Autor Wątek: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.  (Przeczytany 1880 razy)

Offline MarioSan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Luboń
  • Ulubione metody: bat
Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« dnia: 16.01.2024, 18:44 »
Cześć i czołem!!
Na codzień mam szczęście łowić na cudownych wodach poznańskiej Dębiny. Obok karpiowania, zwłaszcza w kwietniu i maju w ręce mam też bacik i łowię nieco mniejszy białoryb, głównie płocie, leszcze, liny, mniejsze karpie, a czasem trafi się piękny złoty karaś. Dotychczas nęciłem sypką zanetą ale chciałbym się przesiąść na pellet, jest po prostu wygodniejszy w użyciu 😁
Chciałbym żeby dobrze chłonął zapachy, sam mógłby być zapachowo w miarę neutralny i żeby dość szybko pracował. Po głowie chodzi mi rozmiar 4-6mm. Co polecacie?
Rano nie brały, a potem przestały...

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #1 dnia: 16.01.2024, 18:53 »
Skretting, Coppens. Można zakończyć temat.
Było ich wiele o pelletach i zawsze jest taka sama odpowiedź. Aller też ok, ale on nie chłonie wody, a więc i z zapachami będzie gorzej. Ale da radę.

Potem masz droższe pellety firmowe, jak Sonubaits, Lorpio czy Solski.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #2 dnia: 16.01.2024, 19:35 »
Michał w skrócie opisał teorie, a na filmach Luka z użycia tyczki/wagglera znajdziesz video z praktyką a co najważniejsze taktykę i jej wyniki.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #3 dnia: 16.01.2024, 20:01 »
Oprócz Pelletu rybnego który poleca kolega Michał ,myślę że warto zwrócić uwagę sobie też  na  pellet Sensas Baby corn ,ma co prawda większą średnicę ,ale łatwo się go rozdrabnia ,nie trzeba go namaczać,podasz kubkiem ,proca czy z ręki piękny zapach kukurydzy,lekka słodycz, co na karpiowate działa wybornie :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #4 dnia: 16.01.2024, 20:30 »
Co do pelletu którym się nęci musisz uważać, bo nie zawsze się sprawdzi przy mniejszej rybie jak płoć. Rozmiar 6 mm to pod karpia bardziej, polegałbym na rozmiarze 2, 3 i 4 mm. Wszystko zależy od nastawienia i zachowania ryb, ponieważ możesz mieć mniej brań, jednak większe sztuki, coś jak z kukurydzą. Ja zawsze praktycznie mam konopie, bo to uniwersalna zanęta, którą trudno przekarmić. Białe często są atakowane bardzo szybko i to przez prawdziwe mikrusy, jednak ich użycie daje często okonie, ja miałem wiele takich w granicach 35-40+ cm.

Dlatego polecam ci kupno pelletu haczykowego, na przykład Ringersa (mają łączone opakowanie z rozmiarami 4 i 6 mm), do tego mając białe, kukurydzę masz spektrum przynęt. Warto też kombinować czasem z pelletem 4 lub 6 mm twardym (Skretting, Coppens etc) mocowanym na gumce. Najlepsze ma Drennan, bo nie tracą swych właściwości pod wpływem słońca i temperatury jak Preston. To może być coś pod jazia, karpia, większą płoć, leszcza. Zwłaszcza jak jest ciepło i ryba stoi w toni, wtedy łowisz z opadu, pellet waggler to rozwinięcie takiego łowienia właśnie.

Czy warto wchodzić w pellet 'firmowy'? Jasne, to też opcja, droższa ale często masz opakowanie z zipem, i takie 900 gram pod spławik można używać przez wiele sesji. Pellet się nie psuje, to jego wielka zaleta. A jak masz młynek, to możesz go zmielić i masz świetną zanętę :)
Doskonale nęci pellet 2 mm, ryby go uwielbiają. Dlatego jest tak dobry w Metodzie i zazwyczaj zdecydowanie skuteczniejszy niż zanęta. Procą można nim strzelać na krótkie dystanse, do jakichś 6-8 metrów. Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg nęcenia, to lekko je namocz.

