Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Nasze wyniki nad wodą / Odp: Wyniki nad wodą 2024
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zbigniew Studnik dnia Dzisiaj o 08:46 »
Gratulacje dla wszystkich, widać majówka była dla wielu z nas łaskawa.
U mnie też trochę się dzieje. Mniej więcej początkiem kwietnia zakończyłem "zwiedzanie" czeskich łowisk. Postanowiłem ograniczyć liczbę łowisk i skupić na dużych rybach. Dzięki temu udawało przebić się przez karpiowa drobnicę i złowić 4 ryby powyżej 10 kg w tym dwie 13nastki.
Majówkę spędziłem na Jeziorze Żywieckim. Polowałem na płocie i jazie. Niestety ryby nie żerowały zbyt dobrze i o każdą sztukę trzeba było walczyć. Próbowałem łowić z marszu jak i nęcić swoje miejsca. Cel jaź 50 + , płoć 40 + udało się zrealizować tylko połowicznie.










2
Michał, ja mam skalę porównawczą - i widzę co się dzieje. Wczoraj byliśmy na spacerze - i to samo, owadów praktycznie brak. Są pojedyncze sztuki, widzieliśmy jeżeli chodzi o osy, pszczoły czy trzmiele tylko jednego trzmiela! Jest maj, wszystko rozkwita a owadów jak na lekarstwo. Przy czym nie chodzi mi o same komary, bo tutaj ich liczba rzeczywiście zależy od poziomu wód, tego kiedy się wylęgną (jak wcześnie zaczną, to ich liczba będzie wzrastać). Nie ma tych owadów co zapylają, łącznie z muchami. Z jednej strony to komfortowa sytuacja na świeżym powietrzu, bo nie ma problemu z natrętnym bzyczeniem, ale wg mnie coś jest nie tak, i to bardzo.

Najważniejsze ,to przy takich tematach nie wrzucać wszystkiego do jednego worka . Ingerencja człowieka w środowisko jest faktem , zmiany klimatu też . Nie ma czegoś takiego jak " stały klimat " .
Klimat z racji swojej natury, złożoności zawsze był , jest i będzie zmienny .

Ale ja mówię o skali kilku lat, może kilkunastu, na przestrzeni których liczba owadów drastycznie się zmniejsza (a nie wieku). Jako że sporo wędkuję, to widzę co się dzieje, mam skalę porównawczą, wiem jak wyglądało wędkowanie dawniej a teraz. W UK wszędobylskie jeżyny, kwitnące przez około miesiąca do dwóch, były magnesem dla masy owadów. Dzisiaj tego nie ma. O ile można jeszcze mówić o jakimś lokalnym szaleństwie rolników, którzy być może pryskali na potęgę powodując zmniejszenie się ilości owadów, to jednak ja widzę to z perspektywy wielu miejsc a nie jednego, w tym takich, gdzie rolników jest mało (Nottingham i okolice). Nie ma tu też wybudowanych setek tysięcy nowych domów, więc drastyczny spadek liczby owadów musi mieć inne przyczyny, bardziej złożone. Na pewno jednym z nich jest inna pogoda, okres susz jaki ma miejsce każdego praktycznie roku, w kraju, który niby jest 'deszczowym'. Weszliśmy w maj i już widać w prognozie długoterminowej, że deszczu będzie bardzo mało. Całę szczęście była mokra zima, więc poziom wód gruntowych jest spoko. Ale ostatni rok był inny na tle poprzednich, bo padało więcej (aczkolwiek w lato jest wciąż susza).
3
Sprzęt / Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Apacz dnia Dzisiaj o 05:40 »
Na sztywno preferuję
Jeśli nie znajdziesz nic lepszego to z korum pasuje do większosci tanich podajników z chin. Zibo ma podobny otwór i też może spasuje. Choć ich nie miałem to powinny też się blokować. Budowa złączki jest lejkowata i dlatego pasuje niezależnie od średnicy otworu w podajniku.
https://sklepdrapieznik.pl/92245-laczniki-korum-camo-quick-change-bead-bolt.html
4
Giełda / Odp: [s] przynęt spinningowe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Suchotnik dnia Dzisiaj o 05:27 »
Odpowiadając na zapytania, gumy nie są zniszczone. Oznaki że były w paszczy posiada tylko cannibal tzw. "policiant".
Oferta myślę dobra, gdyż cena za sztukę uzbrojonej gumy to 3zł.

Pozdrawiam Łukasz
5
Sprzęt / Odp: Stolik wędkarski na podpórkach
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Apacz dnia Dzisiaj o 05:22 »
Kolejna opcja to karpiowy stojak/stolik do spombowania. Jest wysoki akurat do pozycji stojącej.
6
Sprzęt / Odp: Katran Synapse Neon 0.30
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ledi12 dnia Dzisiaj o 00:52 »
No nic - Zamówiłem. Jak coś będzie na Ciebie :P ;D
7
Giełda / Odp: (S) Muchy i woblery, Stepanow, Lipiński, stare salmo
« Ostatnia wiadomość wysłana przez yakuza dnia 05.05.2024, 23:58 »
Dziękuję bardzo za zainteresowanie
Sprzedane j.w. :)


Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk

8
Giełda / Odp: (S) Muchy i woblery, Stepanow, Lipiński, stare salmo
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Majunio dnia 05.05.2024, 23:47 »
Poproszę 1 i 2 i szczegóły na priv ;)
Oki
Napisałem na priv :)
Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk

Ja też odpisałem 😉
9
Dawniej w maju było dużo owadów, kwitnący głóg i inne rośliny przyciągały ich chmary, był obecny taki typowy dźwięk - pogłos bzyczących setek much, os, pszczół itd. A teraz nic, zero. Po prostu szok... Pamiętam jak często osy czy pszczoły pakowały się do kukurydzy czy puszki z napojem (bo słodkie), teraz niczego takiego nie ma. Co ciekawe łowiłem w Nottingham, lub raczej na jego obrzeżach, gdzie nie ma wielu pól, są łąki (dolina Erewash), zaraz w pobliżu rezerwatu.

Wydaje mi się, że zimny marzec i kwiecień mogą mieć wpływ na populację owadów. W zeszłym roku kasztanowce zakwitły na początku kwietnia a teraz dopiero zaczynają. Poprzednie lata jeśli dobrze pamiętam to połowa kwietnia. Nie czuje się kompetentny żeby pisać czy zimna wiosna mogła mieć znaczenie na wielkość populacji owadów ale pewnie tak było.

Na pewno długoletni wpływ wywiera rolnictwo poprzez pestycydy bo eliminują owady i chwasty na których mogłyby żerować. Monokultury też robią swoje bo ograniczają możliwość żerowania. Pamiętam czasy kiedy stonka ziemniaczana zjadała liście ziemniaków i zostawały tylko łodygi, dorosłe osobniki wędrowały w poszukiwaniu pożywienia. W sezonie trzeba było opryskiwać po pięć lub sześć razy. Obecnie uprawy ziemniaka to rzadkość i nie ma potrzeby opryskiwania w takiej ilości. Moje obserwacje są oparte na fragmencie Zamojszczyzny.
10
Sprzęt / Odp: Stolik wędkarski na podpórkach
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Fisherman dnia 05.05.2024, 22:06 »
Ja bym na twoim miejscu poszukał półki bocznej do fotela. Zamiast montować do fotela wbiłbym 2-3 sztyce w wodzie i zamontował coś jak tutaj na foto https://sklepdrapieznik.pl/94138-platforma-traper-gst-81318-58x37cm.html
Strony: [1] 2 3 ... 10