Autor Wątek: Method Feeder i strach przed dużą rybą  (Przeczytany 3083 razy)

Offline bombelman1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Method Feeder i strach przed dużą rybą
« dnia: 12.07.2021, 20:38 »
Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie. Mam do was może trochę dziwne pytanie ale mam nadzieję że dostanę od was odpowiednią odpowiedź.
Otóż od dobrego roku, zacząłem bawić się w method feeder. Wszystko jest fajnie ta technika połowów bardzo mi się podoba i wytrwale w niej trwam, nie zmieniając na nic innego. oprócz listopadowych spacerów ze spinningiem. Jeżdżę na komercję, karpie do 5-6kg udało mi się już połapać. Ale mam mały problem zawsze jak jadę na komercję to obawiam się że sprzęt do metody nie wytrzyma ryb o wadze większej jak 10+kg. Nie wiem czym jest to u mnie spowodowane, może tym że większość osób które tam widzę to sami karpiarze z masywnymi kijami i zaraz wbija mi się do głowy czego ja tam szukam z tak cienkimi kijkami.
Np. Jest komercja i ma dwa zbiorniki jeden duży gdzie jest wszelaki białoryb o różnej wadze przekraczające nawet 18+kg oraz zbiornik z rybami do 5kg większe są odławiane i wpuszczane do wielkiego zbiornika.
Zawsze wybieram jednak ten zbiornik z mniejszymi okazami, ponieważ obawiam się że kij pod większą rybą nie wytrzyma...

I teraz pytanie moje brzmi. Czy mam czego się obawiać czy śmiało na wędki do metody mogę próbować złapać coś większego ?
Wiem jest to trochę śmieszne oraz liczę się z tym że wędka może nawet pod małą rybą pęknąć. Ale nie chcę się też pakować perfidnie w coś co mi sprzęt posprząta :P

Wędki które posiadam to
Cresta Snyper 3,60 do cw 75g z kołowrotkiem MAP ASC P4000FD
Mikado Katsudo Slim Method Feeder 3,50 cw 90g z kołowrotkiem  Mikado Noctis LCF 4008 FD
oraz moja pierwsza wędka Mikado ultraviolet light feeder 3.60 cw 90g (W sklepie wędkarskim dostałem wręcz opiernicz że był do methody, podobno się nie nadaję, jestem ciekaw waszych opinii) wraz z kołowrotkiem ultraviolet method feeder 4008 FD (nie leży mi jakoś ten kołowrotek szukam czegoś innego)


Z góry dziękuję za rady i odpowiedzi pozdrawiam :)

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 393
  • Reputacja: 47
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #1 dnia: 12.07.2021, 20:53 »
Rozumiem , że kołowrotki skręcone do końca , uszkodzone bądź z innych nie znanych mi przyczyn nie używasz hamulca ?
 Przyponów też zapewne nie stosujesz , przecież to dla słabych .
Prawdziwy wędkarz nie bawi się w takie pierdoły . Na szpulach zapewne linka stalowa do wyciągania łódek na brzeg .
No powiem ci , że w takim wypadku zastanawiałbym się .
 Nie wiem , może zamiast tych miotełek które wymieniłeś zastosuj kij morski , wtedy być może da rady .

Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #2 dnia: 12.07.2021, 20:58 »
Dasz radę, kolega ma crestę snyper 3.6 do 80g i ona ma bardzo duży zapas mocy. Żyłka 0.26 + reguluj hamulec i jedziesz z tematem :narybki:

Offline bombelman1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #3 dnia: 12.07.2021, 21:02 »
Rozumiem , że kołowrotki skręcone do końca , uszkodzone bądź z innych nie znanych mi przyczyn nie używasz hamulca ?
 Przyponów też zapewne nie stosujesz , przecież to dla słabych .
Prawdziwy wędkarz nie bawi się w takie pierdoły . Na szpulach zapewne linka stalowa do wyciągania łódek na brzeg .
No powiem ci , że w takim wypadku zastanawiałbym się .
 Nie wiem , może zamiast tych miotełek które wymieniłeś zastosuj kij morski , wtedy być może da rady .

