Autor Wątek: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia  (Przeczytany 164609 razy)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 515
  • Reputacja: 218
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #645 dnia: 27.04.2024, 11:00 »
Pany, podczas łowienia na feeder na dużych rzekach typu Odra czy Wisła warto dodawać do mieszanki zanętowej pellet 2mm? Ma ktoś w tym temacie jakieś doświadczenia?
Marcin

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 657
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #646 dnia: 27.04.2024, 11:31 »
Można dodać pod kątem krąpi lub leszczyków. Jeżeli celem są leszcze 1 kg+, klenie czy brzany, poniżej 3 mm schodzić nie warto.


Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 734
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #647 dnia: 27.04.2024, 13:22 »
Wg mnie warto. Po pierwsze pellet po przygotowaniu (namoczeniu) jako składnik zanęty szybko się rozpuszcza, więc jest niczym zanęta wysokiej jakości, po drugie jest czymś co ryba wybiera z dna, spomiędzy kamieni, żwiru. Polecam zrobić sobie miks, pelletu karpiowego, halibutowego i krylowego, co daje super mieszankę smakowo-zapachową. Oczywiście mowa o podejściu pod średnią i większą rybę, przy łowieniu płoci, leszczyków i krąpi nie trzeba się aż tak wysilać.

Nie jest to coś do robienia chmury, to ma zalegać przy dnie. Można wtedy próbować łowić na pellet 4, 6 czy 8 mm na gumce. Jeżeli drobnica nie jest tym mocno zainteresowana, to jest szansa, że podejdzie coś większego. To alternatywa do łowienia z np. siekaną dendrobeną czy dżokersem, warto sprawdzić jak działa. NIe wszędzie ryba zna pellet, jednak jakby nie było jest to karma dla ryb, więc ma to co trzeba.

Na rzekach można łowić na dwóch liniach, jedną zanętowo/pelletową, drugą zaś w oparciu o np. białe czy inne robactwo i zanętę. Wtedy jest co robić przy wędce gdzie będzie brała drobnica, druga zaś będzie pod coś większego. W ten sposób można mieć mocniejszy zestaw  na drugiej :)

Lucjan

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 657
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #648 dnia: 27.04.2024, 14:38 »
Wg mnie warto. Po pierwsze pellet po przygotowaniu (namoczeniu) jako składnik zanęty szybko się rozpuszcza, więc jest niczym zanęta wysokiej jakości...

Wtedy drobny pellet pełni funkcję zastępnika zanęty mączkowej lub dopalacza-atraktanta, czyli czegoś, co ma stworzyć atrakcyjny klimat/szlak zapachowy, a nie czegoś, co ma przytrzymać większe ryby w rejonie łowienia jako atrakcyjny kąsek. 

Moje przybrzeżne eksperymenty wskazują, że najmniejsze pellety są ochoczo wyżerane nawet przez rzeczny drobiazg (kiełbiki, rybki babkopodobne, mini-krąpiki etc.), więc w tej drugiej roli są wybitnie nieselektywne, a przy tym nietrwałe :)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 515
  • Reputacja: 218
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #649 dnia: 29.04.2024, 06:41 »
Dzięki pany za wpisy :beer:

Kolejna sprawa. Możecie polecić jakieś sprawdzone, mocna haczyki koniecznie z oczkiem i z zadziorem lub mikrozadziorem do feedera klasycznego z przeznaczeniem na duże ryby (np. leszcze) z dużych rzek?
Marcin

Offline Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 199
  • Reputacja: 60
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #650 dnia: 29.04.2024, 06:55 »
Owner 50188

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 657
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #651 dnia: 29.04.2024, 10:52 »
Kamasan B983, Guru LWG (zwłaszcza mocniejsza wersja XS). Być może nadaje się również Korum Allrounder i znacznie tańszy Flagman Pro Feeder, ale nie nie próbowałem.

Offline Angler97

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 13
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #652 dnia: 29.04.2024, 11:04 »
Również polecam Owner 50188 szczególnie rozmiar 12 i 14

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 328
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #653 dnia: 29.04.2024, 11:50 »
Dzięki pany za wpisy :beer:

Kolejna sprawa. Możecie polecić jakieś sprawdzone, mocna haczyki koniecznie z oczkiem i z zadziorem lub mikrozadziorem do feedera klasycznego z przeznaczeniem na duże ryby (np. leszcze) z dużych rzek?
Marcin ja używam kamasan animal nr 14 i 16, można też wgs nr 14 i 16.
Sławek

Offline Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 199
  • Reputacja: 60
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #654 dnia: 29.04.2024, 12:19 »
Tylko ja łowie na 6 czy 8? ??? A na takie małe haczyki udaje się wam założyć 2-3 dendrobeny z qq czy grochem?

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 328
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #655 dnia: 29.04.2024, 12:23 »
Tylko ja łowie na 6 czy 8? ??? A na takie małe haczyki udaje się wam założyć 2-3 dendrobeny z qq czy grochem?
Aktualnie używam 14-16 a zimą nr 18 :). Jedna dendrobena a przeważnie białe lub pinki.
Sławek

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 285
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #656 dnia: 29.04.2024, 20:16 »
Od kilku lat  używam drennany WGS od numeru 6 do 14, w zależności na co się nastawiam i jaką przynętą łowię.
Tomek

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 734
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #657 dnia: 30.04.2024, 07:43 »
Zdecydowany lider tutaj to hak Wide Gape Drennana. Ostatnio mam problemy z Kamasanami, bo nowe wersje są rozginane przez karpie powyżej 4-5 kg (przy łowieniu na wagglera), co prawda jak się go zagnie z powrotem, to dalej działa, ale lepiej mieć coś pewniejszego, jest mocniejsza wersja ale nie jest łatwo ją dostać, natomiast Drennany są popularne. Nigdy mi się nie rozgiął, nawet na zaczepach, gdzie szarpałem bardzo mocnym zestawem, zacina też dobrze. Ja używam na rzece haków w rozmiarze od 14 do 10 przy zakładaniu przynęt na hak, do włosa nadadzą się haki nr 4 do 10.

Innym hakiem tutaj jest Guru, w wersji Wide Gape (MWGB), który jest na mocnym drucie. Z jakiegoś powodu jednak mam mniej ryb niż przy Drennanach, nie wiem czy nie wynika to z faktu, że białe są w gorszej kondycji (grubszy drut). Przy czym tu mowa o łowieniu brzan, kleni i leszczy. Do mniejszej ryby będzie tu wersja na cieńszym drucie (LWGF).

Dla tych, co chcą mieć hak - Mercedesa, polecam wersje brzanowe z Drennana. Są dwa razy droższe niż typowe Wide Gape'y, jednak są ciemne (nie odbijają promieni słonecznych na płytszej wodzie) i bardzo mocne, super ostre. Przypony z plećką powlekaną teraz montuję z tym hakiem właśnie.
Lucjan

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 515
  • Reputacja: 218
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #658 dnia: 01.05.2024, 12:49 »
Dzieki panowie :beer:
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 515
  • Reputacja: 218
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #659 dnia: 05.05.2024, 19:28 »
W jakich miejscach dużych rzek jak Wisła szukać należy obecnie białorybu?
Marcin