Autor Wątek: Metoda na martwą rybkę  (Przeczytany 135671 razy)

Offline zzlublin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #45 dnia: 19.01.2015, 18:22 »
Poprawiając przepisy, wprowadzając limity, uświadamiając jak je łowić, dbać  i zwracać im wolność tak aby mogły cieszyć innych. W UK szczupak praktycznie zawsze wraca do wody i ma się dobrze  w Polsce 'nie przeżywa holu' - jak twierdzą redaktorzy Wiadomości Wędkarskich. Nie przeżywa - ale skoro ląduje na patelni to fakt ten jest mało istotny.

W Polsce nie przeżywa holu, bo polski wędkarz czeka 30 sekund mając nadzieję, że to może jednak sandacz i czeka na drugi odjazd. W ten sposób kotwica jest połknięta głęboko i ryba bez względu na wymiar idzie w krzaki i na patelnię.

Wprowadzenie limitów na wiele się nie zda, skoro nie ma praktycznie kontroli u nas. Ja na ok 100 wypraw w 2014 miałem 3 kontrole - trochę to śmieszne. Bicia nie wymiarowych ryb widziałem dziesiątki razy. Tu problem jest tylko w mentalności ludzi żyjących w naszym kochanym kraju. Jeżeli nie dojdzie do sytuacji w której kontroli będzie o wiele więcej, kary nie będą o wiele surowsze to prędko to się nie zmieni.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #46 dnia: 19.01.2015, 20:14 »
Masz rację - w sumie same zwiększenie kontroli w Polsce bez jakiejkolwek zmiany przepisów przyniosło by dobre efekty... ;) Kontrole to konieczność...
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #47 dnia: 19.01.2015, 20:36 »
Moim zdaniem kontrole poprawia sytuacje
Ale kary za złamanie przepisu powinny być dużo wyższe np nie 250 zł bo teraz to niska szkodliwość czynu, tylko 5000 zl. Jak myślicie ktoś by zaryzykował drugi raz jak by oberwal taka kwotą?
Prawo jest sprawdzone np szwecja - niech tam ktoś wezmie rybe nie w okresie kiedy nie można jej wziaźć lub ponad limit, to jak go celna to nawet szweda zaboli jak zaplaci
a polak dzis placi jutro robi to samo. Dotyczy to nie tylko wedkarstwa.
Maciek

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #48 dnia: 19.01.2015, 20:37 »
szczerze przyznam że też miałem w tamtym roku możę hm z 3-4 kontrole na cały rok łowienia, to jest bardzo mało jak na skale roczną... a łowiłem co weekend ..
Krzysztof

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #49 dnia: 19.01.2015, 20:48 »
przecierz tu chodi o pieniadze. wiadomo wiecej kontroli,wiecej ludzi,wiecej pieniedzy,a to komus nie wsmak.ja jak mialem kiedys 2 kontrole w roku to bylo dobrze

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #50 dnia: 19.01.2015, 21:34 »
Przez trzydzieści parę lat mojego wędkowania nie miałem ani jednej kontroli
Staś
Klasyczny Feeder

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #51 dnia: 19.01.2015, 21:37 »
U mnie też od świeta kontroluja aminformacjamimod was to wychodzi że w całej polsce tak jest
to jak maja nie kłusować
Maciek

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #52 dnia: 19.01.2015, 22:03 »
Byłem raczej przeciwnikiem proponowanej przez Luka "prywatnej"lub "komercyjnej" straży ochrony wód z powodów oczywistych,że mamy już odpowiednie służby powołane do pilnowania porządku jak PSR,SSR,POLICJĘ i jeszcze kilka. Jednak wraz z upływem czasu i docierających coraz to liczniejszych informacjach o niemocy owych służb mam coraz mniejsze wątpliwości. Pozostaje jeszcze kwestia rozliczania,finansowania,żeby nie było jak że Strażą Miejską,która służy jako maszynka do zarabiania kasy,a nie do pilnowania pożądku.
Jak byłem dwa lata temu na wiosnę 7 razy na rybach to miałem 8 razy kontrolę,ale tylko do 02.05
a później do końca sezonu nawet raz nie było kontroli.

Offline Hassan

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #53 dnia: 19.01.2015, 22:10 »
ja mam na klubowych wodach kontrole codziennie, a na wodzie w której pływają naprawdę duże ryby 2-3 razy dziennie. każdy kto należy do klubu może złożyć skargę na osobę która łowi nie przestrzegając regulaminu. skarga x 3 skutkuje utratą członkostwa.

