Autor Wątek: Galeria zdjęć  (Przeczytany 70753 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #60 dnia: 01.01.2021, 18:30 »
Mało mnie interesują powody usuwania zdjęć przez kogokolwiek. Jednak szkoda jest pracy ludzi chociażby pokroju kolegi s7, którzy po nocach za darmo zasuwają nad prawidłowym funkcjonowaniem forum, tym bardziej że ktoś otrzymuje coś w zamian za publikację zdjęć w konkursie. Tylko tyle.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 285
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #61 dnia: 01.01.2021, 18:30 »
A z fotami i własnymi pomysłami nie zaporzyczonymi ze świata jak jest....
Moje czy nie moje choć opublikowane....
Arku podpowiedz jak to jest...

Maćku to jest temat na przynajmniej kilka stron rozważań...mocno problematyczny. Tak w skrócie. W orzecznictwie polskich sądów podkreśla się, że ochronie podlega jedynie fotografia, którą cechują elementy twórcze, czyli musi być to nowy, oryginalny wytwór danej osoby, który wykonany przez kogoś innego, wyglądałby zupełnie inaczej. Jak więc mógłbym zrobić zawsze taką samą fotkę, w tym samym miejscu, to miałbym problem z uznaniem tego za "utwór". Jeżeli chciałbym wiernie odtworzyć oryginał na zdjęciu, to nie jest to utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Jeżeli więc takiej fotki nie było wcześniej w takiej samej postaci to jest to utwór.

Dlatego też fotografia nie zawsze będzie uznana za utwór. Nie będą utworem np. fotografie do dokumentów tożsamości, legitymacji, mapy, obrazu w muzeum. Np. we Włoszech jest podział na "zwykłe" fotografie, które nie podlegają ochronie i cała reszta innych fotografii.

W Polsce fotki złowionych przez siebie ryb, jakieś ujęcia np. rzeki w konkretnym momencie i miejscu, będą mogły zostać uznane za utwór. Z drugiej strony w mojej ocenie np. zdjęcie wędki w recenzji wraz z jej szczegółami trudno uznać za utwór. Recenzja będzie w mojej ocenie utworem. Klasycznymi utworami są wpisy kolegi Druida w dziale Kącik literacki. To jest przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. A Wasze wpisy odnośnie złowionych ryb, taktyki połowu to są jedynie Wasze wpisy na forum, które z chwilą zalogowania publikujecie wyłącznie za zgodą administratorów. Pominę już wpisy oparte na doświadczeniach miliona innych wędkarzy, którzy codziennie robią te same czynności związane z wędkowaniem.
Arku dziękuje za wyjaśnienie.
Twa odpowiedź ugruntowała mnie w przekonaniu moje jest moje.
W kwesti fotografi noszącej oznaki tworczej nie powtarzalnej np. Z rybą lub przyrody.
Inne handlowo marketingowe mnie nie interesują....

Drążąc temat możesz jeszcze powiedzieć jak w takim razie moje zdjęcie twórcze ... nie może być przezemnie usuniete... z nosnika z którym nie podpisałem umowy lub uw nośnik przed kazda publikacja nie informuje mnie ze uw zdjecie po wstawieniu nie bedzie do mej dyspozycji....
I nie pisze tu o konkursach...
Maciek

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #62 dnia: 01.01.2021, 18:31 »
. Również zgodne z prawem jest wprowadzenie do regulaminu zapisu, że zabronione jest tam prowadzenie zbędnych polemik. Jakby na Spławiku i Grunt pojawił się taki zapis i byłby on realizowany w praktyce przez moderatorów, to dopiero Panowie Wędkarze wku......wkurzyliby się, no bo jak to tak :)  Wówczas jedynie Lucjan by mógł :P

To miało by sens :)
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 976
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #63 dnia: 01.01.2021, 18:41 »
To przykre ,że Bartka już z nami nie będzie ,świetny wędkarz który chętnie dzielił się wiedzą :beer:

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 732
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #64 dnia: 01.01.2021, 18:44 »

 W regulaminie konkursu zdjęciowego wyraźnie było napisane:
"oraz nieodpłatne i bezterminowe umieszczenie ich na oficjalnych profilach Organizatora (SiG) oraz wykorzystywanie ich (np. druk). Jednocześnie uczestnik Konkursu, wyraża zgodę na twórcze przekształcanie, przerabiania i adaptowania całości lub fragmentów fotografii."


