Autor Wątek: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia  (Przeczytany 3849 razy)

Offline przemko_mvp

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 1
Cześć wszystkim,
moje pytanie związane jest ze stosowaniem przyponu strzałowego a dokładniej mówiąc z zasadami co i jak robić.
Zacznę od sprzętu i zamiarów:
Kupiłem kije Shimano TX-2 13ft 3,5lbs, mam kołowrotki speedmastery 14000, żyłka Trabucco T-force pro carp 0,32.
Uknułem plan aby jednym kijem rzucać w zamierzone miejsce (od 80-120mb), zaklipsowac, założyć średniego lub dużego spomba, podnęcić, zarzucić zestaw (możliwe ze z PVA) i ściągnąć klips.
Teraz zastanawiam się odnośnie strzałówki i potrzebuję kilu porad.
Stosowałem do tej pory prologic bulldozer 0,50 ale zacząłem się zastanawiać nad strzałówką koniczną. I teraz mam kilka pytań ogólnie odnośnie stosowania strzałówki:
- czy zostawiacie strzałówkę na kołowrotku, czy ją wyrzucacie i za każdym razem wiążecie nowy odcinek? zastanawia mnie czy strzałówka traci właściwości albo niszczy się będąc na kołowrtoku podczas dłuższej przerwy od łowienia,ok miesiąc,
- jakie węzły stosujecie? wiązałem albright ale pare razy mi już strzelił, na jesień zastosowałem fg knot ale dopiero raz łowiłem więc nie umiem ocenić ani węzła ani czy go poprawnie zawiązałem,
- co wam się najlepiej sprawdza? plecionka, fluro czy jeszcze coś innego,
- czy jest jakaś zasada odnośnie doboru średnicy strzałówki?
Na tę chwilę to byłoby tyle. Jak coś mi się wspomni to dopiszę :)
Dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi.



Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 21.01.2021, 19:49 »
Do swoich TX-ów miałem strzałówkę z plecionki 0,30mm. Teraz mam założony przypon koniczny z Katrana 0,30-0,57. Nigdy nie zdejmowałem przyponu po skończonym wędkowaniu - zawsze jest nawinięty na szpulę kołowrotka. Jedynym węzłem jaki stosuję, jest węzeł typu "marchewka", przez Rosjan nazywany "markowka", czy jakoś tak. Węzeł tak w przypadku plecionki jak i żyłki bardzo fajnie przechodzi przez przelotki. Dla mnie bardzo sympatyczny węzeł.
Przy plecionce i ciężarku 3,5oz wędka 3,25lb bardzo dobrze się ładuje, bez większego wysiłku osiąga się odległości rzędu 110m. Przy przyponie konicznym tak łatwo nie jest, gdyż jest on rozciągliwy przez co tracisz cześć energii.
Swoją drogą - odległość 80-120m, duży spomb i wędka 3,5lb? Dość odważnie jak dla mnie.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 21.01.2021, 20:10 »
 
 Podepnę się pod temat.

 Martinez, używasz strzałówki z plecionki 0.30mm. 

 Proszę, podaj mi jej nazwę, daj mi na nią namiar.

Offline przemko_mvp

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 1
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 21.01.2021, 20:11 »
dlatego napisałem, że może duży ale bardziej myślałem o średnim :)
wszystko wyjdzie nad wodą jak poczuje ciężar w rękach i wtedy będę wiedział którym miotać.
Co do plecionki, masz może jakąś sprawdzoną i mógłbyś polecić?
I powiedz mi proszę jeszcze ile metrów strzałówki wiążesz? Czy jest to dwukrotnośc długości kija jak wszyscy mówią czy może trochę więcej? Pytam, gdyż zauważyłem, że te żyłki koniczne mają odcinki po 12-15mb i się zastanawiam czy zostawia się taką długość czy jednak trochę skraca.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #4 dnia: 21.01.2021, 20:14 »
Twój pomysł z rzucaniem spombem i łowieniem jedna wędka jest kiepski. Wędki o której piszesz nie znam, ale nie sądzę żeby komfortowo rzucała średnim spombem (chyba z że zasypiasz go w połowie). Do rzutu spokojnie wystarczy ci strzałówka 0,40 lub plecionka około 20lb. Najlepszy węzeł strzałowy jaki używałem masz tutaj pokazany Ja strzalowke co prawda do wywózki mam naiwnietą już dwa sezony i nie mam zamiaru jej wymieniać. Do rzutu wiążesz strzalowki tyle żeby przy zestawie gotowym do zarzucenia było na szpuli około 4-5 pełnych nawojów.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #5 dnia: 21.01.2021, 20:15 »

 Podepnę się pod temat.

 Martinez, używasz strzałówki z plecionki 0.30mm. 

 Proszę, podaj mi jej nazwę, daj mi na nią namiar.
Taka grubość to do spomba tylko...na aliexpress masz Kastking za grosze.

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #6 dnia: 21.01.2021, 22:07 »

 Kozi, a jaką pletkę do rzutu mi polecisz.  Coś sprawdzonego z naszych sklepów internetowych.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #7 dnia: 21.01.2021, 22:17 »
Ja głównie używałem do rzutu żyłki jako strzalowki. Problemem plecionek jest to, że większość pływa. Jeśli nie zależy ci na tym żeby tonęła to bierz jakaś tanią spinningową. Natomiast jeśli ma być tonąca to rozejrzyj się za tym https://allegro.pl/oferta/plecionka-jaxon-p-c-sinking-line-20-lbs-10m-braz-8878488623 o mocy 30lb tylko nie wiem czy gdzieś znajdziesz w większym odicnku. A jak cię stać to Korda amra-kord 🙂.

