Autor Wątek: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g  (Przeczytany 1063 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #16 dnia: 26.05.2024, 20:39 »
Ale to są same szczytówki z tego co widzę.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #17 dnia: 26.05.2024, 21:13 »
No fakt. Mój błąd.
W każdym razie są teleskopowe feedery z dopinanymi szczytówkami.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Angler97

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 13
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #18 dnia: 26.05.2024, 21:26 »
Ja na rower zabieram feeder travel. Można go kupić na aliexpres przykładowy link: https://a.aliexpress.com/_EvWZKRt
Posiada bardzo krotką długość transportową ok.60cm.
Jego c.w. jest wg mnie zawyżone, raczej jest do koszykow max 50g plus zanęta. Dzielnie służy mi już czwarty sezon przy feederowaniu.

Offline Andyman

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #20 dnia: 27.05.2024, 09:24 »
No fakt. Mój błąd.
W każdym razie są teleskopowe feedery z dopinanymi szczytówkami.

To fakt, że są , jednak wg mnie nie jest to dobre rozwiązanie, podobnie jak z teleskopami 'match', czyli do spławika. Jeżeli używamy feedera 3.30 metra, który po złożeniu ma 1.65, z kołowrotkiem i skarpetami na obu końcach, można taki zestaw wieźć jak się chce, czy to w autobusie, czy to w pociągu, na rowerze, ma się normalny kij do dyspozycji, z odpowiednią ilością przelotek, odpowiednią pracą. Teleskop nie ma nic ciekawego do zaoferowania, może właśnie oprócz wygodniejszej długości transportowej. Po co się męczyć? To wybór wędkarza :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #21 dnia: 27.05.2024, 09:33 »
Ja wszystko rozumiem. Są też kije travel, które po złożeniu są jak teleskop. Ale kolega chce teleskop, to takie też są i może sobie kupić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #22 dnia: 27.05.2024, 09:52 »
Michał, ja wiem, że są feedery teleskopowe, miałem takowe w ręku :) Chodzi mi o samą ideę i funkcjonalność takiego rozwiązania. Odnośnie szczytówki to chodziło mi o to, że jedyną opcją jest raczej demontaż całego zestawu, co sprawia, że nie ma jak zachować zestawu i za każdym razem trzeba montować go od początku, więc idea szybkości przy montażu i demontażu traci sens. Można kombinować jeszcze mając np. prestonowskie rozwiązanie do demontażu danego ciężarka czy podajnika, ale przy typowym zestawie będzie już ciężko (szczytówkę się wyciąga i montuje do blanku opaskami). Więc chodzi o długość transportową. A wtedy lepiej kupić sobie trójskład, bo efekt jest ten sam po złożeniu. Ja swoją matchówkę składam w 45-60 sekund, zahaczam hak o drugą przelotkę od dołu, zwijam luz, i potem rozkładam elementy, hak wbijam w korek i zakładam skarpety, i kij jest gotowy do transportu.

Jest tyle 'przeciw', że osobiście nie widzę sensu być 'za', ale to wybór wędkującego co mu bardziej pasuje. Dodam jeszcze, że łowienie feederem to zatapianie żyłki, co osiąga się zanurzaniem szczytówki w wodzie. Teleskopy tego 'nie lubią', i jest podobny problem jak w matchówce, coraz gorzej się całość składa i rozkłada z czasem.

Pytanie jakie radzę sobie samemu zadać, to czy naprawdę potrzebuję łowić teleskopem? Moim zdaniem zdecydowana większość wędkarzy kieruje się sentymentem a nie 'łatwym transportem', tracąc bardzo dużo z funkcjonalności takiego kija. Nie bez kozery spinningi z pracowni są robione często jako jednoczęściowe, bo cechuje ja najlepsza praca. Teleskop tutaj to ileś składów. Jeżeli jest ich mniej, to znów przelotek jest mało, jeżeli więcej, to są znów sztywniejsze i będą spinać ryby, nie dając takiej amortyzacji jaką powinny.

Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #23 dnia: 27.05.2024, 10:12 »
Ależ ja Twoją opinię o teleskopach podzielam.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 841
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #24 dnia: 27.05.2024, 10:17 »
Ja nie mam do ciebie żadnych pretensji, po prostu nie wiem czy mój poprzedni post odpowiednio wybrzmiał :) Chodzi mi ogólnie o funkcjonalność teleskopów jako takich i sens stosowania ich. Po prostu dużo się traci.
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #25 dnia: 27.05.2024, 10:30 »
Takie coś byłyby lepsze od teleskopu:
https://pl.aliexpress.com/item/1005006384673859.html?

Trzeba tylko sobie znaleźć z odpowiednim cw.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 719
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #26 dnia: 27.05.2024, 10:59 »
Warto dodać, że chyba każdy z nas kiedyś używał właśnie kije teleskopowe. Takie były realia. Do tego kołowrotki które nie mogły się równać się z tańszymi wyborami skośnookich przyjaciół.
Oczywiście w transporcie jest różnica, jeśli Luk wspomina o jednym kiju to być może ma rację, ale jeśli porównujemy np cztery teleskopy do czterech wędzisk to robi się różnica.
Może np. wystarczą dwa uniwersalne kije pt "all round"?  To też będzie kompromis, ale moim zdaniem znacznie mniejszy niż teleskop.

Offline magister82

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 3
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #27 dnia: 27.05.2024, 15:39 »
Kupilem na temu ta wędkę dla draki bo wyszla mnie 20yl i ja i w sumie wiecej to nie bylo warte. Dolnik tak krotki :P ze nie miałem za co złapać wiec raczej rzuty jedna ręka. Nie poręczna a ze wzgledu na krotki dolnik, problemy z celnością. Łowić sie da, ale wolałbym jednak teleskop zamiast takiego kija. zresztą jaka różnica miedzy teleskopem a ta wędka z ali skoro łączenia i tak sa co 60cm i tak każde łączenie przeszywania i jeszcze jedna uwaga cienkie maty z weglika jak dobrze sie nacisłoo to sie lekko poddawał blank. Chyba prościej wędkę 3m w 3 składzie do większości bagażników wejdzie

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 893
  • Reputacja: 160
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #28 dnia: 27.05.2024, 15:54 »
Ja też podzielam pogląd że teleskopowy feeder to totalne nieporozumienie. Kilka lat z początku łowienia na spining jeździłem na rowerze z wędka przymocowana do ramy rzepami. Nie był to teleskop tylko 2 czesciowy spin o dł. transportowej 130cm i jechało się wygodnie. To jaki problem teraz zapakować wędkę do ramy w 3 elementach o mniejszej dł.transportowej ? Moja była dziewczyna używała teleskopowego feedera konger holiday... jakiś żart bo tam chyba z tego co kojarzę szczytówka była większa nić sama wędka po złożeniu :P
https://www.sklep-mietus.pl/zestawy-z-kolowrotkiem/45805-zestaw-wedka-kolowrotek-konger-holiday-tele-picker-270m-40g-czerwonyzielony.html
Rafał
Sandacz 52 cm
Jesiotr 115 cm
Karp 75 cm
Leszcz 59 cm
Lin 40 cm
Karaś 43

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 398
  • Reputacja: 50
Odp: Wędka Methods Feeder - teleskopowa do 60g
« Odpowiedź #29 dnia: 27.05.2024, 16:33 »
Nie tylko w feederze , w matchowce to też nieporozumienie .
Pisał o tym Luk, mnie najbardziej wnerwiały ruchome przelotki , które rysowały blank do gołego węgla . Problem z nabieraniem wody przez teleskop też jest nie do pominięcia .
Przerzuciłem dziesiątki wędek wszystkich typów , może oprócz morskich i stricte sumowych. Teleskop sprawdza się w bolonce i bacie , nigdzie więcej .
To forum jest m.in.po to by czerpać z doświadczenia innych , no ale nikt nikomu nie broni wkładania palca w płomień żeby sprawdzić czy na pewno parzy . 8)