Spławik i Grunt - Forum
SPRZĘT i AKCESORIA => Sprzęt => Wątek zaczęty przez: Mieczysław w 29.07.2017, 15:09
-
Witam serdecznie.
Jestem nowym na tym forum.
Mam małe zagadnienie co do kołowrotków, a zwłaszcza do jednego którego jestem posiadaczem. Mianowicie jest to kołowrotek Mikado Drone 2006 FD posiadam dwa
takie z przeznaczeniem do feedera grunt, metoda, koszyk itd. są to ciężkie kije
do 140 c.w. 360 też firmy Micado (świetne kije polecam), ale nie o kijach chcę
powiedzieć. Nie dawno dowiedziałem się o hamulcach kołowrotka całkiem
przypadkowo. Hamulec jest tak zaprojektowany że gdy go zaciągamy to dobieramy
jego moc do wytrzymałości żyłki, a jak go dokręcimy do oporu to nie wiemy ile wytrzyma, w każdym razie opór i betn. Żyłka pęka. Siła zaciągu ?
Wracając do mojego Drona to po zaciągnięciu hamulca do oporu żyłkę o wytrzymałości 4 - 5 kg. ( wytrzymałość na węźle)wyciąga bez problemu.
Myślę że to dobre by zwracać na to uwagę lecz firmy nie podają wartości całkowitej
hamulca.My tylko dopasowujemy hamulec do wartości z jaką siłą mamy do czynienia podczas holu ryby żeby jej nie stracić. No i jaki kołowrotek zakupić z jakim przeznaczeniem, jaką rybę będziemy łowić choć to wielka nie wiadoma co nam się zapnie na haku,jaką linke użyjemy itd. itd.
Ja zakupiłem Drona z przeznaczeniem grunt feeder j. w. opisałem taki miał opis przeznaczenia i tym się sugerowałem.Jednak mile zaskoczony " jestem że tak słaby hamulec posiada, może takie jego jest działanie przy zbyt dużych obciążeniach.
Nie wspomniałem że to kołowrotek z przednim hamulcem sorki.
Inne wady i nie domagania to słabo słyszalna grzechotka przy szpuli poluzowanej
hamulcem. Słaba precyzja regulacji hamulca. Czy coś można zmienić w tym kołowrotku, zwiększyć moc hamulca, regulacja żeby była płynniejsza. jednym słowem wyeleminować jego wady czy jest ktoś co to potrafi.
Pozdrawiam.
-
Na początek:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3025.0
oraz
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=11.0
-
A następnie proszę zedytować wiadomość tak, aby dało się cokolwiek zrozumieć.
-
Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz na poniższe pytania.
1. Kim jest podmiot liryczny i do kogo się uosabia?
2. Jaka jest główną myśl przewodnia zaprezentowanego fragmentu?
3. Do jakich myśli filozoficznych nawiązuje autor?
4. Czy uważasz, że utwór ma wartości ponadczasowe?
-
Mietku, jestem pewien, że nie zabraknie Ci siły hamującej. Gdy przymocujesz kołowrotek do kija, przełożysz żyłkę przez przelotki, wszystko nabierze nowego wymiaru ;)
Twierdzisz, że hamulec Twojego kołowrotka nie jest precyzyjny. Masz jakieś porównanie czy tak Ci się wydaje? Pytam, bo nic nie napisałeś o sobie, o swoim doświadczeniu.
-
W temacie, chyba...
Każdy kołowrotek ma hamulec o określonej "mocy". Nie jest tak, że jak zakręcisz do oporu, to możesz na tym auto holować. Przy większych modelach tę "moc" producenci podają.
Na szybko znalazłem:
http://www.forumsumowe.pl/t-sila_hamulca_w_staloszpulowym_kolowrotku_sumowym.html
W drobniejszych kołowrotkach się tego nie podaje, bo praktycznie zawsze stosuje się w nich żyłki o o wiele mniejszej wytrzymałości, więc traci to znaczenie. Co innego takie na sumy, gdzie plecionki mają po kilkadziesiąt kilo wytrzymałości.
-
Tu masz pokazaną moc hamulców na przykładzie seria Daiwa Ninja http://www.wedkarskisprzet.pl/product_info.php?products_id=5874 (http://www.wedkarskisprzet.pl/product_info.php?products_id=5874)