Autor Wątek: Trochę o akwarium  (Przeczytany 48085 razy)

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #180 dnia: 26.03.2018, 20:37 »
Panowie zbytnio się nie znam , ........tydzień temu kupiłem synowi 1 rybkę "bojownika" , ze względu że nie chcę rozbudowywać akwenu coś doradzicie jeśli chodzi o częstotliwość wymiany wody , zakup pompki itp.. Jak to się wszystko mam do jednej rybki .
Z poważaniem Marcin

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #181 dnia: 26.03.2018, 20:48 »
Do bojownika nie musisz pompki kupować, przystaw mu lusterko do szkła niech trochę się nastroszy 
Tu masz trochę na jego temat https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/bojownik-syjamski-wspanialy-betta-splendens/

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #182 dnia: 26.03.2018, 21:09 »
Fakt. Nie znasz się. Zacząłeś wszystko od d...y strony. Najpierw się czyta, potem się pyta, później zakłada zbiornik a na końcu kupuje rybkę. :facepalm:
Robisz krzywdę  temu stworzeniu tymi farbowanymi kamieniami, muszlami, plastikowymi roślinami i kranówą która nawet nie zdążyła się odstać. Nie wspomnę już o braku podstawowego sprzętu.
Inernet jest zapchany informacjami na temat zakładania akwarium. Dlaczego nie przygotowałeś się wcześniej?!
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #183 dnia: 26.03.2018, 21:13 »
Fakt. Nie znasz się. Zacząłeś wszystko od d...y strony. Najpierw się czyta, potem się pyta, później zakłada zbiornik a na końcu kupuje rybkę. :facepalm:
Robisz krzywdę  temu stworzeniu tymi farbowanymi kamieniami, muszlami, plastikowymi roślinami i kranówą która nawet nie zdążyła się odstać. Nie wspomnę już o braku podstawowego sprzętu.
Inernet jest zapchany informacjami na temat zakładania akwarium. Dlaczego nie przygotowałeś się wcześniej?!

Czekam w takim razie na pomocną "dłoń" , nie mam czasu na czytanie "kartek" stron neta co i jak . Spoko woda odstała swoje , więc nie jest tak źle . Czekam na kilka porad.
Z poważaniem Marcin

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #184 dnia: 26.03.2018, 21:29 »
Fakt. Nie znasz się. Zacząłeś wszystko od d...y strony. Najpierw się czyta, potem się pyta, później zakłada zbiornik a na końcu kupuje rybkę. :facepalm:
Robisz krzywdę  temu stworzeniu tymi farbowanymi kamieniami, muszlami, plastikowymi roślinami i kranówą która nawet nie zdążyła się odstać. Nie wspomnę już o braku podstawowego sprzętu.
Inernet jest zapchany informacjami na temat zakładania akwarium. Dlaczego nie przygotowałeś się wcześniej?!

Czekam w takim razie na pomocną "dłoń" , nie mam czasu na czytanie "kartek" stron neta co i jak . Spoko woda odstała swoje , więc nie jest tak źle . Czekam na kilka porad.

Didek ma rację ale skoro już kupiłeś to:

- podmiana co tydzień jakieś 30% - woda najlepiej odstana + jakiś antychlor
- karmienie nie za częste - 2 razy w ciągu dnia - tylko tyle ile rybka zje
- raz w tygodniu głodówka - dzień bez karmienia.
- napowietrzania bojownik nie potrzebuje,
- filtr dobrze gdyby był - zawsze coś tam oczyści i przemiesza wodę.
- grzałka - wszystko zależy od temp otoczenia - powinna być - bojownik posiada aparat oddechowy podatny na przeziębienie. Dobrze utrzymywać temp ok 25 st. C.
Dominik

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #185 dnia: 26.03.2018, 21:35 »
Fakt. Nie znasz się. Zacząłeś wszystko od d...y strony. Najpierw się czyta, potem się pyta, później zakłada zbiornik a na końcu kupuje rybkę. :facepalm:
Robisz krzywdę  temu stworzeniu tymi farbowanymi kamieniami, muszlami, plastikowymi roślinami i kranówą która nawet nie zdążyła się odstać. Nie wspomnę już o braku podstawowego sprzętu.
Inernet jest zapchany informacjami na temat zakładania akwarium. Dlaczego nie przygotowałeś się wcześniej?!

