocarbon, a i dla ryb bezpieczniejszy. Włosa raczej nie stosuje :) Używam wkrętu do przynęt z krętlikiem 12 i 18 mm. Wkręcam przynętę i po robocie. Żadnego wiercenia, przekłuwania, przeciągania, stoperów lub wiązania i przypalania. Haki bezzadziorowe Pallatrax GRIPZ Wide Gape. Oczywiście bywają sytuacje, że trzeba pokombinować ale głównie tak łowię. Pozdro!
Skrzat

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #5 dnia: 03.08.2021, 15:38 »
Jak wyżej każdy ma swoje perełki. Stosuje raczej rzut wiec obecnie są to sztywniaki. Długość przyponu zależny od dna ale to wiadomo. Ulubione d-rig i ronnie rig. Zdecydowanie mniej plątania na takim sztywniaku. Nie pamiętam kłopotów. Nie ma sytuacji, że czekasz kilka godzin na branie. Ściągasz, a tam poplątane i mogłeś czekaććććć.... Dlatego fluocarbon, a i dla ryb bezpieczniejszy. Włosa raczej nie stosuje :) Używam wkrętu do przynęt z krętlikiem 12 i 18 mm. Wkręcam przynętę i po robocie. Żadnego wiercenia, przekłuwania, przeciągania, stoperów lub wiązania i przypalania. Haki bezzadziorowe Pallatrax GRIPZ Wide Gape. Oczywiście bywają sytuacje, że trzeba pokombinować ale głównie tak łowię. Pozdro!

Nie masz spinek?
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Bartek J23

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skrzat Carp & Friends
    • Skrzat Carp & Friends
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #6 dnia: 12.08.2021, 22:23 »
Ostatnia spinka dawno dawno. Ogólnie na bezzadziorach nie widzę różnicy jeśli nie dasz luzu. Poza tym w razie co ( drzewo itp ) rybka bez problemu się wypnie. Dlatego tylko tak łowię ;)
Skrzat

Online TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #7 dnia: 22.01.2022, 14:17 »
Witam fluocarbon pod wodą jest całkowicie niewidoczny dla ryb?
C&R

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #8 dnia: 22.01.2022, 15:27 »
Podobno tak.

Online TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #9 dnia: 22.01.2022, 15:34 »
Ok bo przeraża mnie srednica 0.40mm na przypon...
C&R

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #10 dnia: 22.01.2022, 16:33 »
Nie patrz na to 🙂. Często strzałówki używa się sporo grubszej a ona też jest blisko zestawu. Ja używam cały czas 0,60mm.

Online TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #11 dnia: 22.01.2022, 17:20 »
Nie patrz na to 🙂. Często strzałówki używa się sporo grubszej a ona też jest blisko zestawu. Ja używam cały czas 0,60mm.

Na karpia??? A na haczyk co zakładasz?
C&R

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #12 dnia: 22.01.2022, 17:26 »
Nie patrz na to 🙂. Często strzałówki używa się sporo grubszej a ona też jest blisko zestawu. Ja używam cały czas 0,60mm.

Na karpia??? A na haczyk co zakładasz?
Oczywiście, że na karpie. Strzalowke dobierasz do warunków łowiska a nie wielkości ryb na jakie nastawiasz. Ma ona za zadanie wytrzymać wszystkie trudy holu czyli racicznice, małże, powalone drzewa itp.

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #13 dnia: 21.08.2023, 11:45 »
Odkopie trochę temat, ostatnio kombinowałem z przyponem do pop-up, przez kawał czasu używałem przyponu KD-rig, mój następca sprawdzony w boju kilkanaście razy w tym roku to znany przypon IQ D-rig, tylko w wersji z wkrętką i obciążeniem. Na wkrętce zaciskam śrucinę o takiej masie aby pop-up tego nie dźwigał do góry. Przypon leży na dnie, haczyk też, a popek unosi się tuż nad dnem. Przypon ten świetnie zacina, spinek naprawdę mało, szybkie mocowanie nowej kulki, dla mnie same zalety. Nadaje się też do metody rzutowej bo całość wykonana ze sztywnego fluorocarbonu. Ostatnimi czasy modny i polecany jest bardzo przypon Ronnie rig, ale na moich wodach się nie sprawdził tak dobrze. Polecam jak ktoś lubi kombinować tą wersję, dał mi już sporo rybek w tym sezonie.
Sławek

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 470
  • Reputacja: 95
Odp: Przypony karpiowe
« Odpowiedź #14 dnia: 21.08.2023, 13:13 »
A haczyki jakie stosujesz? Takie co n zdjeciu, czy kombinujesz tez z innymi kształtami? Jaki rozmiar haka dajesz?