Autor Wątek: Surfcasting - wędkarstwo plażowe  (Przeczytany 9162 razy)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« dnia: 17.10.2016, 08:45 »
Przeglądając strony internetowe zaciekawiło mnie wędkarstwo plażowe. Dużo o tym czytałem i jak bym mieszkał w bliskiej odległości od naszego Bałtyku, a do tego jak by w tej okolicy kończyłaby swój bieg jakaś rzeka wcale bym się nie zastanawiał, tylko wędkował bym metodą surfcastingu, a to dlatego że jest to prosta metoda, sprzęt nie jest zbyt drogi, zestawy gotowe można bez problemu kupić lub zrobić samemu gdyż są bardzo proste, łatwe i nie drogie przynęty a o zanęty nie trzeba się martwić. Być może się komuś to dziwne wyda, ale ja idę na łatwiznę. Muszę tu jeszcze dodać, że nie jestem zbyt dobry w precyzyjnych rzutach zestawów i musiał bym tylko nauczyć się posyłać zestawy jak najdalej w morze. Czy ktoś z kolegów wędkował z plaży nad naszym Bałtykiem. Proszę napisać o swoich spostrzeżeniach być może się mylę i nie jest to takie proste jak mi się wydaję. Zapraszam do dyskusji.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #1 dnia: 17.10.2016, 08:58 »
Fajny temat. Też mnie to ciekawi. Żona lubi jeździć nad morze, a ja się tam nudzę... Jeziora nadmorskie z ryb ogołocone. Byłaby jakaś alternatywa.
Zastanawia mnie natomiast fakt, że nie używa się tam zanęty. Pytanie dlaczego? Jasna sprawa, że chodzi o wielkość zbiornika. Ryba musi tam po prostu przepływając trafić na nasz zestaw. Myślę, że  chmura zapachowa choć trochę by ją naprowadziła. Dziwne to jest dla mnie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 207
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #2 dnia: 17.10.2016, 09:08 »
Fajny temat. Też mnie to ciekawi. Żona lubi jeździć nad morze, a ja się tam nudzę... Jeziora nadmorskie z ryb ogołocone. Byłaby jakaś alternatywa.
Zastanawia mnie natomiast fakt, że nie używa się tam zanęty. Pytanie dlaczego? Jasna sprawa, że chodzi o wielkość zbiornika. Ryba musi tam po prostu przepływając trafić na nasz zestaw. Myślę, że  chmura zapachowa choć trochę by ją naprowadziła. Dziwne to jest dla mnie.

Z moich licznych obserwacji nad Bałtykiem Panowie nie zanęcają - inne podejście niż w wodach słodkich...
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #3 dnia: 17.10.2016, 09:14 »
Fajny temat. Też mnie to ciekawi. Żona lubi jeździć nad morze, a ja się tam nudzę... Jeziora nadmorskie z ryb ogołocone. Byłaby jakaś alternatywa.
Zastanawia mnie natomiast fakt, że nie używa się tam zanęty. Pytanie dlaczego? Jasna sprawa, że chodzi o wielkość zbiornika. Ryba musi tam po prostu przepływając trafić na nasz zestaw. Myślę, że  chmura zapachowa choć trochę by ją naprowadziła. Dziwne to jest dla mnie.

Z moich licznych obserwacji nad bałtykiem Panowie nie zanęcają - inne podejście niż w wodach słodkich....

