Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 322916 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #525 dnia: 22.11.2017, 10:21 »
60-80 cm są najskuteczniejsze. Naciągam zestaw lekko, aby przypon był prosty. Łowię z Bartkiem ostatnio, i mam pewne porównanie, bo on łowi zazwyczaj pelletami i kulkami (przynajmniej jedna wędką), stosuje dłuższe przypony (zresztą i ja takie zakładałem). Tak więc zestaw prosty lekko blokowany (czasami stoper się odsunie trochę) działa idealnie, zaś hak nr 12 Wide Gape i pięć białych na haku robi cuda. Dodatkowo łowię sztywniejszymi kijami, i teoretycznie ryby powinny się spinać wcześniej...

Sam jestem ciekaw wyników w lecie, po otwarciu rzek. O ile węgorz nie będzie szalał, to może się okazać, że biały robak działa bardzo dobrze :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #526 dnia: 22.11.2017, 10:33 »
A my mówimy o króciutkich przyponach. Wtedy koszyk działa jak takie koło zamachowe i wyrywa haczyk.
60-80 cm to normalnie się odsuwa przy holu od haka, gdy nie jest zablokowany ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #527 dnia: 22.11.2017, 11:20 »
To co innego :) Chociaż łowię na blokowane zestawy i nie zauważam, aby coś się wyczepiało. Bo niby jak i kiedy, o jakich wypadkach rozmawiamy zatem?

Jeżeli mamy lina i karpia, lub jakiegoś innego amura - ten ucieka z koszykiem, problemem może być leszcz, który potrafi trzepnąć łbem, aczkolwiek spinki nie są problemem u mnie również, może dlatego, że szybko reaguję na branie. Czy zestaw do Metody nieblokowany, z podajnikiem luźno przesuwającym się po żyłce jest więc skuteczniejszy od blokowanego? Na pewno? :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #528 dnia: 22.11.2017, 11:35 »
Nie o to chodzi. Przy metodzie ma nastąpić samozacięcie i gdy ryba szarpie głową, przypon powinien się uwolnić i podajnik luźno latać po żyłce.
W tamtym roku, jeśli pamiętasz, miałem tragedię ze spinkami. 8-9/10 zapiętych ryb się szybko wypinało. Gdy zrobiłem tak, że przypon dość lekko wypinał się z podajnika, liczba spinek spadła do 1-2/10. To chyba dość wymowna statystyka, nie? ;)

Edit: Żeby było w temacie - w zestawie Probono mamy gumowy stoper. On sam powinien się wraz z koszykiem odsuwać od haka, gdy ryba zacznie szarpać głową.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 686
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #529 dnia: 22.11.2017, 11:42 »
Luk, efekty na białe nie wynikają z tego, że Angole potrafią bardzo intensywnie sypać białe do wody? To musi mieć jakieś przełożenie. W sklepie wędkarskim wielokrotnie byłem świadkiem zakupów 4-6 pint robaków na jednorazową wyprawę.
Jest taki patent z białymi i horlixem. Trzeba kupić czyste robaki bez żadnego proszku. Następnie miesza się je mokrą ręką i resztki jakiś nieczystości zostają na ręce. Następnie dosypuje się do białych horlix. Dzięki temu można formować sklejone kule robaków. W płytkiej stojącej wodzie sprawdzi się znakomicie. W rzece trzebaby to dopracować.

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #530 dnia: 22.11.2017, 12:03 »
Piszecie nie na temat :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #531 dnia: 22.11.2017, 13:02 »
Nie o to chodzi. Przy metodzie ma nastąpić samozacięcie i gdy ryba szarpie głową, przypon powinien się uwolnić i podajnik luźno latać po żyłce.
W tamtym roku, jeśli pamiętasz, miałem tragedię ze spinkami. 8-9/10 zapiętych ryb się szybko wypinało. Gdy zrobiłem tak, że przypon dość lekko wypinał się z podajnika, liczba spinek spadła do 1-2/10. To chyba dość wymowna statystyka, nie? ;)

Edit: Żeby było w temacie - w zestawie Probono mamy gumowy stoper. On sam powinien się wraz z koszykiem odsuwać od haka, gdy ryba zacznie szarpać głową.

Wiele zależy od samego zestawu i jego miękkości. U mnie nie zauważam takiego efektu. Brak zacięcia lub spinki to często inna sprawa, związana z mniejszymi rybami w łowisku. Powtarzam często, że w UK zestaw przelotowy montowany jest tak ze względu na regulamin łowiska. Bo przecież o ile Preston to zestaw blokowany lekko, to Drennan już mocno, ich łącznik nie daje się łatwo wyciągnąć. Czy projektowaliby podajnik o niższej skuteczności? Gdyby tak było, łącznik byłby luźniejszy, tak ja to widzę...

Luk, efekty na białe nie wynikają z tego, że Angole potrafią bardzo intensywnie sypać białe do wody? To musi mieć jakieś przełożenie. W sklepie wędkarskim wielokrotnie byłem świadkiem zakupów 4-6 pint robaków na jednorazową wyprawę.
Jest taki patent z białymi i horlixem. Trzeba kupić czyste robaki bez żadnego proszku. Następnie miesza się je mokrą ręką i resztki jakiś nieczystości zostają na ręce. Następnie dosypuje się do białych horlix. Dzięki temu można formować sklejone kule robaków. W płytkiej stojącej wodzie sprawdzi się znakomicie. W rzece trzebaby to dopracować.

