Spławik i Grunt - Forum
SPRZĘT i AKCESORIA => Sprzęt => Wątek zaczęty przez: matchless w 06.02.2017, 13:03
-
Panowie. Jestem głównie spławikowcem, feeder ogarniam natomiast metoda to dla mnie temat jedynie nadgryziony. Dużo czytam tutaj na forum i jako tako jestem zorientowany, natomiast brakuje mi informacji zbiorczych. Myślę, że temat może przydać się również nowym adeptom tego rodzaju wędkowania, którzy szukają w miarę kompleksowej informacji. Wasze odpowiedzi mogą bardzo pomóc w wyborze sprzętu, ponieważ jesteście już doświadczeni w takim łowieniu i z pewnością macie już przetestowaną i poukładaną bazę produktów, które warto stosować.
Jeśli możecie, podajcie Wasze top 3 - czyli najbardziej polecane lub sprawdzone przez Was produkty (jak ktoś stosuje np tylko jeden kołowrotek lub 2 wędki to niech wpisze tylko jedną lub dwie pozycje):
1. Wędka
-
-
-
2. Kołowrotek
-
-
-
3. Podajnik
-
-
-
4. Żyłka główna
-
-
-
5. Żylka przyponowa
-
-
-
6. Haczyki bez przyponów
-
-
-
7. Haczyki z przyponami
-
-
-
8. Zanęta (pellet, mix)
-
-
-
9. Przynęta (pellet, dumbell itp.)
-
-
-
Dzięki.
-
Masz na myśli ogólnie feeder ?
-
Wasze top 3 w sprzęcie do metody
Metody - method feeder :)
-
Moje doświadczenia (nikt nie musi się z nimi zgadzać ;))
1. Wędka
- Trabucco Selektor XS Stillwater 3.30 - bardzo przyjemny kij do odległości 30-40 metrów, bardziej spolegliwy niż niżej opisany (mniej gubi ryby), szczytówki różnej długości i trzeba na nie uważać - uszkodziłem 2 szt przy zarzucaniu - są delikatne.
- Trabucco Sygnum TXL Supreme Feeder 3.60 do 75g - sztywniejszy niż XS, największy dystans na jakim łowiłem to 60 metrów, rzuty w miarę celne (jak na mnie)
2. Kołowrotek
- Shimano DL 4000 - wolny bieg (lubię, załączam jak muszę odejść), dobrze układa żyłkę, dobre właściwości rzutowe, dobry hamulec, dobrze wyważa powyższe kije (choć do XS-a mógłby być lżejszy)
3. Pdajnik
- Drennan In Line Method Feeders L - od nich zaczynałem, łącznik mógłby łatwiej wychodzić, w dwóch, jeśli mnie pamięć nie myli, odleciało mi obciążenie
- Preston IN-LINE FLAT L oraz XL - na + w porównaniu do Drennana - foremka (wybacza błędy przy nawilżaniu mixu), łącznik ładnie się wypina, na - łącznik mógłby być ciut większy (człowiek się powoli starzeje)
- w planach na 2017 wejść w system z szybką wymianą foremek - może ktoś podpowie czym się zainteresować
4. Żyłka główna
- Browning Cenex ... (nie pamiętam jaki) 0,22 - na początku używania fajnie tonęła, po kilkunastu zasiadkach znacznie gorzej (pomimo przemywania), gdyby nie tonięcie byłaby to fajna propozycja
- w tym roku będę próbował Guru Pulse Line 0,22 - jestem ciekaw
5. Żyłka przyponowa
- fluorocarbony różne a ostatnio Drennan Supplex 0,22
- żyłki też stosowałem (Stroft) i nie widzę różnicy w porównaniu z fluorocarbonem
- od sierpnia 2016 zacząłem eksperymenty z koszykami ESP i tu używam plecionki (oczywiście z innym kijem niż wyżej opisane)
6. Haczyki bez przyponów - nie widzę różnicy w skuteczności zacięć
- Drennan Wide Gap 10; 12; 14
- Guru QM1 12;14 - trudno wypiąć rybę, dobrze trzyma, choć zdarzały się spinki
7. Haczyki z przyponami
- Guru QM1 - kupiłem raz aby zobaczyć jak powinien wyglądać prawidłowo skonstruowany przypon
8. Zanęta
- MMM z Sonubites - najbardziej uniwersalna, chociaż daję swoje dodatki
- również z Sonu Spicy Meaty Method Mix - również niezła, jestem zadowolony
- F1 z Sonu - u mnie się sprawdziła najgorzej
9 Przynęta
- Pikantna kiełbasa 8 i 12 mm - najbardziej uniwersalna
- Drennan Tutti Frutti i Ananas - również dobre efekty
- kulki Sonu Blood Worm - również nie narzekam
- były jeszcze inne ale nie miałem specjalnych efektów, w tym roku arsenał się powiększył o kilka pewniaków (mam nadzieję)
-
Dzieki, poszedł :thumbup:
-
Poprawiłem nazwę drugiego kija; powinno być - Sygnum TXL Supreme Feeder 3.60 do 75g
Dziękuję Buba :thumbup:
-
To dorzucę się i ja :
Wędka
1. Daiwa Windcast Method Feeder 3.90/80g -fajnie się zarzuca i ładnie pracuje nawet przy małych rybkach
2.Trabucco Sygnum Txl 3.90/90g - cienki blank pomimo dość sporego cw . wędka dosyć delikatna . Można nią daleko i celnie rzucić.
