Autor Wątek: Budżetowy spinning okoniowy  (Przeczytany 3569 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Budżetowy spinning okoniowy
« dnia: 21.10.2021, 02:19 »
Od długiego czasu mam chęć posmakować spinningu. Zielony jestem w tej metodzie i pomyślałem ,że podpytam o wędziska.

Łowienie z brzegu w 90%. Cel okoń z przyłowem w postaci średniego szczupaka. Jako przynęta,gumki na główce. Tylko plecionka.

Mam dwie propozycje wędzisk.

Jaxon grey stream 2.65/2.80m 4-17g.

Robinson Stinger perch 2.7m 3-15g.

Może ktoś z doświadczeniem podpowiedzieć,który model wybrać ?
Filmów z Jaxonem cała masa. Stingera spina nie znalazłem na yt.

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #1 dnia: 21.10.2021, 07:51 »
Bierz Jaxona. Nie bez powodu ma takie dobre opinie. Tylko początkowe serie miały problemy z rozłączaniem się segmentów. Mam 2-12g i jak za tą cenę dostaje ode mnie 6.

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #2 dnia: 21.10.2021, 08:11 »
Zerknij dodatkowo na Mikado Bixlite, fajne kije w różnych gramaturach i długościach. Kupiłem taki synowi na okonie i naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. Kije które wymieniłeś są dość długie, przy założeniu że będziesz łowił z "czystego" brzegu będą ok, ale wiadomo gdzie patyki tam wyniki😉

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #3 dnia: 21.10.2021, 08:25 »
Zerknij dodatkowo na Mikado Bixlite, fajne kije w różnych gramaturach i długościach. Kupiłem taki synowi na okonie i naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. Kije które wymieniłeś są dość długie, przy założeniu że będziesz łowił z "czystego" brzegu będą ok, ale wiadomo gdzie patyki tam wyniki😉

Nie rozumiem. To jak brzeg jest z trudnym dostępem do wody, to lepsze jeszcze krótsze kije wg Ciebie?
Właśnie miałem zasugerować, by wziąć pod uwagę kije dłuższe, które pozwolą operować lepiej w trzcinach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #4 dnia: 21.10.2021, 08:36 »
Dokładnie mam na myśli drzewa i nawisy, krzaki i tp. atrakcje utrudniające rzuty, wtedy krótszym kijem lepiej operować. Kije 2,4 m są dość dobrym kompromisem. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych upodobań. Przełaziłem ze spinningiem kilkanaście dobrych lat, więc jakieś tam doświadczenie w tym zakresie miałem😉

Offline xjakub

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 322
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: bat
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #5 dnia: 21.10.2021, 08:41 »
Odnośnie długości kija. Dopasować  należy do łowiska.  Ja łowie na małych i średnich rzekach raczej z trudnym dostępem do brzegu - tzn wszędzie on jest zarośnięty krzakami, drzewami itp. Dlatego też używam kijów raczej krótkich tzn max 2 m. Nastawiam się na okonie i dlatego łowie wędkami do 5-6g. Przyłów średniego szczupaka wytrzymują bez problemu.
Co do wyboru kija - był już kiedyś taki wątek - zawsze najlepiej pomacać. Z marek podanych przez Ciebie - Jaxon ma dobre opienie, łowiłem Grey Stremem (oczywiście znacznie krótszym i lżejszym) i za cenę bodajże 80 zł które za niego dałem  - była to super wędką.

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #6 dnia: 21.10.2021, 08:54 »
Dokładnie tak jak kolega napisał. Nie znamy warunków w jakich autor tematu będzie łowił, dlatego zaproponowałem "uniwersalną" długość kija 2,3 -2,4 m. Ja też łowiłem głównie w trudnym terenie, ale w większości dominował szczupak więc używałem głównie  wędek do 15 g.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #7 dnia: 21.10.2021, 08:54 »
Dokładnie mam na myśli drzewa i nawisy, krzaki i tp. atrakcje utrudniające rzuty, wtedy krótszym kijem lepiej operować. Kije 2,4 m są dość dobrym kompromisem. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych upodobań. Przełaziłem ze spinningiem kilkanaście dobrych lat, więc jakieś tam doświadczenie w tym zakresie miałem😉