Łowię na Trencie, gdzie panuje kult kulek i pelletów. Angole własnie oszaleli na ich punkcie. Ja użyłem białych ze względu na ogólnie 'old skool' i typowe zalecenia na jesień/zimę, z drugiej poparte doświadczeniami z zeszłego roku ( na Tamizie brzany miałem na zestawy płociowe z białymi, nie zaś na pellety czy kulki). Teraz łowię sypiąc niewiele białych, może ze 100 z zanęta na początku, później w ogóle lub z 10 w koszyku. Tak więc nie używam sposobu na brzany gdzie ściąga się je sypaniem gallona robactwa.

Uważam, że białe sprawdzają się z dwóch powodów. Po pierwsze ryby teraz wolą mniejsze przynęty, i jest to zasada dotycząca ogólnie karpiowatych, po drugie mięsny towar w postaci ruszających się białych jest lepiej przyjmowany przez ryby. To jakby instynkt, który podpowiada im, co jest lepsze (lekkostrawny pokarm a nie ciężkostrawny). My mamy to samo - latem chcemy się napić zimnego piwa, ale jak jest zimno , na przykład teraz, to taka ochota odchodzi, lub nagle mamy na coś 'smaka' - organizm podpowiada nam, czego mu brakuje ( w tej rzeczy właśnie jest to zawarte).

Jest to moja mini teoria, co ważne pasuje ona do pewnego schematu działania wędkarzy dzisiaj. Przynęty to biznes, stoją za tym producenci, mający w ich sprzedaży zysk. Białe robaki zaś to przynęta innego rodzaju. Dlatego w wielu przypadkach albo się nie mówi o łowieniu na nie, lub tez jest tak, że brzany się łowi na białe, a wmawia innym, że na jakieś kulki lub pellety.
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #532 dnia: 22.11.2017, 13:04 »
Lucjan, to, co piszę, wynika z mojego doświadczenia. Łowię rybę za rybą, wszystko gra. Zrywam podajnik, zakładam nowy, spinka za spinką. Wyjmuję, sprawdzam - w tym nie zagiąłem oczka krętlika. Sztywno siedzi. Zaginam, koniec spinek. Wyciągam logiczne wnioski.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #533 dnia: 22.11.2017, 13:09 »
Lucjan, to, co piszę, wynika z mojego doświadczenia. Łowię rybę za rybą, wszystko gra. Zrywam podajnik, zakładam nowy, spinka za spinką. Wyjmuję, sprawdzam - w tym nie zagiąłem oczka krętlika. Sztywno siedzi. Zaginam, koniec spinek. Wyciągam logiczne wnioski.

Nie twierdzę, że nie masz racji, ale wg mnie często jest to związane z wielkością ryb. Bardzo chętnie zrobiłbym jakieś wspólne eksperymenty w tym kierunku, nawet nie razem, ale na różnych wodach, przy takich samych zestawach. Dla mnie logicznym jest, że jeżeli masz miękką szczytówkę i luźny hamulec lub wolny bieg, większość ryb się nie będzie wyczepiać, bo ucieka z podajnikiem, ewentualne zrywy dobrze pochłania kij i żyłka. Karp i lin więc nie sprawiają mi żadnych kłopotów, leszcz rzadko, czasami tylko karaś lub płoć. Ale te są małe, i w stosunku do masy podajnika może coś takiego następować.
To bardzo ciekawy temat! :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #534 dnia: 22.11.2017, 13:29 »
To na pewno ma związek z wielkością ryb, przynajmniej jeśli mowa o karpiach. Bo małe to się szarpią jak głupie, a te większe płyną spokojniej. Wtedy zablokowany czy luźny podajnik... nie ma większego znaczenia.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #535 dnia: 22.11.2017, 14:15 »
Kwestia subiektywna. Ja ze spinkami nie mam problemu, a podajnik blokuję łącznikiem Drennana, który siedzi mocno w podajniku i nie wylatuje, ba, czasami ciężko go wyciągnąć ręką. Przypon ok. 10 cm z plecionki. Może to kwestia masy koszyka lub podajnika - ja używam 35 g. Dużych ryb raczej nie łowię - największa 6 kg.
Marcin

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #536 dnia: 22.11.2017, 21:35 »
Małe pytanko. Czy Method i jego krótkie przypony, to Klasyczny Feeder? Jeśli Tak? Nie wiele już rozumiem. :facepalm:
Arek

Offline Supertrampek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 23
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #537 dnia: 22.11.2017, 22:48 »
Ja mam pytanie do klasycznego feedera. W jakich warunkach na rzece sprawdza sie wam zestaw ze skretką, a w jakich z petlą asymetryczną?

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka


Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #538 dnia: 22.11.2017, 22:56 »
Skrętka, zastępuje rurkę. Zestaw AS? Na wody bardziej spokojne, gdzie nurt zbytnio ich nie przewala. Mogą się plątać.
Arek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #539 dnia: 16.12.2017, 22:39 »
Czy zestaw do Metody nieblokowany, z podajnikiem luźno przesuwającym się po żyłce jest więc skuteczniejszy od blokowanego? Na pewno? :)

Ja używam takiego zestawu na jednej komercji na której czasem łowię. W sumie to tylko dlatego, że brania są tam tak agresywne, że z zestawami na stałe wędki lądują albo obok podpórek, albo w wodzie. Przelotowy zestaw z koszykiem do metody całkowicie eliminuje ten problem. Zmniejszenia ilości brań nie zauważyłem, tak samo jak obniżenia skuteczności zacięcia.

Panowie mam pytanie. Znacie jakieś haki z oczkiem w rozmiarach 20+?
Pozdrawiam
Marcin