Autor Wątek: Odra - Opole  (Przeczytany 2179 razy)

Offline wujek_stunt

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 177
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokołów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odra - Opole
« dnia: 15.05.2019, 09:36 »
Czołem koledzy,
z racji tego że wybieram się na połowy na rzekę Odrę w samy Opolu, chciałem zaciągnąć od was trochę wiedzy.
Metoda to oczywiście feeder.
Poczytałem co nieco o Odrze, ale jeżeli chodzi ściśle o odcinek w Opolu to za dużo informacji nie znalazłem. Podobno są duże leszcze, ładne płocie, ale też dużo drobnicy.
Wyjazd mam za tydzień, na jaką rybę warto jest się nastawić? Jakie jest dno, jak tam łowić? Jakie smaki lubi ryba? Na jakie przynęty dobrze reaguje?
Normalnie na swoich rzekach (Bug, Narew) łowię koszykami od 50 do 70g, na odległościach 15-35m. Wydaje mi się że na Odrze będę mógł śmiało zjechać w dół z gramaturą, ale proszę was o podpowiedzi, ponieważ zupełnie nie znam tej rzeki.

Z góry dzięki za wszelkie informację! :)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 723
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #1 dnia: 15.05.2019, 09:51 »
Do duża rzeka a do ujścia daleko. Dlaczego miałbyś zjeżdżać z gramaturą? Byłem kiedyś na innym odcinku i powiem tyle, że 70 gram to było mało.

Offline kamil1292

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #2 dnia: 15.05.2019, 09:55 »
Łowiłem na Odrze w okolicy Opola, gramatura koszyków jakich używałem to od 60 do 80 gram.

Offline wujek_stunt

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 177
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokołów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #3 dnia: 15.05.2019, 10:07 »
Do duża rzeka a do ujścia daleko. Dlaczego miałbyś zjeżdżać z gramaturą? Byłem kiedyś na innym odcinku i powiem tyle, że 70 gram to było mało.

Właśnie nie łowiłem i nie widziałem, dlatego zwróciłem się do was z prośbą i pytaniami.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 854
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #4 dnia: 15.05.2019, 20:56 »
Odra w Opolu ma bardzo wolny bieg o ile nie padało, Kanał Ulgi zaś jest o wiele szybszy i on niesie większość wody Odry (tak ustawione są przelewy na jazach). Wg mnie nie trzeba tam ciężkich koszyków. Pytanie oczywiście gdzie siądziesz - czy w samym mieście czy też tam gdzie Kanał łączy się ponownie z Odrą (tam jest szybciej).

Wg mnie przy normalnym stanie koszyk nie powinien przekraczać wagi 50-60 gramów. A co do rybostanu to w Odrze jest chyba wszystko, przy czym na pewno sporo drobnicy. Dlatego trzeba odpowiednio się wstrzelić. Brzegi wzmocnione są kamieniami, więc trzeba rzucać dalej aby nie mieć zaczepów, do tego jest zielsko. Samo dno dalej jest przyjemnie twarde i przynęta się prezentuje dość dobrze.
Lucjan

Offline wujek_stunt

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 177
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokołów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #5 dnia: 15.05.2019, 22:53 »
Odra w Opolu ma bardzo wolny bieg o ile nie padało, Kanał Ulgi zaś jest o wiele szybszy i on niesie większość wody Odry (tak ustawione są przelewy na jazach). Wg mnie nie trzeba tam ciężkich koszyków. Pytanie oczywiście gdzie siądziesz - czy w samym mieście czy też tam gdzie Kanał łączy się ponownie z Odrą (tam jest szybciej).

Wg mnie przy normalnym stanie koszyk nie powinien przekraczać wagi 50-60 gramów. A co do rybostanu to w Odrze jest chyba wszystko, przy czym na pewno sporo drobnicy. Dlatego trzeba odpowiednio się wstrzelić. Brzegi wzmocnione są kamieniami, więc trzeba rzucać dalej aby nie mieć zaczepów, do tego jest zielsko. Samo dno dalej jest przyjemnie twarde i przynęta się prezentuje dość dobrze.

