Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1879603 razy)

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11520 dnia: 27.01.2021, 12:11 »
Jak całkiem rozkręcisz, to w końcu karpia wyciągniesz, ale będzie już bardzo stary ;)
Z pozdrowieniami - Marcin

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11521 dnia: 27.01.2021, 12:16 »
Któryś z Kolegów miał do czynienia z firmą JRC? Mam na oku namiot tej firmy i zastanawiam się nad kupnem
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 490
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11522 dnia: 27.01.2021, 12:18 »
;)

Wracając do tematu.
Ben, jeśli Ci się ta żyłka sprawdza, dobrze się zachowuje itp., to spokojnie możesz na nią łowić. Musisz mieć tylko świadomość, że pewnie ma wytrzymałość w okolicy 5-6 kg i średnicę ~0,28.

Przejrzyj ten wątek https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13405.0 i zobacz, jakie bajki niektórzy producenci opowiadają.

Sam, jak Ty, po wielu latach wracałem do wędkarstwa i byłem przyzwyczajony do polskich żyłek holowniczych o wytrzymałości 15 kg 0,18. Gdy zobaczyłem wytrzymałości porządnych żyłek, byłem zdumiony, jakie są beznadziejne. A potem sobie kupiłem jeszcze 0,28... i też byłem zdumiony, jaka ona cienka. Przecież moja 0,25 jest grubsza ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11523 dnia: 27.01.2021, 12:41 »
;)

Wracając do tematu.
Ben, jeśli Ci się ta żyłka sprawdza, dobrze się zachowuje itp., to spokojnie możesz na nią łowić. Musisz mieć tylko świadomość, że pewnie ma wytrzymałość w okolicy 5-6 kg i średnicę ~0,28.
{...}

Michał, ja mam "zboczenie techniczno-mechaniczne" :P oraz śrubę mikrometryczną w domu. Żyłka mam faktycznie 0,25mm, co do wytrzymałości :-\ trochę mnie zaniepokoiłeś ... sprawdzę to. Wiadro w domu jest woda tysz, jutro zrobię test ... jak Ładniejszej Połowy nie będzie w  domciu - dam znać czy te ~ 10 litrów wytrzymała ;)
pozdrawiam Benon

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 490
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11524 dnia: 27.01.2021, 12:43 »
Super :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11525 dnia: 27.01.2021, 14:48 »
Panowie dyskutują, a przecież rozwiązanie jest banalne: obecnie jest moda by na szpuli z żyłką pisać nie o jej faktycznej wytrzymałości, a jak duże ryby można na nią wyciągnąć co jest czystym zabiegiem marketingowym.Większa cyfra robi wrażenie, a co jest napisane małą czcionką to już mało kogo interesuje. Dla mnie takie oznaczenia są oczywiście totalnie bez sensu bo jak zauważono dużo zależy od techniki holu, wędki, hamulca i całej reszty. Uważam, że powinno się podawać faktyczną wytrzymałość żyłki a nie "fish up to". Taki na przykład Jaxon monolith mówi o 13kg przy 0,25mm i takich przykładów można mnożyć ;)
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11526 dnia: 27.01.2021, 15:04 »
Wystarczy aby było jak w USA, podajesz wytrzymałość a dodatkowo dany produkt musi wytrzymać do 20% więcej , z tego co mi wiadomo z Polskich firm tylko Balsax miał jeden produkt z domieszką Kevlaru który exportował do USA. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Hektor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11527 dnia: 27.01.2021, 15:42 »
Któryś z Kolegów miał do czynienia z firmą JRC? Mam na oku namiot tej firmy i zastanawiam się nad kupnem

Firma produkuje sprzęt do wędkarstwa karpiowego, mam kilka ich rzeczy, w tym namiot i łóżko i nie narzekam na jakość wykonania. Jak chcesz zobaczyć jakie namioty produkują, to popatrz na ofertę jednego ze sklepów karpiowych: https://www.rockworld.pl/k,41,namioty-karpiowe.html, który sprzedaje ich produkty.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 490
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11528 dnia: 27.01.2021, 15:42 »
Panowie dyskutują, a przecież rozwiązanie jest banalne: obecnie jest moda by na szpuli z żyłką pisać nie o jej faktycznej wytrzymałości, a jak duże ryby można na nią wyciągnąć co jest czystym zabiegiem marketingowym.Większa cyfra robi wrażenie, a co jest napisane małą czcionką to już mało kogo interesuje. Dla mnie takie oznaczenia są oczywiście totalnie bez sensu bo jak zauważono dużo zależy od techniki holu, wędki, hamulca i całej reszty. Uważam, że powinno się podawać faktyczną wytrzymałość żyłki a nie "fish up to". Taki na przykład Jaxon monolith mówi o 13kg przy 0,25mm i takich przykładów można mnożyć ;)

Nigdy nie kupię żyłki, która ma coś takiego na szpuli napisane. Uważam, że to jest robienie z klienta idioty. Więc takim klientem nie zamierzam być.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Hektor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11529 dnia: 27.01.2021, 16:00 »
Ja też podchodzę z dużą rezerwą do żyłek z takimi parametrami. Ostatnio kupiłem żyłkę rzutową Tandem Baits Stealth Steel Mono 0,28 i tam skromne 6,3 kg :facepalm:.
Poniżej parametry jakie podaje producent
Dostępne średnice:
0,28 mm – wytrzymałość 6,3 kg
0,30 mm – wytrzymałość 7,8 kg
0,35 mm – wytrzymałość 10,4 kg

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11530 dnia: 27.01.2021, 16:15 »
No i takie wartości są realne! Kiedyś, jak człek był młodszy i mniej doświadczonym wędkarzem, to takie bajki z opakowań łykał jak pelikan 😂🤦
Dzisiaj, łowię na sprawdzone żyłki o wytrzymałości 4-6 kg i konika 10+ bez większych problemów jestem w stanie wyholować 😉
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11531 dnia: 27.01.2021, 16:32 »
Zrobiłem testy - 0,5m żyłki - dwa klasyczne węzły, 1- podwójna ósemka 2 - z wiązarki preston'a. Węzeł podwójna ósemka wytrzymał 5,6kg na podnoszenie. Drugi z przyrządziku do robienia pętelek 6,2kg. Najpierw nalałem tyle wody aby łączna waga z wiaderkiem wynosiła 4kg. Później dolewałem po 100ml wody zapisując wagę ... co by się nie machnąć ;)

Wniosek - nie jest najgorzej, waga podana na opakowaniu dotyczy "maksymalna wielość ryby"

W całym tym "bałaganiku" kłania się powiedzonko - towar dobrze zapakowany/zareklamowany szybko jest sprzedany :D
pozdrawiam Benon

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11532 dnia: 27.01.2021, 16:49 »
Panowie ktoś może korzysta z kołowrotków By Dome power fighter ? Cena nadwyraz atrakcyjna. Sprawują się w miarę ?

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11533 dnia: 27.01.2021, 16:57 »
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=19040.0 jest to ta sama konstrukcja tylko że z wolnym biegiem
Paweł

Offline marek1970

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Opole
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11534 dnia: 27.01.2021, 17:18 »
Czy ktoś może z kolegów wie czy szpule 250m/0.30mm z Kołowrotek Drennan Series 7 Specimen BR - pasują do - Kołowrotek Drennan Series 7 Carp Method BR ?