Spławik i Grunt - Forum
SPRZĘT i AKCESORIA => Sprzęt => Wątek zaczęty przez: seba86 w 29.11.2020, 12:26
-
Witam Szanownych Forumowiczów,
Mam pewien problem. Otóż od czerwca łowię fedderem Preston Tyson Carp Feeder 3.3m o opisanym cw 40g. Do kijka podczepiony jest kołowrotek Okuma Pulzar 4000 z żyłką Daiwa Sensor Monoline 0.20mm.
Gdy uzywam koszyczka w gramaturze 25-30g ( najczęściej Guru Distance), w czasie zwijania zestawu, zylka sie wyciera o przelotki i słychać charakterystyczny dzwiek otarcia żyłki właśnie na przelotkach. Widac, że zylka jest delikatnie wytarta.
Gdy używam podajnika do metody 20g, problemu nie ma. Zaznacze, że kijek ogarnia te koszyczki 25-30g pod względem mocy, rzutu, lecz czy wycieranie żyłki moze byc spowodowane ewentualnym przekroczeniem cw czy tez z przelotkami moze cos byc nie tak?
-
Przyjrzałbym się bardzo dokładnie głównie przelotce szczytowej (pozostałym również), może jest pęknięta lub wyszczerbiona "porcelanka" i to może powodować taką sytuację. Wystarczy jakaś malutki defekt przelotki i będzie niszczyć żyłkę.
-
Dziwne, nawet w tanich feederach nie miałem takiej sytuacji. Zmień szczytówkę na inną i zobacz czy to samo się dzieje, jak nie to znak że coś z przelotkami jest nie tak.
Może być jeszcze tak że rolka kabłąka kołowrotka Ci się nie kręci, może zabrudziła się albo łożysko się uszkodziło.
-
Sprawdź jeszcze czystość przelotek. W moim przypadku, gdy zaczyna żyłka hałasować podczas zwijania oznacza, że nazbierało się pełno syfu na przelotkach.
-
Ja właśnie mam podobną sytuację do Kolegi. Też momentami słyszę "szlifowanie" żyłki o przelotki, żyłka była lekko chropowata, pokaleczona po takim zwijaniu. I ni cholery nie mogę dojść, co jest grane. A wędkę za każdym razem po skończonym wędkowaniu czyszczę. Tak blank, jak i przelotki.
-
Miałem to samo w Trabucco Inspirion.
Kpl. ori szczytówek do śmieci.
Chciałem zareklamować ale Drapieżnik kazał mi wysłać kompletny kij, nie tylko szczytówki. Odpuściłem.
Lecę na jakiś dżeksonach z Allegro. Jest jak powinno.
-
Dzięki Panowie,
Muszę w takim razie dokładnie przyjrzeć się wszystkim przelotkom.
-
A więc po ponad miesiacu czasu, znalazłem przyczyne całej sytuacji i jest to oczywiście uszkodzona przelotka na szczytówce. Nie pozostaje nic innego, jak zamówić nową. 😐
-
Zabrudzone przelotki. Trza umyć, samo zamoczenie w wodzie nic nie da. No i kupuj wędki z minimum Fuji alconite. Najlepiej SIC.
-
Zapytam z ciekawości: ile masz pickerów i feederów z przelotkami Fuji Alconite lub klasy SiC?
-
Seba która ta przelotka ostatnia?
-
Obecnie nie ma chyba seryjnie produkowanych feederów z przelotkami Fuji SiC, a Daiwa UK w nowszych wypustach (np. Tournament Pro) stawia na przelotki Sea Guide Zirconium, które podobno lokują się między Fuji SiC i Alconite.
-
Zapytam z ciekawości: ile masz pickerów i feederów z przelotkami Fuji Alconite lub klasy SIC?
Z tymi Fuji Alconite to najwyższej klasy wędziska , co do klasy SIC to już można znależć w kijkach za niecałe 300 zł :)
-
A co będzie lepsze, Fuji Alconite czy "przelotki klasy SiC" od Chińczyka? :)
-
Po pierwsze to jestem pełen podziwu, że kolega jest w stanie używać żyłki 0,20 pod feederem. Ja nie potrafiłem zejść poniżej 0,23, po paru rzutach i rybkach mi się to rwało już. Stąd nawet na pickerze mam 0,24 :-[
Tak czy inaczej zdarzało mi się, na niektórych łowiskach, że na żyłce zostaje jakby osad. Nie, nie roślinność, nie żadne zabrudzenia, tylko jakiś taki osad, jakby glinka, piaseczek?