Maćku, że się nie zanęca, już ustaliliśmy. Pytanie moje brzmi - dlaczego?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 207
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #4 dnia: 17.10.2016, 09:27 »
Bałtyk to królestwo żywych - mięsnych przynęt z kilkoma fachowcami na ten temat zagajałem - jeżeli chodzi o biało ryb króluje robactwo... częstym przyłowem są gatunki morskie strefy przybrzeżnej.. nikogo nie spotkałem aby miotał za drugą łache ponad 120mb koszykiem zanętowym ...  :facepalm:
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #5 dnia: 17.10.2016, 09:33 »
Koszyki typu bullet i dajesz radę. Przecież to to samo, co feeder na dalekie dystanse. Nie zawsze druga łacha znajduje się 120 metrów od brzegu.
Ja bym próbował dawać sypką zanętę z liquidem. Żeby się rozchodziło.
Albo na przykład obklejałbym ciężarek do surfa pastą z pelletu - dobre rozwiązanie, co nie?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #6 dnia: 17.10.2016, 09:45 »
Dlaczego się nie nęci? Z tego co wyczytałem, to chyba nie ma takiej potrzeby nęcić, a to dlatego że nawet przy bardzo spokojnym stanie wody w Bałtyku jest zawsze jej jakiś ruch. Koszyk zanętowy leżący na dnie zawsze szybko by się wypłukał z zanęty, a jej zawartość spływała by w stronę brzegu. W takim rodzaju wędkowania chodzi o to by zestaw możliwie jak najdalej wyprowadzić od brzegu. Na ok. 100-150 m lub dalej nie ma chyba dużo lub wcale roślinności gdzie zanęta mogła by się choć na trochę zatrzymać bo przecież każdy z nas wie, że przynęta musi być w polu działania zanęty. Tak mi się wydaje wcześniej nad tym nie myślałem.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 473
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #7 dnia: 17.10.2016, 09:57 »
Z braku czasu kilka razy melduję się na plaży. Już co nieco kumam i kilka na ryb na brzegu odnotowałem.
Za chwilkę zacznie się sezon dorszowy :) tzw. piaskuny... no i jako dodatek płaskie.
Wiosna to płaskie :) i Turboty... nawet belony (moja największa stormia z plaży 44cm ).
W lato leszcze, płocie, jazie i okonie... wymiar leszcza na morzu 45 cm, więc ledwo wymiar ma 1,5 kg... Sztuki po 70 cm, a takie się trafiają mają rekordowe przyrosty wagi... zabawa jest... tylko nie jest łatwo.

Na otwartym morzu nie nęci się tylko na zawodach, bo to zabronione.
Są ludzie co próbują nęcić, ale nie słyszałem jeszcze o lepszych wynikach... Może przy wybitnie spokojnym morzu to miało by jakiś sens. Cofki na rewach, prądy i zmienne warunki, rozwalą każdą zanętę na przestrzeni 500 m kwadratowych. Drugi kłopot to jak podać zanętę, co jest mocno zwarta...
Ciężarki które się stosuje mają nie mniej jak 140 g (przedział wagi w zależności od warunków 140-200 g ), kształty nie wspomnę...
Zarzucamy z głową:) nie koniecznie na koniec świata... czytamy układ rewek... Jedna wędka pomiędzy pierwszą a drugą, druga wędka za drugą rewę... ( najczęściej odległość to nie mnie jak 120-140m nie wyobrażam sobie rzutów z zanętami czy PVA )
Temat nie jest taki prosty jak z boku patrząc...

Sprzęt:
Przyzwoite kije zaczynają się od 350 PLN... (nie mam takich z powodów ekonomicznych, ale chce to zmienić ) dobre kije to ponad 1000 PLN.
Większość wiary zaczyna od karpiówek, ale docelowo kije do surfa sporo się różnią... Te najtańsze kije surfowe przy OTG szybko kapitulują... Większość czasu nad morzem to mało sprzyjające warunki i rzuty grubo ponad 100 m i te najtańsze kije nie dają rady.
Kołowrotki surfowe da się kupić już od 140 PLN. Sam mam Yorka Seashark i jest taki w miarę, ale są dużo lepsze konstrukcje choćby Quantuma, dające na odległości do 4 0m więcej.
Żyłki max 0,30. Ja używam 0,25 i 0,27, ilość ok 300 m. Plecionek nie używam. Próbowałem, ale rzuty nie wychodzą. Musi być odpowiedni kij. Machałem odpowiednimi do tego konstrukcjami, ale cena już grubo ponad 1000 PLN
Przypony i zestawy, radzę tworzyć samemu, wg mnie, to te kupne są drogie jak smok i często bezużyteczne.
Temat długi i nie taki prosty, ale zabawa przednia.
Gdy opanuje się technikę rzutów to frajda jest niezła.
Proponuję przejrzeć forum www.surfcasting.pl, umawiać się z ludzikami co tym się bawią a na początku będzie łatwiej.
Marcin

