Autor Wątek: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.  (Przeczytany 8707 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #15 dnia: 09.11.2023, 06:26 »
Cześć. Michał jak uważasz czy będzie sporą różnica w odległości rzutu pomiędzy Flagman Legend 3.6 a 3.9 oba do 100 gr wyrzutu ?
Miałem Legenda 3.6m ale 60 cw. Podajnikiem 50g,udawało mi sie rzucać na 70m,ale to był już maks,co mogłem wycisnąć i sądzę ,że wersja 100 cw  będzie miała podobny zasięg,może te 5m więcej. Jest spora różnica w budowie pierwszego składu między długościami 3.6 i 3.9 m.
Nie wiem,w jakie odległości celujesz,ale jeżeli powyżej 70metrów ,zdecydowanie wybrałbym kij 3.9m.tym bardziej,że model  100 cw,naprawdę daje frajdę z holu.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #16 dnia: 09.11.2023, 07:54 »
Cześć. Michał jak uważasz czy będzie sporą różnica w odległości rzutu pomiędzy Flagman Legend 3.6 a 3.9 oba do 100 gr wyrzutu ?
Miałem Legenda 3.6m ale 60 cw. Podajnikiem 50g,udawało mi sie rzucać na 70m,ale to był już maks,co mogłem wycisnąć i sądzę ,że wersja 100 cw  będzie miała podobny zasięg,może te 5m więcej. Jest spora różnica w budowie pierwszego składu między długościami 3.6 i 3.9 m.
Nie wiem,w jakie odległości celujesz,ale jeżeli powyżej 70metrów ,zdecydowanie wybrałbym kij 3.9m.tym bardziej,że model  100 cw,naprawdę daje frajdę z holu.
Należy również dodać, że łowienie 3.6/60 na 70m ma już swój rozrzut ze względu na miękkość kija w górnej części, która jest minusem, ale jednocześnie plusem przy holu, bo kij wtedy ładnie pracuje nawet pod sporym karasiem już. 3.6/100 będzie zapewne sztywniejszy, ale rzutowo do 3.9/100 będzie różnica, tylko tu ta sama sytuacja co przy 3.6 jeśli kolega chce dalszych dystansów sięgać i precyzyjnie to chyba wziąłbym 3.9/150 a nie 100, setką komfortowo będzie się łowiło do 80m może 85 jak ktoś potrafi machnąć. Bo rzucić a łowić precyzyjnie to 2 różne kwestie.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #17 dnia: 09.11.2023, 12:46 »
Carl123 zwrócił uwagę na ważne aspekty: rozrzut i dystans łowienia vs dystans maksymalnego rzutu.
Przyznam się,że nie łowię punktowo,nie umiem na dystansie 80m i więcej,druga rzecz,nęcę rakiętą,więc siłą rzeczy towar opadając,tworzy duże pole nęcenia.
Trzymam się 5-6 metrów lustra wody,a przynajmniej tak to widzę z perspektywy dystansu 90-100m . Gdy woda jest chłodniejsza,poniżej 13 stopni,wtedy staram się zmniejszyć pole nęcenia,ale do sedna. Nie wiem, czy jest możliwe w ogóle łowić na 90 czy 100metrach punktowo (powiedzmy placek 2x2m). Potrzeba niesamowitego zgrania ręki z kijem oraz bezwietrznej pogody,a i to jest dla mnie trudne do wyobrażenia.
Tak więc w mojej opinii,punktowe łowienie na dużej odległości z rzutu,jest majstersztykiem,tylko dla nielicznych.

Drugie zagadnienie,to maksymalne rzuty,a łowienie. To ,że legendami udaje mi się dorzucać nawet do 130m,to nie znaczy,że na takim dystansie łowię. Nie. Najdalej łowiłem na 110m i warunki były dosyć korzystne. Oczywiście mowa o nęceniu i podawaniu podajnika,a nie łowieniu samymi podajnikami,bo w drugim przypadku,jest troszkę łatwiej według mnie.
Przy powtarzalnym ,pewnym zasięgu 120m,ostatecznie komfortowo czuję się na 105metrach i to daje światło,na to, jak duża rozbieżność jest między maksymalnym rzutem,a realnym zasięgiem łowienia.

