Autor Wątek: Początek marca - nęcenie  (Przeczytany 9829 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #45 dnia: 27.02.2019, 06:55 »
Mam na myśli karasia pospolitego (Carassius carassius). Na temat karasia jest wiele badań. Karaś potrafi żyć bez tlenu przez okres nawet 5 miesięcy w zbiornikach skutych lodem. Przekształca on beztlenowo produkowany kwas mlekowy w etanol. Gromadzi w organizmie glikogen (tak na marginesie to wystarczy wiedzieć o roli glikogenu u człowieka np. u sportowców wytrzymałościowych, aby zauważyć jak "sprytnie" funkcjonuje karaś  ;)). Serce karasia pozostaje wówczas aktywne i nie wymaga dopływu tlenu. Jednak krew przepływa dalej, zaś on uwalnia etanol przez skrzela, aby uniknąć zatrucia organizmu.

Ciekawie jest też z mózgiem tej ryby. Okazuje się, że nawet uszkodzenie kluczowego obszaru mózgu związanego z uczeniem się i pamięcią nie skutkuje brakiem możliwości zapamiętywania, czy też śmiercią ryby. Według tego badania karaś może być w stanie naprawiać uszkodzenia mózgu, a stan uszkodzenia mózgu u niego jest tymczasowy. "Zmartwychwstałe" po zimie ryby mają więc zdolność, której nie ma większość innych kręgowców. Fascynuje to badaczy, którzy chcieliby znaleźć remedium na brak tlenu tak koniecznego dla funkcjonowania ludzkich tkanek ;)

https://www.nature.com/articles/s41598-017-07385-4
http://jeb.biologists.org/content/220/21/3883

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #46 dnia: 27.02.2019, 07:43 »
Pociągnę oftopa:

Jest na świecie kilka mutantów, które zamarzają na śmierć, a po odmrożeniu ożywają, przecząc nauce :D Za głupie są, żeby wiedzieć, że to niemożliwe :P

W tym przypadku jego organizm wytwarza specjalne białka, które zapobiegają powstawaniu kryształków lodu w komórkach. Inaczej lód by je rozsadził.

I tutaj jeszcze kilka:
https://www.earthtouchnews.com/wtf/wtf/5-animals-1-superbug-that-can-freeze-thaw-live/
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #47 dnia: 27.02.2019, 08:07 »
No to powiem tak.Przed szkołą zanęciłem swoje miejsce i jeśli będzie tak jak dzisiaj (minimalny wiaterek) to mam szanse na efekty.Już widzę,jak płocie się wynurzają więc jest to dobry znak.Na jutro zostało mi już pół wiaderka papu.

Jeśli nie będzie takiego wiatru jak we wtorek (czułem się jak na morzu) to winny być efekty :D no i ważne aby pogoda się utrzymała.W piątek zrobie mały rekonesans a w sobote już konkretny wypadzik na ryby i zdam relacje czy moje podkarmianie ryb o tej porze dało jakieś efekty.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #48 dnia: 27.02.2019, 08:54 »
Zgadzam się, z przedmówcami, że może być za wcześnie na "grube" nęcenie.
Z drugiej strony sam nęciłem i mam znajomych, którzy zanęcają grubooo dziury w lodzie na zimowe Leszcze i Płocie. Często wpadają Leszcze rekordowe, a nęci się ziemniakami, łubinem, grochem i kukurydzą - anty teoretyczne nęcenie i łowienie - to nie ma prawa działać ale... działa. :)
Gdyby to była rzeka to można nęcić w ciemno, na stawie...
Moim zdaniem powinieneś spróbować - jak się nie sprawdzi to dużo kasy nie stracisz, bo ziarna taniutkie, jak Ci zgnije żarcie w miejscówce to po prostu ją zmienisz, jedno co pewne - nabędziesz nowych doświadczeń, które będą procentowały.
Ilość żarcia - sam musisz dookreślić na podstawie tego co wiesz o wodzie - ja np od połowy lutego wale do wody co drugi dzień 3, 4 litry grochu, kuku i pszenicy , ale to rzeka - jest sporo kleni i jazi, które już dobrze żerują.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #49 dnia: 27.02.2019, 09:24 »


