Autor Wątek: Pstrąg na spławik  (Przeczytany 12933 razy)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #15 dnia: 09.02.2017, 15:04 »
Ja też jestem spławikowcem. Ale zawsze ponad "ja chcę" traktuję rozsądek i każdą sprawę próbuję rozpatrywać obiektywnie a nie subiektywnie. W Twoim uzasadnieniu, oprócz wyżej wspomnianego "ja chcę" brakuje mi konkretnych argumentów. Gdybyś mógł wyjaśnić to nie tylko ze swojej perspektywy ale naświetlić temat szerzej, biorąc również pod uwagę negatywne skutki takiego rozwiązania jakie proponujesz to być może bym Ci przyklasnął.
Grzegorz

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #16 dnia: 09.02.2017, 15:51 »
Ryby łososiowate plus lipień to ryb muchy i spina , ale w UK jeszcze tego nie zrozumieli co dziwne .
Celowe nasatwianie sie na lipienie z robakami :o

Przepis jak najbardziej słuszny i uważam , że każda woda górska powinna być zamknięta dla spławikowców i gruntowców.
 
Feeder & spinning

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #17 dnia: 09.02.2017, 15:58 »
Trudno jest to uzasadnić stwierdzeniem, że takich jak ja w tym okręgu jest masa, bo nie musisz mi w to wierzyć. Negatywne skutki, no coż, czy negatywnym skutkiem jest to że ludzie będą kłusować? Czy naprawdę mamy wierzyć, że kłusownik ma kartę i zezwolenia? Kłusownik ma w du... czy mu coś wolno, czy nie. Te wszystkie restrykcje i ograniczenia mierzą w głównej mierze właśnie w takich jak JA, którzy przestrzegają regulaminu i chcą poprostu cieszyć się wędkarstwem zgodnie z prawem.
Na zebraniu jeden muszkarz wnioskował o odłów płoci na czarnym dunajcu (przypominam-woda górska-tylko mucha). Niech wpuszczą spławikowców i tyle, a nie elektro odłów. Trudno, żeby tam płoci nie było skoro kilkanaście km niżej jest zalew i płoć ciągnie na tarło w naprawdę dużych ilościach.
Okręgiem tym rządzą idioci. Ostatnio dowiedziałem się nad wodą, że na czorsztynie mają odbyć się zawody pidlodowe-i tu uwaga-na martwej rybie, przy czym na czas zawodów ma zostać zniesiony wymiar ochrobny okonia. Powtarzam, wiem otym od znajomego wędkarza i pytam, czy to jest normalne? Podczas gdy tej ryby jest coraz mniej o dużych sztukach nie wspomnę....
Mówię JA, bo inni narzekają, a jak przyjdzie co do czego to na zebranie nie idą, bo to nic nie da. Więc co? Mam mówić MY skoro oni to mają gdzieś?
Też łowię na muchę, ale spławikowcy mi nie przeszkadzają. Przeszkadzają mi wędkarze kłusole, którzy są wśród muszkarzy również. Więc jaku sens ma ograniczanie jednych a pozwalanie drugim? Jestem spławikowcem napewno bardziej niż muszkarzem i jakoś nie biorę ryb. A prawdziwi miejscowi kłusole nie chodzą z wędkami tylko z ostkami, petardami i agregatami i za nich trzeba się wziąć jak i za zakłady, wpuszczające syf do wody, w tym oczyszczalnie ścieków, a nie karać za to wszystko normalnych wędkarzy.
Mam nadzieję, że chociaż trochę uzasadniłem swoje stanowisko. Nie miej mi tego za złe i popatrz na to, proszę, też z takiej perspektywy.

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #18 dnia: 09.02.2017, 16:00 »
Kolego Federek, widzę, że lubisz spining. Jak już pisałem, ta metoda jest nawet bardziej tutaj ograniczona niż spławik i grunt. Co Ty na to?

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #19 dnia: 09.02.2017, 16:09 »
Pisałeś o sztucznych robakach itp. Ale sztuczne przynety w wędkarstwie spławikowo grutowym są zakazane na każdej wodzie przez r.a.p.r.

To nie są daremne ogranieczenia , na żadnej wodzie w teorii górskiej.

