Autor Wątek: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę  (Przeczytany 9574 razy)

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #15 dnia: 13.06.2016, 09:18 »

od  8.20 min. z tym że On używał łączników :)

@masters właśnie o tym pisałem wcześniej 8)
Sposób Boruty zapobiega skręcaniu tylko przy częstym przerzucaniu.
Na wyciąganie żyłki przez rybę już to nie ma wpływu, a tu najczęściej dochodzi do skręcenia żyłki.
Paweł.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #16 dnia: 13.06.2016, 09:26 »
Cienka żyłka 0,18 na pewno bardzo się niszczy przy holu takiej ryby,  ja na swojej daiwie 0,235 hyper sensor takiego efektu nie zauważyłem,   mimo kilkunastu wycholowanych ryb,  dla pewności jednak usunąłem kawałek żyli. Może masz uszkodzone oczko szczytowe i sprężyna się robi a może to przez duża rybę. Ja nawet do pikera na komercji gdzie są takie karpie założył bym żyłkę 0,22. Paweł słusznie zauważył że przy wyciaganiu przez rybę żyłki z hamulca następuje skręcanie.  Ja radzę sobie z tym że stosuje dość grube żylki i miękkie wędki i ryby najczęściej prze ze mnie łowione 4-8 kg na miękkiej wędce i grubej żyłce dużo z hamulca nie wyciągają. Przy większej rybie cóż...  nic się nie poradzi bo to ona dyktuje warunki.  Widziałem także angielskich zawodowców który używają biegu wstecznego kołowrotka do amortyzacji zrywów ryby ale to nie dla mnie. 
Patent z krętlikiem nad podajnikiem bardzo pomaga,  na poprzedniej zasiadce po kilku godzinach łowienia na dwóch wędkach miałem sprężyny.  Żyłka się owijała o przelotki i musiałem ją dwa razy rozkręcić na trawie a teraz z krętlikiem spokojnie łowilem przez 10 godzin bez splątań. Co 25 minut przeżucałem i złowiłem kilkanaście ryb.  Bez krętlika po zwinieciu zestawu podajnik kręcił się wokół własnej osi a teraz pięknie wisi bez kręcenia :)
Paweł

MrProper

  • Gość
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #17 dnia: 13.06.2016, 14:09 »
Zauważyłem że przy łowieniu na metodę żyłka się skręca. Będąc na komercji trafiłem na zawody i zapytałem jednego zawodnika czy też ma taki problem a jeśli tak to jak sobie z nim radzić.  Poradził mi wiązać krętlik przed podajnikiem na grubej żyłce.  Przypon z haczykiem łącznik do łącznika gruba żyłka na niej podajnik a za podajnikiem 30 cm krętlik.  Co myślicie o takim zestawie?

Ja miałem identyczny problem- gdy  zastosowałem krętlik  na żyłce głównej, w odległości około 60-80cm od podajnika problemy ustały.
Dodam tylko że używałem i używam tego samego kołowrotka ,i bardzo często przy każdym rzucie wyciągam kilka metrów żyłki ręcznie z hamulca (od takie widzi mi się) Problemy ze skręcaniem żyłki ustały.
Od tej pory krętlik do metody i nie tylko, to nieodzowny element mojego zestawu.
Kiedyś krętlików używałem do odległościówki i stąd takie przyzwyczajenie

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 830
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #18 dnia: 13.06.2016, 16:03 »
Ja używam sporo krętlików i nie mam problemu ze skręcaniem się żyłki :) Do żyłki głównej montuje ok 60cm przypon strzałowy z fluorocarbonu za pomocą krętlika na którym jest podajnik a przypon z hakiem mam też na krętliku do tego fluorocarbonu zamontowany :) Podczas zwijania zestawu on się w wodzie kilka razy obróci i żyłka się tak nie skręca .

Offline bilox

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #19 dnia: 20.07.2021, 18:55 »
Minęło trochę czasu od ostatniego posta w tym temacie ale problem pozostał, odświeżam temat licząc, że może wraz z upływem czasu zmieniły się metody pozbycia się tego problemu który mnie również dotyczy a więc...?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #20 dnia: 20.07.2021, 19:07 »
Jak załadujesz podajnik i uniesiesz wędkę, to on zacznie się powoli obracać. To weź go wtedy w rękę i mu zrób turbo obrót w tym samym kierunku. Rób tak przed każdym rzutem, a się żyłka odkręci.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Swar89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #21 dnia: 20.07.2021, 19:22 »
Na skręconą żyłkę mogę polecić taki ciężarek (https://allegro.pl/oferta/gardner-spin-doctor-40g-yellow-zolty-10717492252) po kilku odjazdach większych karpi żyłka jest okrutnie poskręcana. Do końca nie wierzyłem w skuteczność takiego wynalazku ale to działa, trzy/cztery rzuty i żyłka jak po nawinięciu ze szpuli

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Skręcanie żyłki przy łowieniu na metodę
« Odpowiedź #22 dnia: 21.07.2021, 21:21 »
Żyłka jest skręcana trwale podczas pracy hamulca kiedy schodzi z kołowrotka przez obrót jego szpuli.
Stopień skręcania żyłki nie zależy od własności żyłki :o , a od kołowrotka zależy tylko w zakresie średnicy szpuli. Mniejsza średnica daje więcej skręceń. Jedno skręcenie na jeden obwód zwoju.
.
Aby nie mieć skręconej żyłki trzeba je po skręceniach odkręcać. Najlepiej systematycznie podczas łowienia w miarę potrzeb. Szczególnie w metodzie jest to bardzo łatwe do realizacji.

Taki sposób panowania nad skręceniami, ich likwidację, korektę wprowadzenia skręceń po złym pierwszym nawinięciu lub zmianę  kierunku skręceń opisałem kilka razy na forum. Istotę tego sposobu lapidarnie w trzech zdaniach ujął wyżej Mosteque. Myślę jednak, że warto przeczytać cały opis. :)

Najszerzej opisane jest tutaj:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=15364.msg424776#msg424776

Poniżej opisane są różne inne metody odkręcania żyłki wraz z testami, w tym także ta z podkręcaniem podajnika oraz zastosowanie SpinDoctora:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=18495.msg495582#msg495582

Przekrojowo o skręceniach można przeczytać tutaj:
https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/sprzet/skrecenia-zylki
 :)
Marian