Autor Wątek: AI - Sztuczna inteligencja  (Przeczytany 4431 razy)

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #30 dnia: 08.12.2023, 11:59 »
I właśnie to jest dlaczego wątpię w cokolwiek dobrego ze strony człowieka w przyszłości. Bo kurde ktoś musi zarobić na tym.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #31 dnia: 08.12.2023, 12:02 »
No ale może za 20 lat ta terapia będzie kosztować 5k PLN.

Komputery jak byłem nastolatkiem nie były dla każdego. Teraz każde dziecko w podstawówce je ma. Nawet chyba dają za darmo.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #32 dnia: 08.12.2023, 12:03 »

Ale np. już teraz w cenie używanego auta można sobie zafundować w klinice w Panamie terapię całego ciała komórkami macierzystymi.

O!
Nie widziałem, że w nasze roczniki mogą z tego skorzystać. Skąd te komórki są?

W 2015 zainwestowaliśmy z żoną właśnie w taką "polisę" dla naszego syna jak się urodził pobierając komórki macierzyste. Na razie opłacone ma do 11 roku życia przechowywanie.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #33 dnia: 08.12.2023, 12:07 »
Nie pamiętam już, bo przynajmniej rok temu oglądałem u Rogana wywiad z Melem Gibsonem i lekarzem prowadzącym tę klinikę. Opowiadali, jak podregulowali ojca Mela, który już umierał. Potem facet wieku ponad 100 lat jeździł sobie na rowerze...
https://www.neilriordan.com/mel-gibson-dr-neil-riordan-discuss-stem-cells-with-joe-rogan/

Rogan się przesiadł z YT na... nie pamiętam co. Więc teraz tylko urywki oglądam. I tak wszystko, co istotne, zaraz będzie na X.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #34 dnia: 08.12.2023, 12:20 »
Panowie fajny temat ale prawda jest taka, że postępu nie zatrzymamy. Czy są ryzyka - oczywiście, czy jako zwykli zjadacze chleba mamy na to wpływ - oczywiście, że nie!
Mądrzy skorzystają, reszta będzie się zastanawiać a finalnie tez zacznie korzystać.
Już dzisiaj mamy nieograniczone wręcz możliwosci korzystania z AI w codziennym życiu - raptem wczoraj na spotkaniu u klienta usłyszałem, że podczas spotkać zarządu AI nagrywa im spotkanie, robi transkrypcję i podsumowanie - sprawozdanie z posiedzenia zarządu - niezwykła oszczędność czasu!
U mnie w firmie handlowcy używają choćby z chatGPT do "polerowania" ofert i korespondencji handlowej - to najprostsze zastosowania a tylko dzięki temu robimy 2-3x więcej i bez wysiłku w porównaniu do konkurencji.
I powiem więcej chatGPT wskazał mi najlepsze miejscówki na GT na Malediwach...bezbłędnie :-)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #35 dnia: 08.12.2023, 12:24 »
Cóż. Ja przynajmniej jestem świadomy, że za jakieś pięć lat nie będę miał pracy. Albo zostanie ona ograniczona do lekkiego doszlifowania tłumaczeń po AI...

A ludzie setkami tysięcy uczą się do zawodów, które zaraz nie będą istnieć.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 438
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #36 dnia: 08.12.2023, 12:25 »
A najlepsze, że to jeszcze nie jest AI, tylko uczący się asystent przetwarzania tekstu.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #37 dnia: 08.12.2023, 12:27 »
hehe a to jest już sztuczna inteligencja.

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #38 dnia: 08.12.2023, 12:27 »
Cóż. Ja przynajmniej jestem świadomy, że za jakieś pięć lat nie będę miał pracy. Albo zostanie ona ograniczona do lekkiego doszlifowania tłumaczeń po AI...

A ludzie setkami tysięcy uczą się do zawodów, które zaraz nie będą istnieć.

No niestety tak to trochę wygląda - ja sam "piszę" teraz dużo piękniejszą angielszczyzną niż rok temu....To samo developerzy w IT - proste pisanie kodu robi AI i to w dodatku bezbłędnie!!!

