Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 322877 razy)

Offline daber85

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby!!
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #765 dnia: 03.03.2019, 11:15 »
No właśnie. Ja chcę tylko odcinek do przyponu zastąpić skrętką aby zmniejszyć ryzyko splątań, chyba że orginalny paternoster jest mało plączący, a tego nie wiem bo dopiero chcę zaczac w tym sezonie pobawić sie w różne zestawy tj właśnie paternoster, szubienica czy pętla niesymetryczna
Połamania kija

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #766 dnia: 03.03.2019, 11:30 »
Chcesz zamienić miejscami koszyk z przyponem. Tylko zastanawiam się co to wniesie, bo sama idea jest bez zmian. Może przypon na skrętce będzie się mniej plątał. Trzeba by sprawdzić. Dla mnie w takim zestawie, a głównie takim o którym wspomniałem. Istotną cechą jest położenie haczyka względem koszyka przy stałej długości przyponu np 40 cm. I bardzo dobra sygnalizacja przy drobnej rybie. I na to zwracam uwagę w takiej budowie zestawu. A myślałeś co taka zmiana mogła by wnieś ?.

Offline daber85

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby!!
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #767 dnia: 03.03.2019, 11:32 »
Wlasnie chodzilo mi o kwestie splątań.
Połamania kija

Offline Tetley

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: RMI
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #768 dnia: 03.03.2019, 11:47 »
Ja na żyłce głównej daję pętlę którą następnie tnę na dwie części , jedna część jest dłuższa i tam daję krętlik z przyponem , do krótszego odcinka przeciętej pętli daję krętlik z agrafką gdzie trafia oliwka , albo koszyczek.


Klasyczny przypon boczny z zamienionymi miejscami.
Normalnie  było tak, że pętlę cięło się na dwie części, z tym że na dłuższej mocowało się ciężarek(oliwkę) a na krótszym (bocznym) haczyk z przynętą.
Świetny na obławianie miejscówek w silnym nurcie nawet z trupkiem na sandacza.
Pozdrawiam

Robert

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #769 dnia: 03.03.2019, 12:03 »
No właśnie. Ja chcę tylko odcinek do przyponu zastąpić skrętką aby zmniejszyć ryzyko splątań, chyba że orginalny paternoster jest mało plączący, a tego nie wiem bo dopiero chcę zaczac w tym sezonie pobawić sie w różne zestawy tj właśnie paternoster, szubienica czy pętla niesymetryczna
To narazie jest teoria, zaczniesz łowić to wszystko ci się wyjaśni :). A jakieś splątania zawsze będą nie ma zestawu, który by się nie splątał. Zwłaszcza na cienkich przyponach.   

Offline daber85

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby!!
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #770 dnia: 03.03.2019, 12:09 »
Do tej pory lowilem na sam koszyk przelotowo czyli in line ale nie przywiązywałem uwagi na długość oraz grubość przyponu, przeważnie 0,16, 0,18mm a teraz wiem ze moze to byc zdecydowanie za grubo tym bardziej że wyniki mocno nie powalały. Tak samo chcę iść w tym roku w mniejsze haki czyli od 0,12 i mniejsze
Połamania kija

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #771 dnia: 03.03.2019, 12:33 »
Grubość przyponu jedno. Może nad taktyką nęcenia trzeba by popracować.

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #772 dnia: 03.03.2019, 13:05 »
Do tej pory lowilem na sam koszyk przelotowo czyli in line ale nie przywiązywałem uwagi na długość oraz grubość przyponu, przeważnie 0,16, 0,18mm a teraz wiem ze moze to byc zdecydowanie za grubo tym bardziej że wyniki mocno nie powalały. Tak samo chcę iść w tym roku w mniejsze haki czyli od 0,12 i mniejsze
Grubość przypon i wielkość haka to bardzo ważne elementy które niejednokrotnie maja wpływ na ilość brań wszystko jest fajnie gdy sezon w pełni i ryba , gryzie,, ale co zrobić jak nie,, gryzie,, albo mamy wczesna wiosnę, późną jesień albo zimę i chcemy łowić wtedy dajemy cieńsze przypony mniejsze Przynęty a co za tym idzie i mniejsze haki.
Niejednego leszcza, klenia, jazia czy duża płoć zlowilem na haczyk 18, przypon 0 08 i np 2 ochotki albo jedna pinka założona.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #773 dnia: 04.03.2019, 19:19 »
Witam Panów.

