Autor Wątek: Igła do kiełbasek PVA  (Przeczytany 1602 razy)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Igła do kiełbasek PVA
« dnia: 29.07.2020, 22:49 »
Inspirując się poniższym filmikiem (10:57 - 11:45min), postanowiłem zrobić sobie igłę/szydło do szybkiego przewlekania przyponów karpiowych przez siatki PVA, ale nieco inną niż te dostępne na rynku.


Główną ideą tej samoróby, było przewlekanie przyponów przez PVA wraz z gumową nasadką (anti tangle sleeve) na krętlik szybkiej wymiany. Jest to znaczne ułatwienie, przede wszystkim w przypadku plecionek w sztywnej otulinie, gdyż gruby węzeł pętli przy nasadce (sleev'ie), utrudnia jej ściąganie i powtórne zakładanie. Ma to też znaczenie gdy towar w siatce PVA jest dość gruby i twardy (pellet, kulki itp), a zwykła druciana igła może się wyginać podczas przewlekania. Kolejną zaletą, jest możliwość przewleczenia fragmentu przyponu z założoną na nim masą wolframową, do balansowania kulek pop-up.



W wersji najprostszej, do wykonania takiej igły potrzebujemy rurki antysplątaniowej, krętlika szybkiej wymiany i gumowej nasadki do bezpiecznych klipsów czy zestawów helikopterowych.

Zaczynamy od lekkiego spłaszczenia oczka krętlika i siłowego wciśnięcia go w rurkę (można dać kropelkę super-glue). Następnie naciągamy odpowiednio przyciętą nasadkę gumową i zsuwamy ją na walcowatą część krętlika (znowu można dać kleju).





Kolejną czynnością jest przycięcie rurki do pożądanej długości (większej niż przewlekane PVAłki) i ścięcie jej wierzchołka pod kątem. W tym momencie możemy już używać igły, ale jej jednostronnie zaostrzony koniec ma tendencje do "zbaczania z kursu" podczas przewlekania, a otwór będzie zapychał się drobinkami towaru. Jest oczywiście rozwiązanie, w tym przypadku końcówka wkładu do długopisu czy ucięta igła maszynowa...







Średnica nasadki na rurce jest większa od średnicy sleev'a, więc wystarczy nawlec pętlę przyponu na krętlik igły i naciągnąć na niego sleeve, przewlec przypon, ściągnąć sleeve i podpiąć przypon z kiełbaską PVA do krętlika naszego zestawu końcowego...









Zrobiłem sobie dwie igły - pierwszą o mniejszej średnicy nasadki, do kiełbasek ze stick-mixem, oraz drugą, większego kalibru do torebek z grubym towarem.



Patent prosty, a jednak nic podobnego nie znalazłem w sprzedaży, być może źle szukam. Mam nadzieję, że komuś z Was przyda się taki "przekłuwacz" ;).

Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Igła do kiełbasek PVA
« Odpowiedź #1 dnia: 30.07.2020, 06:37 »
Nie zaczepia się ta guma?
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Igła do kiełbasek PVA
« Odpowiedź #2 dnia: 30.07.2020, 07:29 »
Nie zaczepia się ta guma?

Tylko która guma? Nic się nie czepia, pod warunkiem, że po wprowadzeniu igły do siatki, delikatnie ją "rozwiercamy" (11:15min filmiku), tak aby gumowa nasadka na rurce swobodnie weszła do środka i to tyle.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Igła do kiełbasek PVA
« Odpowiedź #3 dnia: 30.07.2020, 08:23 »
Kamil, dobry sposób :) :thumbup:
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Igła do kiełbasek PVA
« Odpowiedź #4 dnia: 30.07.2020, 09:29 »
:bravo:
Maciek

Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Igła do kiełbasek PVA
« Odpowiedź #5 dnia: 26.08.2020, 21:47 »
Nie wiem czy warto sie w to bawic. Koszt igly to 3 PLN
Igla do zywca

https://makarfish.pl/pl/c/Igly-do-zywca/7624

Offline Redarrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Chorzów
Odp: Igła do kiełbasek PVA
« Odpowiedź #6 dnia: 26.08.2020, 22:31 »
Na łowisku gdzie łowie nie można stosować metody, koszyczków sprężyn itp. tylko PVA. Stosuje "kiełbaskę" którą nabijam zanętą, peletem mixem, ziarnami itp. przebijam ją właśnie taką igłą i przeciągam przez nią przypon ok 10 cm a następnie podpinam przez szybkozłączkę do żyłki głównej na której przelotowo mam założony ciężarek 25g. zastopowany stoperami. Całość działa prawie jak metoda. Zaletą jest to że w miejscu gdzie jest dość dużo miękkiego mułu daję ciut dłuższy przypon i do PVA wkładam suchą zanętę. Jak opada na dno to unosi się w górze i dopiero po chwili opada na podłoże ale nie grzęźnie w mule zostaje elegancko na powierzchni razem z przynętą a sam ciężarek trochę się zapada. Całość jest dość skuteczna :). Wadą jest to, że taki zestaw jest stosunkowo podatny na wiatr i często przy silniejszych podmuchach mój punkt trochę ma duży rozmiar :))).

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Igła do kiełbasek PVA
« Odpowiedź #7 dnia: 27.08.2020, 07:48 »
Nie wiem czy warto sie w to bawic. Koszt igly to 3 PLN
Igla do zywca

https://makarfish.pl/pl/c/Igly-do-zywca/7624

Mam też taką igłę. Spróbuj nią przeciągnąć przypon z gumowym łącznikiem przez kiełbaskę PVA, a stawiam :beer:. Nie bawiłbym się w DIY, gdyby nie fakt, że nie znalazłem niczego podobnego na rynku, co spełniłoby w/w funkcje w 100%. Koszt mojej igły to także grosze.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