Autor Wątek: Trochę o akwarium  (Przeczytany 47402 razy)

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #120 dnia: 09.02.2018, 17:16 »
Koledzy mam takie pytanie :
Mam akwarium ok 60 l pływają w nim 14 Neonków , 3 Żałobniczki  plus jeden Glonojad :D
Jest zamek i korzeń ceramiczny
Oświetlenie to świetlówka T8 15W Gro-Lux Sylvania Grolux roślinna
Żwirek czarny bazaltowy 2-5 mm
Jakie roślinki mogę do tego wsadzić ?
Czy takie światło wystarczy ?

Czy masz jakiś substrat pod żwirem? Stosujesz jakieś nawozy do słupa wody?
Dominik

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #121 dnia: 09.02.2018, 17:46 »
Nie mam nic

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #122 dnia: 09.02.2018, 18:25 »
Koledzy mam takie pytanie :
Mam akwarium ok 60 l pływają w nim 14 Neonków , 3 Żałobniczki  plus jeden Glonojad :D
Jest zamek i korzeń ceramiczny
Oświetlenie to świetlówka T8 15W Gro-Lux Sylvania Grolux roślinna
Żwirek czarny bazaltowy 2-5 mm
Jakie roślinki mogę do tego wsadzić ?
Czy takie światło wystarczy ?

Przyjmuje sie, że na jeden litr wody potrzeba średnio 0,5 W.
Ja mam 54 l i šwietlowkę 15W wiec o połowę za mało. Czyli podobnie jak Ty.  Nie mam problemu z okrzemkami wiec wygląda na to, że nie jest zbyt mało światła i nie mam problemu z zielenicami, które są przy zbyt intensywnym oświtleniu.
Rośliny jake mogę Ci polecić do takiego baniaczka to te, które mam sprawdzone u siebie:
Bobilis Heudelota,
Mikromozjum Oskrzydlone,
Nurzaniec śrubowy,
Moczarka argentyńska i kanadyjska,
Kryptokotyna,
Limnofila bezszypulkowa,
Wąkrotka  białogłowa,
Echinodorus amononicus,
Miałem kiedyś Amanie wysmukłą ale juz nie pamiętam dlaczego jej nie mam. Coś mi zjada kryptokorynę.  Chyba Zbrojnik, ale i Kirysy magą podjadać. ;)
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #123 dnia: 10.02.2018, 07:46 »
MarioB ilosc swiatla jaka posiadasz nie jest imponujaca i bardziej wymagajace rosliny nie beda rosly. Nie beda rosly nie tylko ze wzgledu na swiatlo ale i na brak substratu(lub nawet ziemi ogrodowej) pod zwirem.

Przede wszystkim polecam Ci mchy -mozna z nich zrobic piekne aranzacje przy malej ilosci swiatla.
Do tego wszelkie mikrosoria, jest ich kilka gatunkow i tez wygladaja b ladnie. Poza tym: nurzaniec, mozna sprobowac z zabienica.

Pomysl nnad nawozami, na poczatek tzw wegiel w plynie

Ps. Troche za male akwa dla glonojada, otoski bylyby odpowiedniejsze ;)
Dominik

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #124 dnia: 10.02.2018, 08:34 »
Pięknie dziękuję za odpowiedź.
Głonek jest od początku czyli od 8 lat.
Rynek nie dokładam bo jak dałem 10 Neonów więcej to padały.
Żałobniczki też są  od 8 lat.

Miałem kiedyś Mech Jawajski , który pływał przy powierzchni. Ale go wywaliłem bo mnie wpieniał.

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #125 dnia: 10.02.2018, 09:03 »

Miałem kiedyś Mech Jawajski , który pływał przy powierzchni. Ale go wywaliłem bo mnie wpieniał.

Mech dobrze przytwierdzić do elementów akwarium za pomocą np. nitki lub żyłki - po czasie się przyczepi i zacznie rozrastać.
Dominik

Offline fredik

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krefeld DE
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #126 dnia: 10.02.2018, 09:41 »
Co do roślin nie wymagających dużej ilości światła polecam wszelkiej odmiany Anubiasy.Najlepiej przyczepić żyłką do korzenia lub kamienia.

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #127 dnia: 10.02.2018, 09:50 »
Co do roślin nie wymagających dużej ilości światła polecam wszelkiej odmiany Anubiasy.Najlepiej przyczepić żyłką do korzenia lub kamienia.