Widziałem komentarz, że potokowiec to głupia ryba i wali we wszystko co przepływa mu koło gęby :P Dobre sobie ;)

Klimat połowu ryb łosośowatych i lipasków zawsze był zamknięty dla pewnych grup i tak powinno być mucha i spin .
 Bo każdy łowiący inną metoda zawsze byłby na uwadze, że może łowić na robaki.

Musisz po prostu kupić flaszkę łiskacza i pogadać z dobrym pstragarzem to wszystko Ci wyjąśni o co w tym biega :)
Feeder & spinning

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #20 dnia: 09.02.2017, 16:11 »
Co do spiningu, ciekawa rzecz, mianowicie w miejscowościach sromowce niżne i wyżne (odcinek graniczny Polska-Słowacja)  od bodaj 2-3 lat nie można spiningować w sezonie pstrągowym (tylko za głowatką wrzesień-luty, po czym?? Oczywiście po uiszczeniu dodatkowej opłaty, a jakże), bo jakiś ważniejszy koleś z zarządu, który już w zwrządzie podobno nie jest powiedział "nie będą mi tu chuje spiningować". Jasne, możecie nie wierzyć, ale luknijcie chociaż do zezwolenia pzw nowy sącz i zobaczycie, że tak jest. Jak też mówiłem jest to granica-Słowacy spiningować mogą :) a woda ta sama. Fajnie, co?

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #21 dnia: 09.02.2017, 16:13 »
Wierz mi, teorii wyjaśniać mi nie trzeba i wciaż piszesz o spinie, a ja wciaż Ci tłumaczę, że spiningiści są tu całkiem dyskryminowani.

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #22 dnia: 09.02.2017, 16:15 »
A, i ten klimat to chyba tylko w Polsce jest zamknięty...

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #23 dnia: 09.02.2017, 20:19 »
Ale czym są dyskryminowani jakieś linki ?
Feeder & spinning

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #24 dnia: 09.02.2017, 22:28 »
1. Zezwolenie niniejsze uprawnia do amatorskiego połowu ryb w wodach udostępnionych do wędkowania przez Okręg PZW w
Nowym Sączu, z wyjątkiem Łowiska Specjalnego „DUNAJEC”, zgodnie z warunkami zawartymi w zezwoleniu, po wniesie-
niu odpowiednich składek przyjętych uchwałą Zarządu Okręgu PZW w Nowym Sączu z dnia 28.10.2016 roku. Połów ryb na
podstawie zezwolenia jest równoznaczny z akceptacją warunków zawartych w tym zezwoleniu (7 stron).
2. Zezwolenie niniejsze ważne jest z legitymacją członkowską PZW, kartą wędkarską i dowodem wpłaty odpowiedniej składki,
wskazanej w załączniku do zezwolenia, na konto Okręgu: 20 1240 4748 1111 0000 4876 4650. W tytule przelewu należy po-
dać: rodzaj zezwolenia, datę połowu, w tym dzień w postaci dwucyfrowej i miesiąc słownie (np. zezwolenie 7-dniowe 01-07
czerwca 2017), a gdy przelew zrealizowano z konta innej osoby także imię i nazwisko uprawnionego do połowu. Składka 3-
dniowa i 7-dniowa zezwala na połów odpowiednio 3 lub 7 dni pod rząd. Dowód wpłaty opisany z niezgodnie z w/w zasada-
mi nie będzie honorowany.
3. Warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb w wodach Okręgu PZW w Nowym Sączu reguluje:
 Ustawa z dn. 18.04.1985 r. o rybactwie śródlądowym, oraz rozporządzenie wydane na jej podstawie;
 Niniejsze zezwolenie wydane przez Okręg PZW w Nowym Sączu;
 Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) uchwalony przez Zarząd Główny PZW w Warszawie w zakresie nieure-
gulowanym w niniejszym zezwoleniu.
4. Na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Nowym Sączu obowiązuje rejestracja połowów. Rejestr połowu ryb musi być
prowadzony zgodnie z instrukcją jego prowadzenia, zawartą w niniejszym zezwoleniu.
PODSTAWOWE WARUNKI UPRAWIANIA AMATORSKIEGO POŁOWU RYB
na łowiskach udostępnionych do wędkowania przez Okręg PZW w Nowym Sączu
§ 1. Na wodach Okręgu PZW w Nowym Sączu, objętych niniejszym zezwoleniem, obowiązują następujące zasady:
I. Niedozwolone jest zabieranie ryb, których długość nie przekracza wymiaru gospodarczego wynoszącego dla:
1. lipienia do 35 cm,
2. pstrąga potokowego do 30 cm i od 50 cm (wymiar widełkowy),
3. głowacicy do 70 cm i od 120 cm (wymiar widełkowy),
4. sandacza i szczupaka do 50 cm i od 90 cm (wymiar widełkowy; górny wymiar dotyczy tylko wód nizinnych),
5. okonia do 18 cm i od 45 cm w wodach nizinnych (wymiar widełkowy),
6. leszcza na zbiornikach zaporowych do 30 cm

