Autor Wątek: Namiot i wędkowanie. Zakaz!  (Przeczytany 18627 razy)

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #90 dnia: 21.07.2016, 19:26 »
Nedia, jako prawnika doskonale Cię rozumiem. Wiem, czym jest wjazd a czym wstęp. Masz całkowita rację, ale osoby bez „zaplecza prawnego” posługują się wyrazami bliskoznacznymi. Aby można było się dostać do łowiska (wstęp) muszę jakoś tam dotrzeć. Jest mi obojętne, czy dostanę się samochodem, czy helikopterem na koszt tego, który mi zabrania. To wędkarze maja rację a nie prawnicy, bo prawnicy łącznie z Policją nie są władzą, a sługami Narodu (o BEZprawnikach, czyli przestępcach tutaj nie będę mówić, bo szkoda, gdyż ich miejsce jest w więzieniach – wiem immunitet).

Natomiast Ty jesteś fachowcem teoretykiem, czyli pilnujesz właściwej interpretacji słów zawodowo, ja jestem praktykiem i w nosie mam literalne przepisy tzw. prawa (szanując i przyjmując oczywiście Twoje wyjaśnienia). Dla mnie prawem jest to, co sam dla siebie ustanowię zwane też zasadami.
 
To prawda, że cytowany przeze mnie zwrot „co nie jest zakazane jest dozwolone” istnieje chyba literalnie tylko we francuskiej Deklaracji Praw Człowieka. W Polsce odpowiednik tego zapisu znajdziemy chyba w art. 42 ust. 1 Konstytucji (w zdaniu pierwszym ust. 1 art. 42 wyraża fundamentalną dla odpowiedzialności karnej zasadę, będącą podstawową regułą prawa karnego: nullum crimen (nulla poena) sine lege anteriori. Zasada ta jest wyrazem ochrony jednostki przed samowolą państwa. Wyprowadza się z niej kilka postulatów, adresowanych zarówno do ustawodawcy, jak i do wymiaru sprawiedliwości, w tym: zakaz stosowania niekorzystnej dla sprawcy analogii i stosowania wykładni rozszerzającej (nullum crimen sine lege stricta), zakaz tworzenia typów przestępstw na innej drodze niż ustawowa, szczególnie poprzez doktrynę czy orzecznictwo (nullum crimen sine lege scripta), zakaz wstecznego działania przepisów karnych ustanawiających lub zaostrzających odpowiedzialność karną, czyli zakaz działania prawa wstecz (nullum crimen sine lege praevia) i nakaz określoności, czyli zakaz tworzenia niedookreślonych i nieostrych typów przestępstw.
 
Ponadto art. 1 par. 1 kk, art. 1 par. 1 kw i art. 1 par. 1 kks... których nie będę rozwijać, a kto chce, to wygogluje.

Ponadto to znasz: Nullum crimen sine lege – nie ma przestępstwa bez prawa (przepisu). W opisie: co nie zostało zabronione, jest dozwolone.

A to oznacza, że Ustawa o lasach jest bezprawna bynajmniej w części, o którem mówisz i zarzucasz mi nieścisłość choć powtórzę, masz rację, ale ja mam „inszą” rację).
 
Ale jak widzisz, doskonale się rozumiemy, choć ufam, że masz dla mnie odrobinę wyrozumiałości dla popełnionych przeze mnie gaf językowych (raczej pojęciowych, o czym łaskawie zwracasz i słusznie uwagę).
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #91 dnia: 21.07.2016, 20:32 »
Heh doskonale się rozumiemy. Linki podałem aby skorygować pewną nieścisłość a nie aby kogokolwiek pouczać. Konstruktywna polemika winna opierać się na kontrargumentach opartych o stan faktyczny a nie o stwierdzenia typu tak jest, bo ja tak uważam. Niestety stan faktyczny często różnie jest postrzegany. Nie powinno tak być jednak w prawie zawsze znajdą się różnego rodzaju nieprzemyślane i nie skorygowane zwroty, twierdzenia, które powodują  przeciwstawność tez snutych w tych samych kwestiach. Znam parę osób, które uznawane są za autorytety intelektualne. Ale wcale to nie znaczy, że są nieomylni, że wszystko wiedzą. Już kiedyś w innym poście pisałem jak na własnej skórze odczułem dyletanctwo sędziego, który mylił wonton z pontonem. Jednak nie ci są groźni co nie wiedzą ale ci co przekonani są zawsze o swej wiedzy. Całe szczęście, że jako wędkarz napotkałem forum, w którym każdy może wypowiedzieć swe zdanie. I całe szczęście, że takich rzekomych nieomylnych tu nie ma.
Co do stwierdzenia, że jestem fachowcem teoretykom to polemizowałbym z tym stwierdzeniem bo żaden ze mnie fachowiec a i teorii braki znaczne. Raczej tak jak Ty Mirku staram się czerpać wiedzę z praktyki a potem ewentualnie korygować ją w oparciu o zdania innych. Dodam, że pierwszym moim wykształceniem było Rybactwo Śródlądowe bo jako nastolatek wybrałem rybactwo jako pokrewne wędkarstwu. Potem dopiero na własnej skórze przekonałem się jak daleko rybakowi do wędkarza. A, że latek 50 z hakiem tak też liznąłem trochę nauki z kijów spadających na mój grzbiet.

  Pozdrawiam. Fajnie tak chwilę przed wyjazdem na ryby pomruczeć sobie w doborowym towarzystwie.

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #92 dnia: 21.07.2016, 21:35 »
... I wzajemnie. Wypada tylko teraz życzyć Ci "łamania kija", co czynię.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #93 dnia: 23.07.2016, 09:46 »
Jeszcze jedna fotka a w zasadzie link.
https://www.facebook.com/dekadaprl/photos/a.945031902289126.1073741828.945025055623144/1147923695333278/?type=3&theater

I żadnym służbom nie przeszkadzało :-(
JK

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 571
  • Reputacja: 1984
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #94 dnia: 23.07.2016, 09:50 »
JK, czy Ty naprawdę nie doczytałeś, co działo się na brzegach tego zbiornika przez wprowadzeniem tego zakazu?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #95 dnia: 23.07.2016, 10:01 »
Rozumiem, że nie czytasz dokłądnie całego wpisu i stąd pomysł, że Jędrek pisał o tym jeziorze :P 8)
JK

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 571
  • Reputacja: 1984
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #96 dnia: 23.07.2016, 10:09 »
Aha. W takim razie przepraszam.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Namiot i wędkowanie. Zakaz!
« Odpowiedź #97 dnia: 23.07.2016, 10:27 »
:beer:
Nie ma sprawy ;D
JK