Kołowrotek
1.Shimano Aero 4000 Baitrunner - fajna praca.,podkładki redukcyjne ,super hamulec. Ważne aby nawet nowy fabrycznie sprzęt dać do przeglądu bo w moich obu było praktycznie zero smaru . Pewnie cena mogłaby być niższa ale mi te kołowrotki do metody pasują najbardziej.
Podajnik
1.Preston inline flat od l do xl - są mega trwałe .Nic w nich nie pęka ani się nie urywa.
Żyłka
Drennan Method and Mono - używam 0.23 i 0.26. Podstawowa zaleta to zero splątań i skręceń .Cena za 100M także akceptowalna
Haczyk
Drennan Wide Gape od 8 do 12
Plecionka przyponowa
1.Drennan super specjalist micro braid od 6 do 10 lbs - nie strzępi się i po zarzuceniu ładnie układa się przy podajniku.
Zanęta
1 Sonubaits Spicy Meaty Mix -w tym roku sprawdziła mi się i na łowiskach specjalnych i na wodach PZW
2.FeederBait HotKrill - najlepsza dla mnie w tym roku na leszcza
Przynęty
1.Ringers all sorts banded - kilka kolorów w jednym pudełku. Nie wiem co mają w składzie ale nawet po roku dalej pachną i są sprężyste jak nowe. Drennany z tamtego roku to już kamyczki bez zapachu.
2.Sonubaits Ozing garlic 8mm - w połączeniu z zanętą FB HotKrill dała mi najwięcej leszczy na wodach pzw. Po zimie jakby straciła swój czosnkowy zapach lecz konsystencja i smużenie nadal jak po zakupie.
-
Mój proponowany sprzęt, nie korzystałem z wielu więc będzie tylko to co miałem swojego. Stosuje raczej tanie sprzęty więc na pewno znajdą się lepsze ale też pewnie droższe :)
1. Wędka
- Tubertini Telica Light 11ft
- Mikado Black Draft Picker 10ft
- TYLKO NA SUCHO - Korum Feeder Rod 10ft - to jeżeli się potwierdzi nad wodą może będzie mój numer 1. Teraz numer trzy to Korum CS Series Feeder 11ft
2. Kołowrotek
- Spro Passion 740FD
- W tym roku szykuje się na Cresta Extra Tuned Match & Feeder 3500 bo podoba mi się hamulec w Spro
3. Podajnik
- Preston Flat Method Feeder
- Drennan In-Line Flat Method Feeder
- Jaxon/Mikado - odpowiednik Drennana. Kiepska tuleja na końcu, krętlik, który utrudnia zmianę przyponów ale cena niska więc można się zaopatrzyć w więcej
4. Żyłka główna
- Daiwa Hyper Sensor - używałem dwa sezony. Trochę się skręca ale ilość na szpuli pozwala na częste zmiany
