Autor Wątek: Przypon i zestaw do połowu szczupaków na "martwą rybkę" a'la Greg  (Przeczytany 32429 razy)

Offline Greg

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: 27
  • Lokalizacja: London
  • Ulubione metody: mucha
Mój zestaw do połowu szczupaka na martwą rybkę jest prosty i szybki do wykonania, oraz nie powinien nastręczać żadnych trudności. Do zrobienia przyponu używam:



Kolejno od góry z lewej strony:
1. Tulejki Drennan Drennan slim crimps
2. Drut Esox piker trace wire
3. Kotwice Fox w rozmiarze 6
4. Koszulki Fox treble hook sleeves (do ochrony łączenia kotwicy z drutem)
5. Krętliki Fox
6. Koszulki ochronne Fox( do naciągania na agrafkę)

Sposobów wykonania przyponów jest wiele, oto jeden z nich:

Jak widać na załączonym filmie wędkarz zamiast drugiej kotwicy montuje kulkę Pop-up celem uniesienia z dna martwej rybki. Ja montuję drugą kotwicę, a do kulki jeszczę powrócę :) Dodatkowo przed montażem krętlika przeciągam koszulkę safety sleeve Foxa( przyda się później, aby naciągnąć na krętlik) Oto mój gotowy przypon:


Tą drugą kotwicę montuję identycznie jak krętlik, czyli : przez drut przeciągam tulejkę Drennana, następnie przeciągam drut przez oczko kotwicy, a następnie końcówkę drutu z powrotem przez tulejkę. Zaciskam szczypcami w dwóch, trzech punktach. Przypon powinien mieć min. 45/50 cm. długości.
Do przechowywania gotowych przyponów używam tuby Foxa-polecam:


Montujemy zestaw. Oprócz rzecz jasna żyłki/plecionki używam:


Od lewej:
1. Krętlik z agrafką szybkiej wymiany Fox
2. Ciężarek o wadze dobranej odpowiednio do łowiska
3. Systemik Fox Ledger Steams

Zestaw przygotowuję tak: przeciągam żyłkę kolejno przez duże oczko ledger steam, następnie przez cieńszy koniec dołączonej do niego koszulki, służącej też jako stoper. Na koniec do żyłki przywiązuję krętlik z agrafką szybkiej wymiany Foxa.
Do agrafki przypinam przypon. Naciągam koszulkę z przyponu na agrafkę, a z drugiej strony naciągam koszulkę/stoper od Ledger Steam na krętlik. W ten sposób mamy osłonięte łączenie żyłki głównej z przyponem:


Dzięki systemikowi Ledger Steams żyłka swobodnie przesuwa się przez duże oczko, unosząc się nad dnem:

zamaskowana agrafka z krętlikiem po nasunięciu koszulek:

Mocujemy ciężarek do agrafki Ledger Steam i zestaw gotowy.

Powróćmy teraz do kulek bait poppers Foxa. Kulki służą nam do uniesienia przynęty z dna, jeżeli chcemy łowić z toni, lub na naszym łowisku występują kraby, lub raki, które upodobały sobie nasze przynęty. W przeciwieństwie do wędkarza, który na swoim filmiku montował kulki bezpośrednio na przyponie ja robię to w ten sposób:
Ucinam ok 15,20 cm drutu Pike wire i robię na nim po obu końcach pętęlki za pomocą tulejek drennana. Przeciągam jedną z nich przez kulke za pomocą igły, a następnie drugi koniec drutu z powrotem przez pętlę. Do drugiej pętelki montuję małą agrafkę:


agrafkę z kulką mocuję do kotwiczki przy przyponie:


Możemy teraz szybko dostosować się do łowiska, gdyż zamiast wymieniać cały przypon z kulką , odpinamy, lub przypinamy kulkę 8)
Kulki występują w dwoch rozmiarach: duże i średnie. Stosujemy odpowiednie do wielkości naszych przynęt. W przypadku bardzo dużych można zastosować np. dwie kulki. Można też zamocować kawałki styropianu/pianki jeśli nie dysponujemy kulkami.
To na razie na tyle, mam nadzieję że za bardzo nie pogmatwałem :D
Całość jest naprawdę bardzo prosta i szybka do wykonania.
Pozdrawiam