W temacie długości kija,to 360 cm,jest  raczej pod górny zasięg łowienia 70-75m.
Są wyjątki,owszem,np.mastery by Dome 360,ale to są indzidua,i o wiele wygodniej łowi mi się długością 390 cm na 80m,aniżeli 360cm,pomimo,że jest taka opcja. Z kolei wygodniej jest mi poruszać się na 60m kijem 3.6m,aniżeli 3.9m.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #18 dnia: 14.11.2023, 07:35 »
Jakby kogoś zainteresowało to wędki Preson Monster Xtreme Distance są dostępne w feederlink.pl i haczykowo.pl
Marcin

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #19 dnia: 16.11.2023, 22:22 »
Wrzucę swoje spostrzeżenia.
Zaznaczam, że do dzisiaj nigdy nie rzucałem na odległości większe niż 80m. Technika oraz doświadczenie można powiedzieć, że zerowe ale mam kilka spostrzeżeń, które być może pozwolą początkującym uniknąć moich błędów i pozowlą spolaryzować spostrzeżenia z Kolegami którzy mają dużo większe doświadczenie.

Na dzisiaj naszykowałem do testów 4 wędki. Cel 100m.
1. Preston Wędka Monster Xtreme Distance Feeder 420cm 200g - szczytówka 6oz - kołowrotek Shimano Ultegra XTD 5500 - linka główna plecionka 0,08 z Ali - przypon strzałowy 1,5 h wędki + 3 nawoje - plecionka Mikado 0,20.
2. Wędka Preston Feeder Feeda Rod 380cm, gramatura dla mnie nieznana- szczytówka 5oz - kołowrotek Kołowrotek NASH H-GUN BP-10 /wędki używam do nęcenia więc kołowrotek został/- linka główna plecionka 0,10  Mikado Octa Braid - przypon strzałowy 1,5 h wędki + 3 nawoje - plecionka Mikado 0,20.
3. Wędka Daiwa N’ZON S Distance Feeder 3.96m 120g - szczytówka 4oz - kołowrotek Shimano Ultegra XTD 5500 - linka główna plecionka 0,08 z Ali - przypon strzałowy 1,5 h wędki + 3 nawoje - plecionka Mikado 0,20.
4. Wędka Matrix  Aquos Ultra-D Feeder 4.2 m - 150 g- szczytówka 2,5oz - kołowrotek Shimano Ultegra XTD 5500 - linka główna plecionka 0,08 z Ali - przypon strzałowy 1,5 h wędki + 3 nawoje - plecionka Mikado 0,20. Węzeł: główna - pętla, strzałówka - półzderzak.

Dla wszystkich rzutów Preston Window feeder Solid 75G Large

Rzucający 175cm. 77 kg.
Technika rzutu:  podpatrzona w necie.
W skrócie - po rozbujaniu podajnika w kierunku celu, przeniesienie do tyłu, naładowanie wędki, ręka na dolniku pozostaje prosta do osiągnięcia wysokości klatki piersiowej, następnie szybkim ruchem "dokręca" zarzut pod pachę ręki przeciwnej. Zarzut z miejsca pozycja jak na koszu. Zaznaczyć należy, że blank mijam dosyć sporym "lobem" żeby nie złamać szczytówki, co powoduje że im bardziej miękka szczytówka - tym bardziej niecelne rzuty.

Test przebiegał następująco:
- Zamoczenie linki na kołowrotku
- 2-3 rzuty rozgrzewkowe na wyczucie i zamoczenie linki
- odmierzenie 100m na kijkach
- 5 rzutów kontrolnych - cel - odbicie dużego drzewa pod drugim brzegiem /vide fotka/.

Wnioski, zaznaczam że subiektywne, po testach:
ad 1. Preston Wędka Monster Xtreme Distance Feeder 420cm 200g
Zaznaczyć muszę, że nigdy dotąd nie rzucałem na 100m.
Po dwóch rzutach na rozgrzewkę, pierwszy rzut kontrolny /bez jakiejkolwiek spiny/ dobił do klipa w świetle drzewka. Kolejne z adekwatną siłą wyrzutu również.
Przyjemność z rzucania i pewność na 100m 4+.  Celność jak dla mnie 5/5.
2. Wędka Preston Feeder Feeda Rod 380cm - po rzutach rozgrzewkowych żaden z kontrolnych nie doszedł do klipa. Na kroki brakowało pomiędzy 8 a 10m.
Pomiar uznaję z niemiarodajny bo linka 0,10 nawet nakołkach po zmoczeniu jakoś tak bardziej się kleiła do zwojów. Ta z Ali wydawała się bardziej jedwabista i nie haczyła przy rozwijaniu.
Test do poprawy na Ultegrze. Niemniej rozrzut masakryczny. W mojej ocenie 100m. nawet z cięższym podajnikiem to walka o życie ;)

Przyjemność z rzucania i pewność na 100m 3-.  Celność 3.