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #8 dnia: 21.01.2021, 22:40 »

 Dziękuję za podpowiedzi!

 Problem pływalności plecionki mogę ominąć stosując backled-a.  To akurat nie problem.
 
 Myślałem o Nihonto Octa Braid 0.23mm.

 

 

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #9 dnia: 21.01.2021, 22:42 »

 Podepnę się pod temat.

 Martinez, używasz strzałówki z plecionki 0.30mm. 

 Proszę, podaj mi jej nazwę, daj mi na nią namiar.

Najzwyklejszej 4-splotowej Mikado Nihonto. Kupowałem w październiku na allegro KLIK

(...)
Co do plecionki, masz może jakąś sprawdzoną i mógłbyś polecić?
I powiedz mi proszę jeszcze ile metrów strzałówki wiążesz? Czy jest to dwukrotnośc długości kija jak wszyscy mówią czy może trochę więcej? Pytam, gdyż zauważyłem, że te żyłki koniczne mają odcinki po 12-15mb i się zastanawiam czy zostawia się taką długość czy jednak trochę skraca.

W przypadku przyponu konicznego wiążę taką długość, jaką daje producent, czyli jest to 15 metrów. W przypadku plecionki daję 10m.

Mam takie zestawy:
Shimano TX-2 12 ft, 3,25lb, kołowrotek Okuma 8K, Katran Synapse Neon 0,309mm, Katran Galaxy 0,30-0,57mm. Mam też na zapasowych szpulach (głębokich) nawiniętą żyłkę Prologic XLNT Fluo 0,30mm z przyponem strzałowym z plecionki Mikado Nihonto 4-splotowa 0,30mm. Mam dwa warianty na szpulach z racji tego, że na jednym z łowisk jest niejasny zapis co do używania plecionki.
Do spoda mam wędkę Anaconda Sanger 3,60m 6lb, kołowrotek Spro Long Cast 555, żyłka 0,30mm, strzałówka Mikado Nihonto 0,35mm. Do tego jest spod w wersji large. Zastanawiam się nad kwestią zmiany żyłki na 0,25mm i strzałówkę 0,40mm, bo będę musiał tym zestawem rzucić w granicach 110-115m.
Do markerowania łowiska mam to samo co do spoda, z tym, że zamiast żyłki mam plecionkę Mikado Nihonto 0,25mm.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #10 dnia: 21.01.2021, 23:27 »

 Dziękuję za podpowiedzi!

 Problem pływalności plecionki mogę ominąć stosując backled-a.  To akurat nie problem.
 
 Myślałem o Nihonto Octa Braid 0.23mm.
Spokojnie może być cieńsza.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #11 dnia: 21.01.2021, 23:53 »
Ja używam strzałówki z plecionki 0.20 + żyłka główna 0.28 w ciężkim feederze. 0.20 śmiało przyjmuje siłowe rzuty koszykami 80-120g i nie trzeba zmieniać przyponu co wypad. Co do węzła to polecam ten co podlinkował Kozi - Mocny jak cholera. Pewnego razu na zaczepie poszedł mi pierwszy hak a węzeł nadal trzymał :) Do karpiówki możesz śmiało wziąć większą średnicę. W moim przypadku ograniczają mnie małe końcowe przelotki.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #12 dnia: 23.01.2021, 09:50 »
Dotarłem do domu i mam możliwość "uwiecznienia" wspomnianego węzła łączącego mono z plecionką - obie linki o grubości 0,30mm. Na tym węźle (miałem możliwość sprawdzenia go tylko dwukrotnie) bez żadnych niepokojących oznak wyholowałem dwa karpiki po circa 5kg każdy. Podczas zarzucania bardzo gładko przechodzi przez przelotki.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Przypon strzałowy - Wasze porady i doświadczenia
« Odpowiedź #13 dnia: 24.01.2021, 14:58 »
Do swoich TX-ów miałem strzałówkę z plecionki 0,30mm. Teraz mam założony przypon koniczny z Katrana 0,30-0,57. Nigdy nie zdejmowałem przyponu po skończonym wędkowaniu - zawsze jest nawinięty na szpulę kołowrotka. Jedynym węzłem jaki stosuję, jest węzeł typu "marchewka", przez Rosjan nazywany "markowka", czy jakoś tak. Węzeł tak w przypadku plecionki jak i żyłki bardzo fajnie przechodzi przez przelotki. Dla mnie bardzo sympatyczny węzeł.
Przy plecionce i ciężarku 3,5oz wędka 3,25lb bardzo dobrze się ładuje, bez większego wysiłku osiąga się odległości rzędu 110m. Przy przyponie konicznym tak łatwo nie jest, gdyż jest on rozciągliwy przez co tracisz cześć energii.
Swoją drogą - odległość 80-120m, duży spomb i wędka 3,5lb? Dość odważnie jak dla mnie.
Ten węzeł nazywa się mahin knot. Jest w necie sporo materiałów jak go wiązać