Autor Wątek: Trochę o akwarium  (Przeczytany 48163 razy)

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #270 dnia: 16.10.2022, 11:37 »
Zapraszam do spoglądnięcia na mój mały, prywatny, podwodny świat:


Pozdrawiam :)
Dominik

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #271 dnia: 16.10.2022, 11:45 »
Awek a ile litrów masz Total ?

Ja sobie podliczyłem zużycie w okresie 19.08.21-17.08.22 to mi wyszło 2293kwh. Rozliczenia mam co 2 miesiące. Jeśli jest tak, że dopiero po przekroczeniu 2000kwh będzie większy rachunek to łykne to. Po prostu ostatnia płatność przyjdzie mi większa o ok 300zk. Obecnie mam ok. 0,77zł za kwh

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #272 dnia: 16.10.2022, 11:47 »
Zapraszam do spoglądnięcia na mój mały, prywatny, podwodny świat:


Pozdrawiam :)

Ulala Altumy :bravo: :bravo:

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 349
  • Reputacja: 327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #273 dnia: 16.10.2022, 12:19 »


Awek a ile litrów masz Total ?
Malawi 375l a roślinny 140l oczywiście brutto.



Wysłane z mojego RMX2155 przy użyciu Tapatalka

Sławek

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #274 dnia: 16.10.2022, 12:35 »
Zbiornik i skalary ok. :thumbup:

Offline Mantin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #275 dnia: 01.12.2022, 00:04 »
Co do tego filmiku, to muszę przyznać, że masz naprawdę ładne skalary ;) Jakoś do tej pory ich jeszcze nigdy nie przygarnąłem, ale może jednak zmienię zdanie. Poza tym widzę, że macie tu panowie ogromne akwaria, moje małe domowe nawet się nie umywa hahah. Choć raczej się nie zdecyduje na nic większego, bo jednak brak czasu plus jeszcze to zużycie wody oraz prądu... Brr... Swoją drogą jak długo masz już to akwarium Oman? Akurat to całkiem ciekawa kwestia jak dla mnie ;) Ja w sumie nie wiem ile lat już się zajmuje różnego rodzaju akwariami (ale małymi zaznaczam), na pewno sporo.

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #276 dnia: 01.12.2022, 13:07 »
Co do tego filmiku, to muszę przyznać, że masz naprawdę ładne skalary ;) Jakoś do tej pory ich jeszcze nigdy nie przygarnąłem, ale może jednak zmienię zdanie. Poza tym widzę, że macie tu panowie ogromne akwaria, moje małe domowe nawet się nie umywa hahah. Choć raczej się nie zdecyduje na nic większego, bo jednak brak czasu plus jeszcze to zużycie wody oraz prądu... Brr... Swoją drogą jak długo masz już to akwarium Oman? Akurat to całkiem ciekawa kwestia jak dla mnie ;) Ja w sumie nie wiem ile lat już się zajmuje różnego rodzaju akwariami (ale małymi zaznaczam), na pewno sporo.

Cześć.

Ogólnie akwarystyka zajmuje się już ok. 20 lat.  Zbiornik z Altumami, który jest przedstawiony na filmie mam od lutego 2021. Pojemność to trochę ponad 500l :)
Dominik

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #277 dnia: 30.12.2022, 00:17 »
To i ja zapadłem na to kolejne hobby.
Już do mnie jedzie na start małe akwarium 25litrow, filtr, grzałki (bo młoda też sobie akwarium sprawiła), i kilka podstawowych pierdół. Na początek wystartuje sobie krewetkarium z mało wymagającą neocardiną. Przeczytałem internet na ten temat i na start uzbieram to:
Akwarium 25l. Podłoże kwarcowe. Filtr kaskadowy wypełniony gąbką, oraz ceramiką, ciepełko.
Do tego mech, lub inne rośliny, bakterie i uzdatniacz wody.
Zastanawiam się jeszcze nad jakimś fajnym aquascapingiem, czy jak się to u nas przetarło hardscapinigiem, ale nie tło jest dla mnie ważne, a życie.
Jak już wszystko zaskoczy, to za jakiś miesiąc mam w planach wprowadzić mieszkańców.
Z akwarystyką miałem kontakt przez chwilę jakieś 15 lat temu, więc wiem nic.
W pewnej chwili pomyślałem sobie, że taki nadmiar krewetek idealnie spełni swoją rolę jako materiał na haczyk, ale już wiem, że to będą moje dzieci i pozostanie kupno robaków.
Marcin