To jest mocno niepoważne, bo w sposób oczywisty łamie się postanowienia regulaminu, tym bardziej, że ktoś wyłącznie z tego tytułu uzyskał pewną gratyfikację materialną i zgodził się na przekazanie zdjęć organizatorom konkursu.
Jak już rozpaliliście stos napiszę tylko tyle. Jeśli bardzo chcecie zdjęcia z konkursu z przyjemnością je udostępnię w każdej chwili w pełnej jakości.
Pozdrawiam i żegnam
Bartku a może normalnie po męsku napisz co było powodem, uważam że to by wiele wytłumaczyło.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 680
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #65 dnia: 01.01.2021, 18:47 »
A tak z innej beczki. Kiedy i czy wróci ponownie konkurs "zdjęcie miesiąca"?

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #66 dnia: 01.01.2021, 18:49 »
A z fotami i własnymi pomysłami nie zaporzyczonymi ze świata jak jest....
Moje czy nie moje choć opublikowane....
Arku podpowiedz jak to jest...

Maćku to jest temat na przynajmniej kilka stron rozważań...mocno problematyczny. Tak w skrócie. W orzecznictwie polskich sądów podkreśla się, że ochronie podlega jedynie fotografia, którą cechują elementy twórcze, czyli musi być to nowy, oryginalny wytwór danej osoby, który wykonany przez kogoś innego, wyglądałby zupełnie inaczej. Jak więc mógłbym zrobić zawsze taką samą fotkę, w tym samym miejscu, to miałbym problem z uznaniem tego za "utwór". Jeżeli chciałbym wiernie odtworzyć oryginał na zdjęciu, to nie jest to utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Jeżeli więc takiej fotki nie było wcześniej w takiej samej postaci to jest to utwór.

Dlatego też fotografia nie zawsze będzie uznana za utwór. Nie będą utworem np. fotografie do dokumentów tożsamości, legitymacji, mapy, obrazu w muzeum. Np. we Włoszech jest podział na "zwykłe" fotografie, które nie podlegają ochronie i cała reszta innych fotografii.

W Polsce fotki złowionych przez siebie ryb, jakieś ujęcia np. rzeki w konkretnym momencie i miejscu, będą mogły zostać uznane za utwór. Z drugiej strony w mojej ocenie np. zdjęcie wędki w recenzji wraz z jej szczegółami trudno uznać za utwór. Recenzja będzie w mojej ocenie utworem. Klasycznymi utworami są wpisy kolegi Druida w dziale Kącik literacki. To jest przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. A Wasze wpisy odnośnie złowionych ryb, taktyki połowu to są jedynie Wasze wpisy na forum, które z chwilą zalogowania publikujecie wyłącznie za zgodą administratorów. Pominę już wpisy oparte na doświadczeniach miliona innych wędkarzy, którzy codziennie robią te same czynności związane z wędkowaniem.
Arku dziękuje za wyjaśnienie.
Twa odpowiedź ugruntowała mnie w przekonaniu moje jest moje.
W kwesti fotografi noszącej oznaki tworczej nie powtarzalnej np. Z rybą lub przyrody.
Inne handlowo marketingowe mnie nie interesują....

Drążąc temat możesz jeszcze powiedzieć jak w takim razie moje zdjęcie twórcze ... nie może być przezemnie usuniete... z nosnika z którym nie podpisałem umowy lub uw nośnik przed kazda publikacja nie informuje mnie ze uw zdjecie po wstawieniu nie bedzie do mej dyspozycji....

To wszystko nie jest takie proste jak Ci się wydaję, bo w praktyce to jedynie sąd ustala, czy dany wytwór ma znamiona "utworu" w rozumieniu utworu prawa autorskiego, czy nie. I wierz mi są specjaliści od prawa autorskiego, którzy potrafią z wielu "utworów" zrobić "nie utwór".