Witam. paproach.
A jak wszystko skręcone na maxa, żyłka 0.50 oraz haczyk przymocowany bezpośrednio do podajniczka.

A tak na prawdę to hamulec ustawiony (w razie potrzeby podkręcam albo odkręcam)
Na szpulkach żyłka 0.25
Przypon tak jak w metodzie 10cm.

Pozdrawiam

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #4 dnia: 12.07.2021, 21:10 »
Śmiało kolego możesz się nie obawiać większych rybek ,ale jeżeli chcesz łowić typowo dwucyfrówki to faktycznie lepiej nabyć sprzęt odpowiedni do tego ;) :beer:

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 393
  • Reputacja: 47
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą.
« Odpowiedź #5 dnia: 12.07.2021, 21:14 »
Jaxon Monolit XT do 60 g , żyłka 0,25 , przypon do metody 0,22 , haczyk nr 12 bezzadziorowy . Przynęta kulka 10mm . Karpik 8,700 , hol poniżej 10 minut , woda PZW ryba zdrowa silna , wróciła do wody .
Nie wiem jak z karpiami po 18 kg ale te kije co podałeś są mocniejsze od mojego Jaxona i najzupełniej wystarczające do ryb nawet 10 kg .
W prawidłowo skonstruowanym zestawie i przy działającym sprzęcie nie ma właściwie możliwości by ryba uszkodziła ci sprzęt .
 Pomijam oczywiście jakichś sumiarzy czy wędkarzy morskich i jakieś ekstremalne sytuacje .
 Powiem ci że każdy znany mi wędkarz chciałby mieć twoje dylematy :D

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #6 dnia: 12.07.2021, 21:15 »
Ponieważ łowię na łowiskach naturalnych z dużą ilością zaczepów, stosuję żyłki 0,28 do metody. Łowię nimi także wędkami do 40-50 g. Jeszcze nigdy żadnej nie złamałem. Powiem więcej - złamanie wędki w trakcie holu jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. I przeważnie następuje, gdy kij jest delikatnie gdzieś uszkodzony lub ma wadę fabryczną.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #7 dnia: 12.07.2021, 21:16 »
Giętkość feedera może dawać złudne przeczucie, że to delikatny i łamliwy przedmiot. Nic bardziej mylnego. Włókno węglowe jest bardzo wytrzymałe i feeder do 75g-100g bez problemu poradzi sobie z rybą 10kg. Możliwość złamania wędziska jest raczej zerowa. Jeśli takowe następuje to w 99% było gdzieś wcześniej naruszone bądź miało wadę fabryczną. Ludzie na kije do spinnigu do 8-10g wyciągają sumy po 20kg a co dopiero taki feeder.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Fisherman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 42
  • Lokalizacja: Garwolin
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #8 dnia: 12.07.2021, 21:21 »
Ja się autorowi nie dziwie posiadam Mikado Black Stone Method Feeder 3,50m 55 - 75g, pierwszy rzut podajnik 20g plus pellet to myślałem że to pierwszy i ostatni rzut. Jak zobaczyłem jak ugina się kij, przetarłem oczy i nie potrafiłem zrozumieć jak można by założyć np podajnik 40 albo 50 z zanętą, TO już w tedy była by 100 % parabola kija.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #9 dnia: 12.07.2021, 21:56 »
Ja mam kij do metody 10 ft do 40 gr i kołowrotek 3000 i karp 10kg spokojnie został wycholowany i miałem jeszcze zapas mocy 😀 żyłka 0,25 przypon z plecionki 0,10 haczyk 12.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #10 dnia: 12.07.2021, 21:57 »
Nie wiem jakie akcje mają Twoje wędki, ale rzucając i holując kijem parabolicznym też się bałem że coś zaraz mówiąc wprost JEBNIE. Nie sprawiało to wrażenia solidnej konstrukcji na dużą rybę. Kupiłem kije z akcją szczytową i nie boje się ani rzucać ani holować nieco bardziej siłowo jeśli jest taka potrzeba, bo np ryba ciągnie w stronę zawad. Po to mamy regulowane hamulce żeby dozować rybie opór, a po to jest przypon z cieńszej żyłki niż główna żeby to on, a nie wędka pękały jako pierwsze. Raz w życiu złamałem wędkę (tani spinning) na zaczepie i wiem jak bardzo trzeba się postarać skręcając hamulec i szarpiąc jak debil by to się stało.

