Autor Wątek: Mapa batymetryczna  (Przeczytany 1952 razy)

Offline CinQ

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 0
Mapa batymetryczna
« dnia: 23.03.2015, 20:24 »
macie może jakąś stronę z mapami szukam dokładnie mapę łowiska "żwirkowe" gm. Szydłowo krępsko chciał bym wybrać miejscówkę a bez tego ani rusz

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mapa batymetryczna
« Odpowiedź #1 dnia: 23.03.2015, 20:32 »
Z dostępnością tych map jest bardzo kiepsko i ogólnie mało zbiorników ma zrobione takie mapy. Z tego co ja się orientuję najlepiej zadzwonić do urzędu gminnego lub powiatowego i zapytać czy posiadają takie mapy, z tym, że to kosztuje. Nie wiem czy jest jakiś prywatny wykonawca od którego takie mapy można dostać.
Ja kiedyś chciałem nabyć takie mapy jezior z mojej okolicy, ale niestety żadnej nie było. W jednym urzędzie Pani powiedziała mi, że urząd może zlecić wykonanie takiej mapy z tym, że koszt waha się od 700 do 1000 zł więc zrezygnowałem.
Pozdrawiam
Marcin

Offline MaciejK

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 40
Odp: Mapa batymetryczna
« Odpowiedź #2 dnia: 23.03.2015, 22:01 »
W olsztyńskim Instytucie Rybactwa mają mapy batymeryczne z lat 60/70. Nie wiem czy akurat Twój akwen jest w ich bazie- podbij tam, zapytaj mailowo. Kiedyś brałem od nich niektóre wody Pojezierza Krajeńskiego, byly po 10zł, format A3.
Ale...Technika poszła do przodu, obecnie można tworzyć mapy samemu za pomocą specjalistycznego softu w rodzaju ReefMaster, Lake Master AutoChart, i kilka innych. Oprócz tego potrzebna jest echosonda z GPS oraz możliwością zapisu odczytów na kartę micro SD .Popytaj kolegów, może masz kogoś blisko z takim sprzętem. ReefMaster jest darmowy przez 14 dni, potem trzeba kupić....lub pokombinowć jak przedłużyć życie trialowi i zabawa trwa w najlepsze. Uzyskane materiały biją na głowę to, co masz w papierowej batymerii, uzyskujesz bezbłędnie trzy kluczowe parametry - głębokość, topografię dna oraz jego twardość. można w domu typować miejscówki, wstawiając punkty nawigacyjne na mapie mierzyć doń odległość np. z pomostu, czy konkretnego stanowiska- także z góry da się przewidzieć, czy dasz radę dorzucić zestawem na koniec spadu dna, niedaleko mulistego blatu, czy wręcz przeciwnie- na stok górki podwodnej patrolowanej przez praktycznie wszystkie gatunki ryb. I na koniec powiem, że nie jestem handlarzem, naganiaczem. Sam dopiero zaczynam przygodę w robienie batymerii, echo mam, póki co na wiosłach będę zapodawał, ale krok po kroku zacznę działać. Technika daje ogromne możliwości- fakt, że jest kosztowna, ale.....
Powodzenia.