Próbowałem zestawu helikopterowego. Niestety, stosuję cienkie przypony 0,10 na żyłce głownej 0,18 i mam problemy ze skręcaniem się zestawu. Czy ktoś stosował takie coś?

http://carptravel.pl/kretlik-ze-stoperami-korum-ready-helikits-p-2176.html

Czy zapobiega choć trochę skręceniom?

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #774 dnia: 04.03.2019, 19:53 »
Ten zestaw od koruma jest ok, przerabiałem go na początku przygody z helikopterem,  potem zacząłem sam sobie zestaw montować nic prostszego przyjacielu :beer:

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #775 dnia: 04.03.2019, 21:49 »
Proste to jest :) Ja wiem, tylko cholerstwo mi się strasznie plącze. Myślałem nawet nawet jakąś dodatkową skrętką, która by "odsadziła" przypon od żyłki i koszyka...

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #776 dnia: 04.03.2019, 22:03 »
Proste to jest :) Ja wiem, tylko cholerstwo mi się strasznie plącze. Myślałem nawet nawet jakąś dodatkową skrętką, która by "odsadziła" przypon od żyłki i koszyka...

Dokładnie tak możesz zrobić dłuższą pętelkę na przyponie. Choć od 0,10 za dużo wymagać  nie można.

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #777 dnia: 04.03.2019, 22:09 »
Proste to jest :) Ja wiem, tylko cholerstwo mi się strasznie plącze. Myślałem nawet nawet jakąś dodatkową skrętką, która by "odsadziła" przypon od żyłki i koszyka...
Spróbuj Pętli Gardnera .Dłuższy odcinek żyłki głównej i krótki przypon .Jeżeli nie musi być zestaw przelotowy .

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #778 dnia: 04.03.2019, 22:20 »
Witam Panów.

Próbowałem zestawu helikopterowego. Niestety, stosuję cienkie przypony 0,10 na żyłce głownej 0,18 i mam problemy ze skręcaniem się zestawu. Czy ktoś stosował takie coś?

http://carptravel.pl/kretlik-ze-stoperami-korum-ready-helikits-p-2176.html

Czy zapobiega choć trochę skręceniom?

Ja w zeszłym sezonie próbowałem w ten sposób łowić płotki. Używałem więc cienkiej żyłki przyponowej. Fakt, zestaw był bardzo skuteczny. Porównywałem go z drugim klasycznym zestawem (z długim przyponem) zarzucanym w to samo miejsce.
Na helikopterku samozacięcia były ekspresowe.
Wcześniej stosowałem helikopter w zestawach karpiowych oraz w zestawach na średnie ryby. Nie było problemów z plątaniem. Kiedy jednak założyłem tak cienki przypon (0,11), to napotkałem na ten sam problem, o którym piszesz. Próbowałem więc iść w górę z grubością przyponu. Dopiero przy 0,17 mm miałem pewność, że zestaw się nie poplącze. Oczywiście 0,17 to trochę grubo do łowienia płotek. Musiałem więc zmniejszyć długość przyponu z 10 do 7 cm. Wtedy przypon przestał się okręcać wokół żyłki głównej.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #779 dnia: 05.03.2019, 16:13 »
A ja robię taki ala helikopter. Jet zwykły paternoster tylko z krótkim przyponem. Plątać trochę się plącze ale helikopter też się plącze. Poza tym nie lubię mieć dużo na żyłce i takie rozwiązanie jest dla mnie idealne do cienkich przyponów. Trzeba mieć przypony w zapasie ale to dla mnie nie problem wymienić w czasie łowienia.
A taka skrętka może pomóc w budowie tradycyjnego helikoptera. Ponieważ węzeł na niej blokuje stoper i nijako rozwiązuje problem przesuwania się go po żyłce w dół. Kiedyś zrobiłem sobie taki łącznik do helikoptera. Bo zależało mi aby krętlik odstawał i powiem że jakoś działało. Zrobione jest to na rurkach termokurczliwych.