Odpowiednio ustawione wędki pozwolą Ci prędzej czy później wyholować każdą rybę. Lepiej 5 minut dłużej ale nie na siłę, co jest z korzyścią i dla ryby i dla sprzętu
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Fisherman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 42
  • Lokalizacja: Garwolin
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #11 dnia: 12.07.2021, 22:11 »
Moja to full parabolik ktoś mi go polecał spoza forum to był błąd ale uczę się metody to nie będę zmieniał teraz kija.

Offline bombelman1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #12 dnia: 12.07.2021, 22:22 »
Nie wiem jakie akcje mają Twoje wędki, ale rzucając i holując kijem parabolicznym też się bałem że coś zaraz mówiąc wprost JEBNIE. Nie sprawiało to wrażenia solidnej konstrukcji na dużą rybę. Kupiłem kije z akcją szczytową i nie boje się ani rzucać ani holować nieco bardziej siłowo jeśli jest taka potrzeba, bo np ryba ciągnie w stronę zawad. Po to mamy regulowane hamulce żeby dozować rybie opór, a po to jest przypon z cieńszej żyłki niż główna żeby to on, a nie wędka pękały jako pierwsze. Raz w życiu złamałem wędkę (tani spinning) na zaczepie i wiem jak bardzo trzeba się postarać skręcając hamulec i szarpiąc jak debil by to się stało.

Odpowiednio ustawione wędki pozwolą Ci prędzej czy później wyholować każdą rybę. Lepiej 5 minut dłużej ale nie na siłę, co jest z korzyścią i dla ryby i dla sprzętu

Właśnie mam mikado ultravioleta nie jest on parabolą ale w jednym z wędkarskich które odwiedzam, krótko mówiąc wyśmiali mnie że używam tego kijka do metody, usłyszałem słowa (te kije są do klasycznego feedera, nie łowi się nimi na metode bo nie są do tego stworzone)
Póki co łowiłem na tego kijka fajnie się nim łowiło do czasu aż nie nadepnąłem na drugi segment od dołu jak wyciągałem rybę z wody na inną wędkę :P Szukam aktualnie czegoś nowego.
Mam taż kija parabole i to chyba właśnie przez ten kijek tak zwątpiłem bo ta parabola daje złudzenie czegoś co zaraz pęknie.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź ;)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #13 dnia: 12.07.2021, 22:27 »
Tak się kończy ufanie "specjalistom" z Method Feedera Polska czy innych z "polskiej szkoły wędkarstwa".
Masz sprzęt z dużym zapasem mocy, nie masz się czego bać.

Offline bombelman1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Method Feeder i strach przed dużą rybą
« Odpowiedź #14 dnia: 12.07.2021, 22:34 »
Tak się kończy ufanie "specjalistom" z Method Feedera Polska czy innych z "polskiej szkoły wędkarstwa".
Masz sprzęt z dużym zapasem mocy, nie masz się czego bać.

A właśnie zaskoczę jeśli chodzi o internet to wszystkich informacji na temat wędkarstwa szukam tylko u was ;) Bo tu na wszystko człowiek znajdzie odpowiedź
Pozdrawiam dzięki za odpowiedź.