W mojej ocenie użytkownik powinien mieć możliwość samodzielnego usunięcia swojego "utworu" np. zdjęcia. Jednak nie możesz np. żądać usunięcia wszystkich swoich wpisów z forum. Musisz wskazać adminowi, które wpisy według Ciebie stanowią utwór. I jeżeli admin nie wyrazi zgody na ich usunięcie, to możesz jedynie go pozwać i przed sądem ustalać, czy Twój konkretny wpis, to utwór czy też nie. I obowiązek udowodnienia spoczywa na Tobie. A on ma prawo się bronić, wykazując że to nie jest utwór. Czy jest to takie proste i oczywiste w praktyce ? Nie bardzo.

Dlatego nie każdy Wasz wpis będzie utworem. I nie zawsze macie prawo żądać jego usunięcia, nawet jak Wam się wydaje, że on jest utworem. Poza tym w tym konkretnym przypadku o którym mowa wyżej jest inaczej. Tu był konkurs. Autor zgodził się na przeniesienie przysługujących mu praw do dzieła na organizatora w zamian za gratyfikację.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 285
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #67 dnia: 01.01.2021, 18:52 »
A z fotami i własnymi pomysłami nie zaporzyczonymi ze świata jak jest....
Moje czy nie moje choć opublikowane....
Arku podpowiedz jak to jest...

Maćku to jest temat na przynajmniej kilka stron rozważań...mocno problematyczny. Tak w skrócie. W orzecznictwie polskich sądów podkreśla się, że ochronie podlega jedynie fotografia, którą cechują elementy twórcze, czyli musi być to nowy, oryginalny wytwór danej osoby, który wykonany przez kogoś innego, wyglądałby zupełnie inaczej. Jak więc mógłbym zrobić zawsze taką samą fotkę, w tym samym miejscu, to miałbym problem z uznaniem tego za "utwór". Jeżeli chciałbym wiernie odtworzyć oryginał na zdjęciu, to nie jest to utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Jeżeli więc takiej fotki nie było wcześniej w takiej samej postaci to jest to utwór.

Dlatego też fotografia nie zawsze będzie uznana za utwór. Nie będą utworem np. fotografie do dokumentów tożsamości, legitymacji, mapy, obrazu w muzeum. Np. we Włoszech jest podział na "zwykłe" fotografie, które nie podlegają ochronie i cała reszta innych fotografii.

W Polsce fotki złowionych przez siebie ryb, jakieś ujęcia np. rzeki w konkretnym momencie i miejscu, będą mogły zostać uznane za utwór. Z drugiej strony w mojej ocenie np. zdjęcie wędki w recenzji wraz z jej szczegółami trudno uznać za utwór. Recenzja będzie w mojej ocenie utworem. Klasycznymi utworami są wpisy kolegi Druida w dziale Kącik literacki. To jest przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. A Wasze wpisy odnośnie złowionych ryb, taktyki połowu to są jedynie Wasze wpisy na forum, które z chwilą zalogowania publikujecie wyłącznie za zgodą administratorów. Pominę już wpisy oparte na doświadczeniach miliona innych wędkarzy, którzy codziennie robią te same czynności związane z wędkowaniem.
Arku dziękuje za wyjaśnienie.
Twa odpowiedź ugruntowała mnie w przekonaniu moje jest moje.
W kwesti fotografi noszącej oznaki tworczej nie powtarzalnej np. Z rybą lub przyrody.
Inne handlowo marketingowe mnie nie interesują....

Drążąc temat możesz jeszcze powiedzieć jak w takim razie moje zdjęcie twórcze ... nie może być przezemnie usuniete... z nosnika z którym nie podpisałem umowy lub uw nośnik przed kazda publikacja nie informuje mnie ze uw zdjecie po wstawieniu nie bedzie do mej dyspozycji....