Zgadzam się, z przedmówcami, że może być za wcześnie na "grube" nęcenie.
Z drugiej strony sam nęciłem i mam znajomych, którzy zanęcają grubooo dziury w lodzie na zimowe Leszcze i Płocie. Często wpadają Leszcze rekordowe, a nęci się ziemniakami, łubinem, grochem i kukurydzą

Ale zauważ, że ryby masz już wtedy zlokalizowane. Łowisz z lodu i szukasz ryb.
Łowiąc z brzegu możesz nie trafić w miejsce gdzie ryby stoją, bo stoją tam gdzie więcej tlenu i woda cieplejsza.


Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #50 dnia: 27.02.2019, 11:28 »


Zgadzam się, z przedmówcami, że może być za wcześnie na "grube" nęcenie.
Z drugiej strony sam nęciłem i mam znajomych, którzy zanęcają grubooo dziury w lodzie na zimowe Leszcze i Płocie. Często wpadają Leszcze rekordowe, a nęci się ziemniakami, łubinem, grochem i kukurydzą

Ale zauważ, że ryby masz już wtedy zlokalizowane. Łowisz z lodu i szukasz ryb.
Łowiąc z brzegu możesz nie trafić w miejsce gdzie ryby stoją, bo stoją tam gdzie więcej tlenu i woda cieplejsza.


Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Nikt nie podnosi sytuacji że np. Barton łowi w zimowiskach gdzie ryba stoi tygodniami... wiele razy na jego filmach widać że ryba jest podcięta pod bok , płetwe - sam zresztą to przyznaje że łowi w ławicach leszcze , na początku jego kariery brzydził sie tego typu miejscówkami  twierdził że jest etyczny . Ale z biegiem czasu gdy zaczoł zarabiać na klientach wędkarzach jako przewodnik sam tam łowił i robił miejscówki. Co do zanęty w wodzie 1-3 stopnie tak jak pokazuje że neci jego towar może zalegać tygodniami i nie zrobi szkody dla miejscówki - dzięki temu pokazuje jak skuteczne sa jiego dopalacze , etc. Zastanówcie się czy faktycznie te lechy żrą ten towar co sypie... na jego filmach przyznaje łowi piekne leszki czyściutko zapiete za pysk. Ale jak dla minie wiele niewiadomych jest czy faktycznie ryby wpieprzają ten towar w takich ogromnych ilościach jak pokazuje.
Nastepna kwestia łowi z toni na wielkich głebokościach jak spradzić czy mu towar nie zalega zanurkuje tam... lub spuści kamerke  ciemność nic nie zobaczy - Panowie trzeba obalać mity , nich w końcu przestaną handlowcy cisnąć ciemnote ludzią.

Z mojego doświadczenia wiem o przypadku kiedy już od lodu zaczeli chłopaki nęcić ziarnem miejscówke na wczesno wiosenne karpie - i co i lipa.. pod koniec maja zaczeły się w tym miesjcu brania dopiero , jak zawsze od puszczenia lodów coś skubała a tu do maja nic.

Ciężko coś wywnioskować to przyroda pewnie że trafimy na dzień kiedy pięknie połowimy w wodzie gdy ma 4 stopnie , ale potem nastanie czas kiedy ryba stoi zapakowana przez dwa tygodnie a woda ma już 8-9 stopni i sie zastanawiamy  o co kaman.
Maciek

Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #51 dnia: 27.02.2019, 11:47 »
Selektor dzięki :thumbup:
Paweł

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #52 dnia: 27.02.2019, 14:00 »
Mjmaciek, dobrze prawisz :thumbup:
I jeszcze zwróciłeś uwagę na kwestię, która mnie nurtuje. Ludzie często sypią spore ilości ziarna na głębokie miejscówki, by potem łowić tam w toni. Wiele metrów nad dnem. Dziwne to dla mnie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #53 dnia: 27.02.2019, 14:18 »
Mjmaciek, dobrze prawisz :thumbup:
I jeszcze zwróciłeś uwagę na kwestię, która mnie nurtuje. Ludzie często sypią spore ilości ziarna na głębokie miejscówki, by potem łowić tam w toni. Wiele metrów nad dnem. Dziwne to dla mnie.

