Spławik i Grunt - Forum
TECHNIKI WĘDKARSKIE => Spławik => Wątek zaczęty przez: Czaderx w 25.04.2016, 11:27
-
Witam.
Upatrzylem ostatnio niewielkie jezioro obfite w płocie,wzdregi,lina,leszcze. Owo jezioro ma z początku bardzo kamieniste dno oraz płycizna od linii brzegu aż do pierwszego spadku sięga ok 15-20 (woda po kolana) potem lekko opada i na granicy ok 30-40m głębokość łowiska to 3-4m stąd wybór slidera jako wskaźnik brań.
Mój problem polega na tym iż ciężko utrzymać mi splawik w lowisku zazwyczaj prądy bądź fala przesuwają mi splawik o dobre kilkanaście metrów. Jak rozłożyć obciążenie aby pozostał w miejscu.
Pozdrawiam
-
Już wielokrotnie było to omawiane znajdziesz na forum ale polecam Ci ten filmik i pamiętaj o zatapianiu żyłki po zarzucie szczytówka do wody.
-
Witam.
Mój problem polega na tym iż ciężko utrzymać mi splawik w lowisku zazwyczaj prądy bądź fala przesuwają mi splawik o dobre kilkanaście metrów. Jak rozłożyć obciążenie aby pozostał w miejscu.
Pozdrawiam
Wszystko zależy od tego co powoduje to przemieszczanie. Jeśli zatapiasz prawidłowo żyłkę, a przemieszczanie występuje, to może pomoże zastosowanie dłuższego spławika. Nie wiem czy łowisz w toni czy z gruntu. Jeśli w toni, to może pomóc zakotwiczenie zestawu. Jeśli zestaw masz zakotwiczony, to najprawdopodobniej trzeba zwiększyć wagę śruciny leżącej na gruncie lub zastosować dwie śruciny. Zmiana rozmieszczenia obciążenia na żyłce nad gruntem nic nie zmieni. :)
-
Jaki rozmiar srucin położyć na dno?
-
Jaki rozmiar srucin położyć na dno?
Logika jest taka.
Przesuwanie zestawu powodują siły naporu wody na spławik i/lub na żyłkę lub/i naporu wiatru na spławik. Aby przemiezczanie zestawu powstrzymać trzeba ograniczyć siły naporu, bo najczęściej całkowicie wyeliminować ich się nie da i zakotwiczyć zestaw.
Siły naporu można ograniczyć przez :
głębsze zatopienie żyłki,
zastosowanie cięńszej żyłki jeśli te siły w dużej części pochodzą z tego źródła,
zastosowanie dłuższego spławika,
maksymalne ograniczenie wstępnego obciążenia spławika,
obniżenie wyporności spławika.
Skuteczność zakotwiczenia rośnie wraz z masą śrucin leżących na dnie. Zawsze można tak zwiększyć masę, że zestaw będzie zakotwiczony ale oczywiście zbyt duża masa na dnie ma swoje negatywne strony dla łowienia.
Jaka masa śrucin ma być na dnie to trzeba dobrać doświadczlnie.
Jeśli te wszystkie działania nie przyniosą efektu, to trzeba zmienić metodę na łowienie z gruntu.
-
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. W takim razie zmiana slidera 8+2 na powiedzmy 4+10 powinno rozwiązać problem. Łowienia cienko tzn. 0.16 na główna tonacja żyłkę. Popracuje nad srucin ami gdyż pogoda sprzyja bo dalej wieje.