Jedno o czym trzeba pamiętać to nęcenie pelletem jeśli się na niego łowi. Można używać rotacyjnie innych przynęt, ale trzeba trochę pelletu wprowadzić, w innym wypadku liczba brań może być znacznie mniejsza. Przy nastawianiu się na większą rybę, głównie karpia, trzeba się zaopatrzyć w rozmiar 6 i 8 mm. Tutaj plusk wpadających pelletów jest bardzo ważny.
Lucjan

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #5 dnia: 16.01.2024, 20:41 »
Masz na myśli pellet na nęcenie czy na przynętę? 4 - 6 mm to raczej na przynętę na drobne ryby.
Zanętowy to raczej 2- 3 mm, firmy, jak podaje Michał. Nie maiłam pelletów od Solskiego. Dobrze jest domieszać do zanęty Crush Pellet Green Betaina od Lorpio.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline MarioSan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Luboń
  • Ulubione metody: bat
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #6 dnia: 17.01.2024, 07:47 »
Doskonale nęci pellet 2 mm, ryby go uwielbiają. Dlatego jest tak dobry w Metodzie i zazwyczaj zdecydowanie skuteczniejszy niż zanęta. Procą można nim strzelać na krótkie dystanse, do jakichś 6-8 metrów. Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg nęcenia, to lekko je namocz.

Dzięki wielkie, nie sądziłem że takim maluszkiem polecisz nęcić - 2mm to przecież drobiazg. Do tej pory na karpie używałem Aller Aqua Best 6 i 17m i ten mniejszy okazjonalnie używałem do nęcenia pod spławik, z efektami raczej poniżej oczekiwań. Czy taki produkt jak seria Feed Pellet firmy Sonubaits się nada do nęcenia na małe dystanse pod spławik?
Rano nie brały, a potem przestały...

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #7 dnia: 17.01.2024, 23:30 »
Bardziej niż pelletem nęcił bym pastą pelletowa, szybka praca smuga itp
Pozdrawiam Piotr

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #8 dnia: 18.01.2024, 08:11 »

Dzięki wielkie, nie sądziłem że takim maluszkiem polecisz nęcić - 2mm to przecież drobiazg. Do tej pory na karpie używałem Aller Aqua Best 6 i 17m i ten mniejszy okazjonalnie używałem do nęcenia pod spławik, z efektami raczej poniżej oczekiwań. Czy taki produkt jak seria Feed Pellet firmy Sonubaits się nada do nęcenia na małe dystanse pod spławik?

Wszystko zależy od łowiska. Ja mam takie, gdzie ryba podchodzi blisko brzegu, więc mam zasięg. Warto widzieć jak działa taki pellet, opada małą chmurą, ryba to uwielbia. DO tego chętnie ryje za nim w dnie, a trudno tu przekarmić. Polecam szczególnie do tego proce z najcieńszymi gumami, bo wtedy można celniej strzelać. Masz też pellet 3 mm - jak Swim Stim Dynamite'a. A seria Feed z Sonu jasne że jest dobra, przy czym Skretting czy Coppens wychodzi znacznie taniej a jakość bardzo podobna.

Przy łowieniu spławikiem należy pamiętać, że nęcenie mało i często powoduje, że ryba wybiera z dna lub przechwytuje już w toni to czym nęcimy, dlatego mając pellet podobny na haku można spokojnie łowić duże ryby nawet jeśli wpłyną. Z pelletem jednak jest ten problem, że można szybko doprowadzić do sytuacji, gdzie jest go sporo na dnie, co oznacza mniejszą ilość brań. Dlatego warto rotować przynętami, bo większy pellet na tle mniejszych może dać więcej brań, jak i założenie białych, bo bardziej zwracają na siebie uwagę. Stąd tak istotne jest dopasowanie się do ryb nęceniem. Z mojego doświadczenia najlepiej na wodach niekomercyjnych używać zamiennie konopi, białych i pelletu przy nęceniu. Bo plusk jest bardzo ważny, sam pellet może szybko tu 'rozwalić' miejscówkę. Kolejna oczywista rzecz to rotacja miejsc, tak aby po zmniejszeniu się ilości brań wystartować od nowa w innym punkcie. Tak więc aby nie przesadzić trzeba racjonować ilość strzelanego pelletu, im większa średnica tym powinno być go mniej, o ile ryby nie ma dużo. Mały pellet szybciej się rozpuszcza też.

I jeszcze jedno - pellet nie jest rzeczą na zimne miesiące. Konopie i białe są dobre cały rok, pellet jak woda jest cieplejsza (kwiecień- październik głównie). Oczywiście można używać, ale raczej w aptekarskich ilościach, ryba zazwyczaj preferuje białe. Wyjątkiem będą komercje gdzie pellet jest w częstym użyciu, ale i tu potrzebny jest umiar.