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 438
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #39 dnia: 08.12.2023, 12:38 »
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #40 dnia: 08.12.2023, 12:53 »
Cóż. Ja przynajmniej jestem świadomy, że za jakieś pięć lat nie będę miał pracy. Albo zostanie ona ograniczona do lekkiego doszlifowania tłumaczeń po AI...

A ludzie setkami tysięcy uczą się do zawodów, które zaraz nie będą istnieć.

No niestety tak to trochę wygląda - ja sam "piszę" teraz dużo piękniejszą angielszczyzną niż rok temu....To samo developerzy w IT - proste pisanie kodu robi AI i to w dodatku bezbłędnie!!!

Mi by się marzyło by właśnie AI pracowała na nas, a przynajmniej na tych ludzi, którzy zostaną przez nią wypartą.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #41 dnia: 08.12.2023, 12:57 »
Przynajmniej marzenia są za darmo ;)

Jak macie dzieci, które zaraz lub za kilka lat będą wchodzić na rynek pracy, to niech lepiej uczą się kłaść kafelki, kable ciągnąć, naprawiać auta (prąd, akumulatory i rzeczy pochodne). I tego typu sprawy, których NA RAZIE nie da się zastąpić robotami. Księgowość, prawo, projektowanie, nawet lekarze... AI zrobi w sekundę to, na co my potrzebujemy 15 lat nauki. I zrobi to lepiej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #42 dnia: 08.12.2023, 12:58 »
Jako osoba, która na co dzień pracuje blisko tematów AI powiem tak. Trzeba zdać sobie sprawę, że to nie jest "prawdziwa inteligencja". AI nie ma świadomości ani nie jest czymś kosmicznym. To jedynie model językowy wyuczony na ogromnej ilości danych. Po prostu taki model np chat gpt, szuka korelacji w swojej bazie danych i na tej podstawie wypluwa wyniki (na podstawie wyliczonego prawdopodobieństwa, stąd sposób w jaki o coś pytamy jest istotny, bo można uzyskać zupełnie różne wyniki). Pod spodem jest statystyka i algebra liniowa. Koncept AI był już znany w latach 60, jednak moc obliczeniowa ówczesnych komputerów mocno to ograniczała + brak odpowiedniej ilości danych. Dzisiaj jest na to boom, bo mocy obliczeniowej mamy aż nadto i bardzo szybko możemy wyszkolić model (chmura).

Czy jest to przełomowe? I tak i nie. To po prostu matma. Nie spodziewałbym się skajnetu itp ;) O ile szanuje Draganka jako fizyka, to jednak nie brałbym dosłownie jego opinii nt komputeryzacji.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #43 dnia: 08.12.2023, 12:59 »
Przynajmniej marzenia są za darmo ;)

Jak macie dzieci, które zaraz lub za kilka lat będą wchodzić na rynek pracy, to niech lepiej uczą się kłaść kafelki, kable ciągnąć, naprawiać auta (prąd, akumulatory i rzeczy pochodne). I tego typu sprawy, których NA RAZIE nie da się zastąpić robotami. Księgowość, prawo, projektowanie, nawet lekarze... AI zrobi w sekundę to, na co my potrzebujemy 15 lat nauki. I zrobi to lepiej.

Co to zawód kable ciągnąć ... ?
Maciek

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: AI - Sztuczna inteligencja
« Odpowiedź #44 dnia: 08.12.2023, 13:04 »
Przynajmniej marzenia są za darmo ;)

Jak macie dzieci, które zaraz lub za kilka lat będą wchodzić na rynek pracy, to niech lepiej uczą się kłaść kafelki, kable ciągnąć, naprawiać auta (prąd, akumulatory i rzeczy pochodne). I tego typu sprawy, których NA RAZIE nie da się zastąpić robotami. Księgowość, prawo, projektowanie, nawet lekarze... AI zrobi w sekundę to, na co my potrzebujemy 15 lat nauki. I zrobi to lepiej.

Mój młody chodzi na robotykę :P
Ostatnio się zastanawiałem co będzie z x lat. Czy w stronę studiów będzie się kierował czy do zawodówki, właśnie w tych dziedzinach co mniej więcej powyżej napisałeś.