Autor Wątek: Skuteczny mix na leszcza  (Przeczytany 7751 razy)

Offline borman86

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: 3
Skuteczny mix na leszcza
« dnia: 16.06.2016, 20:49 »
Witam, mam pytanie do kolegów wędkarzy. Jako, że dopiero od tego roku próbuje swoich sił na method feeder i łowie głównie na wodach PZW (zbiorniki wodne) chciałbym zapytać którą zanętę z Sonubaitsa polecilibyście na leszcza jako najbardziej odpowiednią do mix 50/50?? I czy ewentualnie czegoś byłoby jeszcze dobrze dodać typu konopie czy melasa? Nie są to zbyt tanie zanety a nie chciałbym wziąść czegoś co się nie nada. Jeszcze jak doradzilibyście nad jakimś drugim na łowisko komercyjne takie bardziej pod karpia. Będe wdzięczny, pozdrawiam

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #1 dnia: 16.06.2016, 21:25 »
Witam na Forum !
Temat nie jest prosty ani jednoznaczny, każda woda ma swoją specyfikę. Napiszę jakiego mixu ja używam - ale to nie oznacza że wszędzie będzie skuteczny
Łowię na dwa feedery i robię dwa rożne mixy - po to by zwiększyć prawdopodobieństwo że którymś trafię w aktualne gusta leszcza

Mix pierwszy - 60% pelletu 2 mm morwa Stalomax - 30% zanęty Sonubaits Bream Feeder - 10% prażonych mielonych konopi które robię sobie sam

Mix drugi - 60% pelletu rybnego Lorpio 2mm - 30% zmielone pellety betainowe , halibutowe i coarse  - 10% prażonych konopii swojskich. Do tego mixu dodaję trochę oleju rybnego lub smrodka Bartona
Pozdrawiam - Gienek

Offline borman86

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: 3
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #2 dnia: 17.06.2016, 06:55 »
A jeżeli chodzi o łowiska komercyjne, gdzie jednak poluje się zwykle na karpia jaki mix byś polecił?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 786
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #3 dnia: 17.06.2016, 07:09 »
Wiele miksów będzie działać na komercjach, zwłaszcza na karpia. Można użyć zwykłego MMM z pelletami 2 mm - i już będzie dobrze. Możesz użyć zanęt Lorpio do Metody, na przykład tej z konopiami, z pelletami lub bez - i też to zadziała. Bardziej bym myślał o technice :D

Na leszcza nie używałbym w ogóle konopi, możesz użyć bardziej dopasowanej do tego gatunku zanęty bream feeder z Sonu, lub dodać do zanęty bazowej (MMM lub Lorpio) zanęty spożywczej, najlepiej w kolorze zółtym. Użycie pelletów 2 mm w miksie zatrzymuje leszcze na dłużej, warto więc łączyć zanętę z pelletami. Kolor żółty pelletu tez może pomóc (żółte barwy dobrze działają na leszcza).

Dodatek melasy zawsze jest mile widziany. Skleja dobrze, łopaty zaś lubią słodkie klimaty. Połączenie smaków rybnych i słodkich to podstawowa kombinacja pod leszcza, kukurydziane smaki też można dawać...
Lucjan

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #4 dnia: 17.06.2016, 08:39 »
Tak jak Luk Ci pisze, naprawdę wiele mieszanek zadziała na komercji. Niestety, na pustawych wodach PZW bywa już z tym bardzo różnie.
Tam trzeba mocno kombinować, priorytetem jest miejsce łowienia i lokalizacja ryb. Ogólnie, jestem gorącym zwolennikiem używania do każdej tego typu zanęty mączki rybnej i ostatnio dużej ilości soli.

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 953
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #5 dnia: 17.06.2016, 08:59 »
Tak jak Luk Ci pisze, naprawdę wiele mieszanek zadziała na komercji. Niestety, na pustawych wodach PZW bywa już z tym bardzo różnie.
Tam trzeba mocno kombinować, priorytetem jest miejsce łowienia i lokalizacja ryb. Ogólnie, jestem gorącym zwolennikiem używania do każdej tego typu zanęty mączki rybnej i ostatnio dużej ilości soli.
Właśnie jak dużo tej soli używasz. Ma znaczenie czy to drobna czy nie?