3. Wędka Daiwa N’ZON S Distance Feeder 3.96m 120g  - po rzutach rozgrzewkowych (trzech - przy czwartym urwał się koszyk) żaden z kontrolnych nie doszedł do klipa. Na kroki brakowało mniej niż 8m,

Przyjemność z rzucania i pewność na 100m 4-/3+. Celność 4.

Wnioski odnośnie wędek:
Preston Wędka Monster Xtreme Distance Feeder  - dla mnie super . Zarzut pewny i celny. Będę dalej testował z cięższymi podajnikami. Na helikopter na 100m nawet jako amator mógłbym próbować na niej łowić. Na metodę tym bardziej.

Wędka Preston Feeder Feeda Rod 380cm - mam ją do nęcenia - i pewnie do tego pozostanie ;) Przetestuję ją na innym kołowrotku jeszcze, ale cudów się nie spodziewam. Zwłaszcza że to w porównaniu z powyższą krótka wędka. Jeżeli do łowienia to zastosowałbym ją do przedziału 70-75m.

Daiwa N’ZON S Distance Feeder 3.96m 120g  - rzuca się na prawdę przyjemnie. Gramatura szczytówek jest niższy niż w powyższych ale przy podajniku 75g wydawała się ładnie pracować. Rozrzut większy niż w przypadku monstera. Zasięg dla realnego łowienia wg mnie do 90m nawet cięższym podajnikiem z uwagi na celność.

Wędka Matrix  Aquos Ultra-D Feeder 4.2 m - 150 g - na którym najbardziej mi zależało, bo chciałem go porównać z Monsterem musi poczekać  /nad wodę wziąłem tylko jeden koszyk/.

Kilka porad/wniosków pobocznych, które mi przydałyby się przed dzisiejszymi testami.
- Kolor linki głównej - do tak dalekiego łowienia powinna być jasna. Ja miałem kijki ustawione na trawie i na Ultegrach białą a na Nashu czarną. Rozwijanie ciemnej to droga przez mękę bo nie widać co się robi i wszystko się plącze. Także główna jasna, strzałówka według upodobań ;)
- Zazbrojenie kołowrotka - głupota ale może warto wspomnieć  - połączyłem żyłkę podkładu z pletką węzłem. Przy dalekich rzutach to błąd i widać to już przy odwianiu na kijkach bo węzeł haczy i stawia opór przy odwijaniu.. Nie piszcie że bzdura. Zawsze tak robiłem ale przy dystansie to wychodzi.
Należy nawinąć podkład. Wg mnie najlepiej podkleić warstwą taśmy i od nowa nawijać plecionkę.
- Kolejna rzecz  - polecałem w którymś wątku plecionki Mikado do feedera jako szybko tonące i nie wycofuję się z tego - zwłaszcza do rzutów do 60m. Muszę jednak stwierdzić, że mają dziwną tendencję do "sklejania się" na szpuli. Pletki z ali nawet na kijkach odwijają się bez szmeru czy ingerencji szczytówki, natomiast Mikado tak dziwnie się kleją, co może powodować skrócenie dystansu. Niemniej następnym razem namoczę szpulę 10 min poprzez zanurzenie i sprawdzimy.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Całkiem na marginesie dodam, że w mojej okolicy jest tylko jeden zbiornik pozwalający na takie rzuty. Dzisiaj był obstawiony głównie przez starszych Kolegów z żywcówkami. Po pierwszym rzucie Monsterem na 100tkę - czyli tam akurat pod drugi brzeg - wszyscy wstali i zaczęli lookać w moją stronę :) Taka mała satysfakcja początkującego dystansowca.
Pozdrowienia od żółtodzioba ;)
c.d.n.


Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #20 dnia: 17.11.2023, 08:00 »
Kolego Ashaki fajne porównanie patyków :thumbup: :beer:

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #21 dnia: 17.11.2023, 09:09 »
Mam monstera Xtreme 4m 180gr.