To już wogóle abstrakcja... i pociskanie kitu. chmura - zapachowo - zanętowa ile sie może utrzymać w toni 2-3 min a na fali lub dryfie to już wogóle nie mówie.
Maciek

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #54 dnia: 27.02.2019, 14:56 »

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #55 dnia: 28.02.2019, 12:38 »
Dzisiaj ostatnie nęcenie,tym razem na syto czyli 1.5L ziarenek i 3 szklanki pelletów rybnych.Dzisiaj o ile mi się uda,a raczej nie bo wracam o godz 16 zrobie mały rekonesans,jutro nie dostaną papu a w sobote o ile pogoda pozwoli zrobie wypadzik i opisze relacje.Choć może też w piątek się wybiorę na rybki bo wrócę o godz 13.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #56 dnia: 28.02.2019, 12:58 »
Dzisiaj ostatnie nęcenie,tym razem na syto czyli 1.5L ziarenek i 3 szklanki pelletów rybnych.Dzisiaj o ile mi się uda,a raczej nie bo wracam o godz 16 zrobie mały rekonesans,jutro nie dostaną papu a w sobote o ile pogoda pozwoli zrobie wypadzik i opisze relacje.Choć może też w piątek się wybiorę na rybki bo wrócę o godz 13.


Sporo tych ziaren, ale mimo wszystko czekam na wyniki :narybki: :fish:

Offline PoProstuWędkarz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 471
  • Reputacja: 27
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #57 dnia: 01.03.2019, 15:30 »
No to jestem po wypadzie na rybkach i powiem tak.Na początku gdy łowiłem nie było wiatru i było w miarę ciepło.Łowiłem 1 wędką na feeder a drugą wędką był bat.Na feederze nie było żadnej ryby,jedynie jednorazowe puknięcia w koszyk.Na bata natomiast brały bardzo grube płocie i jedna była naprawde duża.Nie było niestety innych ryb,jednak nęcąc dłuższy czas ziarnem sprowadziłem płocie na swoje miejsce.Niestety pogoda szybko się popsuła,zrobił się wiatr,zrobiło się zimniej aż palce zaczeły sztywnieć a brania zanikały zaś te,które zacinałem były spudłowane przez wiatr.
Moim zdaniem połowiłbym na swoim miejscu gdyby pogoda nie zrobiła mi na złość.
Jutro jadę ponownie tym razem nastawiam się głównie na bata a na feederze wyląduje z 20 mad na haczyku karpiowym.Do jutra.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #58 dnia: 01.03.2019, 16:36 »
Dzięki za raport. Obserwuję poczynania ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Początek marca - nęcenie
« Odpowiedź #59 dnia: 01.03.2019, 20:47 »
No to jestem po wypadzie na rybkach i powiem tak.Na początku gdy łowiłem nie było wiatru i było w miarę ciepło.Łowiłem 1 wędką na feeder a drugą wędką był bat.Na feederze nie było żadnej ryby,jedynie jednorazowe puknięcia w koszyk.Na bata natomiast brały bardzo grube płocie i jedna była naprawde duża.Nie było niestety innych ryb,jednak nęcąc dłuższy czas ziarnem sprowadziłem płocie na swoje miejsce.Niestety pogoda szybko się popsuła,zrobił się wiatr,zrobiło się zimniej aż palce zaczeły sztywnieć a brania zanikały zaś te,które zacinałem były spudłowane przez wiatr.
Moim zdaniem połowiłbym na swoim miejscu gdyby pogoda nie zrobiła mi na złość.
Jutro jadę ponownie tym razem nastawiam się głównie na bata a na feederze wyląduje z 20 mad na haczyku karpiowym.Do jutra.
No i praktyka pokazała czy warto nęcić :D.
Ja wczoraj na "mojej" rzece pierwszy dłuższy Jaziowy wypad - po ok 1,5 tygodnia nęcenia.
5h nad wodą - pogoda bajka - obłowione 4ry nęcone miejscówki - łącznie 14 Jazi, z tego największy 48 cm, a 6 z nich powyżej 40 cm, tylko 2 kleniki - małe.