Potwierdzam. Kłącza ponad powierzchnią podłoża, bo roślina zgnije.
Dominik

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #128 dnia: 10.02.2018, 10:17 »
Miałem nie zabierać głosu ale........... ziemia ogrodowa jako substarat pod podłożę w przypadku początkującego akwarysty(Mario zakładam że takim jesteś) to zły pomysł. Co w przypadku sadzenia nowych roślin lub zmiany aranżacji? Wszystko pójdzie do słupa wody i kłopoty gotowe. Nie będę wnikał  w szczegóły, ale doświadczeni akwaryści wiedzą o czym piszę. Jeżeli już chcesz czymś "wzbogacić" podłożę to proponuję kulki gliniano torfofe lub pałeczki nawozowe wciskane w podłożę. Ja na Twoim miejscu nie bawiłbym się w żadną suplementację nawozową, bo może być więcej kłopotów niż pożytku.    Koledzy wyżej polecili mniej światłolubne gatunki roślin i tego bym się trzymał. Wraz z nabywaniem doświadczenia możesz zaczynać eksperymentować. Jeżeli znajdę to wrzucę zdjęcia swoich starych zbiorników z kompozycjami z mchów.  Tak na koniec, uważam, że zabawa z nawozami przy tak małym świetle mija się z celem. Kolega nie zakłada zbiornika holenderskiego tylko zwykłe akwarium ogólne, które jak przyjmuje ma być w miarę bezobsługowe i proste w użytkowaniu.
Adam

Offline fredik

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krefeld DE
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #129 dnia: 10.02.2018, 11:02 »
Miałem nie zabierać głosu ale........... ziemia ogrodowa jako substarat pod podłożę w przypadku początkującego akwarysty(Mario zakładam że takim jesteś) to zły pomysł. Co w przypadku sadzenia nowych roślin lub zmiany aranżacji? Wszystko pójdzie do słupa wody i kłopoty gotowe. Nie będę wnikał  w szczegóły, ale doświadczeni akwaryści wiedzą o czym piszę. Jeżeli już chcesz czymś "wzbogacić" podłożę to proponuję kulki gliniano torfofe lub pałeczki nawozowe wciskane w podłożę. Ja na Twoim miejscu nie bawiłbym się w żadną suplementację nawozową, bo może być więcej kłopotów niż pożytku.    Koledzy wyżej polecili mniej światłolubne gatunki roślin i tego bym się trzymał. Wraz z nabywaniem doświadczenia możesz zaczynać eksperymentować. Jeżeli znajdę to wrzucę zdjęcia swoich starych zbiorników z kompozycjami z mchów.  Tak na koniec, uważam, że zabawa z nawozami przy tak małym świetle mija się z celem. Kolega nie zakłada zbiornika holenderskiego tylko zwykłe akwarium ogólne, które jak przyjmuje ma być w miarę bezobsługowe i proste w użytkowaniu.
100% racji.Dla początkującego wszelkie substraty, nawozy to pchanie się w kłopoty.Substraty są dla osób które mają z góry zaplanowany aranż i nie będą grzebać w podłożu, a początkujący akwarysta wiadomo, a to jeszcze tu roślinkę, a taka fajna, i kłopot gotowy.Tak samo nawozy.Jedynie potas jest bezpieczny, reszta w niewymagającym akwarium jest dostarczana przez wodę z podmianek. Pomysł z pałeczkami jest super i tani, sam je stosowałem, ale tu ważna uwaga żeby tam gdzie są pałeczki nie grzebać, bo jak część  dostanie się dowody to problem z glonami gotowy.No i dużo czytać.A jak aranż się znudzi wymienić oświetlenie i zakładać Holendra, ale trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie że akwarystyka wymaga cierpliwości.

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #130 dnia: 10.02.2018, 11:04 »
Mario8 czy restartujesz akwarium co jakiś czas czy hula te 8 lat bez płukania żwiru?  Jeśli przez ten okres robisz tylko podmiany wody, to podłoże już zdążyło wzbogacić się o nawóz potrzebny roślinom. Sadź śmiało i będziesz widział,czy dodatkowe nawożenie jest niezbędne. Jeśli przesadzisz z nawożeniem, to radość z posiadania akwarium popsują Ci krasnorosty, które strasznie jest trudno zwalczyć.

Akwarium 60 litrów to bardzo mały ekosystem i bardzo łatwo przesadzić z nawozami. Wbrew pozorom im mniejszy zbiornik, tym więcej wymaga opieki. Nie będziesz w stanie kontrolować wszystkich parametrów wody i na czas reagować na zagrożenia.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #131 dnia: 10.02.2018, 11:12 »
To jest trzeci żwirek .
Wsypywałem go 3 lata temu.
Podmiankę wody robię raz w miesiącu .

Bez roślinek jest jakoś łyso :D
Na początku miałem rośliny ale po kilku miesiącach padały .

Jest zima to człowiek kombinuje :D

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #132 dnia: 10.02.2018, 11:17 »
Podmianki jakiej wielkości, tak procentowo?
Żwirek  czy piasek?  Jaka grubość?
Testy wody jakieś robiłeś?

edit: Żwirek już doczytałem jaki
Adam

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #133 dnia: 10.02.2018, 11:22 »
Podmianka ok 30 %
Żwirek czarny bazaltowy 2-5 mm
Grubość od 4 do 5,5 cm
Testów wody nie robiłem

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #134 dnia: 10.02.2018, 11:32 »
Mario, fotkę ogólną zbiornika mógłbyś wstawić?
Adam