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #278 dnia: 30.12.2022, 05:07 »
Krewetki to super sprawa. Też kiedyś zaczynałem od neo. Obecnie posiadam 18 baniaczków a 10 kolejnych czeka na odpalenie na nowym regale. Same Caridiny. Zbiorniki 30*50*30cm. Stawiane na filtracji podżwirowej. Ceramika qualdrop prime i hyper pore oraz Matrix z Seachema. Do tej pory miałem wyłącznie na ujetach lub cornerach napędzanych pompą atman 4000 lub głowicami pat mini. Ciekaw jestem czy będzie lepsza biologia i jaki będzie ogólny efekt.
Co do neo to pewnie wiesz, by nie mieszać bo kundelki będą wychodzić. Jakie planujesz?
Grzałka Ci nie potrzebna. Na ceramice nie oszczędzaj, w sensie nie dawaj jakiejś nieznanej. Rośliny to polecam bezłodygowce. Mchy, fissidensy, microsoria, bucki sadzone na korzeniach, kawałkach ławy lub kokosach. Co do nadmiaru krewetek to albo na olx albo odpal drugie akwarium z jakimiś rybami  - będą miały karmę ;).

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #279 dnia: 30.12.2022, 05:39 »
Zółto-niebieskie cukierasy.

Blue Bolt


Tangerine Tiger

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #280 dnia: 30.12.2022, 11:15 »
Cthulhu, piękne te Twoje krewetki. Kiedyś też się bawiłem w akwarystykę, krewetki też były ale skupiałem się głównie na roślinach, mchy jarały mnie najbardziej. Kiedyś do tego wrócę i zgłoszę się do Ciebie po pakiet startowy ;)

To chyba moja ostatnia kostka z zielskiem, prawie dziesięć lat temu:




Artur

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #281 dnia: 30.12.2022, 13:19 »
Zapraszam :)
Fajny zielony, zarośnięty zbiornik. Lubię takie. Mam podobne dżungle ;)

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #282 dnia: 30.12.2022, 15:43 »
Za dzieciaka miałem pół pokoju zastawione akwariami odziedziczonymi po sąsiedzie który wyprowadził się po rozwodzie i zostawił sąsiadce cały ten kram. Aż strach pomyśleć jakby to walnęło bo to były wielgaśne akwaria starego typu (ramy spawane z kątowników a szyby uszczelniane kitem). Po pewnym czasie odmieniło mi się i zapragnąłem mieć papugi. Rodzice nie chcieli o nich nawet słyszeć. Ale wyjechali na kilka dni a ja od dłuższego czasu miałem gościa który chciał się zamienić papugi za akwaria. Przez pół miasta woziliśmy wózkiem mleczarskim te akwaria a w drugą stronę jechały klatki z papugami. To że moi rodzice nie padli na zawał jak po powrocie zobaczyli pokój w którym wydzierało się kilkanaście papug dobrze świadczy o ich układzie krążenia w tamtych czasach ;D I nastał armagedon, jedni sąsiedzi przestali się do nas odzywać mając dość papuzich "śpiewów" które zaczynały się jak tylko szaro się rano robiło. Papugi po pewnym czasie wymieniłem w sklepie zoologicznym na sprzęt wędkarski bo przeszkadzały mi w odsypianiu imprez.
Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #283 dnia: 30.12.2022, 20:42 »
No i postawiłem.



Nie wszystko poszło jak planowałem.

Niestety nie udało się zamówić akwaria i kamieni razem. System Allegro nie pozwolił. Trudno. Przyszedł filtr kaskadowy, akwarium, termometry (dla młodej do akwarium jeden) i narzędzia.
Wygospodarowaliśmy z młodą godzinkę, aby wybrać się do sklepu po resztę gratów.

Szukałem czarnego żwirku kwarcowego, niestety wyszedł. Pomimo różnych opinii w sieci jednak zdecydowałem się na jedyną opcję w kolorze ciemnym, czyli bazalt.

Jako kolejne atrakcje 4 ciemne kamyczki.

Jako obsada, podobno mało wymagająca, kupiłem roślinki o takie:




Oraz mech.



Podejrzewam, że ma on większe wymagania niż jestem w stanie zapewnić, ale zaryzykuję.
Woda kranówka. Dostała uzdatniacz, po 30 minutach bakterie.  Do wody i do filtra. W filtrze jest wyprażona ceramika. Niestety młoda dodała nawóz, ale czas pozwoli się go pozbyć.
Teraz tylko niech wszystko dojrzeje jakiś miesiąc i pora będzie zaprosić gości.
Mam nadzieję, że większych błędów nie zrobiłem. I wszystko ładnie ruszy :)
Marcin

Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #284 dnia: 30.12.2022, 21:05 »
Jeśli mogę coś zaproponować to weź trochę wody od kogoś kto ma akwarium niech Ci nawet wyciśnie z filtra dużo szybciej ruszy Ci akwarium. Powodzenia