5. Żylka przyponowa
- Nie mam ulubionej, stosuje takie jakie miałem pod ręką
6. Haczyki bez przyponów
- Guru QM1
- Preston PR C1 - dodawane do przynęt Sonubaits
- Drennan Wide Gape Specialist
7. Haczyki z przyponami
- Używałem tylko QM1 ale wolę sam wiązać
8. Zanęta (pellet, mix)
- Pellet Coppens Premium Coarse - 2mm
- Lorpio Method Fine 1,5mm
- Sonubaits Feed Pellets 2mm - Tiger Fish // Orzech tygrysi
Zanęty robię sam więc nie pomogę
9. Przynęta (pellet, dumbell itp.)
- Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Pineapple Punch
- Sonubaits Pellet O - Spicy Sausage / 8mm
- Gotowana kukurydza lub ciecierzyca zalana wódką z wyciśniętym czosnkiem. Na wiosnę i wczesne lato dawała fajne wyniki
Z przynętami mógłbym pewnie opisać z 6, podobne wyniki miałem jeszcze na Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Tutti Frutti, Sonubaits Pellet O - Cheesy Garlic / 8mm i MethodMania Pellet Przewiercany Hi Oil - Krill 8mm
-
Połowy metodą w moim wypadku, to dopiero jeden sezon. Za to porządnie i z głową pełną wiedzy z forum. Parę sprzętów już przerzuciłem, więc coś też wrzucę :
1. wędka
- Daiwa Windcast Method Feeder 3,3m
Nie każdemu leży, a mnie akurat spasowała ;) Ma dobre proporcje, dobrej średnicy i długości rękojeść, porządny uchwyt kołowrotka, leciutka, wyważona, dobrze wykończona, akcja mi również pasuje, mocno spolegliwa, ale nadal szybka. Raczej pod mniejszą i średnią rybę, przy większych rybach pracuje również dołem i rybę męczy, ale kosztem kontroli i pewności holu, cw raczej przesadzone - producent pisze 80g.
- Drennan series 7 puddle chucker method feeder
Kupiłem combo 11-12ft. Jeszcze nie łowiłem! Ale już wiem, że to jest to :) Pasują mi proporcje, wyważenie, wykonanie, akcja. Czuć, że można podejść do większej ryby, połowić trochę grubszą metodą, bonus w postaci grubszego miśka też nie będzie wielkim kłopotem. Szkoda, że kołowrotek jest skręcany foregripem, ale akurat w tej wędce jest to dobrze wykonane i przymykam oko.
- Trabucco Sygnum TXL 90g.
Zostawiłem sobie 1 sztukę. Spostrzeżenia kolegi są trafne. Fajnie dobrane szczytówki, też można się zabawić z większą rybą, porządnie machnąć, dalej rzucić (ale bez szaleństw). Rękojeść ma bardzo małą średnicę, tak jak i uchwyt na kołowrotek. Ów uchwyt skręcany foregripem, dość kiepski i niepewny. Inne Trabucco mi nie spasowały.
2. Kołowrotek
Lubię wolne biegi i komfort jaki dają, poza tym jestem najwyraźniej gapowaty i ostre brania na metodę kończą się źle dla moich wędek, więc do dźwigni sięgam często ;)
- Shimano XT FA.
Wykonanie, wygląd, praca, hamulec.
- Daiwa Regal Z 2500
Dobra praca i nawój, dobra moc, hamulec i wolny bieg o nieco gorszej regulacji. Duża średnica szpuli, rewelacyjna rolka żyłki, kiepski klip.
- Quick Calyber FS
Używany do grubszego łowienia, z racji też wyższej wagi i rozmiaru. Mocarna i brutalna maszyna, kręci zawsze i wszędzie, pod obciążeniem idzie nawet lepiej. Wolny bieg bardzo fajny i o dobrej regulacji. Hamulec wręcz przesadnej mocy, jednak niezbyt dokładna jego regulacja. Dobry nawój, dobry klip. Wygląd dość toporny i może odrzucać ;)
3. Podajnik
- Preston In-line L
Szeroki wachlarz obciążeń własnych do wyboru, używam głównie z uwagi na łącznik, który się wypina przy zapiętej rybie. Podajniki Drennana też posiadam, ale przestałem używać ze względu na spinki, zacięta ryba rzadko wypina łącznik z podajnika, co prowadziło do spinek.
4. Żyłka główna
- Browning Cenex Plummet Method
0,24 ma za sobą już 2 sezony (1 na sprężynie), 0,26 jeden sezon. Bardzo mocna i wytrzymała, brak oznak słabości, starzenia, zniszczenia. Przyzwoicie tonie, nie skręca się. Nie ma grubszej niż 0,26.
- Drennan Method Feeder Mono
0,23 mam dopiero połowę sezonu. Póki co określam ją jako "średniaka". Jest miększa niż powyższy Cenex.