To wszystko nie jest takie proste jak Ci się wydaję, bo w praktyce to jedynie sąd ustala, czy dany wytwór ma znamiona "utworu" w rozumieniu utworu prawa autorskiego, czy nie. I wierz mi są specjaliści od prawa autorskiego, którzy potrafią z wielu "utworów" zrobić "nie utwór".

W mojej ocenie użytkownik powinien mieć możliwość samodzielnego usunięcia swojego "utworu" np. zdjęcia. Jednak nie możesz np. żądać usunięcia wszystkich swoich wpisów z forum. Musisz wskazać adminowi, które wpisy według Ciebie stanowią utwór. I jeżeli admin nie wyrazi zgody na ich usunięcie, to możesz jedynie go pozwać i przed sądem ustalać, czy Twój konkretny wpis, to utwór czy też nie. I obowiązek udowodnienia spoczywa na Tobie. A on ma prawo się bronić, wykazując że to nie jest utwór. Czy jest to takie proste i oczywiste w praktyce ? Nie bardzo.

Dlatego nie każdy Wasz wpis będzie utworem. I nie zawsze macie prawo żądać jego usunięcia, nawet jak Wam się wydaje, że on jest utworem. Poza tym w tym konkretnym przypadku o którym mowa wyżej jest inaczej. Tu był konkurs. Autor zgodził się na przeniesienie przysługujących mu praw do dzieła na organizatora w zamian za gratyfikację.

I wszystko jasne :thumbup:.
Dziękuje.
Maciek

Offline s7

  • Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #68 dnia: 01.01.2021, 18:55 »
A tak z innej beczki. Kiedy i czy wróci ponownie konkurs "zdjęcie miesiąca"?

Właśnie myślimy, jak zrobić konkurs zdjęciowy bez zdjęć ;)
Robert

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #69 dnia: 01.01.2021, 19:04 »
To przykre ,że Bartka już z nami nie będzie ,świetny wędkarz który chętnie dzielił się wiedzą :beer:

Nie kojarzę gościa.

Jaką techniką łowił?
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 964
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #70 dnia: 01.01.2021, 19:07 »
Radar, masz ponad 2000 postów i Bartka nie kojarzysz?
Robił świetne filmy i zdjęcia. Duża wiedza.
Tyle ode mnie w tym temacie.
Adam

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 285
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #71 dnia: 01.01.2021, 19:09 »
To przykre ,że Bartka już z nami nie będzie ,świetny wędkarz który chętnie dzielił się wiedzą :beer:

Nie kojarzę gościa.

Jaką techniką łowił?

Poraz kolejny palisz głupa... nowy rok zmień lekarza lub dietę.
To nie podjazd szkoda słów.
Bartek to pierwsza liga fejsa nie wspomne o sigu.
Publikuje w prasie wędkarskiej.
Maciek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 664
  • Reputacja: 1131
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #72 dnia: 01.01.2021, 19:13 »
Właśnie myślimy, jak zrobić konkurs zdjęciowy bez zdjęć

I to jest słuszna koncepcja - wygrywa ten, kto zapoda najbardziej plastyczny i pobudzający wyobraźnię opis (potencjalnego) zdjęcia, a wizualizację bierze na siebie odbiorca. Warto również wprowadzić analogiczny konkurs na wędkarski sen miesiąca :)

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 680
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #73 dnia: 01.01.2021, 19:14 »
A tak z innej beczki. Kiedy i czy wróci ponownie konkurs "zdjęcie miesiąca"?
Właśnie myślimy, jak zrobić konkurs zdjęciowy bez zdjęć ;)
Tak, jak dawniej. Dajcie ewentualnie nowy regulamin by wszystko było jasne, nagrody minimum takie same - a zdjęcia same się pojawią :p

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Galeria zdjęć
« Odpowiedź #74 dnia: 01.01.2021, 19:18 »
Publikuje w prasie wędkarskiej.

A tak na marginesie to chłopaki z forum dalej publikują w WŚ ? Ostatnie dwa WŚ, które kupiłem gdzieś w połowie roku, nie zawierały już artykułów Bartka i Artura. Wkurzyłem się i przestałem kupować WŚ, bo głównie dla ich artykułów kupowałem WŚ.