Spławik i Grunt - Forum

NAD WODĄ => Tematy mniej lub bardziej związane z wędkarstwem => Wątek zaczęty przez: maniek w 09.08.2015, 13:51

Tytuł: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: maniek w 09.08.2015, 13:51
Panowie jak myślicie czy przy tak niskim poziomie wód i upałach,istnieje niebezpieczeństwo przyduchy. Woda w ogóle nie dotlenia sie. Jak WY myślicie?!
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: bigdom w 09.08.2015, 14:02
Może troszkę obok tematu, ale ze 2-3 lata temu dostałem zapytanie o wykonanie projektu pod studnie zaopatrujące w wodę staw pstrągowy. Potrzeba było zimniejszej wody gruntowej, bo ta, którą pobierali wprost z rzeki była za ciepła i ryby padały. Jeśli dobrze pamiętam straty liczone były w tonach.
Także te upały z pewnością kiepsko wpłyną na stawy hodowlane, komercje, czy małe i płytkie sztuczne zbiorniki. Duże jeziora, czy rzeki (Wisła ponoć jest bliska rekordu najniższego stanu wody) dadzą sobie radę.
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: FilipJann w 09.08.2015, 14:27
Ja mam w okolicy taki staw ok. 5ha, gdzie ok. Miesiąca temu pękła tama i zeszlo dobry metr wody. I przez ten cały czas, mimo upałów nie padla ani jedna ryba ??? A jest ich tam naprawdę sporo...
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof-Chodzież w 09.08.2015, 15:31
Wszystko zalezy od sinic.U mnie sa 3 jeziora w miescie i na razie nie widac efektów upałów.
pozdro
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: Kotwic w 09.08.2015, 22:47
Ryzyko przyduchy jest bardzo duże: wysokie temperatury, bezwietrzna pogoda, rozwój glonów.
W kończącym się tygodniu łowiłem na 3 jeziorach, wszędzie były problemy z tlenem, temperatura wody 22-23 °C (woj. zachodnia część kraju). W tym tygodniu kolejne 2 jeziora, zobaczymy jaki ich stan.
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: Luk w 09.08.2015, 23:23
Wg mnie jest bardzo duże ryzyko przyduchy. Upały non stop plus brak deszczu... :o Jak jeszcze będą burze to w ogóle....

Gołym okiem trudno stwierdzić czy jest problem czy nie (no chyba, że jest biało od śniętych ryb). Najlepiej jest zbadać aparatem zawartość tlenu w wodzie. Bardzo często przed kataklizmem zaobserwuje się małą aktywność ryb...

Tak na marginesie okręg PZW powinien dysponować takim aparatem i monitorować wszelkie zbiorniki 'zagrożone'. Jeżeli coś byłoby nie tak - sygnał powinny dostać lokalne koła. Pisałem już co się stało na wodach w okręgu zielonogórskim.  Podczas upałów ładnych parę lat temu padły ryby w kilku wapniankach, jeziorze też. Zdechły takie okazy, że ludzie wierzyć nie chcieli, że takie ryby były w tych wodach, na dodatek było ich mnóstwo... Straty były ogromne, z tego co wiem nie zpobiegli katastrofie, prawie nic nie uratowali. A ryby padały nie w jednym czasie, ale zbiornik po zbiorniku! 
Warto czuwać...
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: grzesiek76 w 09.08.2015, 23:37
Właśnie dlatego też coraz bardziej jestem przekonany, że w przypadku mniejszych akwenów o podwyższonym ryzyku wystąpienia przyduchy warto zainwestować w aeratory.
Koszty ich zakupu, zainstalowania i eksploatacji powinny się zwrócić w przeciągu kilku lat. Choć prawdę mówiąc raczej nie powinno się stosować tutaj takiej kalkulacji.
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: Luk w 09.08.2015, 23:54
W UK, jako, że jest inny system ochrony wód (lepszy) - czyli ludzie płacą roczną licencję, to EA (Agencja Środowiska) ma sprzęt do ratowanie ryb. Są specjalne grupy ratownicze, wyposażone w przenośne aeratory, pompy i baseny. Po otrzymaniu zgłoszenia szybko pojawiają się nad wodą - i z pomocą lokalnych wędkarzy lub właściciela (komercjom jak najbardziej pomagają, w UK aby łowić na nich tez trzeba kupić licencję!) ryby się ratuje. Są plany i strategie ratowania ryb i gotowe zbiorniki do przerzutu ryb. Nawet przy zrzutach ścieków, ratuje się część rybostanu...
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: maniek w 10.08.2015, 09:47
Oglądałem w telewizji. Rzece Bóbr grozi katastrofa ekologiczna. Oj zle sie dzieje ::)
Tytuł: Odp: Upały, niebezpieczeństwo przyduchy
Wiadomość wysłana przez: bigdom w 14.08.2015, 21:04
Byłem dziś na rekonesansie nad rzeką Lyna i zdziwiłem się poziomem wody. Był wysoki. Nawet bardzo. W okolicy są elektrownie wodne. Ciekaw jestem, czy one mają aż tak duży wpływ na poziom rzeki,  czy po prostu rzeki, które przepływaja przez liczne jeziora lepiej sobie radzą z susza.