Autor Wątek: Kiedy i jak na lina?  (Przeczytany 278171 razy)

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 195
  • Reputacja: 162
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #660 dnia: 11.07.2021, 18:52 »
Jeśli chcesz spróbować na metodę to polecę wszelkie czerwone przynęty, u mnie wymiatał Kiełbasiany pellet od Sonu oraz Czosnkowy Dynamit Bites (wybierałem z pudełka te czerwone)
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #661 dnia: 13.07.2021, 15:05 »
Dzisiaj pierwszy raz byłem na dzikim starorzeczu, zapolować w szczególności na lina, i udało mi się złapać jednego małego około 25cm, o 16 godzinie, ze dwie sekundy się bawił a potem spławik zaczął jechać. Miałem więcej takich brań, spławik skakał ale po chwili coś porzucało albo wyjadało to co na haczyku, w szczególności dwa gnojaczki plus kukurydza, ale raczej były to wzdręgi, bo udało mi się trzy sztuki zaciąć, co prawda z gruntu na rosówkę, jedno branie miałem fajne na feedera, wyraźnie mocniejsze szarpanie szczytówki od tych skubnięć wzdręgowych, zaciąłem po około trzech sekundach, ale niestety pudło, być może za szybko, przynętą była cała rosówka. Około 21 godziny gdy wiatr ucichł, w okolicach spławika i pola nęcenia, powstawała masa pienistych bąbelków, różne skupiska o średnicy nawet około 15-20cm, niektóre przemieszczały się liniowo, lub jakoś nieregularnym łukiem, nigdy czegoś takiego nie widziałem, dodam jeszcze, że sprawdzałem dno feederem przed łowieniem, ciężarek pałeczka 15g tylko lekko się zakopywał, przy tej czynności, nie zauważyłem żeby jakieś bąble wyskakiwały na powierzchnie. Niestety tylko patrzyłem jak woda się gotuje, a na spławiku cisza, i się zastanawiam, jaka mogła być tego przyczyna, skoro jestem prawie pewien, że to ryby buszowały w łowisku, może ktoś z Was miał taki sam problem?

Poczytaj o łowieniu wagglerem i o budowie zestawu. Normalnie powinieneś mieć około 5 cm przyponu na dnie, i zazwyczaj doskonale widać brania. Jeżeli łowisz okonie, które połknęły przynętę, oznacza to, że masz nieczuły zestaw. Większość ryb wypluwa przynętę jeżeli czuje coś podejrzanego, dlatego trzeba umieć się tu dopasować.

Kiedyś na filmie Wędkarskiej Tuby byo pokazane jak Paweł łowi liny, i przyznam, że robił to bardzo nieumiejętnie. Na haku miał rosówkę. To nie jest dobra przynęta wcale. Miała swoje pięć minut dawniej, jak się łowio teleskopami i nieczułymi zestawami, i ryba się często sama zacinała. Rosówka jest zbyt duża i ruchliwa, aby dobrze przyciąć, i często właśnie będzie masa bąbelków i tańczący spławik. Ryba bedzie wybierac z dna inne rzeczy, omijając podejrzaną rosówkę :)

PRzy spławiku najlepsza metoda połowu to nęcić tym, co jest na haku, i nęcić nie na zasadzie sypania towaru do wody w dużych ilościach, ale nęcenie wg zasady mało i często. Wtedy ryba wybiera to co na dnie, i nie oprze się temu co jest na haku. Mogą to być białe, kukurydza, siekana dendrobena lub rosówki itd. Po prostu ryba wybiera to co na dnie i nabiera zaufania, aż trafi na przynętę na haku. Łowienie wagglerem, lub tyczką to dodatkowo opad, który ma wielki wpływ na podejrzliwość ryb, ogranicza ją dosć mocno. Skromne nęcenie, zwane negatywnym to też dobra rzecz, gdyż tutaj ryby rywalizują o pokarm, stając się mniej ostrożne.

To co opisujesz to może też być przenęcenie danego miejsca. Jeżeli się sypnie zbyt dużo towaru, np. takiej kukurydzy, to trudno potem się spodziewać, aby ryba wybrała naszą przynętę szybko, zazwyczaj to trwa. Efektem są właśnie bąbelki. Pamiętaj też, że karaś srebrzysty, który jest stadną rybą zazwyczaj, może powodować efekt bąblowania, przy małej ilości brań. Zazwyczaj wtedy mamy sporą ilość pęcherzyków w jednym momencie. Podobnie będzie z małym leszczem. Lin lub kilka w łowisku dadzą mniejszą ilość bąbelków, jednak one naprawdę odkurzają dno.

Nie sugeruj się też przy spławiku polecanymi przynętami przez łowiących feederem, a zwłaszcza Metodą. Bo wtedy wygląda to trochę inaczej :) Spławik bazuje jednak na innej zasadzie nęcenia i jest to mało i często. I nie polecam też lift method, bo to wcale nie jest łatwa i skuteczna metoda na lina. Zapewniam, że jak się ma opanowany waggler, to będzie on skuteczniejszy. Dlatego lepiej jest dopracować podstawy i wtedy szukać alternatyw.
Lucjan

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #662 dnia: 06.08.2021, 13:02 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #663 dnia: 18.08.2021, 21:39 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #664 dnia: 08.10.2021, 12:10 »

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #665 dnia: 09.01.2022, 19:10 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #666 dnia: 12.01.2022, 00:20 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #667 dnia: 15.05.2022, 20:09 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #668 dnia: 22.05.2022, 23:33 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #669 dnia: 23.05.2022, 20:30 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #670 dnia: 24.05.2022, 17:03 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #672 dnia: 07.06.2022, 13:58 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #673 dnia: 10.06.2022, 17:09 »

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #674 dnia: 23.06.2022, 19:47 »