Spławik i Grunt - Forum
INNE => Hyde Park => Wątek zaczęty przez: Jurek z Warszawy w 13.06.2016, 11:21
-
We wtorek 14 czerwca mam wizytę u lekarza i będę miał badanie - test obciążenia glukozą. Muszę wypić po pierwszym pobraniu krwi 75 g rozpuszczonej w 300 g wody glukozy. Na badanie chce pojechać do Warszawy samochodem lub motorem jeszcze nie wiem czym . I dlatego pytam czy taka dawka glukozy może mieć wpływ na prowadzenie pojazdów mechanicznych ?. Próbowałem jednak bezskutecznie nawiązać kontakt z lekarzem a pani w przychodni która odebrała telefon nic nie jest w stanie powiedzieć na ten temat.
-
A dlaczego kilka łyżek glukozy miałoby mieć wpływ na prowadzenie samochodu :)? To nie psychotropy stary.
-
Nie powinna jeśli masz wszystko ok z trzustką. Jeśli wyrzuca za dużo insuliny to możesz być senny, tylko tyle :)
-
A dlaczego kilka łyżek glukozy miałoby mieć wpływ na prowadzenie samochodu :)? To nie psychotropy stary.
Jasne że nie psychotropy ale tak duża dawka to czasem nie moze spowodowac choćby małego wstrząsu dla organizmu ?
-
Możesz spokojnie prowadzić samochód, a poza tym spędzisz z 2h w przychodni. Już nie pamiętam ile razy pobieraną będziesz mieć krew, ale chyba co 30 min. Po 2h poziom glukozy we krwi powinien powrócić co stanu z przed podaniem, jeśli masz zdrową trzustkę.
-
Jurek luz, wiele razy używałem glukozy w podobnych dawkach po treningu. To przecież tylko prosty cukier, spokojnie możesz palić gumę furą :D
-
Na czczo nie jest to wcale przyjemne. Żona jak robiła kszywą cukru, to miała mdłości i zawroty głowy. Szczególnie jak weźmiesz motor. Zrób kanapki, zjedz po badaniu i odczekaj 30 minut.
-
To nie jest nie wiadomo jaka dawka glukozy ;) spokojnie organizm to przyjmie, ale z tymi kanapkami to błąd bo dostarczysz kolejna dawkę cukru , w takim czasie najlepiej jest tylko pić wodę, aby rozcieńczyć w organizmie cukry.
wbrew pozorom kiedy jemy coś słodkiego to potrafimy przyjąć dużo większą dawkę niż Ci podadzą ;)
-
Z kanapkami nie jest to taki zły pomysł. Jeśli trzustka działa zbyt intensywnie (czego nie życzę absolutnie) to po wyjściu ze szpitala może mieć zjazd energetyczny, dlatego dobrze coś zjeść, żeby ustabilizować gospodarkę energetyczną. Trochę zejdzie z uwolnieniem z posiłku energii, dlatego nie ma co się obawiać, że to zaszkodzi. ;)
-
Dzięki koledzy zastosuję się do waszych zaleceń.
-
Jurek, spoko, glukoza i jeszcze w tej dawce nie ma żadnego wpływu na prowadzenie pojazdów. Może tylko Ci pomóc, mózg "żywi się" glukozą. Niektórzy tylko odczuwają nudności po wypiciu słodkiej cieczy, ale to raczej dotyczy kobiet czy innych słabowitych i wrażliwych osobników. Spoko :)
-
Jeszcze jedno - wkropienie trochę soku z cytryny do tego słodkiego roztworu czyni go znacznie "smaczniejszym" i wtedy już jest całkiem spoko. Sok z cytryny nie ma żadnego wpływu na poziom cukru i wynik badania, na 100%.
-
Jeszcze jedno - wkropienie trochę soku z cytryny do tego słodkiego roztworu czyni go znacznie "smaczniejszym" i wtedy już jest całkiem spoko. Sok z cytryny nie ma żadnego wpływu na poziom cukru i wynik badania, na 100%.
Wszystko kolego zależy od ilości tego soku. Sok z cytryny zawiera fruktozę i sacharozę, które też są przekształcane do glukozy, dlatego ma on wpływ na badanie. Możesz tak zrobić, ale lepiej poinformuj o tym lekarza Jurek ;)
-
Miałem robiony taki test ostatnio to coś napiszę.
Po 2h od wypicia zacząłem się pocić. Serce waliło jak złe a ja opadłem z sił. Gdy doszedłem do auta to nie dałem rady kierować. Musiałem odczekać z 10min. Pojechałem 2km bardzo niepewnie. Poszedłem do sklepu. Cały czas źle się czułem. Wróciłem do domu i po około 2h było już lepiej.
Okazało się później że cukier z 88 spada mi do 20.
Takie mam odczucia po takim teście.
