Autor Wątek: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym  (Przeczytany 5042 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Pomyślałem ostatnio o tym, jak dużo mam sprzętu wędkarskiego. Nie mieści mi się w szafie... Spławików mam masę, nigdy z nich nie skorzystam, podobnie z jakimiś innymi akcesoriami. Dlaczego więc nie przekazać pewnych rzeczy komuś kto potrzebuje? Najmłodszym?

Mając lat 9-10 bodajże, zmieniło się moje wędkowanie, bo dostałem poprzez moją mamę, pielęgniarkę, od pewnego starszego pana, który z racji choroby nie mógł już wędkować - dwa piękne bambusy z kołowrotkami o stałej szpuli, wraz z osprzętem. Wtedy zacząłem naprawdę łowić.

Teraz - chyba czas aby spłacić ten dług :D

Dlatego wydaje mi się, że nie tylko ja mam extra sprzęt, trafią się na pewno jeszcze spośród Was, którzy też chomikują coś, czego już nie użyją. Zyłki, ciężarki, stare kołowrotki. Przekazać możemy je najmlodszym adeptom wędkarstwa!

Możemy nawiązać kontakty ze szkółkami wędkarskimi i im przekazywać taki sprzęt, mamy okazję aby na takim zlocie zrobić pierwszą zbiórkę. Spotykając się na wspólnych wypadach też możemy przekazać coś znajomym, co podadzą sprzęt dalej. Kto wie, może dzieki takim zbiórkom zainteresujemy wędkarstwem kogoś? Uważam, że powinniśmy zadbać o młodych już teraz, aby w przyszłości ktoś mógł przejąć od nas 'pałeczkę', nieprawdaż? Nie każdy dzieciak ma ojca wedkarza, ja właśnie nie miałem... Pomóżmy więc!

Na forum są dwie szkółki - Czarka i Artura, na pewno jeszcze znajdzie się też coś więcej... Czy ktoś z Was też mógłby coś przekazać? Czy to tylko ja mam taki 'nadmiar'?

Co w ogóle sądzicie o takiej akcji? Może jako SiG lub Złota Rybka objąć patronatem jakąś szkołkę, zasponsorować jakiś młodzików, dać im wsparcie, na które niekoniecznie ich stać?
Lucjan

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #1 dnia: 26.03.2016, 10:32 »
Cześć
Temat wydaje się prosty, jednak taki nie jest. U nas adeptami szkółki są dzieciaki z różnych środowisk, w większości wędkarskich. Jak do tej pory, aby zapobiec demoralizacji ( :)) przekazywaliśmy im drobny sprzęt w ramach nagród za udział lub wynik.
Dzieci uczą się robić samodzielnie zestawy spławikowe, komponować zanęty, dobierać przynętę. Uczą się zachowania nad wodą, rozpoznawania ryb, zasad bezpieczeństwa i postępowania z rybami. Pierwsze łowienie (raczej zarzucanie - bo było zimno) nad wodą : dzieci miały swoje baciki 4,5,6m. Ci co nie mieli swoich dostali wypożyczone - prywatne moje i kolegów instruktorów.
Znalazłem w Warszawie trzy sklepy, które dadzą nam zanęty na zawody szkółki (Dzień Dziecka, itp).
Czego nam brakuje?
Siatek, podbieraków, gruntomierzy, wypychaczy, drabinek, toreb, pudełek - krótko mówiąc osprzętu.
Będę zamawiał koszulki, czapeczki - tu szukam jeszcze sponsora.

Czy przekazywać używany sprzęt? Myślę, że jeśli to osprzęt - warto. Wędki, kołowrotki - tylko jeśli są nowoczesne. Dlaczego tak mówię? Dzieci teraz mają dostęp do mediów. Wiedzą, co dzieje się na rynku, chodzą same do licznych sklepów, obserwują, bywają na targach. Poza tym mówiąc wprost dzieci bywają okrutne i krytyczne dla nienowoczesnych rozwiązań. W mojej opinii romantyczny obraz dzieciaka w sobotę nad gliniankę jest coraz rzadszym. Znam takich, ale jest ich coraz mniej. Teraz przychodzą do nas dzieci, które trzeba oderwać od komputera, dać poczucie własnej wartości wzmóc chęć wytworzenia "samemu" czegoś. Rzadko teraz można spotkać dzieci robiące spławik z korka.
Należy wiedzieć, że jeśli chcemy dzieciakom w grupie zrobić prezenty - to muszą być one jednakowe. Te prezenty - nie dzieci :) A no i rodzice muszą wyrazić zgodę.
Mam nadzieję, że rozumiecie to, co piszę.