A, ok. :thumbup:

Z kolei ja tylko kilka lat łaziłem, ale na moich łowiskach problemem nie były drzewa, tylko trzciny lub strome zejście do wody. I wtedy lepiej się sprawdzał kijek dłuższy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #8 dnia: 21.10.2021, 09:01 »
Pewnie N3su zaraz coś poradzi :)
A ja od siebie polecę Mikado Bixlite, którego mam lub Robinsona Toshido, którego nie mam ale planuję :)
 Do tego jakie c.w. i jaką długość potrzebujesz i tak dojdziesz po jakimś czasie ;)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #9 dnia: 21.10.2021, 11:23 »
Grey Stream i Bixlite to w tym budżecie dobry wybór.
Na pewno jeżeli jest taka możliwość warto podejść do sklepu z posiadanym kołowrotkiem i przymierzyć do upatrzonych wędek. W przypadku spinningu dobre wyważenie ma znaczenie dla komfortu użytkowania kija.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #10 dnia: 21.10.2021, 11:49 »
Greye fajne, ale te modele lżejsze ten 1-7 fajny patyk.

Z Mikado w tym budżecie sensual ng 3-18. Przyjemny powiedzmy uniwersalny patyk.

Jednak jak okoń to ul Grey czy Bxlite 1-7 będą ok i z przyłowem też sobie poradzą.

Wersję do 12 gr to już takie trochę bardziej kijki pod wobki.

O co długości to nie bałbym się tych krótkich z brzegu. Optymalnie 2.10. Takim kijem wcale nie operuje się gorzej nawet na zarośniętym brzegu od dłuższego patyka, odległości rzutowe też nie odbiegają od siebie. Za to rzuty są precyzyjniejsze i przede wszystkim takim kijem łatwiej animować przynętę.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #11 dnia: 21.10.2021, 13:49 »
Co do warunków,to żadnych drzew itp.które ograniczałyby rzuty,sporo lub dużo ziela podwodnego.
Długość kija podyktowana tym,że trzeba nie raz dalej rzucić. Spady zaczynają się 30-35m od brzegu ,w niektórych miejcach dalej,także muszę mieć zapas rzutu i długość 2.5m uważam za takie min. Chciałbym też mieć większe przelotki ,zwłaszcza szczytową,właśnie pod plecionkę. Wydawało mi się,że dłuższym kijem z brzegu,będę miał lepszą kontrolę prowadzenia przynęty ? Cw.troszke większe z zamiarem wagi zestawu do 15-20g,gdyż chcę łowić pod falę.

A jakaś opinia o Stingerze ? Jego jedynego miałem w ręku i leżał mi z Ecusimą 2000.

Jaxon podobno łamliwy,jak to z nim jest ?

Bardzo dziękuję za wpisy.


Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #12 dnia: 21.10.2021, 14:26 »
C.w. 15-20g to już dość mocny kijek, obawiam się, że w pewnym stopniu pozbawisz się frajdy z holi okoni, na które głównie się nastawiasz.
Nie wiem jaki masz założony budżet, ale do wędek budżetowych (droższych) można zaliczyć również kije DAM Effezett (np. MicroFlex 2,70 3-15g.) nad którymi zdecydowanie warto się pochylić.
Nie wydasz zbyt dużo a kije naprawdę zacne, z tym że to również sprzęt raczej do finezyjnego łowienia. 

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #13 dnia: 21.10.2021, 14:33 »
Budżet nie wielki,bo też sam nie wiem,czy spinning mi podpasuje. Powiedzmy,że razem z kołowrotkiem ,nie chcę wydać więcej jak 350zł,a raczej mniej.

Czyli jak okoniówka,to tylko wklejanka ?

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 236
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Budżetowy spinning okoniowy
« Odpowiedź #14 dnia: 21.10.2021, 14:37 »
Bierz Jaxon Grey Stream, ale tego 1-7g.
Świetny kij za dobre pieniądze.
Na okonie idealny.
Wyciągnąłem nim mnóstwo okoni i daje dużą frajdę z holu.