Autor Wątek: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...  (Przeczytany 6025 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« dnia: 07.05.2023, 16:38 »
Witam.
Wakacje zbliżają się powoli a ja w tym roku mam zamiar zabrać ze sobą wędkę bo planowałęm to bez skutku od 3 lat.
Otóż, wybieram się gdzieś, gdzie można połowić w małym porcie i kanale który z portu prowadzi do jeziora Gardno.
Łowić mam zamiar w porcie (opłata około 16zł z tego co pamiętam) + na odcinku około 100 metrów tego kanału ( wystarcza biała karta ).
Jako że moje łowienie będzie krótkie ( godzinka/dwie dziennie kiedy rodzina da mi "wychodne" ) nastawiam się raczej na spinning.
Rozważam wzięcie również spławikówki lub feedera ale tu nie mam pewności bo i czasu by więcej potrzeba.
Jaki spinning do takiego pierwszego łowienia w okolicy Bałtyku, jakie przynęty i jakiej ryby się spodziewać? Nie oczekuję potworów, każda rybka mnie ucieszy a im więcej tym lepiej. I tak wszystko wypuszczam.
Zastanawiam się czy lepiej się sprawdzi wędzisko 0,5-7g wklejanka, czy może tubular 3-18g?
No i jakie przynęty zabrać ?
Może ktoś doradzi bo w takim miejscu będę z wędką pierwszy raz i nie wiem na jakie gatunki ryby się można tam nastawiać, a nie chciałbym wylądować tam z przynętami które się absolutnie nie sprawdzą.

Ewentualnie gdyby znalazło się miejsce w aucie to jako drugą wędkę polecacie spławik czy feeder/metodę?

Pozdrawiam.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #1 dnia: 08.05.2023, 07:50 »
Cześć.
Jedziesz do miejscowości Rowy? rz. Łupawa?
Ciężko powiedzieć, czy na tej wodzie sprawdzi się wklejka, czy pusta szczytówka. Łowię w ujściach do morza i każdego dnia jest inaczej. W zależności od kierunku wiatru nurt rwie jak w górskich rzekach w kierunku morza, stoi lub płynie od morza. Myślę, że spinningi o gramaturze, które podałeś najlepiej sprawdzą się w basenie portu rybackiego. Sam wziąłbym tam gumki i elementy do metody jig, drop-shot i boczny trok na lekko, z nastawieniem na okonie.
Na tak szybkie i krótkie wypady pozostałbym przy spinningu i odpuścił spławik i feeder (odpada czas potrzebny na zdobycie przynęty/zanęty).

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #2 dnia: 08.05.2023, 20:37 »
Dokładnie do Rowów :-)
Planuję połowić w porcie i do 100m za mostem. Dalej się ponoć nie da bo to już teren parku a i dojścia/przejścia nie ma jak sprawdzałem
Spławik brałem pod uwagę właśnie na tym odcinku za mostem bo łowili tam zawsze przy trzcinkach, bez zanent, po prostu biały i czerwony robak. Robaki , prymitywne zanęty ( w chorych cenach :-) ) są na kilku straganikach przy porcie.
Co do spinningu to mnie bardziej chodzi o to czy brać tą o gramaturze do 7 gram (która jest wklejką) , czy 3-18g (tubular).
XUL sobie odpuszczam ze względu na częsty wiatr.
Jak pisałem, nie wiem jakich ryb mogę się tam spodziewać bo nigdy nie miałem okazji pogadać z miejscowym wędkarzem.
PS. Wiesz może czy można zrobić opłatę na port online? Czy trzeba zasuwać do Słupska?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #3 dnia: 08.05.2023, 21:24 »
Łowiłem przy moście na feedery. Pełno drobnicy. Wrzucasz i od razu napieprzają takie pstyny po 5-15 cm. Lepiej ze spinem połazić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #4 dnia: 08.05.2023, 21:38 »
O jaki świat mały :-) Byłeś tam Michał?
Takie pstyny miałeś na haku czy tylko naparzały w podajnik? Klasyk czy metoda?
Jakie miałeś efekty na spina?  Nie wiem czy jest tam choć okoń. Szczupak zapewne się trzyma jeziora...
Swoją drogą...flądra...na co atakuje?

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #5 dnia: 08.05.2023, 22:21 »
Temat jak znalazł... Ja wybieram się nad Bałtyk za tydzień i planuje federkiem powalczyć przy palisadach... Może ktoś doradzi czy to ma sens i jak się z grubsza za to zabrać...
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #6 dnia: 09.05.2023, 07:03 »
Miałem feedery. Na klasyk. Tylko takie brały... w ogóle ciężko łowić,  bo nawet nie zdążysz żyłki napiąć i możesz wyciągać.