Lucjan

Offline MarioSan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Luboń
  • Ulubione metody: bat
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #9 dnia: 18.01.2024, 08:48 »
I jeszcze jedno - pellet nie jest rzeczą na zimne miesiące. Konopie i białe są dobre cały rok, pellet jak woda jest cieplejsza (kwiecień- październik głównie). Oczywiście można używać, ale raczej w aptekarskich ilościach, ryba zazwyczaj preferuje białe. Wyjątkiem będą komercje gdzie pellet jest w częstym użyciu, ale i tu potrzebny jest umiar.

Ze spławikiem nad wodą siadam gdzieś właśnie od kwietnia, a zatem nie ma problemu.
Coppens Premium Coarse 2mm, konopie, białe robaki. Takie kombo mi odpowiada.
Jeszcze pozostaje kwestia jakiegoś dobrego pelletu do nadziania na haczyk plus jakiś syrop do podrasowania Coppensa, tak by zapachem przypominał pellet haczykowy.
Rano nie brały, a potem przestały...

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #10 dnia: 18.01.2024, 09:08 »
Pellet na hak ,popatrz na Dynamit Baits Durable hookers ,kilka smaków do wyboru ,jeżeli chodzi o deep,atraktor numer jeden Korda Goo, ale cena spora ,z tańszych np. naszych liquidy Match Pro :beer:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #11 dnia: 18.01.2024, 09:18 »
No... Goo to mi ryby straszyło przy metodzie :D

Przerobiłem trochę zalewajek w życiu i powiem, że szkoda na to kasy. Efekty jeśli dają, to umiarkowane, a często się zdarza, że po dodaniu zalewajki jest gorzej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MarioSan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Luboń
  • Ulubione metody: bat
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #12 dnia: 18.01.2024, 10:26 »
No... Goo to mi ryby straszyło przy metodzie :D

Przerobiłem trochę zalewajek w życiu i powiem, że szkoda na to kasy. Efekty jeśli dają, to umiarkowane, a często się zdarza, że po dodaniu zalewajki jest gorzej.

Z Goo też mam negatywne doświadczenia ale co do zalewajek to już jest lepiej, łowiąc karpie zalewam pellet Aller Aqua Best 6 i 17mm produktem CC Moore LIVE SYSTEM BAIT BOOSTER, łowię również na kulki z tej serii zapachowej, wyniki mam co najmniej dobre.
Wracając do Coppensa Premium Coarse, czy może mi ktoś powiedzieć jak to pachnie?
Rano nie brały, a potem przestały...

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #13 dnia: 18.01.2024, 11:31 »
Rybą/mączką po prostu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pellet jako zanęta na białoryb - spławik.
« Odpowiedź #14 dnia: 25.01.2024, 07:55 »
No... Goo to mi ryby straszyło przy metodzie :D

Przerobiłem trochę zalewajek w życiu i powiem, że szkoda na to kasy. Efekty jeśli dają, to umiarkowane, a często się zdarza, że po dodaniu zalewajki jest gorzej.

Problem w tym, że Goo jest masa różnych typów. Wg mnie to bardzo dobry atraktor, ale stanowczo zbyt drogi, dlatego go nie kupuję, bo mnie uj strzela jak pomyślę ile jest na nim przebitki. Do tego przesadzili z ilością zapachów, typów. Zbyt dużo tego.

Ogólnie trzeba wpasować się z danym Goo, a to wymaga kupna kilku z nich, a to już boli kieszeń. Nie mieści mi się w głowie, ze cztery pojemniki z Goo są warte tyle co wędka Drennan Red Range czy Daiwa Ninja. Trudno jednak o zamienniki o podobnej gęstości. Mi do Metody wystarcza teraz atraktor jak z Dynamite'a, jak np. Sticky Syrup Pellet, który może mieć dwa zastosowania, może dodawać aromatu pelletowi 2 mm jak i być użytym bezpośrednio na podajniku. Cena 5 funtów jest jak najbardziej normalna.

Najbardziej śmieszyło mnie zawsze pokazywanie przez ludzi związanych z Kordą (np. Ali Hamidi zanim odszedł) jak obficie polewali Goo PVA bags, przynęty. W takim tempie jedno Goo 'pęka' po kilkudniowej zasiadce :P Po jakiego grzyba tyle go tam? 8)
Lucjan