Spławik i Grunt - Forum
SPRZĘT i AKCESORIA => Sprzęt => Wątek zaczęty przez: mr.White7 w 23.08.2017, 21:30
-
Witam na Forum ,jestem tutaj nowy i grzeczność wymaga przywitania się z kolegami a więc cześć wszystkim "kolegom po kiju"
Zaczynam od razu od podjęcia tematu ,może nie aż tak ważnego ale decydującego o komforcie łowiącego na grunt ,czy też spławik. Nie przywiązywałem szczególnie większej roli do ubioru łowiąc na metodę czy też koszyk . Trochę uciążliwe było permanentne przemoczenie spodni oraz kurtki ,szczególnie jak ryby brały i ciągłe opieranie kosza podbieraka o udo rujnowały niejedne spodnie ,dlatego postanowiłem sobie sprawić konkretne ubranko Prestona , odpowiednie do metody ,feedera czy też spławika . Zdecydowałem si ę na komplecik Preston DF25 Suit tylko jest problem jak czyścić i czy w ogóle prać to ubranie ?
Czy ktoś coś takiego lub podobnego posiada ? Jak sobie radzicie z doprowadzeniem ubranka do porządku , chętnie skorzystam z rad i waszych doświadczeń . Chodzi o taki komplet :https://sklepdrapieznik.pl/sklep/odziez-i-okulary-korum-i-preston/19712-komplet-preston-df25-suit-roz-l.html (https://sklepdrapieznik.pl/sklep/odziez-i-okulary-korum-i-preston/19712-komplet-preston-df25-suit-roz-l.html)
-
Czołem!
Jak bym potraktował to ubranie jak odzież z Gore-Texu.
Jeśli nie jest to konieczne, to bym nie prał tego za często. Wiadomo, wszystko zależy od intensywności używania i stopnia zabrudzenia. Brudna membrana nie spełnia swojego zadania.
Oto, co podaje producent tego ubrania:
It is advised that you use a product such as Nikwax Tech Wash when washing your Preston DF25 waterproof garment. Avoid use of biological washing powders or fabric conditioners as these may leave a residue that could affect the breathability of your garment and de-activate the water repellent finish. Always follow the care instructions on the garment label.
Widzę, że produkt o nazwie Nikwax Tech Wash jest dostępny w polskich sklepach i kosztuje od 14 do 30 zł.
Należy unikać stosowania proszków do prania lub środków do zmiękczania tkanin. Mogą one negatywnie wpłynąć na oddychalność ubrania i na elementy wodoodporne.
-
Umyj z wierzchu ale nie pierz , użyj preparatów firmy grangers
-
Ja czyszczę go pod prysznicem z wierzchu i scieram brud szmatką. Ale przychodzi też moment gdy wyglądam już jak Des Ship albo Lee Kerry - brudny jakby pralki nie mieli. Wtedy wrzucam do prania z samym płynem, nie dodaję zmiękczaczy czy innych Cocolino i ustawiam na delikatne na 30°C.
Kiedy się suszy, ale jest jeszcze wilgotne, to spryskuję Inpregnatem do membranowych od Grangers.
-
Ja sobie kiedyś wydrukowałem taką instrukcję z jakiegoś specjalistycznego forum.
Jak czyścić (prać) GORE-TEX?
1. Zapinamy wszystkie zamki i kieszenie.
2. Zabezpieczamy rzepy.
3. Luzujemy wszystkie gumowe ściągacze.
4. Nie namaczać odzieży przed praniem.
5. Upewniamy się że w dozowniku nie ma resztek proszków do prania ani zmiękczaczy do wody, a już w żadnym razie odplamiaczy i wybielaczy.
6. Nie należy używać płynu do płukania ani wybielacza zawierającego chlor.
7. Wystarczy wyprać odzież GORE-TEX w pralce w ciepłej (40 °C) wodzie.
8. Najlepiej prać przy użyciu mydła Biały Jeleń. Lub z dodatkiem specjalistycznego płynu do membran.
9. W pralce powinniśmy prać minimum 2 kurtki lub inaczej - 2 sztuki odzieży membranowej. Chodzi o to, żeby bęben był w miarę pełen.
10. W żadnym razie nie można prać goretexów razem z rzeczami bawełnianymi, ponieważ mikrowłókna bawełny będą nam przywierać do wewnętrznej strony kurtki co znacznie pogorszy jej oddychalność.
11. Cykl wirowania ustawiamy na niższe obroty.
12. Suszymy w stanie rozwieszonym w wysokiej temperaturze. Zaleca się intensywnie w suszarce bębnowej lub po rozwieszeniu z bliska suszarką do włosów. Ciepło powoduje, że fluoropolimery "topią" się, "wypływając" z głębszych partii materiału wierzchniego, tworząc na powierzchni znowu jednolitą, gładką i skuteczną powłokę.
13. Po wysuszeniu trzeba kurtkę zaimpregnować. Najlepsze impregnaty to te w sprayu lub w atomizerze DWR.
14. UWAGA! Unikajcie impregnatów które dodaje się do prania. One po prostu sprawiają że obie strony kurtki ( również niestety ta wewnętrzna!) będą odrzucać wodę.