Wszystko zależy od spławika. Na spławikach firm Drennan, Middy i na pewno wielu innych, w przypadku kiedy spławik jest dociążony masz informację, przykładowo 2,4+0,6, co oznacza, że spławik w sumie jest 3g, a wbudowane ma 2,4 g.
Na żyłkę w tym wypadku musisz założyć 0.6 g. Każde śruciny masz też opisane wagowo, musisz tylko z nich "uzbierać" te 0.6 g i założyć na żyłkę. Jeśli np. masz śruciny o masie 0.15 g załóż ich 4 szt co da w sumie 0,6
Oczywiście możesz też założyć 1x0.30 i 2x0.15, tu jest dowolność, ale pamiętaj, że jeśli masz więcej śrucin to masz więcej możliwości rozłożenia ich na żyłce i wpasowania się w warunki na łowisku. Mam tu na myśli łowienie z opadu (śruciny rozłożone równomiernie na żyłce) albo szybkie zejście do dna (śruciny w jednym miejscu bliżej przyponu).
Pamiętaj również, że jeśli używasz krętlika to on też waży swoje więc musisz założyć odpowiednio mniej na żyłkę, żeby wyważyć spławik idealnie. Co do masy krętlika to nikt je raczej nie podaje, pozostaje metoda prób i błędów.
Jeśli chcesz łowić z toni to również przynęta będzie obciążać spławik, wszystko zależy od tego jak chcesz łowić.
Jak kroszo wspomniał sygnalizacyjne 2 lub 1 (jeśli masz krętlik). Jedna na przyponie (ja tak łowię) ok 10-12 cm nad hakiem (w przypadku łowienia z dna). Poczytaj wyżej, sporo o tym pisałem i koledzy też.