-
Właśnie piszesz o tym o czym i ja, tylko ty to przeżyłeś a ja znam w teorii. Przy nadczynności trzustki glikemia spada za bardzo i człowiek zwalnia. Po prostu za dużo insuliny zostało wyrzucone lub za mało później glukagonu, który działa przeciwnie do insuliny i podnosi poziom glukozy we krwi. Skutek taki, że organizm ma za mało energii i mózg zaczyna się mylić. Wtedy priorytetem jest podtrzymanie centralnego układu nerwowego, czyli mózgu i myślimy jeszcze w miarę szybko i normalnie, a ciało może odmawiać posłuszeństwa.
-
Koledzy dziękuję za wszystkie informacje. Zdecydowałem się jechać jednak autobusem z obawy ma ewentualne przejściowe dolegliwości
-
Nawet jeśli wszystko jest w miarę OK to możesz zaliczyć "odpłynięcię" i stracić przytomność.
Jeśli masz podwyższone cukry a zapewne masz to dobrze by było jakbyś generalnie był z kimś albo siedział tam gdzie będziesz miał badanie.
Kto nie pił ten nie wie co to jest.
Kto nie jest chory ten tym bardziej nie wie co to jest.
A badanie na "obciążenie" wcale nie należy do lajtowych.
-
Ja przy badaniu siedziałem tam przez 2h od momentu wypicia. Strasznie senny się zrobiłem i było wszystko ok dopóki nie wstałem z krzesła po 2h aby kolejny raz pobrać krew.
-
Kurde, muszę przyznać, że ciekawe teorie tutaj się pojawiły :)
Jeśli lekarz zlecił Ci wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą, to oznacza, że zapewne w badaniu glukozy na czczo miałeś podwyższone jej stężenie - między 100 a 125 mg%.
Test ten ma zweryfikować, czy jest to tzw. stan przedcukrzycowy (nieprawidłowa glikemia na czczo lub upośledzona tolerancja glukozy), czy też już cukrzyca.
Obecnie wartość diagnostyczną mają dwa pomiary: jeden na czczo - przed wypiciem roztworu i drugi po 120 minutach.
Dodanie soku z cytryny częściej praktykowane jest u kobiet w ciąży.
Teoretycznie kwas askorbinowy (witamina C) zawarty w tym soku mógłby mieć wpływ na wynik testu, jeśli ten przeprowadzony byłby metodą enzymatyczną z wykorzystaniem oksydazy glukozowej i peroksydazy. Jednak stężenie tego kwasu w soku nie jest na tyle duże, żeby zakłócić przebieg tego oznaczenia.
W przypadku drugiej metody (chyba obecnie częściej stosowanej) z zastosowaniem heksokinazy i dehydrogenazy, dodanie soku z cytryny nie ma żadnego wpływu na wyniki oznaczeń stężenia glukozy.
Mimo wszystko nie zaleca się dodawania soku z cytryny.
Jurku, trzymam kciuki, żeby wynik nie był zły. W najgorszym wypadku trzeba będzie zrezygnować z cukru, połykać trochę pigułek i zrzucić z 15 kg ;)
Spokojnie możesz prowadzić auto, aczkolwiek są pacjenci, którzy skarżą się na mdłości, zawroty głowy, senność.
Większość jednak nie zgłasza żadnych objawów. Pracowałem przez 7 lat w klinice diabetologii. Obecnie w przychodni również często zlecam OGTT.
Sam dwukrotnie piłem ten ulepek, ale poza nieprzyjemnymi walorami smakowymi nie odczułem żadnych niepokojących objawów. Tak chyba jest w przypadku wielu badań. Dwukrotnie miałem wykonywaną gastroskopię i w każdej chwili mógłbym się jej znowu poddać. W ogóle mnie to nie wzruszyło. Inni z kolei opowiadają, że nie życzyliby tego badania najgorszemu wrogowi. Bardzo często przy pobraniu krwi młodzi, wysportowani, umięśnieni panowie mdleją i najlepiej już przed pobraniem zapewnić im kozetkę. Jak więc widać, każdy może bardzo indywidualnie przejść różne badania.
Powodzenia! :)
-
Ja też miałem spore problemy ze zdrowiem i w sumie została mi tylko do zwalczenia przewlekła nadwrażliwość jelita grubego.. Wcześniej przez otyłość (115 kg) obrywała mocno wątroba która strasznie mi dokuczała. Po wielorazowych próbach wątrobowych i usg jamy brzusznej stwierdzono stłuszczenie wątroby , wiec lekarz powiedział wprost że muszę zacząć się zdrowo odżywiać schudnąć i zacząć sie ruszać ;) to bylo dwa lata te,u teraz ważę 84 kg chodzę na basem i nie wcinam fast foodów :) zmieniłem również prace z siedzącej za kółkiem na bardziej "ruchliwą"
-
Maniek, co na to Oliwia, jak ty masz pracę "ruchliwą" :P
-
Hehehe :) w sumie nie narzeka :p