Pierwsze zaskoczenie to takie że pomimo słusznej wagi ( ponad 300 gr)  jest jak dla mnie super wyważony np z kołowrotkiem Daiwy Emblem BR 25A.
Środek ciężkości takiego zestawu przypada 10 cm prze końcem foregripa.
Michał.N pisał ,że mu ledwo wchodzi nawijak ByDome.
Mi ten Emblem i Ultegra 5500  wskakuje w uchwyt do kołowrotka bez problemu.
Faktem jest że dolnik jest cieniutki , co mi akurat nie specjalnie pasuje ale da się z tym żyć.


Przy Daiwie Nzon`z 3.9m  do 150 gr , która jest lżejsza Prestonem chętniej przerzucam zestaw  bo  subiektywnie przyjemniej wykonuje się nim rzuty.
Dystanse podobne  na razie w moim przypadku 85-90 m - mowa o takich na których łowiłem.

Pojemnik 70gr + towar to dla niego rozgrzewka.

Fakt celnie się miota.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #22 dnia: 17.11.2023, 19:48 »
Panowie Ashaki Takado i Key_kr,dzięki za podzielenie się opiniami. Monster xtreme,to ciekawa propozycja,ciężko o coś bardziej rzutnego w tej długości,ale dla mnie wykonanie jest zbyt delikatne na  ciężkie gramatury.

Wklejam recenzję dla potomnych

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=24062.msg637312#new

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 813
  • Reputacja: 95
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #23 dnia: 18.11.2023, 08:32 »
Mam monstera Xtreme 4m 180gr.

Pojemnik 70gr + towar to dla niego rozgrzewka.

Fakt celnie się miota.

Jaki jest maksymalnym  i optymalny ciężar wyrzutu tego wędziska wg Ciebie?

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #24 dnia: 18.11.2023, 09:47 »
80 gr z podwójnie nabitym podajnikiem optimum.
Łowiłem z dużym bocznym wiatrem.
Trzeba było śmigać niskim lotem , co wymaga już sporych mocy i o dziwo z 70 gr bez problemu odlatywało regularnie na 90 m..
Czuć komfort w zestawie : plecionka 0,14mm i strzałówka 0,35 mm około 20 m.

Ale ja muszę mieć zasięg tylko max 105 m a minimalny 90 m bo tam woda ma 4 m na wypłyceniu, a po drodze kamieniste wypłycenie najeżone racicznicami…
Ta wędka ma być zadaniowa a nie uniwersałem do machania na dalszy dystans.
 

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #25 dnia: 18.11.2023, 13:13 »
Michał super recenzja ,u mnie👍
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Offline Marceliusz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #26 dnia: 04.01.2024, 21:10 »
Witam koledzy , prośba o polecenie Feeder do kołowrotka Winner Mx5000 będzie mi służył ten zestaw w łowieniu na dystansie powiedzmy max 60-70 i od czasu do czasu na rzece , więc myśle o Cw120gr a cena do 300 zł . Jakieś propozycje ?

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #27 dnia: 04.01.2024, 21:46 »
Shimano Aero X1 3,9m
Dzierżno uzależnia

Offline fido40

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #28 dnia: 21.02.2024, 22:51 »
Kolego mam feede i szklankami pełnymi towaru max wymiar 5/7 w miarę celnie na 80m ... ten kij nie załaduje sie ciężarkiem 75gr ... co do 3 pozostałych dzięki za fajny opis ...szukam czegoś dystansowego,
Nie używam wogóle strzałówek tylko pletke 0.11mm i nigdy mi nie strzeliła przy rzucie... myśle , że musisz popróbować koszyczków nieco lżejszych ... na wiosne też będę robić testy :) używam od paru lat plecionki spiderwire stealth smooth x8 ... nigdy mnie nie zawiodła a cena spoko



Koniec tyki, czas na koszyki :-)

Offline fido40

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Wędziska dystansowe : modele,opinie,osiągane odległości.
« Odpowiedź #29 dnia: 21.02.2024, 22:52 »
Panowie Ashaki Takado i Key_kr,dzięki za podzielenie się opiniami. Monster xtreme,to ciekawa propozycja,ciężko o coś bardziej rzutnego w tej długości,ale dla mnie wykonanie jest zbyt delikatne na  ciężkie gramatury.

Wklejam recenzję dla potomnych

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=24062.msg637312#new
o i o to mi chodziło chyba ...dzięki
Koniec tyki, czas na koszyki :-)