Nie znam miejsc, ale myślałem o jakimś odcinku w mieście. Czytałem że spławikowcy używają tam spławików do 5g, więc szukałem jakiegoś odniesienia. Stawiałem że przy krótkim trzymaniu zestawu w wodzie  30-50g powinno dać radę.

Luk co masz na myśli rzucać dalej? Mniej więcej o jakiej odległości myślisz?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 854
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #6 dnia: 16.05.2019, 08:17 »
Łowiłem tylko dwa razy tam ostatnimi laty, ale kamieni może być więcej w pewnych miejscach, gdyż dawniej były tam główki, więc na pewno coś pozostało, dlatego opcją jest rzucanie na przykład na 1/3 lub środek rzeki. Spławikowcom jest łatwiej, feederowcom już nie - jak są kamienie. Jako, że rzeka ma mniej więcej charakterystykę kanału, wolno płynie i ma w miarę równe dno, ryba może być wszędzie. Dlatego trzeba jej szukać i dobrze jest łowić na dwóch lub trzech liniach. Widziałem japońce i klenie przy zielsku, takie do 40 cm, więc na pewno można dobrze trafić. Złowiłem też tam na nocce klenia 50 cm, tak więc jest tam sporo ryby i spodziewać się można wielu gatunków.

Jeżeli mogę coś doradzić - uderz na wypływ z oczyszczalni ścieków, tam zawsze gromadziła się ryba, to około 200 metrów przed miejscem gdzie Kanał Ulgi wpływa do Odry. I przygotuj się na ostre słońce, gdyż w ramach ochrony przeciwpowodziowej wycięto wszystkie drzewa, dobrze jest zabrać parasol aby mieć troszkę cienia.

Odra jest rzadko 'łowiona' na odcinku miejskim i raczej jest tam sporo ryby ;) Wg mnie jednym z czynników są rybne wody opolskiego PZW, które sprawiają, że wędkarze zabierający ryby wolą jechać na zbiorniki, gdzie ryba nie będzie śmierdzieć. Dlatego nie ma tam stad mięsiarzy katujących wodę gdzie coś jeszcze pływa :)
Lucjan

Offline wujek_stunt

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 177
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokołów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #7 dnia: 16.05.2019, 14:57 »
Dzięki Luk! Myślę że sporo mi to już daje. Parasol ostatnio zakupiłem, nie miałem okazji go wykorzystać więc będzie jego dziewiczy rejs na Opole :) Jeżeli jest szansa na tak ciekawy rybostan nie będę zbytnio kombinował z zanętą, postawie na klasykę i sporo mięska. Myślisz że twarde dno może zaczynać się powyżej 30m? Do 50 dorzucę, dalej mogę mieć katorgę ze swoimi wędziskami.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 854
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #8 dnia: 17.05.2019, 00:23 »
Odra nie jest aż tak szeroka, więc raczej nie będzie problemu z zarzutami.
Lucjan

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 735
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #9 dnia: 17.05.2019, 08:28 »
Jeśli będziesz łowił w centrum w miejscu rozgrywania zawodów to ok 34-37 m masz twarde dno w większości przypadków :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 854
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #10 dnia: 17.05.2019, 08:36 »
Janusz, a co łowiliście na treningach, pytam z czystej ciekawości? Bo rozumiem, że łowiliście w dzień, minimum te 5-6 godzin, tak?
Lucjan

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 735
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #11 dnia: 17.05.2019, 08:40 »
Osobiście jeszcze nie byłem, byli już koledzy do tego rozmawiałem z uczestnikami ostatnich zawodów okręgowych z Opola i takie informacje mi przekazali. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline wujek_stunt

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 177
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokołów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #12 dnia: 17.05.2019, 12:47 »
Ok, dzięki będziemy próbować. Widzę że 1.06 są zawody Robinsona, być może przełożył bym wyjazd o ile są miejsca i wystartował w zawodach. W każdym bądź razie, tak czy siak, zdam relację z wyjazdu ;)

Offline Darecki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: 12
Odp: Odra - Opole
« Odpowiedź #13 dnia: 17.05.2019, 22:00 »
Popadało i Odra zdrowo ciągnie.