- Daiwa Hyper Sensor
Mam dość grubą 0,28, póki co określam też jako średniaka. Cena bdb.
5. Przyponówka
Patrz powyżej ;)
6. Haki
-Guru QM1
Różne rozmiary. Bardzo ostre, nie gubią ryb, spora wygoda w użytkowaniu, naprawdę mocne, mimo małych rozmiarów.
- Drennan Wide Gape Specialist Micro Barbed
Różne rozmiary. Stosują w sytuacjach gdy z powyższych jakimś cudem ryba schodzi, i to zaraz przy samozacięciu się. Mają mikro zadzior, nie kaleczą mocno ryb, łatwo się wypinają z pysków.
7. Haki z przyponami
-Guru QM1
Kupiłem na samym początku, zastrzeżeń nie mam do jakości, szybko zauważyłem jednak, że przypony się zużywają się czasem w expresowym tempie, więc i tak trzeba wiązać samemu.
8. Zanęty
- MMM Sonu
Póki co sprawdzała się raczej wszędzie i zawsze. Nie było tak, że nie połowiłem, albo że pobliscy wędkarze mieli lepsze efekty. Używałem i jasnej i ciemnej.
- Lorpio Method Red Krill
Użyłem kilka razy, na jednym tylko zbiorniku. Dawała lepsze efekty niż MMM, wydaje mi się, że z uwagi na kolor.
9. Przynęty
- Kulki i Dumbellsy Drennan Ananas i Tutti Frutti (od początku sezonu, do końca)
- Ringers Wafters Chocolate/ Orange (skuteczność zaczęła się dopiero w lecie)
- pelety Sonu O's Pikantna kiełbasa, ser/czosnek (pod koniec lata, jesień)
-
Mój proponowany sprzęt, nie korzystałem z wielu więc będzie tylko to co miałem swojego. Stosuje raczej tanie sprzęty więc na pewno znajdą się lepsze ale też pewnie droższe :)
1. Wędka
- Tubertini Telica Light 11ft
- Mikado Black Draft Picker 10ft
- TYLKO NA SUCHO - Korum Feeder Rod 10ft - to jeżeli się potwierdzi nad wodą może będzie mój numer 1. Teraz numer trzy to Korum CS Series Feeder 11ft
2. Kołowrotek
- Spro Passion 740FD
- W tym roku szykuje się na Cresta Extra Tuned Match & Feeder 3500 bo podoba mi się hamulec w Spro
3. Podajnik
- Preston Flat Method Feeder
- Drennan In-Line Flat Method Feeder
- Jaxon/Mikado - odpowiednik Drennana. Kiepska tuleja na końcu, krętlik, który utrudnia zmianę przyponów ale cena niska więc można się zaopatrzyć w więcej
4. Żyłka główna
- Daiwa Hyper Sensor - używałem dwa sezony. Trochę się skręca ale ilość na szpuli pozwala na częste zmiany
5. Żylka przyponowa
- Nie mam ulubionej, stosuje takie jakie miałem pod ręką
6. Haczyki bez przyponów
- Guru QM1
- Preston PR C1 - dodawane do przynęt Sonubaits
- Drennan Wide Gape Specialist
7. Haczyki z przyponami
- Używałem tylko QM1 ale wolę sam wiązać
8. Zanęta (pellet, mix)
- Pellet Coppens Premium Coarse - 2mm
- Lorpio Method Fine 1,5mm
- Sonubaits Feed Pellets 2mm - Tiger Fish // Orzech tygrysi
Zanęty robię sam więc nie pomogę
9. Przynęta (pellet, dumbell itp.)
- Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Pineapple Punch
- Sonubaits Pellet O - Spicy Sausage / 8mm
- Gotowana kukurydza lub ciecierzyca zalana wódką z wyciśniętym czosnkiem. Na wiosnę i wczesne lato dawała fajne wyniki
Z przynętami mógłbym pewnie opisać z 6, podobne wyniki miałem jeszcze na Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Tutti Frutti, Sonubaits Pellet O - Cheesy Garlic / 8mm i MethodMania Pellet Przewiercany Hi Oil - Krill 8mm
Napisz mi trochę o tych korumach, co? Może być na Priv żeby nie zaśmiecać 
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
-
W sprawie sprzętu się nie wypowiem .
