Autor Wątek: Ciśnienie  (Przeczytany 4402 razy)

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Ciśnienie
« dnia: 11.04.2015, 21:29 »
Czy wzrost cisnienia z 1019 do 1030 hpa,bedzie mial korzystny wplyw na zerowanie ryb,a szczegolnie chodzi mi o karpia.Jakie sa wasze spostrzezenia i doswiadczenia odnosnie wysokosci cisnienia z nad wody.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ciśnienie
« Odpowiedź #1 dnia: 11.04.2015, 22:02 »
Ja tam wiem tylko tyle że ryby strajkują przy zmanach ciśnienia, obojętnie czy w górę czy w dół. Najlepiej gdy ciśnienie jest stabilne . Jedyny wyjątek to nagła letnia burza , wtedy biorą super !
Pozdrawiam - Gienek

grzesiek76

  • Gość
Odp: Ciśnienie
« Odpowiedź #2 dnia: 11.04.2015, 22:36 »
Naprawdę niechętnie (wybacz Gienku), ale nie do końca się zgadzam. Bywa że właśnie zmiana pogody, działa bardzo pobudzająca na żerowanie ryb. Wielokrotnie to przerabiałem. Zwłaszcza w czasie letnich upałów. Przez kilka dni stagnacja pogody ( nawet przy cyrkulacji południowej ) i efekty owszem były, ale przeciętne. Następowało załamanie pogody, i w czasie właśnie tego jednego dnia, ryby biorą wspaniale. Choć łowienie czasem jest utrudnione, głównie z powodu wiatru.

Mieliśmy jeden akwen w którym najlepsze brania karpi następowały, niemal wyłącznie przy gwałtownym załamaniu. Często tak wiało, że spanie w namiocie było w zasadzie wykluczone. A sam namiot, musiał być bardzo mocno przytwierdzony do gruntu... Wówczas "wywiewało" w zasadzie wszystkich innych wędkarzy...A karpie szalały.
To tylko przykład, Podobnych sytuacji miałem o wiele, wiele więcej.
Jednak, mogę się pokusić o stwierdzenie, że czasem zależy to od zbiornika. Trochę to nielogiczne, ale moim zdaniem tak jest. W jednym akwenie nawet przy drastycznym załamaniu pogody ryby biorą kapitalnie, a np. w pobliskiej rzece jest już słabiej..

Zresztą swojego pierwszego solidnego suma 173cm, złowiłem we wrześniu przy strasznym załamaniu. Wcześniej przez kilka dni była wspaniała, ciepła pogoda z ciepłymi
nocami. Kolejnego dnia rano nastąpiło bardzo gwałtowne załamanie. Wcześniejsza temp powietrza z 20-25 spadła do 8-12 (!) stopni, do tego paskudny wiaterek i zacinający deszcz. Było tak okropnie, że chciałem się zwijać do domu, tym bardziej że łowiłem już od czterech dni. Zatrzymał mnie kolega. Uparł się że zostajemy. I chwała mu za to :) Branie nastąpiło około 22ej.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciśnienie
« Odpowiedź #3 dnia: 11.04.2015, 22:46 »
Wszystkie skoki ciśnienia zmniejszają szanse na ryby . Mówi się , że jak ciśnienie jest stałe to jest szansa ...nie do końca . Z mojego doświadczenia wynika , iż najlepsze jest stałe ciśnienie ponad 1000 hPa ale nie przekraczające 1010 hPa . Wtedy ryba najbardziej żeruję i jest bardzo aktywna , przynajmniej na moich żwirowniach i na pobliskim odcinku Odry . Zauważyłem też , że nawet gwałtowne skoki pomiędzy wartościami które podałem wyżej , jakoś mocno nie wpływają na żerowanie ryb . Oczywiście , sam zauważyłem wyjątki od tej tezy , nieczęsto ale jednak były .

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 836
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ciśnienie
« Odpowiedź #4 dnia: 11.04.2015, 22:46 »
Ja myślę, że ryby reagują wyczuwając pewne zmiany które nastapią, dlatego biorą lepiej często na początku zmiany. Później jednak jest gorzej. U mnie stabilne cisnienie i wiatr z zachodu i południa (ale bez pełni!) - to czas kiedy ryba żeruje dobrze lub bardzo dobrze. Skoki cisnienia często oznaczają albo bardzo dobre brania - albo bardzo słabe aż po ich całkowity zanik. Łączyłbym wszystko z kierunkiem wiatru.
Lucjan

Offline Asdic

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wlkp
  • Ulubione metody: bat
Odp: Ciśnienie
« Odpowiedź #5 dnia: 11.04.2015, 23:03 »
Ja tam nie przywiązuje zbytniej uwagi do ciśnienia zwłaszcza w rzekach, gdzie ryby i tak są przyzwyczajone do częstych zmian poziomu wody.
Pozdrawiam
Romek

grzesiek76

  • Gość
Odp: Ciśnienie
« Odpowiedź #6 dnia: 11.04.2015, 23:11 »
Nie chcę aby głupio to zabrzmiało, ale bywa że gwałtowna zmiana pogody bardzo niekorzystnie wpływa na wędkarzy, a nie ryby...
Rok bodaj 98'. Początki mojego karpiowania w wodzie pod domem. Wówczas w tym akwenie łowił także mój dopiero przyszły serdeczny kolega. W owym czasie znaliśmy się tylko tak "cześć- cześć". To było latem. Przez wiele dni piękna ciepła pogoda. I nastąpiło załamanie. Temp spadła o 10-15st, pochmurno, i bardzo silny wiatr. Tak silny że aż tu i ówdzie sypały się gałązki do wody. Masakra. Ja oczywiście odpuściłem. Wyszedłem z założenia, że przy takiej pogodzie karp po prostu nie może żerowąć. Spotkałem się z tym kolegą kilka dni póżniej i pyta nieco ironicznie dlaczego nie jeżdziłem.... Łatwo się już domyśleć że przez tych kilka dni dobrze połowił. Codziennie miał karpia, czasem nawet dwie sztuki...
Oczywiście nie twierdzę, że załamanie pogody jest receptą na sukces. Ale też nie warto odpuszczać...

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ciśnienie
« Odpowiedź #7 dnia: 11.04.2015, 23:18 »
Ja tylko tak w celach porządkowych :)
Na podobny temat dyskutowaliśmy też w tym wątku -> http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1126.0
Pozdrawiam
Mateusz