Reasumując - z punktu widzenia naszej szkółki - częściej szukam sponsorów do organizacji zawodów, czy zakupu różnych rzeczy. Tak - chętnie przyjmiemy darowizny. Poszukam czegoś wśród firm.

Ale nie chciałbym rozbić zrzuty na tym forum. Bałbym się, że wejście w taki "finansowy układ" zaszkodzi naszym (moim i Waszym) i tak delikatnym ostatnio relacjom.

Uff.



Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #2 dnia: 26.03.2016, 10:37 »
Czarek, ja wcale nie myślę o tym, aby przekazywać komuś szrot wędkarski :D Być może w Warszawie jest inaczej, ludzie mają więcej pieniędzy (wiadomo - stolica). Na pewno inaczej jest w mniejszych miastach, czy wsiach. Ale trudno dotrzeć do takich ludzi...

Ogólnie jednak widzę, że temat nie cieszy się zainteresowaniem :'(  Chyba takie czasy...
Lucjan

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #3 dnia: 26.03.2016, 10:45 »
Wg mnie jako rozpoczynającego pracę z nową szkółka każda rzecz się przydaje  zawsze można im coś dać a wiadomo jak reaguje dziecko które coś dostaje za darmo, w szkole na lekcjach dostaje ocenę i to jest nagroda za trud u nas na początek dzieci dostały koszulki które ufundowała jedna z największych polskich firm dzieci się bardzo cieszyły to taki akcent na zachętę :D
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #4 dnia: 26.03.2016, 10:46 »
Ogólnie nie jest źle - przychodzą dzieciaki zainteresowane wędką - czyli nie muszę udowadniać, że jestem fajniejszy od PC-ta.
A dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących - wg. mnie - prawie niemożliwe przez internet.

Może lepiej: niech zgłoszą się koledzy z Kół, które szkółki chcą zorganizować - wspólnie coś wymyślimy. W Kupie raźniej.
Artur ruszył - mówi, że działa - więc będzie lepiej.

Artur- tylko nie dawaj prezentów na każdej lekcji - bo przyzwyczajają się szybko. Potem jak powiesz, że zawody bez nagród - to nikt nie przyjdzie ;D ;D ;D

Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #5 dnia: 26.03.2016, 11:11 »
Ja też prowadzę młodzież, tylko ze szkoły średniej. Inaczej to funkcjonuje. Chłopaki mają sprzęt, lepszy, gorszy, ale mają. Pamiętam kiedyś zwróciłem się do PZW, żeby przekazali trochę sprzętu dla młodzieży. Owszem przekazali, tylko ten sprzęt pochodził od kłusowników. Wiadomo, że kłusol ma byle co, ale dzieciakom sprawił on frajdę. Mi jak tylko zalega jakaś niepotrzebna rzecz, od razy przekazuje chłopakom. Na biwakach wędkarskich robimy konkurs i dzieci się cieszą. Myślę, że można przeprowadzić taką akcję i przekazać dzieciom trochę sprzętu. Trzeba tylko zrobić rozeznanie, gdzie on będzie przydatny.
Zbyszek

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #6 dnia: 26.03.2016, 11:12 »
No nie ludzie!!! Ktoś chce dać coś za darmo i teraz będzie się prosił żeby ktoś się zgłosił??? To tylko w Polsce możliwe - ... brak mi słów ... niestety sam często byłem tego świadkiem ... "najlepiej daj nam pieniądze a my sobie sami "coś tam" kupimy"

Lucjan jeśli tylko masz ochotę przekazać część swojego arsenału chętnie zajmę się przekazaniem tego dzieciakom z mojej szkoły, ups no i wydało się jestem nauczycielem. Na maj planuję małe zawody szkolne więc na pewno każdy gadżet się przyda.
Sebastian


Chub

  • Gość
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #7 dnia: 26.03.2016, 11:16 »
Czarek

Mógłbyś mi wyjaśnić pojęcie "nowoczesna wędka i kołowrotek" ?