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #54 dnia: 19.01.2015, 22:14 »
Hassan,ale to nie w Polsce? Bo to by było nie możliwe.

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #55 dnia: 20.01.2015, 06:41 »
w uk z niektorymi kontrolerami jestem na ty,   czasami w todniu 3 razy na rbach to juz znaja nawet imie,a mimo to grzecznie prosza o zezwolenie i pytaja czy jest ok. ;) a nawet zaproponuja dobra miejscowke,bo rzeke znaja na wlot :D :D

Offline Maciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 065
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzień bez wędkowania jest dniem straconym.
  • Lokalizacja: Centralna polska
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #56 dnia: 20.01.2015, 07:02 »
Panowie ja to chyba żyje w jakimś innym kraju.Dziwi mnie to co piszecie o tych kontrolach , na moich wodach (PZW) jestem kontrolowany średnio od30-40 razy,a po zarybieniach kontrola jest bardzo często dwa razy dziennie.W tym sezonie byłem na rybkach około pięciu razy ,a kontrolowany byłem dwa.Dodam że nie jestem strażnikiem ani nie jestem powiązany z żadną służbą mundurową.
Maciek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #57 dnia: 20.01.2015, 07:25 »
To ja może pogodzę oba wątki. Jedyną kontrolę w zeszłym roku miałem, jak łowiłem na martwą rybkę :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #58 dnia: 20.01.2015, 07:50 »
Nie ma co ukrywać, kontroli w Polsce jest za mało a PSR absolutnie nie powinno zajmować się drobnymi kontrolami na stałe - ich zadaniem musi byc walka z kłusownictwem, zwłaszcza tym zorganizowanym, sieciowym itd. Powinni byc pod telefonem i reagować. Karty, ryby w siatce, pozwolenia i wpisy powinnni juz sprawdzać ludzie związani z daną wodą - czyli na przykład koła. Można by wprowadzić podział - tak aby członkowie SSR patrolowali osobne akweny, zaś część wędkarzy powinna uzyskać uprawnienia do kontroli - można by rzec 'koleżeńskiej'. Oni właśnie zajmowali by sie sprawdzaniem czy przestrzega się przepisó RAPRu czy tez dodatkowych klubowych.

Widzę, że sprawdza się często wędkarzy do 1 maja - tez pamiętam, że było więcej kontroli w tym okresie - aby odstraszyć tych co chcą łowić szczupaki wcześniej...

Ale tutaj tez może byc problem. Na jednym z filmów pewnego słynnego polskiego youtubera jest osoba, która łowi na trupka - regularnie przed 1 maja. Albo łowi 'miętusy' - albo 'węgorze'. Oczywiście wieszają się szczupaki, które na dodatek są traktowane w niezbyt dobry sposób, a sam łowca czeka bardzo długo z zacięciem po braniu - przez co ryba połyka przynętę z kotwicą głęboko. Jak dla mnie jest to umyslne łamanie przepisów, zwłaszcza, że ryby jakie pobrać moga przynętę to na 70% szczupak, 20% sandacz - reszta to sum i węgorz i być może miętus. Czyli w 90% łowi się ryby objete okresem ochronnym. W takich sytuacjach powinno działać koło wędkarskie, nawet karać na podstawie zamieszczonego w necie filmu.

I tutaj dochodzimy do kolejnej rzeczy. Kary nie muszą być tylko finansowe. Może je wprowadzać PZW - usuwając lub banująć czasowo wędkarza z przynależności do PZW.  Jedna z form przywrócenia członkostwa może być odpracowanie danej liczby godzin w jakims projekcie nad wodą, może byc kara finansowa. Jestem pewien, że klub może to zrobić, jeżeli pozwoli na to statut PZW. Oczywiście głównym problemem mógł by być fakt, że takich osób jak łowca miętusów i węgorzy w marcu i kwietniu z  filmu  - jes wielu, zas w samych kołach przepisy łamią ich włodarze. Jednak można i trzeba  od czegoś zacząć.

Lucjan

Offline Maciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 065
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzień bez wędkowania jest dniem straconym.
  • Lokalizacja: Centralna polska
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #59 dnia: 20.01.2015, 08:07 »
PSR to ja nie widziałem z 10 lat .Wszystkie kontrole przeprowadzają SSR i myślę że robią to dobrze ,bo na wodach naszego koła jeszcze troche tej ryby jest.Może nie wyskakują  ;) same na brzeg ,ale można sobie naprawde fajnie połapać.
Maciek