Autor Wątek: Drennan czy Preston?  (Przeczytany 17230 razy)

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #30 dnia: 24.04.2021, 07:05 »
Kup lepiej różne rodzaje drennana.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Przypasowały mi te prestony.
Bartek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #31 dnia: 24.04.2021, 08:02 »
No tak tylko jak w warunkach domowych dałem dwie sruciny po 0.25 grama to spławikowi wystawała tylko końcówka antenki. Mówię o spławiku 1.5.

Na moje to ten od Prestona idealny będzie do opadu.

Muszę jutro poszukać innego sklepu bo szczerze mówiąc w moim najbliższym AD świeci pustkami.

Opad dobrze aby był podobny w okolicy metra od dna, może mniej. Dlatego jak rozmieścisz w równych odstępach kilka stotzów nr 8, to przynęta nie opada zbyt szybko. Potem wszystko można zakończyć jedną  lub dwiema większymi śrucinami. Jeśli jedną, to daj ją mniej więcej w połowie odległości pomiędzy hakiem a spławikiem. Tylko gdy ryba doskonale bierze z dna, przesuwasz ją wraz z resztą stotzów tuż nad przypon.

Drennan ma tego plusa, że do wyważenia spławików z cienką antenka potrzeba około 5 stotzów nr 8, tylko. Do tych z grubszą, należy dodać z tego co pamiętam śrucinę nr 4 lub dwie (plus te 5 stotzów). Więc u Prestona wygląda to całkiem inaczej. Długie wagglery natomiast lepsze będą na wodę np. ponad 2 metrową, gdyż większa ilość obciążenia na żyłce lepiej trzyma zestaw w miejscu, i tu widziałbym te Prestony długie. Ten mniejszy natomiast dobry jest do lekkiego pellet wagglera na małych odległościach, sam go używam i sobie chwalę.

Co do antenek, Drennan swoje visi wagglery maluje z czerwoną końcówką, pod którą jest rażący zielony (i odcinek czarnego między tym). Dzięki temu doskonale widać brania, zwłaszcza podnoszone. Bo widać albo zanikający koniec spławika albo pojawiający się kolor zielony, co informuje, że ryba jest pod zestawem.

Niestety, Preston nie poszedł drogą Drennana i nie zrobił tych samych końcówek, przez co trzeba stosować różne adaptery, i adapter Drennana nie zadziała z Prestonem. Dlatego lepiej wejść w jeden typ spławików.
Lucjan

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #32 dnia: 24.04.2021, 10:59 »
No tak tylko jak w warunkach domowych dałem dwie sruciny po 0.25 grama to spławikowi wystawała tylko końcówka antenki.

To dobrze się składa, bo w położeniu bojowym powinna wystawać tylko końcówka (< 5 mm) antenki ;)

Do  wagglerów typu loaded o niewielkiej gramaturze standardowo stosuje się stotze/śruciny z zakresu 10 - 8, rzadziej 6, niekiedy tworząc bulk z kilku stotzów/śrucin.

Jeżeli chodzi o gruntowanie (najczęściej używam dużych śrucin z nałożoną gumką pelletową - jak na zapodanym wcześniej filmiku), gruntuję zanim umieszczę na żyłce pełne obciążenie lub (przy wagglerach z wymiennym/regulowanym obciążeniem) redukuję obciążnik - np. zastępuję obciążnik 2 g obciążnikiem 1.5 g.
 
DHA ma w ofercie podobne do Prestonowskich wagglery 2 - 5 g z regulowanym obciążeniem. Bywają dostępne w AD, a w Polsce są u Pana Górka.


Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 671
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #33 dnia: 24.04.2021, 11:32 »
No tak tylko jak w warunkach domowych dałem dwie sruciny po 0.25 grama to spławikowi wystawała tylko końcówka antenki.

To dobrze się składa, bo w położeniu bojowym powinna wystawać tylko końcówka (< 5 mm) antenki ;)



No tak, tylko w tym zestawie jest spławik, plus te dwie śruciny. Do tego przynęta. Jeśli nie będzie leżała na dnie to i pewnie jedną srucine trzeba ściągnąć bo np. trzy białe robaki też swoje ważą. Faktycznie czułość takiego zestawu będzie duża, ale też wrażliwość np. na wiatr.

Zobaczę nas wodę bo idę się przespacerować na najbliższe jezioro.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #34 dnia: 24.04.2021, 11:57 »
Śruciny 0.25 g są zdecydowanie za duże - do tego typu spławików o niskiej gramaturze standardowo stosuje się śruciny/stotze 0.04 - 0.06 g, rzadziej 0.1 g, które umożliwiają precyzyjne dociążenie dostosowane do przynęty oraz warunków (dystans, fala, delikatne brania etc.), a przy tym mogą być rozmaicie rozłożone (np. pod kątem łowienia z opadu albo z dna).

W spławikach typu loaded z wymiennym/regulowanym obciążeniem można również manipulować obciążnikiem, zastępując go nieco lżejszym (np. 1.75 g zamiast 2 g) albo odejmując talerzyk (np. celem zwiększenia obciążenia na żyłce w dolnej części zestawu lub ze względu na użycie cięższej przynęty).