3. Podajnik
Preston In-line
4. Żyłka główna
- Guru Drag-Line
- Trabucco XPS Match Sinking
-
5. Żylka przyponowa
- Preston Precision Power
- Drennan Suplex
6. Haczyki bez przyponów
- Preston PR C1
- Guru MWGB
- Kamasan B911X
7. Haczyki z przyponami ( Teraz już robię sam , ale z gotowych byłem zadowolony z: )
- Preston Method Feeder Hair Rigs To Nylon Bait Bands
- Drennan Method Bandits Carp Feeder
8. Zanęta (pellet, mix)
mix
- Sonubaits Supercrush - Match Method Mix
- Sonubaits Supercrush - Spicy Meaty Method Mix
- Dynamite Baits Marine Halibut Method Mix
pellet
- Ringers MicrosPellet
- Dynamite Baits Swim Stim Carp Pellets ( Krill )
- Dynamite Baits XL Carp Pellets
9. Przynęta (pellet, dumbell itp.)
pellet
- Dynamite Baits Red Robin 8mm
- Sonubaits Pellet O - Spicy Sausage 8mm
- Ringers Pellet Wafters 8mm Bandems
dumbells
- Dumbells Ringers Allsorts Banded 8mm
- Dumbells Lorpio Ananas 8mm
- Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Tutti Frutti
-
1. Wędka
- Trabucco Precision Feeder XT SW Sensor 3,0 // ≤70g - niestety nie jestem z niej zadowolony. Rusza się pierwsza przelotka w tej bardziej miękkiej szczytówce. Podczas holu ryby strasznie mocno słychać, jak żyła trze o przelotki. Nie wiem, czy to wina kiepskich przelotek, czy żyłki.
2. Kołowrotek
- Kołowrotek Cormoran CBR 4000 - oprócz tego, że nierówno nawija żyłkę nie mam większych zastrzeżeń.
3. Podajnik
- Koszyk Preston Inline Flat Method Feeder - 30g - DUŻA + Forma Preston Quick Release Method Mould 2 - DUŻA
Moim zdaniem najlepszy podajnik do metody, używałem też Drenanowskich, ale na plus Prestona formeka z przyciskiem, na minus wypada łącznik z koszyka.
4. Żyłka główna
Nie mam zdania, w tym roku będę testował Daiwa Hyper Sensor
5. Żylka przyponowa
- nie używam
6. Haczyki bez przyponów
- nie używam
7. Haczyki z przyponami
- stosuje tylko gotowce z Drennana. Drennan Method Bandits Carp Feeder, Drennan Method Bandits Carp Method, Drennan Pushstop Hair Rigs Carp Feeder. Testowałem również przypony Guru QM1 With SpeedStops, ale zdażył mi się w nich pushstop bez dziurki :) jeden przypon sie rozleciał praktycznie w rękach i miałem na nie mniej brań, ale to mogło byc spowodowane innymi warunkami.