Edit/ Podczas przygotowywania przyponów proszę wziąć pod uwagę obowiązujące prawo w Polsce dotyczące ilości stosowanych kotwic/haków! W UK dwie kotwice są dozwolone!
Nic wystarczająco głupiego nie przychodzi mi do głowy

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Super!  :thumbup:

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Świetny poradnik !. Dziękować
Krzysztof

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
:bravo: za poradnik dodam tylko że z powodzeniem można zastosować takie kulki http://www.paperconcept.pl/kule-styropianowe-bombki-ze-styropianu/345-kule-bombki-styropianowe-4-cm-10-sztuk-kula4.html
stosowałem je kilka sezonów wcześniej w tym jakoś nie miałem potrzeby (stosowałem takie rozwiązanie jak na zdjęciu). 
Krzysztof

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Film reklamowy kołowrotka, ale w 35s widać jak jest uzbrojona martwa rybka ( filet ).


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Greg dobra rzecz! :thumbup: 


Film reklamowy kołowrotka, ale w 35s widać jak jest uzbrojona martwa rybka ( filet ).


Mick Brown przez X lat był człowiekiem Shimano i używał ich kręciołów. W UK zauważyłem, że większość 'trupkarzy' też ich używa, wcale się im nie dziwię..
Lucjan

Offline Greg

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: 27
  • Lokalizacja: London
  • Ulubione metody: mucha
Cieszę się, że mój skromny poradnik przypadł do gustu Kolegom :) Zawsze to ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących. Dodam jeszcze, iż używam kotwic bezzadziorowych, tzn. jedno ramię kotwiczki posiada zadzior- tym uzbrajamy przynętę, pozostałe są ich pozbawione. Gorąco namawiam do stosowania takowych, a jeśli nie posiadamy, spłaszczamy groty cążkami. Oszczędzimy rybom dodatkowych cierpień, a sobie ułatwimy odhaczanie :) Pamiętajmy! Nie rozpoczynamy łowienia, jeśli zapomnieliśmy z domu szczypiec do odhaczania, oraz cążków do cięcia drutu! Szczypce powinny być dość długie (ja używam 25 cm), a do ewentualnego cięcia drutu można użyć zwykłych obcinaczek ( radzą sobie doskonale, aczkolwiek się szczerbią) Najlepiej jednak nie dopuszczać do pozostawienia w rybim pysku uciętego przyponu z kotwicami, dlatego NIE ZWLEKAMY ZBYT DŁUGO Z ZACIĘCIEM!
Pozdrawiam
Nic wystarczająco głupiego nie przychodzi mi do głowy

Offline Matysekmm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 978
  • Reputacja: 55
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Super Greg, dzięki za kawał wiedzy :bravo:
Pozdrawiam

Marek

Offline Norbert Malinowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Fajny poradnik dla miłośników łowienia na trupka.... Luk masz racje kołowrotki shimano mają bardzo czuły wolny bieg można go tak ustawić by ryba bez szarpania swobodne wybierała żyłkę.W łowieniu szczupaków na trupa to bardzo ważne. Warto jeszcze dokupić nożyce do bywa że szczupak łyknie dość głeboko.
 

Offline Matysekmm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 978
  • Reputacja: 55
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Greg, dzięki twojej pomocy już złożyłem zamówienie na potrzebne elementy zestawu :thumbup: poleciał. Dzięki
Pozdrawiam

Marek

Offline Matysekmm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 978
  • Reputacja: 55
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
:thumbup: dla Ciebie bo coś wyże się nie wyświetlił.
Pozdrawiam

Marek

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Greg, mógłbyś napisać, jakiego sprzętu używasz (wędki i kołowrotki) oraz na jakich wodach łowisz?

Offline Matysekmm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 978
  • Reputacja: 55
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Greg, mógłbyś napisać, jakiego sprzętu używasz (wędki i kołowrotki) oraz na jakich wodach łowisz?

Używa chyba tego http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=10.3285
Pozdrawiam

Marek

Offline Matysekmm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 978
  • Reputacja: 55
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Fajny zestaw a wręcz mistrzostwo :D
Pozdrawiam

Marek