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 671
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #35 dnia: 24.04.2021, 12:52 »
Przyznam, że spławik przez ostatnich kilkanaście lat traktowałem dość po macoszemu. Chyba muszę się przyłożyć i wrócić do korzeni ;)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 671
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #36 dnia: 24.04.2021, 20:22 »
OK. Byłem nad jeziorem i gruntowałem za pomocą dużej śruciny zaciśniętej na haczyku. Chyba łatwiej jest gruntomierzem, ale mój gdzieś się zapodział. Trochę przeszkadzał wiatr, ale o dziwo spławik mniej mi fruwał jak zazwyczaj. Faktycznie można łowić z dużą dokładnością.

Później byłem w sklepie i kupiłem spławiki Drennana. Poniżej pływające w wodzie bez żadnego obciążenia.




Od lewej:
1. Drennan Visi Wag 2 1.5g
2. Drennan Visi Wag 3 1.5g
3. Preston Dura Wag 1.5+0.5g
4  Drennan Loaded Insert Cristal 2.0g (nie było 1.5g)

Poniżej w tej samej kolejności:


Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #37 dnia: 25.12.2021, 17:42 »
Chcę w przyszłym sezonie zacząć łowić na wagglera spławikami Drennana. Odległość do 10 m, głębokość do 2,5 m. Który model polecacie- Insert Loaded Cristal czy Visi Wag? Nastawiam się na średnią rybę, głównie karasie, leszcze i liny do max 2 kg.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #38 dnia: 25.12.2021, 18:00 »
Podstawowa różnica jest taka, że Loaded Insert Crystals mają wymienne antenki i są dostosowane do firmowych świetlików Night Lights (mocowanie na antenkową modłę). Rodzina Visi Wag oferuje większy wybór jeżeli chodzi o grubość antenek oraz długość korpusów, a także obejmuje uroczy model Visi Wag 2 (plastikowy odpowiednik wykonanych z balsy spławików Glow Tip Antenna), który zapewnia spektakularną czułość :)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #39 dnia: 25.12.2021, 18:09 »
Ja używam tylko Visi Wag.

Tzn posiadam też Crystale które dostałem w gratisie przy okazji zakupu wędki, ale moim zdaniem Visi Wag są idealne. Sam wachlarz rozmiarów i gama gramatur sprawia, że można się skutecznie dopasować do wszystkich warunków.

Tak jak pisał Modus, Visi Wag 2 są mega czułe i zrobione z cieńszej antetki.

Tak po ludzku ich wykonanie jest po prostu prześliczne.

W Drapieżniku masz cała paletę Visi Wagów, i choć troszkę kosztują, to możesz kupić każdy interesujacy Cię model, dodatkowo mają w ofercie stopery i łączniki, co zaleca producent przy budowie zestawu by osiągnąć idealne wywarzenie. Reszta to kwestia kilku Stotzów nr 8 i można atakować łowisko. :beer: :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #40 dnia: 25.12.2021, 19:10 »
Dzięki, zawsze można na Was liczyć :bravo: :bravo: :bravo:

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #41 dnia: 25.12.2021, 19:16 »
Tak po ludzku ich wykonanie jest po prostu prześliczne.

To fakt, nawet jak ryby nie biorą to mnie cieszy łowienie na te spławiki i patrzenie na dwukolorową antenkę ;D Cristale leżą nieużywane a powiększyłem paletę Visi Vag. Dwójki i trójki na dalsze odległości, do łowienia na kilku - kilkunastu metrach wystarczają jedynki.
Artur

Offline furgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Reputacja: 6
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #42 dnia: 29.12.2021, 08:45 »
Rozumiem że pisząc jedynki, dwójki masz na myśli gramaturę, a nie visi wag 1, czy visi wag 2 :) Ja osobiście łowię głównie na crystale. Na większych odległościach giant a na mniejszych zwykły insert crystal. I decydują tu moje oczy. Trudno mówić tutaj o przewadze crystali nad visi wag, bo musieli byśmy przytoczyć konkretne modele. Visi Wag 2, to jedyny visi wag w moim pudełku.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #43 dnia: 29.12.2021, 11:10 »
Dla mnie Visi Wag ma przewagę nad Crystalami w kilku aspektach (posiadam oba modele):

- mają lepiej pomalowane antenki które doskonale pokazują branie podnoszone,
- paleta rodzajów Visi Wag jest kompletna, można się dostosować do każdych warunków,
- mają ciemniejszy odcień korpusu co ma sprawić, że są lepiej kamuflujące w wodzie,
- uniwersalność obciążenia dla tych samych spławików niezależnie od wagi,
- organoleptycznie, na moje paluchy to Visi Wag są zrobione z lepszego plastiku.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drennan czy Preston?
« Odpowiedź #44 dnia: 29.12.2021, 12:06 »
Na bliskie odległości używam Visi Vag 1 - widoczność brań bezbłędna , choć dla mnie gdyby antenki były 1-2 mm grubsze ( wzrok już nie ten ;D )

Na dalsze odległości Dura Wag - grubość antenki suuper , brakuje drugiego koloru  , abym idealnie widział brania podnoszone

Jak dla mnie z tych dwóch zrobił bym dla siebie idealny spławik ;D ;D ;D