8. Zanęta (pellet, mix)
- Sonubaits Supercrush - Match Method Mix
- mix do metody Lorpio Red Krill
- mix do metody Lorpio Green Betaine & Hemp
- zanęta Method kukurydza firmy Venire
- pelety Lorpio od 1,5 do 3mm
- Pellet BestBait Method Feeder konopie, orzech tygrysi, truskawka
- Sonubaits Lava - Pineapple // Ananas
- Sonubaits Lava - Spisy Sausage
9. Przynęta (pellet, dumbell itp.)
- Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Pineapple Punch
- Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Tutti Frutti
- Drennan Bandit Dumbells 8/10mm - Crab & Krill
- MethodMania Pellet Green Ghost Sinking - Krill 8mm
- Dynamite Baits Robin Red Carp Pellets
- Ringers Chocolate Orange Wafters 10mm
- Sonubaits Pellet O - Spicy Sausage / 8mm
- Sonubaits Pellet O - Blood Worm / 8mm
- CUKK kukurydza czosnek
- CUKK kukurydza mango
- zwykła kukurydza z puszki
-
1. Wędka
- Trabucco Selektor xs master Feeder 3,3 do 75gram. Piękny, mięciutki Feeder, poezja i na większe i na mniejsze
- Garbolino Precision Picker 2,7, narazie na sucho, to rakieta. Będzie mega
- Mikado X-Plode Medium Feeder 3,6 do 120 gram, tez uniwersalna wędka, biorę ja na większe ryby. Niska cena, ale bardzo ja lubię
2. Kołowrotek
- Do Xplode używam Ryobi Arctica, fajny młynek, aczkolwiek trochę mi czas wyda dziwny odgłos, a dopiero używałem go sezon. Dobry hamulec
- Do Garbolino narazie dam Ryobi Ecusima 2000, potem może kupię spro creste lub daiwe ninje lub Ryobi verum, 4000. Ten Ryobi nie jest zły, ale hamulec nie jest mega
- Do mikado, sprawdzony, już po dwóch sezonach shimano Sienna. Za te pieniądze, polecam w 100 procentach. Mógłby być tylko
Lżejszy. Takto ma wszystko świetne. Hamulec, nawoj
3. Podajnik
- Preston flat, wszystkie rozmiary
- Guru Hybrid
- Preston dura banjo
- Nie mogę tutaj zapomnieć o pellet feederze drennana
4. Żyłka główna
- Lubię sufixa mono Feeder i Trabucco xps Feeder, bardzo dobre żyłki
- W tym roku kupuje daiwe sensor i mam spokój na cały sezon
5. Przyponówka
- Do tej pory używałem gotowców, Takto wziąłem na plecionkach. Mikado nihinto fine braid
6. Haczyki bez przyponow
- jak wyżej, ale to stosowałem
Tylko większe haki, pod duże ryby i duża metodę. Jakieś kamatsu czy coś
7. Haczyki z przypinali
- Drennan w każdej postaci
- Guru tez dosyć spoko
Najbardziej lubię z gumka
8. Zanęta (pellet,mix)
- Sonu MMM, najlepsza z najlepszych
- Pellet Lorpio
- Pellet Dynamite
9. Przynęta
- Pellety owocowe
- Sonu Code Red Boiles
- Drennan dumbells ananas
- Pellet os crab z Sonu
- Lorpio truskawka popup
- Klasyczne pellety basic, ogółem najbardziej lubię pellety
W niektórych więcej niż 3, ale
Nie mogłem się zdecydować. Może po tym sezonie się zmieni
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
-
Dzięki Panowie :thumbup: To dużo pomaga w kwestii wyboru sprzętu :)
-
Grzegorz pochwal się jak dokonasz wyboru.
-
Z tego co widzę to od punktu 3 powtarzają się podobne rzeczy.
Największe różnice są w kołowrotku i wędzisku ale to pewnie dlatego, że można znaleźć Kije i kołowrotki o podobnych właściwościach z różnych firm. Mogą to być nawet bliźniacze modele pod inną nazwą :)
Myślę, że coś sensownego z tego wybierzesz, a ceny raczej z półki niższej i średniej więc pomyłki nie będą aż tak boleć
-
Wiele na Method nie łowię, ale jeśli mogę wtrącić.
1. Daiwa Windcast picker. Zastąpiony Tubertibi Reflex Light Feeder
- MS Range Econ Feeder 330/80
2. Ryobi Arctica 4000
-Passion 4000
3. Drennan
4. Daiwa Hyper Sensor
5. Stroft
Trabucco Competition
6. Drennan WGS
Preston PR 36
7. Nie używam
8. Zielony BT
Karma BT
Coppens
Aller Aqua
9. Kulki Fluo MS Range 10mm
Dumbels Drennan
Wafters Ringers
-
Przedstawię, co używam i na czym zaprzestałem poszukiwań oraz postaram się pokrótce uzasadnić ten wybór. Nie będzie to jakiś wymarzony hi end, jestem praktykiem, nie onanizuję się nad sprzętem - wolę łowić. W przypadku dostrzegania rozsądnych (dla mnie) alternatyw - postaram się je przedstawić.
1. Wędka
- shimano catana cx light feeder 3.3 - bo zawsze do niej wracam, spolegliwa góra redukująca spinki małych wariatów i power w dolniku wystarczający na większe spaślaczki. Jak wyzionie ducha to wymienię ją na prestona mini plus 10.6 bo to bardzo podobne wędki.
2. Kołowrotek
- ryobi rozm 4000 (ecusima/zauber + klony) za bardzo pewny hamulec o szerokim zakresie regulacji (moc 5kg martwego ciągu - zakręcony na beton); dobry, równy nawój, wytrzymałe bebechy, dostępne płytkie szpule (150m 0.18) świetną relacja ceny do jakości. Minusem jest rolka kabłąka, która lubi szumieć i wymaga częstszego niż raz w roku czyszczenia/smarowania. Tu za ideał uważam stare daiwy z emblemami na czele i jak zajadę to co mam to pewnie takie staruszki sobię kupię.