Czekam w takim razie na pomocną "dłoń" , nie mam czasu na czytanie "kartek" stron neta co i jak . Spoko woda odstała swoje , więc nie jest tak źle . Czekam na kilka porad.

Didek ma rację ale skoro już kupiłeś to:

- podmiana co tydzień jakieś 30% - woda najlepiej odstana + jakiś antychlor
- karmienie nie za częste - 2 razy w ciągu dnia - tylko tyle ile rybka zje
- raz w tygodniu głodówka - dzień bez karmienia.
- napowietrzania bojownik nie potrzebuje,
- filtr dobrze gdyby był - zawsze coś tam oczyści i przemiesza wodę.
- grzałka - wszystko zależy od temp otoczenia - powinna być - bojownik posiada aparat oddechowy podatny na przeziębienie. Dobrze utrzymywać temp ok 25 st. C.

Dzisiaj po tyg. wymieniłem wodę w całości ( odstana ) . Karmię 2 razy dziennie , dosłownie kilka "ziarenek". Głodówki nie stosowałem , więc wybiorę 1 dzień w tyg..

Jaki filtr i grzałkę polecacie. A co z tymi jaskrawymi kolorami , roślinki i kamyczków ?
Z poważaniem Marcin

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #186 dnia: 26.03.2018, 21:37 »
Fakt. Nie znasz się. Zacząłeś wszystko od d...y strony. Najpierw się czyta, potem się pyta, później zakłada zbiornik a na końcu kupuje rybkę. :facepalm:
Robisz krzywdę  temu stworzeniu tymi farbowanymi kamieniami, muszlami, plastikowymi roślinami i kranówą która nawet nie zdążyła się odstać. Nie wspomnę już o braku podstawowego sprzętu.
Inernet jest zapchany informacjami na temat zakładania akwarium. Dlaczego nie przygotowałeś się wcześniej?!

Czekam w takim razie na pomocną "dłoń" , nie mam czasu na czytanie "kartek" stron neta co i jak . Spoko woda odstała swoje , więc nie jest tak źle . Czekam na kilka porad.

Didek ma rację ale skoro już kupiłeś to:

- podmiana co tydzień jakieś 30% - woda najlepiej odstana + jakiś antychlor
- karmienie nie za częste - 2 razy w ciągu dnia - tylko tyle ile rybka zje
- raz w tygodniu głodówka - dzień bez karmienia.
- napowietrzania bojownik nie potrzebuje,
- filtr dobrze gdyby był - zawsze coś tam oczyści i przemiesza wodę.
- grzałka - wszystko zależy od temp otoczenia - powinna być - bojownik posiada aparat oddechowy podatny na przeziębienie. Dobrze utrzymywać temp ok 25 st. C.

Dzisiaj po tyg. wymieniłem wodę w całości ( odstana ) . Karmię 2 razy dziennie , dosłownie kilka "ziarenek". Głodówki nie stosowałem , więc wybiorę 1 dzień w tyg..

Jaki filtr i grzałkę polecacie. A co z tymi jaskrawymi kolorami , roślinki i kamyczków ?

NIGDY (!) nie wymieniaj całej wody. 30 - 40% to max.

Jaka pojemność zbiornika?
Dominik

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #187 dnia: 26.03.2018, 21:40 »
Bez urazy, jedyna rada jaką mogę Ci udzielić to abyś oddał tą  rybę komuś kto będzie w stanie zapewnić jej dobre warunki.
Dzieciakowi będzie smutno gdy za parę dni rybka zdechnie. Przygotuj uczciwe akwarium a wtedy będziecie mogli długo cieszyć się waszym zwierzątkiem. Nie chcę tutaj wszczynać awantury - daleki jestem od tego, ale uważam, że nie można tutaj w niczym pomóc. Tutaj wszystko jest nie tak. A skoro nie masz na to czasu to może po prostu odpuść sobie. Zaoszczędzisz sobie nerwów, dziecku zawodu, a rybie męki.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #188 dnia: 26.03.2018, 21:49 »
Hmm , no to lipka trochę . Pytam grzecznie , więc liczę na "społeczne" odpowiedzi ;)