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #25 dnia: 09.02.2017, 22:29 »
II. Obowiązuje okres ochronny lipienia od 01.01 do 31.05, oraz zakaz zabierania lipieni ("Złów i Wypuść”) od 01.11 do końca roku. Okresy
ochronne innych ryb są zgodne z RAPR (np.: sandacz 1.01-31.05; boleń 1.01-30.04).
III. Limity zatrzymanych ryb wynoszą:
1. Dzienny limit pstrągów potokowych i tęczowych oraz lipieni 3 szt. łącznie, jednak w limicie nie więcej niż 1 lipień.
2. Miesięczny limit pstrągów potokowych, tęczowych oraz lipieni 12 szt. łącznie, jednak w limicie nie więcej niż 3 lipienie.
3. W wodach nizinnych miesięczny limit szczupaków i sandaczy 8 szt. łącznie.
4. W wodach nizinnych dzienny limit okoni 15 szt, oraz leszcza 10 szt. (oddzielnie).
5. Dzienny limit klenia, świnki i certy 5 szt. łącznie.
6. Limit połowu głowacicy: 1 szt. na miesiąc.
7. Pozostałe limity dzienne są zgodne z RAPR: sum 1 szt; szczupak, sandacz, boleń, troć, sieja, łosoś 2 szt. łącznie; węgorz
2 szt; brzana, karp 3 szt. łącznie; lin 4 szt; pozostałe gatunki do 5 kg z wyjątkami wskazanymi w RAPR.
IV. Ponadto obowiązuje :
1. Zakaz zabierania złowionych ryb łososiowatych i lipieni inną metodą niż muchowa lub spinningowa.
2. Zakaz zabierania brzany w Dunajcu i jego dopływach na odcinku powyżej mostu „Pod Hubą” w Dębnie.
3. Zakaz posiadania przy sobie ryb o długości niezgodnej z obowiązującym na danym łowisku wymiarem gospodarczym.
4. Zakaz zbrojenia żywej, martwej rybki, lub ich części inaczej niż jednym haczykiem z pojedynczym grotem. Dozwolone jest użycie ko-
twiczki z 1 grotem, po obcięciu pozostałych grotów-ostrzy.
5. Zakaz patroszenia lub sprawiania ryb w odległości do 50m od lustra wody.
6. Linką muchową jest tylko taka, która fabrycznie została wyprodukowana jako linka muchowa, i w najcieńszym miejscu ma średnicę nie
niższą niż 0,55 mm. Zastosowana w metodzie muchowej linka muchowa nie może być krótsza niż 6,5m.
7. Dodatkowa składka na połów metodą spinningową w okresie ochrony pstrąga potokowego (01.01 – 31.01 i 01.09 – 31.12) w wodach gór-
skich, na których połów tą metodą i w tym okresie jest wg Wykazu wód dozwolony. Składka okręgowa oznaczona na znaku/w wykazie
składek literą P nie wymaga wnoszenia dodatkowej składki spinningowej.
8. W wodach górskich, w których dozwolony jest połów metodą spinningową w okresie 01.01 – 31.01 i 01.09 – 31.12, zabrania się używania
przynęt sztucznych o długościach mniejszych niż 6 cm dla skrzydła błystki wirowej oraz 10 cm dla korpusu woblera, twistera, błystki wa-
hadłowej i innych przynęt sztucznych (za wyjątkiem sztucznych much).
9. Dodatkowa składka za amatorski połów ryb ze środków pływających, za wyjątkiem wniesienia składki okręgowej oznaczonej na znaku/w
wykazie składek literą P lub G.
V. Obowiązują następujące zasady połowu w zbiornikach zaporowych i stawach:
1. W zbiorniku Czorsztyńskim zabrania się:
a) połowu w nocy (1 godzina po zachodzie do 1 godziny przed wschodem słońca) w okresie od 01.01 do 30.04 i od 01.11. do
31.12;
b) połowu na żywą i martwą rybkę i ich części;
c) używania zanęt o łącznej wadze powyżej 2 kg dziennie;
d) połowu metodą spinningową od 01.01 do 30.04;
e) w okresie od 01.01 do 15.06: połowu sandacza i połowu ryb ze środków pływających.
2. W zbiorniku Rożnów, Sromowce Wyżne oraz na stawach w Kurowie zabrania się:
a) połowu na żywą lub martwą rybkę i ich części od 01.01 do 31.05;
b) połowu metodą spinningową i trollingową od 01.01 do 30.04.
VI. Zabrania się na wodach górskich:
a) połowu ryb na więcej niż jedną wędkę,
b) nęcenia za wyjątkiem używania koszyczka zanętowego,
c) zabierania jelca,
d) używania przynęt sztucznych uzbrojonych w haczyki/kotwiczki z zadziorami (dozwolone są zadziory przygięte do grota).
VII. Na odcinkach „Złów i Wypuść” zabrania się:
a) zabierania jakichkolwiek ryb,
b) posiadania ryb złowionych na innych odcinkach,
c) podbierania złowionych ryb do podbieraka innego niż z siatki bezwęzłowej.
§ 2. Nie przestrzeganie warunków niniejszego zezwolenia przez osobę dokonującą amatorskiego połowu ryb stanowi naruszenie ustawy o rybactwie
śródlądowym i Statutu PZW, oraz powoduje utratę dalszej ważności zezwolenia bez odszkodowania. Upoważnieni pracownicy Okręgu mogą takiej
osobie zatrzymać zezwolenie. Wszelkie osoby uprawnione do kontroli mogą także takiej osobie wpisać do zezwolenia uwagę lub skierować sprawę do organów ścigania.

