Autor Wątek: Kiedy i jak na lina?  (Przeczytany 280551 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #600 dnia: 07.02.2021, 16:01 »

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #601 dnia: 19.02.2021, 15:32 »
czy ktoś z Was łowił liny w rowie melioracyjnym?

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #602 dnia: 19.02.2021, 15:46 »
czy ktoś z Was łowił liny w rowie melioracyjnym?
Nie łowiłem, ale niejednokrotnie widziałem, choć były to raczej małe sztuki.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 281
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #603 dnia: 19.02.2021, 22:37 »
czy ktoś z Was łowił liny w rowie melioracyjnym?
Jakieś ponad 30 lat temu oczywiście. Później poszły nawozy na łąki i nawet o ciernika było ciężko.
Tomek

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #604 dnia: 19.02.2021, 23:18 »
czy ktoś z Was łowił liny w rowie melioracyjnym?
Jakieś ponad 30 lat temu oczywiście. Później poszły nawozy na łąki i nawet o ciernika było ciężko.
niedaleko mam rów, kilka metrów szerokości i głębokości do półtora metra, widziałem w nim dużo drobnicy chyba uklejek i płotek, słyszałem o okoniach i szczupakach, i właśnie o dużych linach, z 10 lat temu widziałem na własne oczy, jak kolegi ojciec przywiózł niestety do domu ogromnego lina (ważył około 3kg) i powiedział, że złowił go właśnie w tym rowie, ale podejrzewam że skłamał i go wykłusował siecią, kilka razy w życiu widziałem przejazdem jak jakiś dziadek siedział tam z wędką(nie wiem czy nastawiał się na drobnice czy właśnie na liny) żałuję, że nigdy nie podszedłem zapytać, chociaż i tak u mnie tubylcy nie dzielą się zbytnio informacjami. Widziałem trochę skorupek po ślimakach wodnych, i podejrzewam że te liny, o ile jeszcze nie wszystkie zostały wykłusowane, żywią się właśnie głównie na ślimakach, i moje pytanie właśnie do doświadczonych wędkarzy, którzy łowili w takich rowach, jaką taktykę obrać, czym nęcić, na co łowić, czy w ogóle da się przechytrzyć takie duże liny, z tak niewielkich zbiorników?

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 496
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #605 dnia: 19.02.2021, 23:31 »
Pszenica, kukurydza i pocięte czerwone robaki jako luźna zanęta. Oczywiście zakładam że są tam liny.

Na haczyk białe robaki i to co wyżej.

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #606 dnia: 19.02.2021, 23:54 »
Pszenica, kukurydza i pocięte czerwone robaki jako luźna zanęta. Oczywiście zakładam że są tam liny.

Na haczyk białe robaki i to co wyżej.
dzięki to jest już jakiś trop, też się zastanawiam czy gra jest warta świeczki, ale myślę że na wiosnę warto będzie spróbować

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 496
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #607 dnia: 20.02.2021, 00:03 »
Zawsze warto iść na ryby :)

Taka taktyka sprawdza się na liny i nie tylko. Jeżeli są to coś się skusi. Nie zrażaj się po pierwszych niepowodzeniach bo liny nie są łatwe do złowienia, zwłaszcza kiedy nie znasz łowiska.

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #608 dnia: 20.02.2021, 00:17 »
Zawsze warto iść na ryby :)

Taka taktyka sprawdza się na liny i nie tylko. Jeżeli są to coś się skusi. Nie zrażaj się po pierwszych niepowodzeniach bo liny nie są łatwe do złowienia, zwłaszcza kiedy nie znasz łowiska.
dodam że ten rów melioracyjny jest połączony ze starorzeczem, które jest zimowiskiem i tarliskiem ryb, i gdyby nie "szarpakowcy" którzy kiedyś wyciągali duże liny(takie ponad 2kg) i nie tylko, to bym nie wiedział o istnieniu tam tych ryb, bo mimo oblegania całego brzegu od spławikowców łowiących głównie płotki, to nie widziałem nigdy aby ktoś złowił jakiegokolwiek lina. tak to wygląda