Hakon, piszesz o tych slupach wchodzących z plaży w głąb morza? Chodziłem po nich. W tym rowie, który się wzdłuż nich tworzy, kursują fajne rybki. Na pewno okonie widziałem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #7 dnia: 09.05.2023, 10:24 »
Tak przy słupach. Gdzieś kiedyś słyszałem że, da się tak połapać.
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #8 dnia: 09.05.2023, 10:25 »
Ciężko będzie tylko z zarzucaniem, bo to jest naprawdę wąski pas obok nich. Tak ze 2 metry. Myślę, że nie raz i nie dwa słup złapiesz :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tiimi83

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 18
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #9 dnia: 09.05.2023, 17:21 »
Jeśli chodzi o Rowy czy Ustkę, to porobili fajne rafy w morzu i jak widać na filmiku pływają też fajne rybki:


Jeśli chodzi o feeder w Rowach, to niestety jak pisał Mosteque, dużo drobnicy, najlepszy okres to od jesieni do wiosny, ale wtedy "mięsiarze" walczą o miejscówki i ciężko tam się wbić. Łowią przepiękne płocie, okonie i wszystko do wora......
Ogólnie Rowy to wędkarsko najgorszy wybór bo wszędzie daleko, już lepsza Ustka

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #10 dnia: 09.05.2023, 17:38 »
O, nawet nie wiedziałem o powstaniu tych konstrukcji.

A samo łowienie w wakacje w Ustce czy Rowach to jest dramat. Dyskoteka, tłum i wrzask. Wieczorkiem tak po 21 można dopiero między spokojnie spacerującymi ludźmi coś uskutecznić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #11 dnia: 09.05.2023, 19:00 »
Dokładnie do Rowów :-)
Planuję połowić w porcie i do 100m za mostem. Dalej się ponoć nie da bo to już teren parku a i dojścia/przejścia nie ma jak sprawdzałem
Spławik brałem pod uwagę właśnie na tym odcinku za mostem bo łowili tam zawsze przy trzcinkach, bez zanent, po prostu biały i czerwony robak. Robaki , prymitywne zanęty ( w chorych cenach :-) ) są na kilku straganikach przy porcie.
Co do spinningu to mnie bardziej chodzi o to czy brać tą o gramaturze do 7 gram (która jest wklejką) , czy 3-18g (tubular).
XUL sobie odpuszczam ze względu na częsty wiatr.
Jak pisałem, nie wiem jakich ryb mogę się tam spodziewać bo nigdy nie miałem okazji pogadać z miejscowym wędkarzem.
PS. Wiesz może czy można zrobić opłatę na port online? Czy trzeba zasuwać do Słupska?

Opłatę NA WODY MORSKIE możesz zrobić przez Internet.
Wpłacasz odpowiednią kasę na konto z linku (7 zł za tydzień, a jeśli jedziesz na 2 tygodnie to płacisz 11 zł, który wystarcza na 1 miesiąc).
Na podlinkowanej stronie są wszystkie informacje, w jaki sposób opisać przelew. Podczas ewentualnej kontroli (ja tak robię) pokazuję papierową wersję potwierdzenia przelewu i białą kartę wędkarską. Na wszelki wypadek mam też przy sobie dowód osobisty. Należy koniecznie pamiętać, żeby w opisie przelewu m.in. podać czas na jaki wykupuje się opłatę. Niestety, czas ważności zaczyna biec od dnia wykonania opłaty. Nie możesz więc dziś zrobić przelewu na 7-dniowe wędkowanie, które będzie miało miejsce za miesiąc lub dwa.
Jak będziesz na miejscu to przejdź się na falochron i sprawdź, czy są tam wędkarze. U wejścia na falochron są obrazkowe informacje i regulamin. Zazwyczaj jest zakaz wędkowania z falochronów, ale ... jak jest ryba, np. śledź, to dziesiątki, jeśli nie setki, osób tam łowi.
Flądra (jeszcze nie złowiłem) jest bardzo ciekawską rybą i chwyta do pyska wszystko jak sroka. Coś co błyszczy, jest kolorowe. Zdaje się (musisz poczytać ustawy podlinkowane na stronie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego), że dopuszczalne jest łowienie w morzu na proste zestawy gruntowe i sztuczne przynęty/chwosty/paski błyszczącej folii na/przy haku. Lepiej sprawdź, bo nie jestem tego pewien.
Co do gramatury, to jednak brałbym ciężkie zestawy. Jeśli gruntówkę to np. min. 3,9m i min. 100g wyrzutu. Celowałbym w c.w. 150-200g.
Jeśli spin to również cięższy. Nawet c.w. 30...60 g i tak 2,7-3,0m długości. Mam tu na myśli łowienie z falochronu w ujściu rzeki Łupawy lub morzu, lub z plaży przy palach lub przy falochronie w morzu.
Polecam obejrzeć kilka filmów na YT o łowieniu gruntowym lub spinningowaniu w morzu. Jakie są zestawy, metody, przynęty.

W majówkę byłem w Dziwnowie, na falochronie za śledziem. Śledzi jak na lekarstwo, ale udało mi się fuksem złowić tubisy/tobiasze.
Podrzucam swój bardzo nudny film z tego łowienia:

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #12 dnia: 09.05.2023, 21:32 »
szybko jeździsz tym autem, jak Anakin, stąd film fantastyczny ... ;)
;)

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #13 dnia: 10.05.2023, 07:26 »
Dobrze widzę że, masz nawinięta plecionkę??
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pierwszy raz z wędką nad Bałtykiem...
« Odpowiedź #14 dnia: 10.05.2023, 09:06 »
W majówkę byłem w Dziwnowie, na falochronie za śledziem. Śledzi jak na lekarstwo, ale udało mi się fuksem złowić tubisy/tobiasze.
Podrzucam swój bardzo nudny film z tego łowienia:
Mam pytanie, a jak budowa na kanale. Widać zakończenie?
Marek