Autor Wątek: Trochę o akwarium  (Przeczytany 47412 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #210 dnia: 23.06.2018, 11:10 »
Okoń jeszcze dłużej. Możesz wpuszczać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Leszek19161

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa-Bródno
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #211 dnia: 01.11.2018, 19:28 »
Mam na zbyciu Lotosa czerwonego:)
Nie wysyłam
Marcin

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #212 dnia: 04.11.2018, 16:53 »
Dominik

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #213 dnia: 04.11.2018, 17:04 »
Nie moje klimaty ale odmiana" dzika" Palet całkiem, całkiem.  Co to za belka oświetleniowa?
Adam

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #214 dnia: 04.11.2018, 17:14 »
To VivaGrow Led 48 W :)
Dominik

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #215 dnia: 08.07.2021, 09:23 »
Mam temat.
Potrzebuję informacje o podstawowym sprzęcie jaki muszę posiadać do pewnego przedsięwzięcia. Ma być możliwie tanio, prosto i skutecznie. Może być nieestetycznie i głośno.
Planuję zakup akwarium około 400l tylko i wyłącznie do odchowania narybku. Prawdopodobnie najczęściej będzie to lipcówka karpia.
Nie będę pisał o ilościach ryb bo ta będzie cały czas zmienna w zależności od wielkości ryb.
Na początku będzie to prawdopodobnie cały zakup czyli 1000szt lipcówki kilkugramowej, później sukcesywnie będą odławiane tak by w okolicach listopada zostało kilkanaście może kilkadziesiąt sztuk.
Jak się pewnie domyślacie będą to ryby przeznaczone na zarybienie pewnego zbiornika.
Chcę z zakupu lipcówki uzyskać możliwie największy procent przeżywalności.
Jaki zaproponujecie zespół filtrująco-napowietrzający w takiej sytuacji?
Temat bardziej hodowlany niż akwarystyczny.
Cały ten bałagan będzie stał w garażu dlatego akustycznie i wizualnie może być do bani. Liczy się zysk w ilości ryb.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #216 dnia: 08.07.2021, 09:29 »
Nie znam się, to się wypowiem :P (przez kilkanaście lat miałem akwarium 200 l, ale tata się tym zajmował).

Dałbym jakiś filtr, który wypuszczałby wodę z góry, żeby wpadała jak wodospad - napowietrzanie od góry.
A na dno położył parę takich "kamczyków", z których wydobywają się bąbelki drobniutkie. Nie wiem, jak to się nazywa.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #217 dnia: 08.07.2021, 09:41 »
Mam temat.
Potrzebuję informacje o podstawowym sprzęcie jaki muszę posiadać do pewnego przedsięwzięcia. Ma być możliwie tanio, prosto i skutecznie. Może być nieestetycznie i głośno.
Planuję zakup akwarium około 400l tylko i wyłącznie do odchowania narybku. Prawdopodobnie najczęściej będzie to lipcówka karpia.
Nie będę pisał o ilościach ryb bo ta będzie cały czas zmienna w zależności od wielkości ryb.
Na początku będzie to prawdopodobnie cały zakup czyli 1000szt lipcówki kilkugramowej, później sukcesywnie będą odławiane tak by w okolicach listopada zostało kilkanaście może kilkadziesiąt sztuk.
Jak się pewnie domyślacie będą to ryby przeznaczone na zarybienie pewnego zbiornika.
Chcę z zakupu lipcówki uzyskać możliwie największy procent przeżywalności.
Jaki zaproponujecie zespół filtrująco-napowietrzający w takiej sytuacji?
Temat bardziej hodowlany niż akwarystyczny.
Cały ten bałagan będzie stał w garażu dlatego akustycznie i wizualnie może być do bani. Liczy się zysk w ilości ryb.
Starczy filtr wewnętrzny ten: https://allegro.pl/oferta/aquael-turbo-2000-filtr-do-akwarium-500l-gratisy-6975330080
Co do napowietrzenia to dawniej prawie w każdym akwarium był brzęczyk i kamień napowietrzający, ale to jest mit, wystarczy wylot filtra skierować ku tafli wody, będzie się natleniać.
Sławek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #218 dnia: 08.07.2021, 10:19 »
Zapomniałem napisać, że mam w tej chwili napowietrzacz HapPet HB30 z dwoma kamieniami. Wrzucę go zapewne i tak bo mam go tak czy siak, a pobiera tylko 3W. Służył do trzymania sumowych żywców w kastrze budowlanej.

