Autor Wątek: Co decyduje, że ryba pobierze przynętę: kolor, nuta, smak, konsystencja, praca?  (Przeczytany 7321 razy)

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Z tym węchem to bardziej bym się skłaniał ku mixowi tak jak Luk napisałeś. Zapach takiej kuleczki 8mm jest raczej niewyczuwalny  w podajniku zasypanym mixem. Zaciągając się żarciem z dna po prostu "przez przypadek" łyka kulkę. Mówię tutaj o mętnej i głębokiej wodzie.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Myślę, ze popełniasz pewien błąd Ledi  :) Ponieważ porównujesz swój węch z tym u ryby. Człowiek nie korzysta już z węchu jak dawniej, więc nie jest mu on potrzebny, mamy ten zmysł mocno stępiony. Ryby natomiast mają go czulszy nawet kilkaset razy bardziej, dlatego powinny dokładnie rozpoznawać pewne nuty. Zwłaszcza, że nośnikiem nie jest powietrze ale woda. One muszą sobie radzić w ciemnościach, więc wg mnie węch jest tutaj szczególnie ważny.

Dlatego ja bym zadał pytanie tutaj, czy ryba zasysa przynętę czy zanętę? :) Wielu z nas myśli, że zanętę. Ale jaki byłby sens zanęty, aby sobie była? Ryby też ją wcinają. Widziałem to dokładnie na zbiorniku irygacyjnym z czysta wodą, gdzie ryby odkurzały na moich oczach 'placki' po podajniku. A do Metody z Ringersem podpływał karp powoli i medytował długo, zanim zassał. Ale i tak go nie zaciąłem, dwa czy trzy razy! Jakby kombinował jak wciągnąć zanętę bez tego 'czegoś' :)

Oczywiście to przypuszczenia lekko potwierdzone. Trudno tu cos stwierdzić ze 100% pewnością. Na pewno jednak lepiej aby przynęty miały zapach, bo łowimy nie tyko Metodą. Przy nęceniu kukurydzą żółty wafters lub dumbells doskonale imituje jedno z ziaren, i jego zapach może sprawić, że ryba wybierze go na samym początku.
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Przecież Solski był dopiero 17 na Batorówce, więc poległ z Polskimi amatorami feedera :)

Nie wypowiadam się na temat miejsca na zawodach ale mówię o obserwacjach dotyczących przynęty tam, o czym mi mówił. Podobno łowili na nią (nie pamiętam co tam było tym killerem) dzień wcześniej czy też dwa, i ryba następnego pobierała to mniej chętnie. Do tego pokłucie ryb w najlepszych miejscówkach sprawiło, że następnego dnia nie były już one takimi debeściakami.

Wielu uważa, ze ryby nie są mądre, może to i prawda. Ale często rozumieją co jest pułapką. Zwłaszcza te, co są wypuszczane. Bardzo ciekawe są obserwacje na Ochabach, gdzie stosunek łowionych jesiotrów do karpi był 1:1, podczas gdy ilościowo jest ich tam 20 razy mniej niż cyprinusów. Z jakiegoś powodu karpie nie dawały sie tak często łowić, okazywały się wg mnie sprytniejsze.
Lucjan

Offline Miklas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Otwock
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Przecież Solski był dopiero 17 na Batorówce, więc poległ z Polskimi amatorami feedera :)

W 70% zawody wygrywa się szczęśliwym losowaniem...Są i tacy którzy najlepszej miejscówki nie potrafią wykorzystać....
Dzień wcześniej (przed zawodami)można było obejrzeć Przemka w akcji i ocenić ;) .
Często jest tak ,że ryba się kompletnie nie przemieszcza(późna jesień,zima).Jeśli trafimy w to miejsce to z reguły pobiera w zasadzie na wszystko....Wiosną i latem gdy ryba jest bardziej aktywna,sztuką jest ją utrzymać w łowisku.
Nie tylko kolory przynęt mają znaczenie ale również rozmiar i kształt.


Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Z ciekawostek....
Na rynku funkcjonuje Pan Ryba... sprzedaje swoje zanęry.
Obecnie wypuścił wawtery bez zapachu a do nich mozna kupić sobie u niego całą palete zapachów...
Ciekawostka...
Maciek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Cyt."One muszą sobie radzić w ciemnościach, więc wg mnie węch jest tutaj szczególnie ważny."
Też uważam że ten bodzieć jest bardzo ważny ale nie decydujący...

