Autor Wątek: Czy w rzece są ryby - jak sprawdzić?  (Przeczytany 1609 razy)

Offline Skorektoja

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 1
Czy w rzece są ryby - jak sprawdzić?
« dnia: 22.02.2021, 14:18 »
Jak sprawdzić - przekonać się czy w rzece są ryby?

Mam niedaleko rzeczkę - szerokość ze 3 metry, głębokość - teraz max 0,8 m miejscami, w lecie gdzieś do pół metra przy dołkach a średnio to 0,2 . Kilka razy nad nią spacerowałem i nigdy tam nic nie widziałem, nawet małych rybek, woda dość przezroczysta wydaje się, dno widać. Łowić nigdy tam nie próbowałem, więc od tej strony nie wiem. Macie jakieś pomysły jak to można wydedukować? Jeśli są w niej ślimaki szczeżuje to zakładać że ryby też są tylko nie widać?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy w rzece są ryby - jak sprawdzić?
« Odpowiedź #1 dnia: 22.02.2021, 14:42 »
Czyste wody rzeczne to specyficzne gatunki. Ryba tu musi się chować aby nie stać sie ofiara drapieżników, głównie ptasich. Stąd często jest to pstrąg, potrafiący chronić się pod kamieniami lub gałęziami, podobnie jak kleń. Trzeba się więc skradać i być cicho aby takie ryby podejść. Jak nie ma żadnych przeciwskazań, to proponuję obserwować wodę, rzucić kilka białych z prądem, zobaczyć czy coś do nich wychodzi.

Jednak wiele rzek ma kolor jak się robi ciepło, lub roślinność, stanowiąca naturalna ochronę. Wtedy ryba migruje na zimę w bezpieczne miejsca, i pojawia się na odcinkach w kwietniu-maju. Tak więc rekonesans dziś niewiele może powiedzieć Tu najlepiej usiąść przy Googlemap, i prześledzić bieg rzeczki. Zobaczyć gdzie są jakieś rozlewiska, spiętrzenia. Bardzo dobrze widać kolor wody i można wiele wyczytać. Jak są takie miejsca, to wtedy można liczyć na podstawowe gatunki, jak płoć, okoń, jelec, szczupak, kiełb itd.

Ale należy się też spodziewać tego, że jeżeli to płytka rzeka, to przy suszach ryba mogła nie przeżyć niskich stanów. Zazwyczaj w takich wypadkach ona znów migruje w miejsca głębsze. Ogólnie rzeki się spiętrza, jednym z powodów jest jej natlenianie, aby ryby mogły przeżyć oraz aby zdolność samooczyszczania się była dużo większa. Więc takie miejsca powinny być. Na rzekach mniejszych, podatnych na wysychanie, ryb może być bardzo mało.
Lucjan