Autor Wątek: Przeróbka podajnika  (Przeczytany 6811 razy)

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #15 dnia: 02.12.2019, 07:58 »
Nie chodzi mi o żadne spieranie się :) Po prostu ten model jest nietrafiony. Nie zmienia to jednak tematu o wydłużeniu rurek.

Zapytam z ciekawości - jakie różnice obserwujecie przy takich zarzutach podajnikiem z rurką? Odległość zwiększa się sporo?

Haldorado ma ten sam model podajnika tylko juz z fabrycznie zamontowaną rurką.


I niestety nie jest to najlepszy model podajnika tak jak piszesz. Nawet samo Haldorado na wielu sowich filmikach pokazuje jak łatwo wyciąć środkowe zebro.

Co do przerabiania tego modelu, u nas taki sam jest Mikado Fortis. I niestety u mnie próba nałożenia dodatkowej rurki na tą baryczną nie zdaje rezultatu. Po kilku rzutach następuje wyłamanie się rurki, ten model z haldorado ma fabrycznie grubszą rurkę i lepiej znosi przeciążenia.

Wersje z rurkami latają lepiej, lot jest stabilny. Czasami na podajniku bez rurki następują obroty i to całkowicie niweczy rzut. Z wersji sklepowych u nas najlepiej lata Guru Hybrid który tez ma mała rurkę.
Tomek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #16 dnia: 02.12.2019, 08:43 »
U mnie próby montażu rurki dłuższej kończyły się porażką, całość nie wytrzymuje przeciążeń i uderzenia o wodę. Ale szukam właśnie czegoś, co by poprawiło zasięg podajników. Do tego rurka może być przydatna na rzece z mniejszym uciągiem. Metoda na rzece też kosi...
Jeżeli zarzuty byłyby nawet o te 5 metrów dalsze, do tego możnaby być bardziej precyzyjnym, to warto coś wykombinować :)

Chyba trzeba znaleźć rurkę, która nachodzi na tę wychodącą z podajnika, tak aby superglue robił swoją robotę :)
Lucjan

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #17 dnia: 02.12.2019, 09:20 »

Chyba trzeba znaleźć rurkę, która nachodzi na tę wychodącą z podajnika, tak aby superglue robił swoją robotę :)

No własnie tak robiłem (ta od ics pasuje) ale tek krótki odcinek łamie się zaraz przy wyjściu z podajnika. Na 5 podajników złamałem chyba 4 na jednym wypadzie.
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #18 dnia: 04.12.2019, 20:11 »
Dzisiaj przyjechał do mnie ciekawy podajnik z Haldorado. Waga deklarowana 30 g, rzeczywista 44 g. Wielkość spodu, jak Drennan large. Wziąłem dwa na próbę, bo zaciekawiła mnie jego nietypowa konstrukcja. Nie ma szans, żeby upadł inaczej, niż spodem na dno. Z wyjątkiem plastikowej rurki jest cały z metalu. I nie ma w nim grama ołowiu :bravo:


Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #19 dnia: 04.12.2019, 22:07 »
U mnie próby montażu rurki dłuższej kończyły się porażką, całość nie wytrzymuje przeciążeń i uderzenia o wodę. Ale szukam właśnie czegoś, co by poprawiło zasięg podajników. Do tego rurka może być przydatna na rzece z mniejszym uciągiem. Metoda na rzece też kosi...
Jeżeli zarzuty byłyby nawet o te 5 metrów dalsze, do tego możnaby być bardziej precyzyjnym, to warto coś wykombinować :)

Chyba trzeba znaleźć rurkę, która nachodzi na tę wychodącą z podajnika, tak aby superglue robił swoją robotę :)
A jakich rurek i do jakich podajników próbowałeś je używać?

Trochę się z tym zacząłem bawić od czasu prezentacji tego wynalazku na filmie Dawida.
Pierwsza była rurka od zużytego spryskiwacza. Nałożona na gorąco na trzpień od Mikado Aperio. Jeden dzień łowienia. Rzucało się odczuwalnie lepiej ale żadnych pomiarów nie robiłem. Rurka jest niestety biała (do zamalowania) ale jesiotrowi to nie przeszkadzało, żeby dać się złowić.

Następnie kupiłem w D. rurki antysplątaniowe Jaxona - średnica zewnętrzna 4 mm, wewnętrzna 2 mm. Udało mi się na gorąco, chociaż nie bez trudu, naciągnąć na 3 mm końcówkę podajnika Mikado, tym razem Douglas. Połączenie wygląda solidnie, oddałem nim kilka próbnych rzutów z pełnym zadowoleniem ale zmieniłem na mniejsze hybridy, bo był już koniec listopada. Aha, nie używałem żadnego kleju, uważam, że to zbędne albo nawet szkodliwe, grozi złamaniem zamiast się rozłączyć.