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #26 dnia: 09.02.2017, 22:33 »
http://www.pzwns.info.pl/ - tam znajdziesz zezwolenie do druku w którym możesz poczytać, gdzie i na co można łowić, zwróć uwagę na Dunaje, Czarny Dunajec, Biały Dunajec i Białkę. Zrozumiesz co mam na myśli. Inaczej już tego nie jestem w stanie wytłumaczyć. Jeśli to nie wystarczy to najwyraźniej macie rację, a ja się mylę... Człowiek bywa omylny. Ale to już do Wadzej oceny.

Offline Robert 57

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 218
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Sącz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #27 dnia: 10.02.2017, 01:20 »
Jak ja mam przestrzegać tego regulaminu jak nie jestem w stanie tego zapamiętać. Oczywiście całego z odcinkami lewy brzeg nie wolno na tym odcinku, prawy na tamtym itd. Taki regulamin to horror. Komplikują rzeczy proste żeby było kogo karać a kułsoli nie ścigają a jest ich b.dużo.
Mamy składkę 304 PLN.

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #28 dnia: 10.02.2017, 20:25 »
Tak szczerze to nie widzę tam nic o co można robić taki raban . ;)
Feeder & spinning

aroo04

  • Gość
Odp: Pstrąg na spławik
« Odpowiedź #29 dnia: 11.02.2017, 09:50 »
Federek, wg Ciebie, dopłata za spining w okresie okresu ochronnego pstrąga w postaci 80zł to jest normalne? Tak samo jak to, że na tym samym odcinku rzeki Słowacy mogą spinibgować, a Polacy nie to też jest gitara? I, że na większości wód pstrągowych w mojej okolicy nie wolno spiningować a na roślinne można (to dla mnie osobiście akurat na plus) to też Cię nie zaskakuje?