3. Podajnik
- używam drennana - bo był to pierwszy porządny podajnik ogólnodostępny w Polsce (dystrybucja lorpio), jest trwały, dobrze lata i współpracuje z konektorami. Foremka drennana ustępuje jednak konkurencji (za ideał uważam prestona, tu jednak nie pasują mi podajniki). Jak pozrywam przejdę na guru hybrid - ze względu na trwałą i przemyślaną konstrukcję oraz bezobsługowość (brak foremki).
4. Żyłka główna
- cenex feeder - używam od lat, niska rozciągliwość, niska podatność na skręcanie i wysoka odporność na uszkodzenia i chemię w wodzie (to ostatnie jest dla mnie kluczowe - używam jej też przy klasycznych feederach a warta w poznaniu to ściek). Dla mnie ideał.
- plecionka p-line o realnej mocy 6kg (odpowiednik żyłki 0.28) na zaczepowe trudne łowiska - nieźle tonie, umiarkowanie miękka.
5. Żylka przyponowa
- mono , przy tej grubości (0.20-0.24) nie zwracam specjalnej uwagi, byle trzymały średnicę (stare zapasy centian'a, drennan 7)
- plecionka drennana (sinkbraid) dodatkowo dociążana pastą.
6. Haczyki bez przyponów
- wide gape specialist - bo mają wszystko czego oczekuję: odgięty profil, szeroki łuk kolankowy, moc. Niezłe przy samozacięciu (choć wiadomo w tym aspekcie haki cieńsze, o długim, smuklym szpicu są lepsze) za to bardzo pewnie trzymają rybę i są pieruńsko mocne. Qm1 czy pr c1 czy long pointy mustada samozacinają lepiej ale uważam je za bardziej podatne na odginanie. Najlepsze wg mnie haki.
7. Haczyki z przyponami
- nie używam, wolę w razie zrywek/spinek/niezapięcia przeklinać siebie niż innych :)
8. Zanęta (pellet, mix)
- pellet coppensa 2mm / lorpio 2mm
- zanęta: tu nie odważyłbym się doradzać, lubię mieć 2-3 mieszanki przygotowane najczęściej to: BT karma, BT krill&tuna, oraz własny mix.
9. Przynęta (pellet, dumbell itp.)
- kuku cukka bez zalewy
- biełe na maggot rigu
- pellety (aller i sonu)
- dumbellsy (głównie drennan)
-
Czym pachnie ten bait tech karma? Ma w sobie mączki rybne?
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
-
1. Głównie mikado trytho360/100
dragon expres feeder 390/20-60
konger arcus feeder 390/150 podajniki ESP 56 gram / robinson 70 gram
2 Spro long cast
konger medalist carp & feeder
daiwa regal 4500
3.Drenan large 25 i 35 gram
Jaxon 15 ,30 i 40 gram
Midi 25 , 30,40 gram
ESP 56 gram , robisnon 70 gram ,jaxon 60,70 gram
4. Dragon maxima 025 i 0.28
Fiune 0.22
5. drenan wild gape 8 12
drenan barbel sweet corn 6 10
6. Zanęty własnej kompozycji z gotowców głównie
Lorpio black halibut z mielonym ivanderem lorpio w stosunku 50:50
Lorpio black halibut z mielonym pelletem no name 50:50
Lorpio magnetic red worm lorpio black halibut pellety no name 30:40:30
Sam mielony pellet no name .
Do każdej mieszanki idzie grubo ziarnista sól i dosmaczam ją w zależności od łowiska i ryby .
7. Pellet no name ( zawsze zapominam zapytać się w sklepei o producenta ) :facepalm:
8. Przynety
Pellet czosnek 8mm
dwa dumbelsy na włosie od winnera coconut żółty z hot kryll czerwony
Kulka 9mm traper ochotka
pellet 12mm ochotka od bolanda
cieciorka ugotowana z koprem i czosnkiem
Lorpio pop up yellow neon
średniej wielkości ziarno sztucznej kukurydzy
-
Czym pachnie ten bait tech karma? Ma w sobie mączki rybne?
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Karma BT to takie specyficzne połączenie wyspiarkich trendów w produkcji zanęt z europejskimi; mączki rybne w słodkich odpadach cukierniczych serwowane na talerzu z mięsnych protein. Brzmi apetycznie? ...nie bardzo? No nie bardzo .. ale u mnie karpie lubią :)
-
Wiele na Method nie łowię, ale jeśli mogę wtrącić.