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #6 dnia: 17.06.2016, 09:01 »

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 953
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #7 dnia: 17.06.2016, 09:08 »
Jasne oglądałem i zakodowałem ale napisałeś, że dużej ilości soli........to pomyślałem, że jeszcze więcej jej dodajesz.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #8 dnia: 17.06.2016, 09:17 »
Jak widziałem ile Lucjan sypie soli do swojego mixu to mnie ciary przeszły. Trochę pogadaliśmy na priv bo miałem mimo wszystko duże wątpliwości. Oczywiście chłop miał rację, ryby świetnie reagują na słone smaki. Ilość soli zależy od zanęty jakiej używasz, ja jadę na mixach Bait Techu a one już są dość słone, mimo to walę na 1kg suchej zanęty dużą łyżkę soli. Wiem jak to zabrzmi :P , ale ja próbuję zanęty. Dla mnie mieszanka musi być przesolona, to znaczy, że posolone w ten sposób ziemniaki są do zjedzenia, ale nie podałbym ich do obiadu- to tak obrazowo ;)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #9 dnia: 17.06.2016, 09:22 »
Dodam jeszcze, że warto próbować soli grubej, najlepiej takiej morskiej. Dodatkowo, ja soli dodaję w momencie gdy mieszanka jest już gotowa i odpowiednio domoczona. Mam wrażenie, że sól dodana w tym momencie powoduje lepszą pracę mixu.

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #10 dnia: 17.06.2016, 09:56 »
Znajomy dodaje takiej soli zanętowej i jest zadowolony:

Pozdrawiam
Mirek

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #11 dnia: 17.06.2016, 11:13 »
A u mnie leszcze mają gdzieś rybne smaki i aromaty :( Już kilka razy stosowałem w tym roku i po za kilkoma karpikami nic innego nie wchodzi na tym łowisku
Musi być słodko
Boland waniliowy intensywnie żółty plus mielone konopie i melasa.
Teraz również , będę dodawał 2mm pelecik waniliowy
To do koszyków.

A wydaje mi się , że cały sekret to spora dawka , żarcia na dnie
Gotowane ziarna :groch,kukurydza,pęczak,konopie i bobik. Z dużą dawką soli morskiej i nie wielka ilością zanęty.
Ryby lubią smużenie, to znak , ze leci pokarm na dno ;)
Zawsze drobnica zaczyna sie kręcic pierwsza, ale to znak dla leszczy, ze mogą się najeść do woli
Feeder & spinning

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #12 dnia: 17.06.2016, 11:36 »
Nie namawiam ale jeśli masz w okolicy sklep a w nim sprzedają Harisona to spróbuj ich Big Fish Wanilia w opakowaniach 3 kg.
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline borman86

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: 3
Odp: Skuteczny mix na leszcza
« Odpowiedź #13 dnia: 17.06.2016, 19:03 »
Podziękował wszystkim za komentarze 8)! Wiem, że to troche nie ten dział ale w sumie zapytać mogę. Do tej pory do metody jako przynęty używałem kulek tonących z TRAPERA typu: leszcz turbo, marcepan, truskawka o wielkości ok 8mm czasami jakaś kukurydza o smaku czosnku, miodu, anyżu albo zwykła gdzieś tam jeszcze białego czasami ulokowałem ale gdzieś kiepsko mi się to sprawdza...na tego leszcza turbo miałem kilka dziubnięć i tyle.  Są to wiadomo jedne z tańszych a co za tym idzie raczej gorszych jakościowo(tak mi się wydaje), może w tym tez tkwi problem....Na filmikach często widze, że wedkarze uzywaja do metody dummbellsów z drennana, lub kulek albo pelletów z takich lepszych firm i troche bardziej wyszukanych smaków typu: pikantna kiełbasa, kryl, ananas. Chętnie przeczytam każdy komentarz