Dlaczego nie wymienia się całej wody , tylko 30-40 % ? Kurcze nie wiem ile l jest akwarium , na prawdę . 17x17x40 cm , al'a akwarium.
Z poważaniem Marcin

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #189 dnia: 26.03.2018, 22:03 »
Twoje akwarium ma jakieś 11,5 litra. Mnożysz wymiary i wynik dzielisz przez 1000 i wychodzą Ci litry. Do takiego akwarium to malutka grzaleczka, najlepiej z termostatem. 
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #190 dnia: 26.03.2018, 22:08 »
Pojemność akwarium to 11,56L. Nie wymienia się nigdy 100% wody bo tym samym cykl azotowy nie zostanie nigdy zamknięty, że nie wspomnę o skaczących parametrach wody to tak w skrócie. Brak filrta, podłoże sztuczne, nie wiem gdzie bakterie nitryfikacyjne będą się mnożyć? Wbrew temu co sądzi 90% początkujących akwarystów zapewnienie właściwej stabilizacji  w małych akwariach jest dużo trudniejsze niż w większych .
Adam

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #191 dnia: 26.03.2018, 22:10 »
Ok Marcinie.
Woda akwariowa to biotop w którym oprócz ryb żyją też inne organizmy. Na przyklad bakterie które regulują szereg procesów zachodzących w akwarium. Woda z kranu pozbawiona jest bakterii poprzez chlorowanie. Nawet odstana woda pozostaje jakby jalowa. Chlor ulatnia sie szybko ale bakterie potrzebują czasu na rozwój. Wymieniając całość pozbawiasz akwarium potrzebnych mieszkańców. Podmieniając np 1/4 wody pozostawiasz równowagę w baniaczku przez co unikasz kłopotów ze zdrowiem ryb czy rozrostem roslin.
Powiem Ci, że mam psa, kota, miałem papugę ale z rybami jest najtrudniej. Tutaj nie dbasz tylko o zwierzaka ale o cale bardzo delikatne środowisko. To naprawdę trudne ale wdzięczne hobby.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #192 dnia: 26.03.2018, 22:17 »
Znalazłem chwilkę i poczytałem co nie co z neta i wasze rady , i macie w 100 % racie ze wszystkim . Na czasie poczytam więcej i postaram się zmienić mu parę rzeczy .

"Wkładamy żywe roślinki do doniczek i wkładamy do akwarium" - jak mam to rozumieć ?

Zaraz jakiś filtr i grzałkę z termostatem poszukam.
Z poważaniem Marcin

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #193 dnia: 26.03.2018, 22:41 »
Rośliny do wzrostu potrzebują substratu w podłożu, światła i dwutlenku węgla. Często zakłada się akwarium na bazie ziemi ogrodowej którą zasypuje się żwirkiem. Lub sam żwirek. Wtedy pod korzeń rośliny wkłada się kulki gliny z nawozami. U Ciebie występuje dość gruby żwirek więc sadzenie roślin w doniczkach może mieć sens. Spotykałem już takie akwa z doniczkami. Mało naturalny wygląd, ale spełniają swoja rolę.
Pomyśl nad większym baniaczkiem, bo z takim maleństwem będziesz się tylko męczył. Ktoś juz wspomniał, że wbrew pozorom małe akwa to jednak dużo pracy.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #194 dnia: 26.03.2018, 22:42 »
Żadnych doniczek nie wstawiaj. Na początek zmień podłoże na jakiś "żwirek" o średniej granulacji. Bez problemu kupisz w zoologicznym. Warstawa podłoża 3-4cm, dopiero w takim podłożu posadź rośliny(bez doniczek). Najlepiej cieniolubne i szybko rosnące, jakiś rogatek, nurzaniec itp. Filtr może być mała kaskada lub jakiś mały gabarytowo wewnętrzny.

didek. Kolega ma zerowe doświadczenie, więc substarty czy ziemia ogrodowa to nie jest dobry pomysł. Bedzie więcej problemów niż pożytku.
Adam