Druga sprawa to Preston.
Nie jestem przeciwnikiem marki, a sam posiadam tylko jeden kijek z tej stajni- C-Drome 11ft Power Method (czy jakoś tak). Gdyby nie fakt, że ciężko o mocny feeder na rynku w takiej długości, to drugi raz bym tej wędki nie kupił. Słabo to jakoś wygląda, osprzęt ma kiepski, co chwila rozlatuje się rękojeść, uchwyt na kołowrotek też jest słaby, szczytówki mają jakieś niedorzeczne oznaczenia. Praca wędki też nie poraża, taki nieco "pałowaty" progres, ale do walenia kabanów na mniejszych łowiskach się nadaje. Odnośnie przelotek ciężko mi się wypowiedzieć jednoznacznie, bo używam żyłki ponad 0,30, to pewnie wiele wybacza. Mając jednak na uwadze ogólnie słabe wykonanie, możliwe, że przelotki są również kiepskie- jak też podpowiadają koledzy.
Nie jest to droga wędka, mam świadomość, ale jeśli dla odmiany weźmie się do ręki Daiwy za 2-3 stówki, to jest to jednak spora różnica, na niekorzyść Prestona ;)
Oczywiście to tylko moje zdanie, na dodatek wyrobione na jednej tylko wędce :)
-
A co będzie lepsze, Fuji Alconite czy "przelotki klasy SiC" od Chińczyka? :)
SiC jak nazwa wskazuje to spiek krzemu (Si) z węglem (C). Alconite to spiek na bazie tlenku aluminium. O ile "klasa SiC" jest rzeczywiście SiC-kiem to teoretycznie powinna być lepsza (bo materiał twardszy). Teoretycznie bo oprócz twardości liczy się także wypolerowanie powierzchni więc lepiej mieć dobrze wypolerowane alconity niż kiepsko wypolerowane SiCi.
A tak naprawdę to ciężko znaleźć teraz przelotki które byłyby złe (no chyba że łowi się zapiaszczonymi plecionkami) większość takich problemów wynika z uszkodzeń mechanicznych lub z błędnego przekonania że przelotki czyszczą się same.
-
Czesiu ale masz 100% racji, jeśli Preston to coś z górnej półki ale tu już jest drogo lub bardzo drogo. :)
-
A co będzie lepsze, Fuji Alconite czy "przelotki klasy SiC" od Chińczyka? :)
(...) oprócz twardości liczy się także wypolerowanie powierzchni więc lepiej mieć dobrze wypolerowane alconity niż kiepsko wypolerowane SiCi.
:thumbup:
Czesi zaprezentowali na jakichś tam targach nieziemsko twarde przelotki... które pod mikroskopem przypominały pumeks.
-
Nie zapomnijcie że przelotka to nie tylko wypełnienie ale również kształt całej przelotki ma duże znaczenie. :)
-
Czesiu, ja na swoich feederach miałem 0,25mm, teraz dałem plecionkę 8-splotową o średnicach 0,10 i 0,12mm. Został tylko z żyłki przypon strzałowy, ale też stosunkowo gruby, bo z 0,25mm.
-
Czesi zaprezentowali na jakichś tam targach nieziemsko twarde przelotki... które pod mikroskopem przypominały pumeks.
No cóż... im twardszy materiał tym cięższy w obróbce. Po za tym im materiał twardszy tym bardziej kruchy a przelotki dostają mocno w kość pod tym względem. Kto nigdy nie obił metalowego mocowania przelotki koszykiem niech rzuci we mnie kamieniem ;)
Swoją drogą kiedyś było bardzo popularne mocowania przelotek w plastikowych obręczach, teraz robi się tak tylko w najtańszych modelach.
(https://4.allegroimg.com/s1024/0143b3/539993f84dfdb2a17f79d9436cf4/KUSHIRO-Przelotka-Przelotki-HEAVY-kmpl-6szt)
Ciekawe czemu... ? ;)