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #8 dnia: 26.03.2016, 11:20 »
Ogólnie nie jest źle - przychodzą dzieciaki zainteresowane wędką - czyli nie muszę udowadniać, że jestem fajniejszy od PC-ta.
A dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących - wg. mnie - prawie niemożliwe przez internet.

Może lepiej: niech zgłoszą się koledzy z Kół, które szkółki chcą zorganizować - wspólnie coś wymyślimy. W Kupie raźniej.
Artur ruszył - mówi, że działa - więc będzie lepiej.

Artur- tylko nie dawaj prezentów na każdej lekcji - bo przyzwyczajają się szybko. Potem jak powiesz, że zawody bez nagród - to nikt nie przyjdzie ;D ;D ;D
Czarek będę o tym pamiętał ma następnym spotkaniu prezent,, uścisk dłoni wykładowcy,,
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #9 dnia: 26.03.2016, 11:24 »
:thumbup:
Tak z małego doświadczenia Ci mówię..
A i potrzebujemy tarczę Arenberga  :-) Może komuś z Kolegów zalega...

Czarek
Mógłbyś mi wyjaśnić pojęcie "nowoczesna wędka i kołowrotek" ?
Chub - a jak czujesz?
Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #10 dnia: 26.03.2016, 16:39 »
Czyli są jeszcze chętni na sprzęt, uff... :)

A tak naprawdę - to może w pewnych szkółkach są już bardziej zaawansowani młodzicy, im potrzeba czegoś więcej.

Na pewno aby propagować wedkarstwo dla wielu taki starter jak feeder Garbolino Rocket lub picker Rovex się nada :) Karpiówka 3 metry z kołowrotkiem Nasha i alarmem też sie powinna 'przydać'...

Nie wiem jak Wy, ale w moich czasach posiadanie spinningu, ktorym łowiło się z gruntu lub muchówki którą siekało się płocie na Odrze to normalka. Wielu moich rówieśnikow nie miało 'dedykowanego' sprzętu danej metodzie, a się łowiło. Zapewne i teraz wielu młodych wędkarzy nie będzie narzekać, jak zamiast kija za 500 PLN, będa mieli coś skutecznego ale znacznie tańszego...

Lucjan

Chub

  • Gość
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #11 dnia: 26.03.2016, 16:48 »
Luk

Ja uważam,że powiedzonko  "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby" jest bardzo trafne.
Nie powinno się wybrzydzać i wybierać co ktoś ma dać a cieszyć , że cokolwiek dał skoro mnie na to nie stać.
Tak przynajmniej ja to widzę.
Ale dziś takie czasy, że osoby mające samochód służbowy zamiast to docenić ( a jak wiemy wtedy duże oszczędności choćby na dojeździe do pracy) to się na markę wybrzydza jeszcze...Jest też znana polska sieć komórkowa, która swego czasu dopłacała pracownikom 500zł do wypłaty za to, że jeździli czystym ( łaskawie go umyli...) samochodem służbowym :-X
Takie tam absurdy..

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #12 dnia: 26.03.2016, 16:50 »
Luk sukcesem był szklany teleskop to był wypas stosowało sięgo do wszystkich znanych metod ,a jak nie to na porządku dziennym był bambus
Staś
Klasyczny Feeder

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #13 dnia: 26.03.2016, 16:55 »
Ja znam jedno trafne powiedzenie jeszcze.
Za darmo to i sól słodka :P

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Szkółki wędkarskie - czyli jak możemy pomóc młodym
« Odpowiedź #14 dnia: 26.03.2016, 16:56 »
Ja znam jedno trafne powiedzenie jeszcze.
Za darmo to i sól słodka :P
Dobre i trafione :)
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki