Autor Wątek: Opad zestawu gruntowego  (Przeczytany 12246 razy)

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opad zestawu gruntowego
« Odpowiedź #30 dnia: 14.05.2020, 20:00 »
Konkret :thumbup:
Robert

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Opad zestawu gruntowego
« Odpowiedź #31 dnia: 18.05.2021, 18:45 »
W wątku tym we wpisie # 27 umieściłem w zeszłym roku artykuł omawiający zbliżenie się do brzegu koszyków zestawów gruntowych po opadnięciu na dno w stosunku do miejsca ich upadku na powierzchnię wody. :)

Podałem jak uwzględnić w długości linki do klipsa różnicę w odległości miejsca nęcenia w stosunku do długości żyłki do klipsa.
 
Obecnie artykuł ten został uzupełniony o dodatkowy wpływ wybrzuszenia opadającej linki na to zbliżenie. Moim zdaniem wpływ ten jest niewielki.

Podawanie zanęty na powierzchnię wody w punkt lądowania koszyka przy odległościach łowienia kilkudziesięciu metrów i głębokościach kilka metrów wpływa nieistotne na odległość jej opadnięcia na dno w stosunku do koszyka.

W przypadku jednak łowienia blisko i na znacznych głębokościach odległość ta może na dnie wynosić nawet kilka metrów. Zwiększa się także kiedy wędzisko podczas opadu koszyka trzymamy wysoko.
Jeśli chcemy nęcić przy takich uwarunkowaniach w miejscu gdzie znajdzie się przynęta na dnie, to zanętę trzeba podawać odpowiednio bliżej niż w punkt lądowania koszyka na wodzie.

 :)
Marian

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Opad zestawu gruntowego
« Odpowiedź #32 dnia: 30.07.2021, 21:07 »
Zainteresowanych informuję, że wymieniony wyżej artykuł ( wpis #27 w tym wątku ) rozszerzony został o wykresy zbliżeń obciążenia do brzegu kiedy szczytówka wędziska podczas opadu obciążenia znajduje się na powierzchni wody. Dodatkowo na wszystkich wykresach dodana została głębokość łowienia 10 m.
 :)
Marian

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Opad zestawu gruntowego
« Odpowiedź #33 dnia: 31.07.2021, 15:09 »
Mistrz Koko w formie :) :thumbup:

Zastanawia mnie czasami dobór przełożenia kołowrotka do metody łowienia. Często można spotkać opinie, że do ciężkiego łowienia gruntowego powinno być mniejsze niż 5.0:1 Jako ciężkie łowienie rozumiem koszyczki od 50g. Mógłbyś spojrzeć na to okiem fizyka? Chyba, że już było a ja nie zauważyłem.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Opad zestawu gruntowego
« Odpowiedź #34 dnia: 01.08.2021, 19:27 »
Można ogólnie powiedzieć, że przy dużych masach zwijanych obciążeń i  znacznych przełożeniach  wystąpią większe siły działające na poszczególne elementy kołowrotka niż dla przełożeń małych. Niewątpliwie ma to wpływ na szybsze zużywanie się poszczególnych części i obniża trwałość zastosowanego rozwiązania konstrukcyjnego.
 :) 
Marian