Autor Wątek: Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie  (Przeczytany 2882 razy)

Offline damian0809

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 1
Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie
« dnia: 10.12.2017, 21:19 »
Witam
Posiada ktoś ten kołowrotek i może się wypowiedzieć na jego temat? Będzie mi służył do feedera. Najbardziej interesuje mnie jaki on ma nawój przy tym przełożeniu.

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie
« Odpowiedź #1 dnia: 11.12.2017, 20:29 »
Posiadam Arctice 5000 od sierpnia tego roku.
Kołowrotek spisuje się bez zarzutów. Używam go z feederem 3,9 m/120 g i plecionką 0,10 mm, którą układa bardzo przyzwoicie.
Pracuje ładnie tylko trochę z większym szumem w porównaniu z zauberami 4000 i 4000cf.
Szpula ma średnicę rantu 54 mm a długość nawoju to około 785 mm/jeden obrót korbką.
Kołowrotek wyciągnął we wrześniu i październiku kilka karpi w przedziale 45-55 cm z wód pzw.
Po zakupie trzeba go obowiązkowo rozmontować i posmarować bo producent daje bardzo oszczędnie oliwki i smaru.
Zdecydowanie to poprawia jego płynność pracy. Polecam oryginalną oliwkę i smar ryobi. Oba zaubery które posiadam również smarowałem przed pierwszym łowieniem bo były dość suche w środku.
Producent razem z kołowrotkiem daje kilka podkładek do regulacji położenia szpuli.
Pozdrawiam

Offline damian0809

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 1
Odp: Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie
« Odpowiedź #2 dnia: 12.12.2017, 11:03 »
Wielkie dzięki za opinie :). 78 cm to nie jest odległość, która mnie jakoś szczególnie zadowala. Za to przełożenie już tak. Ale jak sie nie ma co się lubi... Ogólnie niby ma dobre opinie. Zresztą polecał mi go sam autorytet mechaniki kołowrotków Czesiek :D.

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie
« Odpowiedź #3 dnia: 12.12.2017, 13:49 »
Można łatwo obliczyć  przybliżony nawój z wzoru:

3.14 * <średnica szpuli w mm> * <przełożenie> = nawój w mm
Tomek

Offline damian0809

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 1
Odp: Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie
« Odpowiedź #4 dnia: 12.12.2017, 16:40 »
Tomek z Twojego wzoru wychodzi w przybliżeniu 848 mm :P

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie
« Odpowiedź #5 dnia: 12.12.2017, 16:54 »
Jest to stosunkowo mocny i wytrzymały kołowrotek za niewygórowaną kwotę. Ładnie pracuje i ładnie układa linkę, wg mnie o wiele lepsza opcja niż wyroby producentów, którzy tylko ładują swoje logo na "chińczyka".
Wielkość 5000 jest większa gabarytowo (większy napęd, nie tylko szpula i rotor) od 4000, która ma tylko ~300 g.
Jest więc to dobra alternatywa (wielkość 5000) do cięższych metod i mocniejszych wędek.
Faktycznie warto go rozebrać po zakupie - zero komplikacji, parę śrubek i zaaplikować smar Ryobi, który to można łatwo kupić w małych tubkach.
Małe przełożenie to atut, gdy zamierzamy go wykorzystywać do cięższych zadań. Oczywiście nawój przy małym przełożeniu nie będzie duży, ale coś za coś. Zresztą praktyka pokazuje, że nawet mocarne Penny (mają z reguły przełożenie 6:1), w starciu z ciężkimi zestawami podrywanymi z dna, mają dość "ciężki start", oczywiście poza np. Slammerem ;)
Czesiek

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ryobi Arctica 5000FD - prośba o opinie
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2017, 17:26 »
Tomek z Twojego wzoru wychodzi w przybliżeniu 848 mm :P

Z wzoru tyle wychodzi bo do obliczeń było pewnie wzięte 54 mm średnicy rantu szpuli a nawój linki ma mniejszą średnicę i dlatego ta rozbieżność.