Spławik i Grunt - Forum
TECHNIKI WĘDKARSKIE => Spławik => Wątek zaczęty przez: Grzechu w 14.09.2024, 09:14
-
Cześć
Jak w temacie, mam pytanie odnośnie łączenia żyłki głównej ze strzałówką. Co lepiej zastosować krętlik czy węzeł np. Albright? Pytam odnośnie możliwości splątania zestawu. Łowić będę na odległości do 35 metrów ze spławikiem waggler zamontowanym na stałe.
-
Moim zdaniem dla mnie najlepszym węzłem do odległościówki jest tak zwany węzeł zderzakowy/baryłkowy z racji tego, że po zaciśnięciu jest bardzo opływowy co przekłada się na jakość rzutów w szczególności w metodzie odległościowej gdzie masz jednak dosyć małe przelotki. Używam go do przepływanki, odległościówki i bolonki jak narazie nie zawiódł mnie.
(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_Xu2SRNwRRc-xx-tINrgE5am-rUg8nEerSQ&s)
-
Tak się zastanawiam, jak chciałbyś połączyć strzałówkę z żyłką główną za pomocą krętlika.
Śmierdzi mi tu coś pomyleniem nazewnictwa.
-
Mosteque tak jak już napisałem na samym początku posta, zestaw jest ze spławikiem na łączniku zamontowanym na stałe. Odległościówkę mam 4,5m, a łowię na gruncie 3 do 3,5m. Dlatego pytam o połączenie odnośnie zminimalizowania splątań przy rzutach na odległość 35 metrów.
-
Tak się zastanawiam, jak chciałbyś połączyć strzałówkę z żyłką główną za pomocą krętlika.
Śmierdzi mi tu coś pomyleniem nazewnictwa.
Jakoś też mi to nie pasuje. Strzałówka do matcha? Może chodzi o odcinek grubszej żyłki z obciążeniem poniżej spławika?
-
ŁYSY0312 właśnie chodzi o odcinek grubszej żyłki, na którym będzie obciążenie.
-
No to mówiłem, że coś tu z nazewnictwem pomylone ;)
Strzałówka to grubszy odcinek żyłki, który łączymy z żyłką główną i nawijamy jej część na kołowrotek, by oddać rzut zestawem, którego ciężar mógłby uszkodzić nam żyłkę główną.
-
Usztywniająca wstawka z nieco grubszej, sztywniejszej i bardziej "pancernej" żyłki lub fluorocarbonu, na której umieszczamy obciążenie, może się kończyć poniżej spławika lub nieznacznie powyżej (zwłaszcza jeżeli stosujemy obciążenie przy samym spławiku - jak to bywa z niedociążonymi wagglerami w angielskim stylu). W tej pierwszej sytuacji zwykle stosuje się mikrokrętlik, zaś w tej drugiej raczej węzeł. Osobiście przy klasycznym wagglerze w obu sytuacjach stosuję dyskretny węzeł "twisted figure of eight", który Bob Nudd pokazuje na poniższym filmiku od 42 minuty.
-
Modus o to mi właśnie chodziło. Sorki za błąd w nazewnictwie.
-
Jako że przyzwyczaiłem się robić zapasowe zestawy to u mnie takie odcinki zawsze są zakończone krętlikiem do którego przywiązuje żyłkę główną.
-
Ja też zostanę przy krętlikach z racji, że będę przygotowywał kilka zestawów.
Dzięki, temat do zamknięcia.