1. Daiwa Windcast picker. Zastąpiony Tubertibi Reflex Light Feeder
- MS Range Econ Feeder 330/80
2. Ryobi Arctica 4000
-Passion 4000
3. Drennan
4. Daiwa Hyper Sensor
5. Stroft
Trabucco Competition
6. Drennan WGS
Preston PR 36
7. Nie używam
8. Zielony BT
Karma BT
Coppens
Aller Aqua
9. Kulki Fluo MS Range 10mm
Dumbels Drennan
Wafters Ringers
Hej Arku,
Widze zmianę z Tubertibi Reflex Light na Daiwa Windcast Picker, teoretycznie jest to zmiana z kija wyższej klasy na niższa pod względem wagi (Tubertini 120 g Daiwa 160 g) jak i ceny (różnica 150-200 PLN). Można wiedzieć co urzekło Cię w modelu Daiwy a co uraziło w Tubertini ? Może Tubertini jest za sztywny (pół-paraboliczny) ?! Mój Trabucco Precision Pro Picker jest pełną miękną parabolą (o niezbyt idealnej krzywej) i myślę o czymś bardziej pół-parabolicznym/progresywnym z dobrze dobranymi szczytówkami.
-
Dzięki za pomoc chłopaki. Dałem łapki :thumbup:.
Michał, właśnie o taki jakiś wzór powtarzalności mi chodziło. I faktycznie są pewne pozycje, które powtarzają się u większości.
:beer:
-
Wiele na Method nie łowię, ale jeśli mogę wtrącić.
1. Daiwa Windcast picker. Zastąpiony Tubertibi Reflex Light Feeder
- MS Range Econ Feeder 330/80
2. Ryobi Arctica 4000
-Passion 4000
3. Drennan
4. Daiwa Hyper Sensor
5. Stroft
Trabucco Competition
6. Drennan WGS
Preston PR 36
7. Nie używam
8. Zielony BT
Karma BT
Coppens
Aller Aqua
9. Kulki Fluo MS Range 10mm
Dumbels Drennan
Wafters Ringers
Hej Arku,
Widze zmianę z Tubertibi Reflex Light na Daiwa Windcast Picker, teoretycznie jest to zmiana z kija wyższej klasy na niższa pod względem wagi (Tubertini 120 g Daiwa 160 g) jak i ceny (różnica 150-200 PLN). Można wiedzieć co urzekło Cię w modelu Daiwy a co uraziło w Tubertini ? Może Tubertini jest za sztywny (pół-paraboliczny) ?! Mój Trabucco Precision Pro Picker jest pełną miękną parabolą (o niezbyt idealnej krzywej) i myślę o czymś bardziej pół-parabolicznym/progresywnym z dobrze dobranymi szczytówkami.
Odwrotnie Tomku. Daiwę zastąpiłem Tubertini właśnie. Powód? Wcześniej kupiłem Reflexa Medium 3m. A że mój dobry przyjaciel miał właśnie tego Reflexa Light 270cm, a oczka mu się świeciły do Daiwy, bo jest jej fanem, ja się zamieniłem by mieć zgrabny komplecik marki Tubertini.
-
Z przynęt najczęściej pojawiają się:
Pikantna kiełbasa kulki i pellet
Dumbellsy ananasowe
oraz różnego rodzaju pellety
Stosował ktoś te przynęty na łowiskach PZW, gdzie większego leszcza łowi się rzadko a dominuje mniejszy karp i karaś? O ile skuteczność na komercji jest pewnie spora, ale na "zwykłej" wodzie dumbellsy i kiełbaska mogą już tak skuteczne nie być :)
-
Z przynęt najczęściej pojawiają się:
Pikantna kiełbasa kulki i pellet
Dumbellsy ananasowe
oraz różnego rodzaju pellety
Stosował ktoś te przynęty na łowiskach PZW, gdzie większego leszcza łowi się rzadko a dominuje mniejszy karp i karaś? O ile skuteczność na komercji jest pewnie spora, ale na "zwykłej" wodzie dumbellsy i kiełbaska mogą już tak skuteczne nie być :)
Kolego, pomyliłeś wątki ;)
-
Masz rację :thumbup: Zakręcony jestem ostatnio i zaczynam się gubić