Wczoraj przyjechały rurki antysplątaniowe Mikado, te co to ich Tomek używa. Średnica zewnętrzna 3 mm, wewnętrzna 1,5 mm.
Do podajników Mikado już nie bardzo pasują, chyba, że łączone na styk rurką termokurczliwą. Ale nie wędkarską, tylko tą grubszą, sztywniejszą i mocniejszą - elektryczną.
Pasują idealnie do starych podajników Prestona. Można je na siłę wetknąć do środka nawet całe.
Do podróbek ze Zhibo już nie, pozostają kombinacje z rurką termokurczliwą i szerszymi rurkami Jaxona.
Do trzonka Prestona In Line wchodzą na kilka milimetrów. Na siłę i na mokro można wepchnąć na jakieś 8 mm. I tak bym zostawił. Bez żadnego kleju. Tu nie ma sił na rozciąganie, prędzej na zginanie. Najwyżej się rozłączy zamiast się złamać.
Najgorzej spawa wygląda z Matrixem i Guru. Do tych trzonków nie pasują ani rurki Jaxon ani Mikado. Można szukać szerszej rurki do nałożenia na ciepło albo wcisnąć po lekkiej obróbce trzonek ICS Prestona (dodatkowy koszt) ale osobiście odpuściłbym sobie te dwa typy podajników do takich przeróbek.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #20 dnia: 04.12.2019, 22:24 »
Te podajniki holorado mają tą rurkę ponad poziomem dna. Ryba podpływając do towaru w podajniku może o to zahaczyć i się spłoszyć.  Tak się mi się wydaje... :P

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #21 dnia: 04.12.2019, 22:40 »
Najpierw musi się dokopać do zanęty przez warstwę mułu. Tak mi się wydaje... :P
Zobaczymy, co na to ryba :fish:
Pozdrawiam,
Tomek

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #22 dnia: 04.12.2019, 22:45 »
Tak , bo one mają decydujący głos :D

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #23 dnia: 04.12.2019, 23:47 »
Jeżeli zarzuty byłyby nawet o te 5 metrów dalsze

Można się zdziwić.
Przetestowałem, nie tak jak trzeba, bo nie to było wtedy moim priorytetem.
Wędka 4,2 kołowrotek BlackPit 6000 Spro, żyłka 0,30 koszyk mikado 60 gram z zamontowaną rurką za pomocą rurki termokurczliwej, elektrycznej.
Notabene nie zdaje ona egzaminu w połączeniu "do czoła", czyli takim, że jeden element jest obok drugiego, a nie zachodzi na siebie.
Osiągałem powtarzalne 100 metrów.
Pomyślałem, że na zawody kupię cieńszą żyłkę, to i bez rurki tyle machnę.
Na żyłce 0,26 osiągnąłem tylko 95 metrów tym samym sprzętem, koszyk ten sam 60 gram bez rurki.

Łot taka historyja.
Paweł.

Offline furmek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Reputacja: 25
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #24 dnia: 05.12.2019, 17:49 »
Ja wiercę wiertłem przez cały podajnik ,najpierw mniejszym tak żeby rurkę dało radę wcisnąć, a następnie poprawiam do 3/4 większym ,tak żeby rurka z lekkim oporem weszła.Myślę że tak zamontowana[tak samo jak w sprężynie] nie powinna się łamać .

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #25 dnia: 05.12.2019, 20:33 »
Notabene nie zdaje ona egzaminu w połączeniu "do czoła", czyli takim, że jeden element jest obok drugiego, a nie zachodzi na siebie.
Nie bardzo pojmuję tej konstrukcji ??? Mógłbyś to wyjaśnić tak, żebym nawet ja to zrozumiał?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #26 dnia: 05.12.2019, 21:33 »
Ze względu na to, że rurka w podajniku, który był użyty, oraz rurka antysplątaniowa, mają taką samą średnicę, nie mogłem wcisnàć ich na siebie.
Uciąłem rurkę termokulczliwą, którą zgrzałem dwa elementy, będące obok siebie.
Przez to połączenie jest słabe.

Wstawię focie jutro.
Paweł.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #27 dnia: 05.12.2019, 22:10 »
Dzięki, zrozumiałem, połączenie na styk :D
Dałeś delikatną rurkę termokurczliwą wędkarską, czy twardą do przewodów elektrycznych? Rozłącza się to w trakcie rzutu?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #28 dnia: 05.12.2019, 23:42 »
Dałem elektryczną.
Nie rozłącza się, ale po kilku rzutach miejsce łączenia działa jak przegub.
Nie jest sztywne a pracuje.
Ciężko następnym razem żyłkę przeciągnąć.
Paweł.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przeróbka podajnika
« Odpowiedź #29 dnia: 06.12.2019, 19:29 »
Dzięki za informacje :beer: Czyli połączenie trzeba nie wzmocnić ale usztywnić. Wezmę to pod uwagę przy grzebałkach z przeróbką podajników. A na wiosnę testy i wnioski.
Pozdrawiam,
Tomek