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 473
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #8 dnia: 17.10.2016, 10:03 »
Widziałem już wędkarzy z feederami. Łowili na dystansie 60 m max, bo dalej się nie ogarnie. Nawet przy spokojnym morzu ciężarki po 60 g toczą się po dnie jak kulki.
Niestety zabrakło mi czasu by pobawić się z koszykami po 100 g i łowić pomiędzy pierwszą, a drugą rewką. Dalej nie ma co sobie oczu mydlić z feederem.
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 482
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #9 dnia: 17.10.2016, 10:44 »
Wiecie, mnie się wydaje, że w surfactingu obowiązują pewne skostniałe zasady. Podobnie jak przed paroma laty w feederze. Stosuje się tylko robaki... a dlaczego nie śmierdzący pellet? Dlaczego nie oblepiać ciężarka pastą z pelletu?
Na pellet nie biorą, bo nie znają? Jasne...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #10 dnia: 17.10.2016, 12:49 »
Wiecie, mnie się wydaje, że w surfactingu obowiązują pewne skostniałe zasady. Podobnie jak przed paroma laty w feederze. Stosuje się tylko robaki... a dlaczego nie śmierdzący pellet? Dlaczego nie oblepiać ciężarka pastą z pelletu?
Na pellet nie biorą, bo nie znają? Jasne...

Nie wiem dlaczego, chyba że przepisy obowiązujące dot. wędkowania z plaży zabraniają tego typu przynęty. Nie wiem nie dopatrywałem się tego, ale można przecież używać kawałka śledzia do wędkowania na martwą rybkę na wodach śródlądowych chyba nic za tym nie przemawia że nie. Nie widzę problemu by założyć pellet 12-20 mm i posłać do morza tylko jak to uzbroić taki zestaw - jak np. na karpia czy suma ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

MrProper

  • Gość
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #11 dnia: 17.10.2016, 13:20 »
Pracując w Ijmuiden Nl - miejscowość nadmorska morza Północnego, rozmawiałem z wędkarzami łowiącymi tam dorsze.
Zapytałem dlaczego nie nęcą.
Usłyszałem, że aromaty rozprzestrzeniają się na ogromnej powierzchni, w dodatku mocno rozcieńczone.
Co uniemożliwia skuteczne zwabienia ryby, dokładnie pod nasz zestaw.

Ta ryba tam jest i jeśli zechce odnajdzie nasza przynętę.

Taka odpowiedz usłyszałem.

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 473
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #12 dnia: 17.10.2016, 13:29 »
Powtarzam:
Jeśli chodzi o nęcenie, to jest zabronione tylko na zawodach!!!
Metodą surfcastingową łowi się na przynęty głównie mięsne. Robaki (nie tylko czerwone, ale również cała gama żyjątek morskich, fileciki, martwe rybki, krewetki)
Ja łowiłem tez na pellety halibutawe i owocowe oraz kulki, niestety bez efektów. Ale nie będę się poddawać...
Marcin

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 473
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #13 dnia: 17.10.2016, 13:35 »
Pracując w Ijmuiden Nl miejscowość nadmorska morza Północnego, rozmawiałem z wędkarzami łowiącymi tam dorsze.
Zapytałem dlaczego nie nęcą.
Usłyszałem ze aromaty rozprzestrzeniają się na ogromnej powierzchni, w dodatku mocno rozcieńczone.
Co uniemożliwia skuteczne zwabienia ryby, dokładnie pod nasz zestaw.

Ta ryba tam jest i jeśli zechce odnajdzie nasza przynętę.

Taka odpowiedz usłyszałem.
Z tym rozmywaniem zanęty i strasznym jej rozcieńczaniem to prawda....
Bałtyckie ryby mają swoje trasy wędrówek. Pływają pomiędzy rewami penetrując teren... Wystarczy dobrze poznać układ rew i efekt będzie... o ile nie trafimy na tzw. betoniarkę (szybko łamiące się duże fale, o niewiarygodnym uciągu i pływającym zielsku)
Marcin

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Surfcasting - wędkarstwo plażowe
« Odpowiedź #14 dnia: 17.10.2016, 20:44 »
Wydaje mi się że surfcasting jest to jedna z tańszych metod wędkowania i zarazem jak na obecne czasy chyba najbardziej łowna metoda w szczególności jeżeli chodzi o miejscówki, gdzie rzeki wpadają do Bałtyku.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników