Autor Wątek: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?  (Przeczytany 1720 razy)

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« dnia: 18.12.2020, 17:10 »
Witam
Mam pytanie. Czy koszyk na robaki powinien leżeć czy stać?
Zakupiłem właśnie kilka koszyków na robaki (konstrukcja koszyka poniżej) i ONE STOJĄ. Nie ważna firma ani sklep.
No właśnie, co jest lepsze? Jak leży koszyk na dnie i robaki wychodzą wszystkimi dziurkami, czy jak w przypadku tego podajnika tylko tymi dziurkami na dole podajnika. Na pewno jest to spowolnione uwalnianie robaków.

https://sklepdrapieznik.pl/koszyki-zanetowe-klasyczne/45350-koszyk-flagman-plastic-maggot-feeder-s-20g.html

Co jest lepsze?
Marek

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #1 dnia: 18.12.2020, 17:17 »
Witam
Mam pytanie. Czy koszyk na robaki powinien leżeć czy stać?
Zakupiłem właśnie kilka koszyków na robaki (konstrukcja koszyka poniżej) i ONE STOJĄ. Nie ważna firma ani sklep.
No właśnie, co jest lepsze? Jak leży koszyk na dnie i robaki wychodzą wszystkimi dziurkami, czy jak w przypadku tego podajnika tylko tymi dziurkami na dole podajnika. Na pewno jest to spowolnione uwalnianie robaków.

https://sklepdrapieznik.pl/koszyki-zanetowe-klasyczne/45350-koszyk-flagman-plastic-maggot-feeder-s-20g.html

Co jest lepsze?

Po naciągnięciu zestawu ten koszyk będzie leżał.

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #2 dnia: 18.12.2020, 17:19 »
Nie sądzę stoi jak ...

PS jak go podciągną do ogranicznika to faktycznie będzie leżał, ale będzie napierał aby wstać.
Marek

Offline Kowerdak

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok / Ryboły
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #3 dnia: 18.12.2020, 17:28 »
Ten koszyk działa trochę jak wańka-wstańka.a spowodowane jest to tym, że ma obciążenie skupione w dolnej części. Po naciągnięciu koszyka dalej będzie usiłował wstać. Ale są też koszyczki na robaki leżące. Wszystko zależy czy chcesz żeby się robaczki uwalniały szybciej lub wolniej. Poza tym ten pewnie, a raczej prawie na pewno może służyć zamiennie jako window feeder 😁
Kamil

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #4 dnia: 18.12.2020, 18:07 »
To wiem, że zachowuje się jak wańka wstańka, ale czy....
I właśnie o to czy chodzi.
Marek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #5 dnia: 18.12.2020, 19:32 »
Jeżeli żyłka będzie napięta to nie ma większej różnicy. Jeżeli boisz się że robaki uwolniają się za szybko możesz zakleić część otworów.

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #6 dnia: 18.12.2020, 20:30 »
Przy szybkich braniach lepiej jak koszyk leży przez co łatwiej  się wydostawać robakom. Przy braniach na które tzreba poczekać dłużej lepiej żeby robaki wydostawały się wolniej. Chodzi o dostępność towaru na dnie. Jeżeli natomiast chciałbyś używać takich koszyków jako window feeder nie jako podajnik do robaków to polecam wyciąć dolna część okienka do samego obciążenia, znacznie lepiej przy poderwaniu wymywany jest towar z koszyka i nie rozwlekasz go podczas ściągania ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #7 dnia: 18.12.2020, 20:32 »
Ten koszyk to window feeder, on działa trochę inaczej. Używa się go w trakcie łowienia, przechodząc ze zwykłego koszyka. Jak ryba się rozbuja, to ten koszyk właśnie robi grę, ponieważ jego zawartość uwalniana jest jak ściąga się zestaw. Więc jest to nęcenie w momencie ściągania. On nie ma za zadanie eksplodować miksu, ma go trzymać. I nie jest do samych robaków ale do miksu z robakami, niekoniecznie żywymi. I używa się go najczęściej na głębszych łowiskach.

Martwić się tez nie trzeba czy będzie stał czy leżał, bo sam się ustawi, obciążeniem do dołu. A czy wbije się lekko w dno i będzie stał, czy tez przewróci, to już mało istotne :)
Lucjan

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #8 dnia: 18.12.2020, 21:59 »
Co do tego konkretnego podajnika podanego w linku nie mogę się z Tobą Luk zgodzić. Owszem jest to koszyk wyglądający jak window feeder na zdjęciu i można go używać na 2 sposoby raz jako typowy window feeder a 2 jako podajnik do robaków. Jako podajnik do robaków jest używany poprzez zamknięcie okienka przez przekręcenie górnej części koszyka od strony oczka do mocowania. Po przekręceniu wewnętrznej tulei okienko jest zamykane i są tylko otwory przez które wychodzą robaki. Jest to taka sama konstrukcja jak koszyki tego typu z browninga.  Na drugim i trzecim zdjęciu podanego linku do drapieznika widać "wewnętrzna tulejkę" poprzez widok jakby podwójnej ścianki koszyka oraz przez to że otwory nie pokrywają się że sobą.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Podajnik na robaki powinien leżeć czy stać?
« Odpowiedź #9 dnia: 18.12.2020, 22:31 »
Nie mam tego koszyka w rękach, nie widzę jakie ma 'bajery'. Faktycznie, przy zamkniętym oknie będzie robić za koszyk do białych. Ale tu lepiej użyć Kamasanów, które ładują się o wiele lepiej, mają też inną konstrukcję. Obciążenie mają umieszczone wzdłuż koszyka a nie w jego dnie. Co prawda mają gorse właściwości w locie, ale za to są uniwersalne, czy to na wody stojące czy płynące. Ten ma raczej jeden typ zastosowania. Odpowiednikiem Black Capów z Kamasana są prestonowskie Click Cap'y. Jakośc ich jednak jest wg mnie dużo gorsza.

Koszyki typu window mają też tę zaletę, że lądują ciut dalej niż zwykłe koszyki. Dlatego dobrze jest przechodzić na nie w trakcie łowienia, z koszyków typowych.

Ogólnie jednak to koszyki mocno wyczynowe, służące wykręcaniu wyników na zawodach, dające kilka ryb więcej.

Lucjan