Generalnie jestem laikiem ale czy ten Aquael Turbo 2000 da radę przy takich brudasach jak karpiki i takim baniaku? Trochę mało tam materiału filtrującego. Tak mi się przynajmniej wydaje. Z drugiej strony kryształowa woda jest mi zbędna.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #219 dnia: 08.07.2021, 10:32 »
No właśnie, rybki będą małe a wymagania co do czystości wody prawie żadne. Oczywiście rób jakieś okresowe podmiany wody bo azot i fosfor będzie po pewnym czasie rósł. Jeśli jeszcze nie kupiłeś akwarium, to polecam standardowy baniak 150x50x50 to daje 375l brutto, czyli tyle prawie co piszesz. Posiadam ten filtr który ci poleciłem, to kawał kobyły, bierze 27W i filtruje dość mocno, on pracuje u mnie w zbiorniku 375l ale oczywiście z dwoma kubełkami zewnętrznymi. Ale u mnie ryby są spore i jakość wody musi być super.
Sławek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #220 dnia: 08.07.2021, 10:44 »
No to mnie pocieszyłeś 🙂 :thumbup:
Baniak będzie taki jaki znajdę po taniości na OLX ale celuje w okolice 400l.
Podmianki to nie problem bo mam tam kran po ręką i jak trzeba to w kilka minut mam podmienione ile trzeba.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #221 dnia: 08.07.2021, 11:22 »
Nie chcę być złym prorokiem, ale nie masz szans na odchowanie narybku w takich warunkach.
1000 karpików wymaga mocnej filtracji w postaci jak największego filtra zewnętrznego i oczywiście dobrego napowietrzania. One mają zupełnie inne wymagania odnośnie natlenienia i parametrów wody niż te prosiaki które łowimy. Szybko rosną więc będą sporo jadły i wydalały dużo odchodów. Podmiany wody po kilka wiader tygodniowo jak nie więcej. A i tak do takiego zbiornika nie dał bym więcej niż te 500 szt, choć i to wydaje się być ryzykowne.

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #222 dnia: 08.07.2021, 11:39 »
Jest sporo kubełków zewnętrznych na rynku z dużą powierzchnią filtracyjną, ale ich realny przepływ (nie ten na pudełku) jest przeważnie ok. 1000l/h, filtr wewnętrzny który poradziłem daje ok. 2000l/h ale przy małej powierzchni filtracyjnej. Jeśli ma być jak największy filtr to jedyne co mi przychodzi do głowy do fluval FX6, drogi i prądożerny, stosowany przez akwarystów Malawi. Ale ten filtr zrobi straszną pralkę w tych 400l.
Sławek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #223 dnia: 08.07.2021, 11:45 »
Kordi, 1000szt będzie tylko przez chwilkę. Zostaną wypakowane z rękawa i możliwie najszybciej połowa zostanie odłowiona i zarybiona. To że 1000 czy 500szt nie odchowam to wiem.
Sukcesywnie będę je odławiał i przenosił na docelowy zbiornik.
Ostatnie kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk chcę maksymalnie przetrzymać do okolic 20cm. Tam gdzie chce je wpuścić takie 15-20cm będą miały bardzo duże szanse na przeżycie bo brak większych drapieżników. Gdybym zarybil lipcówką od razu całość to pewnie przeżycie byłoby na poziomie 2-4% że względu na spore wzdregi i średnie okonie.
A tak to może uda mi się wycisnąć z lipcówki kilkanaście procent łącznie. A przy tym będę miał trochę zabawy i doświadczenia.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #224 dnia: 08.07.2021, 15:11 »
Z ciekawości napisz potem jak poszło, chociaż jak na moje to szkoda te ryby męczyć.