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #609 dnia: 20.02.2021, 00:47 »
W UK tego typu łowiska (drains) często obfitują w ładne liny, ale u nas może być inaczej ;)



Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #610 dnia: 20.02.2021, 08:01 »
Ooo to jedna z moich ulubionych ryb, mam ich dużo na prywatnym.
A co do sposobów to od dzieciaka je łowię na pobliskim zalewie, tylko i wyłącznie na spławik z powodu bardzo obfitej roślinności, najlepiej tłusty bierze w świty ciepłych dni, ja np przezwyczajam go nęcąc cały czas w jedno miejsce tygodniami kukurydza i zanętą, zarzucam spławik pod wystające liście kaczeńcy i czekam, przynęta na dnie lub tuż nad nim, u mnie najlepiej białe Robaki lub kukurydza, i Zawasze to samo spławik w górę i odjzad w bok 😊

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #611 dnia: 20.02.2021, 09:54 »
czy ktoś z Was łowił liny w rowie melioracyjnym?
Bardzo dawno temu widziałem jak ludzi łowili piękne liny właśnie w rowach melioracyjnych. Rowy te były mocno zarośnięte trzcinami a woda pokryta rzęsą wodną. Woda praktycznie w nich stała. Rowy miały może 1 m szerokości.
Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #612 dnia: 28.02.2021, 12:04 »

Offline Snupson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #613 dnia: 05.03.2021, 08:11 »
Ooo to jedna z moich ulubionych ryb, mam ich dużo na prywatnym.
A co do sposobów to od dzieciaka je łowię na pobliskim zalewie, tylko i wyłącznie na spławik z powodu bardzo obfitej roślinności, najlepiej tłusty bierze w świty ciepłych dni, ja np przezwyczajam go nęcąc cały czas w jedno miejsce tygodniami kukurydza i zanętą, zarzucam spławik pod wystające liście kaczeńcy i czekam, przynęta na dnie lub tuż nad nim, u mnie najlepiej białe Robaki lub kukurydza, i Zawasze to samo spławik w górę i odjzad w bok 😊

Ja też postaram zasadzić się w tym roku ale metodą gruntową. Słyszałem że oprócz wszechobecnego spokoju ln bardzo lubi czerwone oraz kukurydzę. Zobaczymy, będzie podejście klasykiem i metodą :D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #614 dnia: 05.03.2021, 08:58 »
Zapewniam, że lin lubi nie tylko czerwone i kukurydzę, ale wiele rzeczy :) W Polsce wybór przynęt był mocno ograniczony, dzisiaj jest inaczej. Mój rekord to 49 linów na Milton Lake, raczej go nie pobiję. Większość na Metodę, na dumbellsy i pellet pikantna kiełbasa :)

Wg mnie podstawą jest nęcenie tutaj. Jeśli do klasyka dodajesz siekaną dendrobenę i na nią łowisz, to wtedy wyniki są o wiele lepsze. Jak się łowi na kukurydzę, to trzeba jej troszkę też wprowadzić. Dlatego tak ważne jest dopasowanie się taktyką nęcenia. Grę robią tu zazwyczaj dwa kolory - czerwony i żółty.

Wiele też ma do powiedzenia sposób montowania przynęty. Jeśli używasz włosa, z pushstopem, gumką lub bagnetem, to wtedy o wiele lepiej wygląda sprawa zacięcia. Taka rosówka, choć dla lina apetyczna, sprawia wiele problemów z zacięciem. Więc skuteczność przynęty a efekty to odmienne rzeczy :)

Na pewno jednak wiele zależy od przejrzystości wody. Na mętnej jest łatwiej, na czystej lin jest bardzo podejrzliwy. Dlatego nęcenie wstępne i wprowadzenie 'fribisów' (czyli tego co ryba wyjada a co mamy na haku) tak pomaga. Ryba nabiera ufności. Można łowić na białe i mieć je tylko na haku, a możńa nimi nęcić i mieć je na haku. Zapewniam, że różnica będzie olbrzymia :)
Lucjan