Temat dość trudny i niewielu znających się na temacie coś napisze bo nie ujawni tajników mocy...

Cała składowa zapach , smak , kolor , konsystencja , rozmiar , kształt sprowadza się do kolejnych pytań.
Jak pogoda , rybostan , akwen na jakim się łowi , pora roku....
Ba wspomniane tutaj słonce i pora dnia.....
Rodzaj dna .....

To wszystko sklada się również na przywoływane tu szczęście lub kiedy biorą....

Otóż dla mnie ważne by szczęściu sprzyjać budować wiedze non toper.
Nie zatrzymywać się ... być kreatywny.

Ten sezon pokazał że nie jest łatwo złowić piękne ryby....
Ale trzeba być wytrwałym.
Maciek

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder

Też uważam że ten bodzieć jest bardzo ważny ale nie decydujący...

Temat dość trudny i niewielu znających się na temacie coś napisze bo nie ujawni tajników mocy...

To wszystko sklada się również na przywoływane tu szczęście lub kiedy biorą....

Otóż dla mnie ważne by szczęściu sprzyjać budować wiedze non toper.
Nie zatrzymywać się ... być kreatywny.

Ten sezon pokazał że nie jest łatwo złowić piękne ryby....
Ale trzeba być wytrwałym.

W 100% się Maciek z Tobą zgadzam 👍🍺

Wytrwałość i kreatywność często są kluczem do sukcesu 😉💪
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Z tym węchem to bardziej bym się skłaniał ku mixowi tak jak Luk napisałeś. Zapach takiej kuleczki 8mm jest raczej niewyczuwalny  w podajniku zasypanym mixem. Zaciągając się żarciem z dna po prostu "przez przypadek" łyka kulkę. Mówię tutaj o mętnej i głębokiej wodzie.
To jak wytłumaczysz, że na dwóch identycznych zestawach położonych metr obok siebie pellet meusa dostawał ogromne baty od pelletu sonubaits. Różnica była coś około 9 do 2 ryb. Testowana była cała gama smaków. Byłem zdziwiony, że ryby potrafią tak omijać podajnik z jedną przynętą.


To co napisałem pochodzi w dużej mierze od Przemka Solskiego, a on wie co mówi,
Przemek też mówi że od pięciu lat nie spiął ANI JEDNEJ ryby na zawodach!! 120m kijkiem 3.3 też tutaj nie zostało przyjęte z owacją na stojąco ;)

A wracając do tej łownej przynęty to myślisz, że Przemek przed zawodami skuł znaczącą część populacji ryb na Batorówce, czy ryby przekazały sobie czego unikać w dniu następnym?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Przemek też mówi że od pięciu lat nie spiął ANI JEDNEJ ryby na zawodach!! 120m kijkiem 3.3 też tutaj nie zostało przyjęte z owacją na stojąco ;)


Nie słyszałem nic o tym spinaniu. Zaś co się tyczy 120 metrów to popełniłem błąd ja, on mówił o 120 metrach osiągniętych kijem 3.6 metra, my mistake :)

A wracając do tej łownej przynęty to myślisz, że Przemek przed zawodami skuł znaczącą część populacji ryb na Batorówce, czy ryby przekazały sobie czego unikać w dniu następnym?

Z tego co pamiętam, to mówił o sobie i kilku osobach, prawdopodobnie z jego teamu, którzy tak zrobili właśnie. Jakby co to mnie tam nie było, więc nie czuję się na siłach udzielić tu szczegółowych informacji.
Lucjan

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
@Luk
Stwierdzenie, że Przemek nie spiął żadnej ryby od pięciu lat podczas zawodów padło w wywiadzie na kanale Siwy feeder.

Co do tej kulki to cała ekipa nie testowała różnych przynęt, tylko
młóciła ryby na jedną kulkę żeby odkryć, że na zawodach wypada słabiej?  Może tak było ale dla mnie jest to troszkę dziwne ;)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
mam podobne doświadczenia w różnicach pomiedzy pelletami (kulkami, waftersami, kuku) tych samych smaków przykładowej firmy X i firmy Y, przy tej samej zanęcie w podajniku
;)